Դեռ մանկուց մաթեմատիկական բարդ խնդիրներ լուծելը Կարեն Քեռյանի ամենասիրելի զբաղմունքն էր: Այն տարիների ընթացքում վերածվեց ուղու, որը նրան բերեց մաթեմատիկայի աշխարհ:
Այսօր արդեն Ֆիզմաթ գիտությունների թեկնածու Կարեն Քեռյանը մաթեմատիկան համարում է կյանքի շարժիչ ուժերից մեկը: «Ամեն բան մոդելավորվում է եւ գալիս-հանգում մաթեմատիկական խնդրի: Մաթեմատիկան ամեն ինչի թե սկիզբն է, թե վերջը»,- ասում է նա:
Թեեւ ընտանիքում որեւէ մեկը չկար, որ զբաղվում էր այս գիտությամբ, բայց դեռեւս դպրոցական տարիներին շատ հետաքրքրված էր մաթեմատիկայով եւ մասնակցում էր օլիմպիադաներին:
«Դպրոցն ավարտելիս մտածում էի տնտեսագիտության ուղղությամբ գնալ, բայց վերջին օրերին քրոջս հետ երկու րոպե տեւած զրույցի արդյունքում որոշեցի դիմել մաթեմատիկայի ֆակուլտետ: Ընդունվեցի հարցազրույցով եւ ֆակուլտետի հետ կապվեցի 2001թ.-ից»:
Կարեն Քեռյանը Կարեն Քեռյանը
Գիտական հետաքրքրություններն օրթոգոնալ շարքերին (Ֆրանկլինի ընդհանուր համակարգ) են վերաբերում, բայց առհասարակ մաթեմատիկայի տարբեր բնագավառներով հետաքրքրվում է եւ գեղեցկությունը վայելելու ամեն առիթն էլ փորձում է օգտագործել:
«Ուրախ եմ, որ ընտրել եմ այս մասնագիտությունը, եւ եթե ապագայում երեխայիս մեջ սեր լինի մաթեմատիկայի նկատմամբ, միանշանակ կքաջալերեմ նրան: Եթե մարդը ցանկություն ունի, պետք է պարտադիր զբաղվի մաթեմատիկայով, այդ դեպքում նա վստահաբար գոհ կլինի իր կյանքից»:
Մաթեմատիկան սիրելու բանաձեւը
Այժմ Կարեն Քեռյանը դասավանդում է Երեւանի պետական եւ Հայաստանի ամերիկյան համալսարաններում, 2013թ.-ից ուսանողական միջազգային օլիմպիադաներում ղեկավարում է Հայաստանի թիմը:
«Վերջին տարիներին մեր ուսանողները բավական մեծ հաջողություններ են գրանցում, ինչը իրենց հետաքրքրվածության, աշխատասիրության եւ ճիշտ ուղղորդման արդյունքն է: Աշակերտների եւ ուսանողների մեջ մաթեմատիկայի հանդեպ կիրքը վառելու համար առաջին հերթին պետք է սիրով դասավանդել: Եթե մի բանը սիրելով կամ չսիրելով են անում, երկուսն էլ լավ երեւում են. սերը ծնում է սեր, իսկ զզվանքը՝ զզվանք: Զգայական մակարդակի վրա այդ սերը կարող է երեխաներին, լավ իմաստով, ստիպել ներգրավվել դրա մեջ: Իհարկե, դպրոցականների եւ ուսանողների հետ աշխատելը տարբեր է: Ես ուսանողների հետ եմ աշխատում, կարծում եմ, դպրոցականների դեպքում հարկավոր է խաղեր կազմակերպել, որոնք ավելի մատչելի եւ առարկայական կդարձնեն մաթեմատիկան: Ուսանողները կարող են աբստրակտ մաթեմատիկայից էլ հաճույք ստանալ, բայց աշակերտների դեպքում այլ է, օրինակ` ինչ-որ մաթեմատիկական պնդման վրա կազմակերպված հնարքը նրանց ավելի շատ կարող է հետաքրքրել եւ գրավել»,- մաթեմատիկան գրավիչ դարձնելու իր բանաձեւն է ներկայացնում նա:
Մաթեմատիկան՝ ունիվերսալ գիտություն
Կարեն Քեռյանն ասում է, որ Հայաստանում հիմա շատ լավ ուսանողներ կան եւ հույս է հայտնում, որ նրանք կլինեն վաղվա գիտնականները. «Իհարկե, պարտադիր չէ, որ օլիմպիադաներում հաջողած ուսանողները հետագա իրենց ուղին գիտության մեջ շարունակեն, բայց հավանականությունը մեծ է: Եթե օլիմպիադան սպրինտի նման է, ապա գիտությունը՝ մարաթոնի: Հնարավոր է հեռվից շատ նման լինեն, երկուսն էլ վազք են, բայց կատեգորիաները շատ տարբեր են»:
Մաթեմատիկայի հանդեպ սեր ունեցող ապագա ուսանողներին Կարեն Քեռյանը հորդորում է կրթությունը շարունակել մաթեմատիկայի ֆակուլտետում, որտեղ կստանան հիմնարար գիտելիքներ, որից հետո նրանք ցանկության դեպքում կկարողանան հաջողության հասնել նաեւ այլ բնագավառներում:
