Դեզիրին մտահոգում են ՀՀ-ում մեդիայի աշխատանքի սահմանափակումները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԵԱՀԿ մեդիայի ազատության հարցերով ներկայացուցիչ Հարլեմ Դեզիրը մտահոգություն է հայտնել մարտի 23-ին Հայաստանի Քրեական եւ Վարչական իրավախախտումների մասին օրենսգրքերում փոփոխությունների կապակցությամբ, որոնք ընդունվել են կորոնավիրուսին վերաբերող ապատեղեկատվության դեմ պայքարելու նպատակով:
«Ամբողջությամբ հասկանում եմ, որ փոփոխությունների նպատակը կորոնավիրուսի համավարակի պայմաններում խուճապից եւ ագրեսիայից խուսափելն է եւ կեղծ տեղեկատվության դեմ պայքարելը: Միաժամանակ, մեդիան առանցքային դեր ունի հանրությանը կարեւոր տեղեկատվություն տրամադրելու եւ կեղծ լուրերին հակազդելու գործում», - ասել է Հարլեմ Դեզիրը:
«Փոփոխությունները չպետք է խանգարեն լրագրողների աշխատանքին եւ համավարակի մասին հաղորդելու նրանց կարողությանը: Միայն իշխանությունների կողմից տրամադրվող տեղեկատվության հրապարակումը չափազանց սահմանափակող միջոց է, որը անհամաչափորեն կսահմանափակի մեդիայի ազատությունը եւ տեղեկատվության հասու լինելը», - նկատել է ԵԱՀԿ մեդիայի ազատության հարցերով ներկայացուցիչը:
Հարլեմ Դեզիրը հիշեցրել է մի քանի օր առաջ իր, ՄԱԿ-ի խոսքի ազատության հարցերով հատուկ զեկուցող Դէվիդ Քեյի եւ Մարդու իրավունքների Համաամերիկյան հանձնաժողովի հատուկ զեկուցող Էդիսոն Լանզայի համատեղ հայտարարությունը, որում, մասնավորապես, ասված էր.
«Կառավարությունները պետք է առանձնահատուկ միջոցներ ձեռնարկեն լրագրողների աշխատանքը պաշտպանելու համար: Լրագրությունը կենսական նշանակություն ունի նման իրավիճակներում»:

Сoronavirus response should not impede the work of the media in Armenia, says Desir - Mediamax.am
Yerevan 25. /Mediamax/. The OSCE Representative on Freedom of the Media, Harlem Désir, expressed his concerns about a package of amendments to the criminal and administrative codes, introduced in Armenia on 23 March, in the context of the fight against disinformation related to the COVID-19 pandemic.
“I fully understand the aim of the new law to avoid panic, aggression and to combat false information during the COVID-19 pandemic,” Désir said. “At the same time, the media has a crucial role to play in providing important information to the public and to counter ‘fake news’ on the pandemic,” the Representative added.
“The law should not impede the work of journalists and their ability to report on the pandemic. Publishing only information provided by the authorities is a very restrictive measure which would limit freedom of the media and access to information disproportionately”, he stressed.
The Representative recalled the joint statement that he published last week with David Kaye, UN Special Rapporteur on the promotion and protection of the right to freedom of opinion and expression, and Edison Lanza, IACHR Special Rapporteur for Freedom of Expression, which emphasized that:
“The right of access to information means that governments must be making exceptional efforts to protect the work of journalists. Journalism serves a crucial function at a moment of public health emergency, particularly when it aims to inform the public of critical information and monitors government actions.”