Վարչապետը ներկայացրել է նորանշանակ նախարարներին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր էկոնոմիկայի, առողջապահության, մշակույթի, բնապահպանության, սպորտի եւ երիտասարդության նախարարությունների աշխատակազմերին է ներկայացրել նորանշանակ նախարարներին:
Էկոնոմիկայի նախարարությունում ներկայացնելով նորանշանակ նախարար Սուրեն Կարայանին՝ վարչապետն ասել է, որ մեծապես կարեւորում է այս նախարարության աշխատանքը:
«Մենք պետք է հանրությանը, ներդրողին, գործարարին  հայտարարենք եւ ամեն ինչով ապացուցենք, որ իր կողքին կանգնած ենք: Մենք պետք է վերանայենք այն օրենսդրական նորմատիվ դաշտը, որը ձեւավորում է բիզնես միջավայրը: Եթե այնտեղ առկա են խոչընդոտներ, պետք է վերացնենք: Պետք է ստեղծել այնպիսի դաշտ, որպեսզի արտասահմանից ներդրողը գա եւ իրեն զգա ապահով ու արդարացի միջավայրում: Ձեզնից ակնկալում եմ նաեւ նոր նախագծեր, որոնք կկարողանանք տրամադրել արտաքին աշխարհին»,- ասել է Կարեն Կարապետյանը՝ հավելելով, որ այս նախարարությունը պետք է իր կառավարման որակով օրինակ ծառայի բիզնեսին:
Կառավարության ղեկավարը կարեւորել է նաեւ նախարարության ու բանկային համակարգի սերտ համագործակցությունը:
«Պետք է հասկանալ, ինչ ենք ուզում անել մեր երկրում, ինչպես ենք ցանկանում զարգանալ եւ այդ նպատակին հասնելու համար ինչ դաշտ պետք է ստեղծենք, որպեսզի բիզնեսն իրեն լավ զգա: Մենք պետք է ստեղծենք արդարացի, հավասար պայմաններ, պետք է կանգնած լինենք այն մարդու կողքին, ով ունի գաղափար, ուժ եւ համարձակություն՝ ստեղծելու հավելյալ արժեք»,- ասել է գործադիրի ղեկավարը:
Առողջապահության նախարարության աշխատակազմին ներկայացնելով նորանշանակ նախարար Լեւոն Ալթունյանին՝ վարչապետը նշել է, որ պետք է վերանայել կառավարման կառուցվածքը՝ առավելագույնս օպտիմալացնելով այն:
«Յուրաքանչյուր գումար, որը ներդրվում է առողջապահության ոլորտում, պետք է ունենա տրամաբանություն եւ արդյունավետություն: Անհրաժեշտ է ստեղծել արդարացի եւ թափանցիկ միջավայր, որտեղ բաշխվում են պետական բյուջեի միջոցները, պետպատվերները»,- ասել է վարչապետը:
Կարեն Կարապետյանն արդիական է համարել նաեւ էլեկտրոնային առողջապահական համակարգի ներդրումը:
«Դուք անպայման պետք է ունենաք նպատակ, որպեսզի ՀՆԱ-ի մեջ ձեր ձեւավորած արժեքը եւ բյուջեի մեջ ձեր ուղղությամբ ծախսվող գումարները լինեն համաչափ»,- նշել է նա:
Մշակույթի նախարարությունում վարչապետը ներկայացրել է նորանշանակ նախարար Արմեն Ամիրյանին:
«Մշակույթը մեծ դեր ունի Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու ճաշակի եւ կրթվածության ձեւավորման հարցում: Մենք պետք է մտածենք, թե ինչպես անել, որպեսզի քաղաքացին եւ աշխարհը ճանաչի մեր մշակույթը, կարողանանք ստեղծել մի միջավայր, որը թույլ կտա ՀՀ քաղաքացուն ծանոթանալ միջազգային մշակութային արժեքներին»,- նշել է վարչապետը:
Ներկայացնելով բնապահպանության նախարար Արծվիկ Մինասյանին՝ վարչապետն անհրաժեշտ է համարել բնապահպանության ոլորտում տրամաբանական առեւտրայնացումը եւ կարեւորել էկոտուրիզմի զարգացումը:
«Խստորեն պետք է նայել նաեւ այսօրվա կառուցվածքին, ՊՈԱԿ-ներին, աշխատակազմին եւ գնալ յուրաքանչյուր լումայի հետեւից: Պետք է հասկանանք, թե այս լուման ինչ նպատակի է ծառայում եւ այդ նպատակը կատարվում է, թե ոչ»,- նշել է Կարեն Կարապետյանը:
Սպորտի եւ երիտասարդության նախարարությունում ներկայացվել է նորանշանակ նախարար Հրաչյա Ռոստոմյանը:
«Անհրաժեշտություն կա կազմակերպել ազգային ծրագիր, թե ինչպես ենք ստեղծելու մի իրավիճակ, երբ սպորտը դառնում է անհրաժեշտություն, պետք է այդ գաղափարը տարածել»,- ասել է վարչապետը:

