Էրիկ Առաքելյանը մինչեւ 10-րդ դասարանը կարծում էր, որ դասական երաժշտության համար է ծնվել։ Սովորել էր Ռոմանոս Մելիքյանի անվան երաժշտական դպրոցում եւ յոթ տարի ֆլեյտա էր նվագում։ Բեկումնային պահը եղավ այն, երբ կանգնեց ընտրության առաջ՝ մաթեմատիկա կամ երաժշտություն։ Հաղթեց առաջինը։
«Երաժշտությունն ինձ միշտ շատ հետաքրքիր է եղել, մինչեւ հիմա էլ, երբ մեքենայական ուսուցման մեջ երաժշտության հետ կապված նախագծեր են լինում, հետաքրքրվում եմ։ Երաժշտության մեջ մի շատ գեղեցիկ գաղափար կա՝ հարմոնիան։ Միեւնույն ձայները կարող են տարբեր էմոցիաներ եւ գաղափարներ արտահայտել, մաթեմատիկայում էլ նույն բանը կա, լուծմանը կարող ես տարբեր ճանապարհներով հասնել։ Իսկ այն, թե ինչպես ես հասնում, խոսում է քո խառնվածքի մասին»,- պատմում է  Էրիկ Առաքելյանը։
Էրիկին գիտությունն ընտրելու հարցում ոգեշնչել է պապի՝ հայտնի մաթեմատիկոս Նորայր Առաքելյանի օրինակը։ Հենց մաթեմատիկան էլ դարձել է կենտրոնը, որի շուրջ պտտվել են Էրիկի գիտական հետաքրքրությունները։
«Մաթեմատիկան ինքնաարտահայտման միջոց է ընդամենը։ Ինչ-որ նոր բան ստեղծելու բնական պահանջը պետք է որեւէ կերպ սպառես, դա կարող է լինել երաժշտություն, արվեստ, ֆիզիկա եւ այլն։ Մաթեմատիկան, ուղղակի, շատ պարզ ուղի է, որով դու ինչ-որ բան ես ստեղծում»,- ասում է նա։
Գիտական առաջին քայլերը
Փոքրուց հասկացել էի, որ մաթեմատիկան ինձ հետաքրքիր է, իսկ որոշում ընդունելու հարցում կարեւոր քայլը 10-րդ դասարանում տեղափոխումն էր Ֆիզմաթ դպրոց։
Մինչ Ֆիզմաթ դպրոց գնալը պրոֆեսիոնալ երաժշտությամբ էի զբաղվում, մտածում էի՝ դասական երաժիշտ եմ դառնալու։ Բայց տեսնելով, թե ինչի կարող է բերել մաթեմատիկան՝ հասկացա, որ պետք է դա ընտրեմ։
Էրիկ Առաքելյանը Էրիկ Առաքելյանը
Սիրում էի տեսնել իմ արդյունքները եւ որոշ ժամանակ անց համակարգչային գիտության ուղղությամբ գնացի։ «Թինեյջերական» մաքսիմալիզմ կար մոտս, մտածում էի հավելված ստեղծել, որը կգրավի բոլորին։ Այդպես որոշ ժամանակ iOS ծրագրավորմամբ էի զբաղվում, բայց շուտով հասկացա, որ ինձ ավելի շատ բարդ խնդիրներն են հետաքրքրում։ Այդ փուլում արդեն իմ ուշադրությունն ուղղված էր մեքենայական ուսուցմանը։ Ամերիկյան համալսարանում կրթությունն ավարտելուց հետո սովորելու մեկնեցի Անգլիա։ University College London-ում Knowledge Graph-ով սկսեցի զբաղվել, ու ինչպես պապիկս է ասում՝ արեցի իմ գիտական փոքրիկ առաջին քայլերը։
Knowledge Graph-երի գրավչությունը
Knowledge Graph-երում խնդրի ձեւակերպումն ինձ շատ հետաքրքիր է, հատկապես այն առումով, որ այստեղ մի ինֆորմացիայից կարողանում ես ստանալ մեկ այլ՝ ոչ ակնհայտ ինֆորմացիա։ Պատկերացրեք՝ ունեք վերջավոր քանակի ինֆորմացիա, որն ամբողջական չէ։ Այդ ինֆորմացիան փորձում ենք վերարտադրել եւ կառուցել որոշակի հարցերի պատասխաններ, որոնք ակնհայտ չեն։ Օրինակ՝ եթե դուք ինչ-որ մեկի հետ ընկերներ եք, ես նույնպես այդ մարդու ընկերն եմ, կարելի՞ է ենթադրել, որ մենք ընկերներ ենք, թե՞ ոչ։ Ինֆորմացիան հավաքվում է եւ պահվում գրաֆի տեսքով։ Օրինակ, երբ Google-ում գրում եք ինչ-որ մեկի անուն-ազգանունը եւ միանգամից պատասխանը ցույց է տալիս շրջանակի մեջ, դա անում են Knowledge Graph-երը։ Այսօր դրանք լայն կիրառվում են կենսաբժշկության մեջ։
Կրթական միջավայրը
Իմ կարծիքով՝ երեխաներին զարգացման հնարավորություններ պետք է տրվեն, իսկ, թե որ ուղղությամբ են ուզում շարունակել, արդեն իրենք՝ աշակերտները, պետք է ընտրեն։
Շատ կարեւոր է, որ ուսուցիչներն ու դասախոսները ոգեւորեն երիտասարդներին եւ օգնեն նրանց սիրել գիտությունը, բայց ոչ թե կենտրոնանան մեկ բանի վրա, այլ բազմակողմանի զարգանան։ Ես դեմ եմ այն մտածելակերպին, որ միայն մաթեմատիկա սովորելը բավարար է։ Եթե դու բազմակողմանի զարգացած եւ կրթված լինես, քո ընտրած ուղու մեջ ամենալավը կդառնաս։
Հայաստանում դպրոցական կրթական համակարգը, մեծամասամբ, ինձ դուր է գալիս, բայց բուհական համակարգում կա գիտական մթնոլորտի մեծ խնդիր։ Մարդիկ մտածում են աշխատանքի մասին ու կրթություն ստանալը, գիտությամբ զբաղվելը երկրորդական պլան են մղվում։ Մարդիկ չեն մոտիվացվում, ըստ այդմ՝ մասնագետների արտահոսք ու պակաս ենք ունենում։
Գիտության զարկերակը
Պապիկս ինձ հաճախ է հարցնում՝ չե՞մ ուզում վերադառնալ եւ Հայաստանում զբաղվել գիտությամբ։ Ավաղ, իմ պատասխանը դեռ «ոչ» է, որովհետեւ որպես երիտասարդ հետազոտող՝ Հայաստանում գիտական մեծ պոտենցիալ չեմ տեսնում։ Ինչ-որ նախաձեռնություններ կան, որոշ բաներ արվում են, գիտությունը ներուժ ունի, բայց դեռ չեմ տեսնում, որ այս փուլում Հայաստանում կկարողանամ ինքնուրույն ինչ-որ քայլեր անել։ Ուզում եմ աճել որոշակի ու հետո մտածել վերադառնալու մասին։