«Իհարկե, շատ կարեւոր է ճիշտ պահին հասկանալ նախընտրած ուղղությունը, բայց մաթեմատիկան այդ հնարավորությունը տալիս է՝ ցանկացած պահից շարժվել ցանկացած ուղղությամբ: Հիմա շատ հնարավորություններ կան մաթեմատիկայում հետաքրքրությունները բավարարելու՝ տարբեր ծրագրեր, սեմինարներ են կազմակերպվում: Նույնիսկ համացանցը տալիս է այդ հնարավորությունը, տարբեր ֆորումներ կան, որտեղ կարելի է հետաքրքրող խնդիրը լուծել կամ լուծումներ հարցնել: Տեխնոլոգիաներն էլ այսօր շատ հնարավորություններ են տալիս՝ մաթեմատիկան մեծ թվով մարդկանց հասանելի դարձնելու եւ համախոհներ գտնելու համար»,- ասում է մաթեմատիկոսը:
Նա նկատում է, որ մաթեմատիկան ինչ-որ առումով ունիվերսալ է, եւ երբ մարդը կարողանում է հաջողությունների հասնել մաթեմատիկայում, շատ այլ բնագավառներում եւս կարող է հաջողել: Նա նշում է, որ կան բազմաթիվ դեպքեր, երբ մարդիկ ֆունդամենտալ մաթեմատիկական կրթություն ստանալուց հետո տեղափոխվել են լրիվ այլ բնագավառներ, բայց բավական հաջողակ են եղել: Հենց դա այն ամենամեծ բանն է, որ տալիս է մաթեմատիկան. լավ մտածողություն, որը պետք եղած ժամանակ կարելի է գործի դնել:
Ինչ վերաբերում է ապագային, ապա ըստ Կարենի, հայերի մեջ մաթեմատիկական ընդունակությունները կան եւ կարող են շատ լավ գիտնականներ ծնվել:
«Իհարկե, ֆինանսավորման, լավ մասնագետներ բերելու, տեղի մասնագետներին պահելու խնդիրը կա, եւ այն շատ լուրջ է, բոլոր բնագավառները կիսում են այդ խնդիրը: Որպեսզի Հայաստանը մաթեմատիկայի առումով աշխարհից կտրված չլինի, եղած ներուժը զարգացնելու ռեսուրսներ են պետք՝ թե մարդկային, թե ֆինանսական»:
Մաթեմատիկա սովորելու պատճառները
Ներկայացնելով մաթեմատիկայի գրավչությունը՝ Կարեն Քեռյանն ասում է, որ այն զարգացնում է տրամաբանությունը, որը մարդուն հարկավոր է ամեն քայլափոխին.
«Եթե փորձում ես կարճ ճանապարհ գտնել կամ կառուցել, ապա մաթեմատիկան քեզ պետք կգա: Այն ամենուր է, մնում է ցանկություն ունենալ գտնել»:
Ասոցիացիաների եւ կյանքի մեջտեղում
Ինչպես մյուս մաթեմատիկոսների, այնպես էլ Կարեն Քեռյանի սիրելի զբաղմունքներից մեկն ասոցիացիաներ տեսնելն է՝ կյանքի երկու դրվագների կամ մաթեմատիկական թեորեմների միջեւ:
Մարի Թարյանը զրոցում է Կարեն Քեռյանի հետ Մարի Թարյանը զրոցում է Կարեն Քեռյանի հետ
«Հաճելի է տեսնել, թե ինչպես են տարբեր օբյեկտները նույն տիպի պահվածք դրսեւորում: Մաթեմատիկան, ինչ-որ իմաստով, հենց այդ ասոցիացիաները տանելն է: Հիմա գործերի շատ լինելը թույլ չի տալիս մտովի թափառել: Մաթեմատիկայի եւ կյանքի միջեւ ասոցիացիաները միշտ են լինում: Դրանք շատ հաճելի են ու տեսողական: Նկարագրական բառերը շատ օգնում են արդյունքն ավելի տեսանելի, շոշափելի եւ հասկանալի դարձնելուն, այդ առումով որքան էլ որ մաթեմատիկան աբստրակտ գիտություն լինի, եթե արդյունքը հնարավոր լինի ինչ-որ բառերով նկարագրել, այդ բառերը միայն կարժեւորեն արդյունքը: Իհարկե, մաթեմատիկական աշխարհում ինչ-որ արդյունքներ կան, որ դրա կարիքը չունեն»:
Կարեն Քեռյանը մաթեմատիկայում ոգեշնչման անընդհատ աղբյուրներ ունի: Դասավանդելիս այդ աղբյուրն ուսանողների հետաքրքրվածությունն է, նրանց աչքերի կայծը, երբ ինչ-որ մի բան են հասկանում: Գիտության մեջ նրան պահում են արդյունքները. «Չգիտես ինչ կստացվի, ինքդ պիտի հասկանաս դա, հենց այդ հասկանալու պրոցեսն ինքնին շատ հետաքրքիր ու անակնկալներով լի է: Կարող ես շատ մոտ լինել արդյունքին, բայց չգտնել, մեկ այլ անգամ բախտդ բերի ու հեշտ գտնես այն: Դա ինձ համար մեծագույն հաճույք է, որը ստանում եմ գիտությամբ զբաղվելիս: Հենց արդյունքն է պահում այն գործի մեջ, որով զբաղվում ես»:

One of the things Karen Keryan enjoyed most when he was a kid was solving complicated math problems. It has become a guiding line in his life since then and opened an entirely new world for him- the world of mathematics.