Премьер-министр представил новых министров - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Карен Карапетян представил новых министров сотрудникам министерств экономики, здравоохранения, культуры, охраны природы, спорта и по делам молодежи.
Представляя в министерстве экономики нового министра Сурена Караяна, премьер-министр сказал, что придает большую значимость работе министерства.
«Мы должны объявить и всячески доказать обществу, инвесторам и предпринимателям, что мы с ними. Нужно пересмотреть законодательное нормативное поле, которое формирует бизнес-климат. Если где-то существуют препятствия, их нужно устранить. Нужно создать такое пространство, чтобы зарубежные инвесторы ощущали здесь безопасность и справедливость. Я жду от вас новые проекты, которые мы могли бы предложить внешнему миру»,- сказал Карен Карапетян, добавив, что министерство должно служить примером всему бизнесу страны качеством своего управления.
Глава правительства отметил также важность тесного сотрудничества министерства и банковской системы.
«Нужно понять, что мы хотим сделать в нашей стране, как хотим развиваться и какую платформу нам нужно создать для достижения этих целей, чтобы бизнесу было комфортно. Нам нужно создать справедливые, равные условия, нужно поддерживать людей, имеющих идеи, силу и смелость создавать дополнительные блага», - сказал глава правительства.
Представляя сотрудникам министерства здравоохранения их нового руководителя Левона Алтуняна, премьер-министр отметил, что необходимо пересмотреть систему менеджмента и по возможности оптимизировать ее.
«Любая сумма, которая вкладывается в область здравоохранения, должна быть логичной и эффективной. Нужно создать справедливую и прозрачную среду, в которой распределялись бы средства госбюджета и госзаказ», - сказал премьер-министр.
Карен Карапетян назвал актуальным внедрение электронной системы здравоохранения.
«Вы обязательно должны стремиться к тому, чтобы формируемая вами доля ВВП и бюджетные средства, выделяемые на ваше направление, были соразмерны», - отметил он.
В министерстве культуры премьер-министр представил нового министра Армена Амиряна.
«Культура играет большую роль в формировании вкуса и образованности граждан Армении. Мы должны подумать, как добиться того, чтобы наши граждане и весь мир знали нашу культуру. Надо создать условия, которые позволили бы гражданам Армении знакомиться с мировыми культурными ценностями», - отметил премьер-министр.
Представляя министра охраны природы Арцвика Минасяна, премьер-министр назвал необходимой логическую коммерциализацию области экологии, а также отметил важность развития экотуризма.
«Нужно также строго рассмотреть сегодняшнюю структуру, государственные некоммерческие организации, аппарат министерства и следить за каждой копейкой. Нужно понимать, какой цели служит эта копейка и достигается ли эта цель», - отметил Карен Карапетян.
В министерстве спорта и по делам молодежи был представлен новый министр Грачья Ростомян.
«Необходимо организовать национальную программу для создания условий, при которых спорт станет необходимостью. Эту идею нужно распространять», - сказал премьер-министр.