2015թ. նոյեմբերի 17-21-ը Սանկտ Պետերբուրգում կայացավ «Մշակույթների երկխոսություն» ամենամյա միջազգային մեդիա ֆորումը: Ամեն տարի «Մշակույթների երկխոսություն» մեդիա ֆորումի շրջանակում տեղի է ունենում մրցանակաբաշխություն. համանուն մրցանակը շնորհվում է ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչներին` միջազգային լրագրության ասպարեզում մեծ ավանդի համար: Այս տարի «Մշակույթների երկխոսություն» մրցանակին արժանացավ լրագրող, հաղորդավար Վլադիմիր Պոզները: Մրցանակաբաշխությունից հետո Պոզները հանդիպեց ֆորումի մասնակիցների հետ, նաեւ պատասխանեց նրանց հարցերին: Ներկայացնում ենք հանդիպման ընթացքում հնչած մտքերից մի քանիսը:
Ռուսերեն լեզվի օգտագործման կրճատման մասին շատ է խոսվում: Ռուսերենի նշանակությունը կարող եմ համեմատել ֆրանսերենի հետ: Կար ֆրանսիական կայսրություն, եւ ֆրանսերենը համարվում էր համաեվրոպական լեզու: Առաջին համաշխարհային պատերազմից հետո ֆրանսիական կայսրությունը դադարեց իր գոյությունը, Ֆրանսիան այլեւս գերտերություն չէր, ու ֆրանսերենի օգտագործումը կրճատվեց: Ի՞նչ է, կարծո՞ւմ եք՝ Ֆրանսիան դրանից տուժեց: Նույնն էլ ռուսերենի հետ եղավ. Ռուսաստանը կայսրություն էր, հետո գոյություն ուներ նաեւ սովետական կայսրություն, եկեք ինքներս մեզ չխաբենք: Տարբեր պատճառներով կայսրությունը քանդվեց, ու այսօր ավելի քչերն են շարունակում խոսել ռուսերեն, հատկապես՝ երիտասարդները: Սա բնական ընթացք է, պետք չէ ողբերգություն սարքել: Ուրիշ հարց է, որ պետք է շարունակել աջակցել ռուսական մշակույթին: Բայց եթե ինչ-որ մեկը կարծում է, թե պահպանելով լեզուն կփոխի Ռուսաստանի հետ ունեցած հարաբերությունները` դա պարզապես խաբկանք է:
Վլադիմիր Պոզները Վլադիմիր Պոզները
Մշակութային լրագրության շրջանակներում շատ են ասում` եկեք «յոլա գնանք» առանց քաղաքականության: Որքան ուզում եք ասեք` քաղաքականությամբ չեմ հետաքրքրվում: Ձեզ դա չի հաջողվի: Մի իմաստուն մարդ ասում էր`միեւնույն է, քաղաքականությունը հետաքրքրվում է ձեզնով: Ու դրանից ոչ մի տեղ չեք փախչի: Եթե անգամ գլուխն ավազի մեջ թաքցնեք, ձեր հետույքը միեւնույն է կերեւա, ու դուք կարող եք շատ ուժեղ հարված ստանալ հետեւից:
Ծիծաղելի է ասել, թե Ադրբեջանում խոսքի ազատություն կա: Նույնիսկ անհարմար է այդ թեմայով խոսել: Իրականում այնտեղ անկախ ԶԼՄ-ներ չկան, միայն եզակիները, որոնք գոյատեւում են լսարանի կողմից արված ներդրումներով: Մամուլի ազատությունը միջանցք է: Կան լայն միջանցքներ, օրինակ` Սկանդինավյան երկրներում, ԱՄՆ-ում, Անգլիայում, Եվրոպայում: Կա նեղ միջանցք, ինչպես, օրինակ մեզ մոտ` Ռուսաստանում: Իսկ Ադրբեջանում… նույնիսկ չգիտեմ՝ ինչ ասեմ, կներեք:
Սովետական տարիներին լրագրողներին անվանում էին գաղափարական ճակատի զինվոր: Իսկ դա նշանակում է, որ զինվորը ստանում է հրաման: Եթե լավ է իրականացնում այն, ապա պարգեւատրվում է, կարող է նաեւ դառնալ գեներալ, բայց միեւնույն է՝ նա հրաման է ստանում: Լրագրողի խնդիրը շատ պարզ էր ձեւակերպված` առաջ տանել կուսակցության ու կառավարության քաղաքականությունը: Ահա թե ինչով էր զբաղվում լրագրողը: Իսկ իրականում դա պրոպագանդա է:
Ինչ-որ մեկն ասաց, որ մեր հակառակորդի աշխարհաքաղաքական հետաքրքրությունները մեզ վատ կերպով են ցուցադրում: Իսկ մենք նրանց ինչպե՞ս ենք ցուցադրում: Ի՞նչ ենք մենք գրում Բալթյան երկրների, ԱՄՆ-ի, Արեւմուտքի մասին: Որտե՞ղ է լրագրողական հավասարակշռությունը, լավ, գոնե ազնվությունը: Չէ՞ որ իրականում մենք ամեն ինչ էլ լավ հասկանում ենք:
Լրագրողը պետք է որքան հնարավոր է օբյեկտիվ, ազնիվ եւ ամբողջական տեղեկացնի իր լսարանին: Վերջակետ: Այլ առաքելություն նա չունի: Պետք է վստահել ու հարգել լսարանը, ոչ թե բացատրել` այս մարդը վատն է, մյուսը` լավը: Երբ բժիշկը քայլում է մարտի դաշտով ու տեսնում է վիրավոր զինվորի, նրան չպետք է հետաքրքրի՝ այդ վիրավորը մերոնքական է, թե ոչ: Նա պիտի պարզապես բուժի: Նույնն էլ լրագրողն է `կա՞ տեղեկատվություն, այն կարեւո՞ր է. իրազեկիր:
Իմ հաղորդումների ընթացքում երբեք չեմ վիճում հյուրիս հետ: Ես հարցադրումներ եմ անում: Եթե նա չի պատասխանում` «բկից» բռնում եմ: Կարող եմ հարցնել` կարծո՞ւմ եք, բոլոր հրեաներին պետք է կախաղան հանել: Նա պատասխանում է` այո: Շնորհակալություն եմ հայտնում պատասխանի համար ու առաջ անցնում. լսարանն ամեն ինչ ինքնուրույն կհասկանա:
Պետք է կարողանալ ունկնդրել ու ավելի քիչ խոսել: Բայց ամենակարեւորը` ունկնդրածը լսելու ունակությունն է:
Ամենից շատ սիրում եմ հանդիպել երիտասարդների հետ, որովհետեւ նրանք այնքան կենդանի են ու անտարբեր չեն:
Երբ որոշվում է, թե ով է լինելու հաղորդման հյուրը, մեր թիմը սկսում է տեղեկություններ հավաքել այդ մարդու մասին: Այդ ամենից ընտրվում է ամենակարեւորն ու ուղարկվում ինձ: Ես ինքս սկսում եմ կազմել հարցերը, սցենարի նման դասավորել: Հիմնականում տանն եմ աշխատում, շաբաթ-կիրակի օրերին: Նստում եմ իմ աշխատասենյակում, երբեմն էլ շեղվում եմ:

17-21 ноября уже в десятый раз молодые журналисты, редакторы, фотографы, операторы, режиссеры, блогеры и медиа-эксперты из разных стран Европы и Азии собрались в Санкт-Петербурге в рамках ежегодного международного медиа-форума «Диалог Культур», чтобы обменяться профессиональным опытом. Каждый год в рамках медиа-форума проходит вручение знака «Диалог Культур» известным медиа-персонам и представителям СМИ от имени Международного журналистского сообщества и Государственного Эрмитажа. В этом году знак «Диалог Культур» был вручен Владимиру Познеру за вклад в международную журналистику. После вручения Познер встретился с участниками форума и ответил на их вопросы. Представляем несколько мыслей журналиста, которые прозвучали на встрече.
Много говорится о сокращении употребления русского языка. Я могу сравнить значение русского языка с французским. Была французская империя, и язык когда-то был общеевропейским. После первой мировой войны кончилась французская империя, Франция перестала быть великой державой, и использование французского языка резко сократилось. Что, Франции от этого хуже стало? Та же ситуация и с русским языком: Россия тоже была империей, была также советская империя, не надо обманывать себя. По разным причинам империя распалась, и сегодня все меньше людей говорят на русском, особенно среди молодежи. Это естественный процесс, не надо из этого делать трагедии. Другое дело, что надо поддерживать русскую культуру. Но если кто-нибудь думает, что за счет сохранения языка можно добиться изменения отношения к России, то это большой обман.
Владимир Познер Владимир Познер
В сфере культурной журналистики часто говорят - давайте обойдемся без политики. Вы можете сколько угодно говорить – я не интересуюсь политикой. Не удастся. Как говорил один мудрый человек, зато политика интересуется вами. И никуда мы от этого не денемся. Засунув голову в песок, задница все равно будет видна, и по ней можно очень сильно получить.
Смешно говорить, что в Азербайджане есть свобода печати, даже как-то неловко говорить об этом. По сути дела, независимых СМИ там нет, кроме единиц, которые поддерживаются за счет взносов аудитории. Свобода печати – это коридор. Есть широкий коридор, как, например, в Скандинавии, Европе, Англии, Америке, есть узкий коридор, как в России, Азербайджане.
Знаете, как в советское время называли журналистов? Солдат идеологического фронта. А что это означает? Солдат получает приказ, если он его хорошо выполняет, то получает медаль, орден, повышение в чине и даже может дорасти до генерала, но все равно, он получает приказ. И его задача была четко сформулирована: продвигать политику партии и правительства. Вот чем занимался журналист. А это – чистой воды пропаганда. Настоящий журналист – это совсем другая категория.
Во время выступления кто-то сказал, что геополитические интересы наших противников показывают нас плохо. А мы как показываем их? Как мы пишем о Прибалтике, США, Западе. Где журналистская сбалансированность, ну хотя бы честность? Мы же все понимаем.
Журналист должен насколько он может объективно честно и полно информировать свою аудиторию. Точка. Другого долга у него нет. Надо доверять и уважать свою аудиторию, а не объяснять, что вот этот дядя - бяка, а тот - хороший. Когда врач идет по полю боя, где лежит раненный, он его не спрашивает – наш или не наш. Он его должен лечить. То же самое журналист – есть информация, она важна, дай ее.
Во время моих программ я никогда не спорю с человеком, которого пригласил. Я задаю вопросы, если он не отвечает, я беру его за горлышко. Я могу спросить – Вы действительно считаете, что всех евреев надо повесить? Он отвечает - да! Я благодарю и продолжаю – зрители разберутся.
Надо уметь слушать и меньше говорить, но важнее - умение слышать.
Больше всего я люблю встречаться с молодежью, потому что они более живые и не безразличны.
Когда решается, кто будет гостем программы, наша команда начинает поиск всех материалов, которые есть об этом человеке. Потом выделяется самое важное и присылается мне. Я все это читаю, выстраиваю по порядку, как сценарий. В основном я работаю в субботу и воскресенье. Я сижу дома, в своем кабинете. Иногда отвлекаюсь.