He has a degree in mathematics and physics and believes that math is one of the driving forces of life. “Everything is being modeled and eventually turns into a math problem. Mathematics is the beginning and the end of everything,” he says.
Karen has always loved math and used to take part in Olympiads at school, and he is the only one in his family to become a mathematician.
“When I was finishing school and it was time to decide which direction I was going in, I was pondering between economics and math but after just a two-minute talk with my sister I chose the latter and applied to the faculty of Mathematics and was admitted after an interview. I have been at the faculty ever since 2001.”
Karen Keryan Karen Keryan
His core interest is orthogonal series (Franklin general periodic system) but he doesn’t miss a chance to enjoy all the beauty and other directions of this science.
“I am glad to have chosen math as a profession and if one day I see that my children are interested in it as well I will happily encourage their aspirations. If a person has a desire to be engaged in mathematics he should by all means do it and then he will be happy with his life.”
The formula of loving math
Today Karen Keryan is teaching at the Yerevan State University and the American University of Armenia. He has been leading Armenia’s team at student international Olympiads since 2013.
Karen Keryan has his own formula as to how make mathematics more attractive: “Our students have had quite impressive achievements in recent years. It is the result of hard work, concentration, drive and accurate guidance. To teach with love - this is one of the keys of inflaming passion for math in students. Love brings love; disgust brings disgust, and if you do something with love, everybody can see it and vice versa. On an emotional level love can force children towards mathematics. It is two different things working with pupils and students. I myself work with students. As for pupils, they should be encouraged with various math games which will make mathematics easier and more accessible for them. Students can enjoy abstract math but the pupils can’t. A simple trick used to explain a certain math problem can make the whole learning process more interesting and captivating.”
Mathematics - a universal science
As Karen Keryan says, there are a lot of promising students in Armenia today and one day hopefully they might become devoted scientists. “It’s not a given that the students who have done well at the Olympiad will necessarily become scientists, but the odds are high.  The Olympiad is like a sprint whereas the science is like a marathon. They might seem alike: both are a race but in two different categories.”
Karen’s advice to his future students is to continue their education at the Faculty of Mathematics where they will receive fundamental knowledge, after which they will be able to succeed in other fields as well.
“It is of course very important to understand where you are heading at the right moment, and mathematics gives that opportunity: you can move in whichever direction you want to at any time. Today mathematics provides various opportunities to explore - different kinds of programs, workshops, etc. Even the internet offers these opportunities. There are many forums where you can solve interesting problems or ask for solutions. Nowadays technologies also help make mathematics easy for a huge number of people and find supporters,” Karen says.
According to him, mathematics is a universal science, and if a person can succeed in math he can succeed everywhere. There have been numerous cases proving this viewpoint.  For example after receiving a fundamental mathematical education people have changed their field of interest and have been quite successful. This is the greatest gift math presents: a good way of thinking which can be put into action when needed.
As for the future, Karen believes that Armenians are very gifted in terms of mathematics, and very good scientists may be born someday.
“Of course, we have a lot of serious problems today, such as finances, attracting professionals, keeping our scientists in the country. This is a common problem for all the fields in general. In order not to detach itself from the mathematical world, Armenia needs substantial resources, both human and financial, for developing the existing potential.”
Reasons to study math
When speaking about the attractiveness of math, Karen says it develops the logic, which is a necessity in everyday life.
“If you are trying to find or build the shortest way, you will definitely need math knowledge. It is all around us, you just need to be willing to find it.”
Between associations and life
Just like other mathematicians, Karen Keryan likes to find associations between various aspects of life or simply math theorems.
Marie Taryan talks to Karen Keryan Marie Taryan talks to Karen Keryan
“It’s amusing to see how different types of objects behave the same way. Mathematics helps draw such associations.  There are always visible and nice associations between math and life. Descriptive words always help make the end result more visible, tangible and understandable. So no matter how abstract math is, if it’s possible to describe the result with any specific words, they will only make the outcome more valuable. There are of course some results in the world of mathematics that don’t need any descriptions at all.”
Karen Keryan has his own sources of encouragement in math. For example, in teaching the source of encouragement for him is the spark in his students’ eyes when he explains something and they understand. And in science it is the end result; it keeps him going. “You can’t predict the outcome, you have to understand it yourself, and the process of understanding is captivating, interesting and full of surprises. You may come close to achieving results and simply fail or just be lucky and finally succeed another time. It’s enthralling and I simply love it. And it is the end result that keeps me motivated and dedicated to the job I am doing.”