Մաթեմատիկայում միայն հզոր համակարգիչները բավարար չեն, որպեսզի գիտություն զարգացնենք։ Դա, երեւի, վերջին բանն է, որ կարեւոր է։ Պետք է մարդիկ լինեն, որոնք շատ հստակ պատկերացում ունեն այդ ոլորտից եւ կկարողանան մեր հետազոտություններն ուղղորդել։
Քանի դեռ Հայաստանում մաթեմատիկայով հետաքրքրվող եւ զբաղվող մարդիկ շատ են, այդ ներուժը պետք է օգտագործել։ Պետք է պետությունը մոտիվացնի մարդկանց եւ ներդրումներ անի, որպեսզի մեզ մոտ շատ գիտական լաբորատորիաներ բացվեն, որոնց գործունեությունը կխթանի տենտեսության զարգացումը։

Erik Arakelyan used to believe he was born to play classical music. He went to Romanos Melikyan Music College and played flute for 7 years, but when Erik moved up to the 10th grade, he found himself facing a choice: mathematics or music. The former won.
“I have always been fond of music. When I come across machine learning projects that relate to music in some way, I try to get involved. There is a beautiful idea in music – harmony. The same sounds can convey different emotions and thoughts. It can be said about mathematics too – you can find the solution in different ways. How you do it speaks of your character,” tells Erik Arakelyan.
He was inspired to choose mathematics by the example of his grandfather, famous mathematician Norayr Arakelyan. Now, mathematics is at the center of Erik’ scientific pursuits.
“Mathematics is a means of self-expression. The natural urge to create something new has to be completed. You can do it through music, art, physics, etc. Mathematics is just a straightforward way to create something,” adds Erik Arakelyan.
First steps in science
I always knew I was interested in mathematics. When it was time to make a decision in the 10th grade, I chose mathematics and my parents took me to the school with enhanced math and physics education.
Before that, I studied music with the intention of making a career in that field. I thought I would become a professional musician, but when I thought about what mathematics could give me, I realized I had to choose it over music.
Erik Arakelyan Erik Arakelyan
I was glad to see myself achieving good results, and some time later I moved to computer science. I went through a period of “teenage maximalism”, when I thought of creating an app everyone would love. That is why I tried IOS coding, but I concluded soon that I wanted to work with more complex problems. At that time I got interested in machine learning. After graduating from the American University of Armenia, I went to study at University College London. There, I started working with Knowledge Graphs. As my grandfather would say, I made my first small steps in science.
The appeal of Knowledge Graphs
What I find particularly interesting in Knowledge Graphs is the definition of problem, especially the fact that in these graphs you can get one piece of information from another, and the former is not obviously derived from the latter. Imagine a finite amount of information, which is incomplete. We try to reproduce it and provide answers to some questions, which are not obvious. For instance, you are friends with someone I am friends with, so should we assume that you and I are friends? Information is collected and kept in the graph. For example, when you search someone on Google and immediately get the data you need in a box, it is a Knowledge Graph. They are widely used in biomedicine nowadays.
Educational environment
I believe children should be given opportunities for development and it is up to them to choose the field where they will build a career.
It is so important that teachers in school and university should encourage students and get them interested in science, but they should help the students with all-around development and not just focus on one field. I disagree that learning only mathematics is enough. If you are all-around educated, you will be the best in your field.
I like Armenia’s school education system in general, but there is a big issue with educational environment in universities. People think about studying and getting a job, so research is sidelined.  Students are not motivated and it is one of the reasons we have lack and outflow of specialists.
The pulse of science
My grandpa often asks me if I want to return to Armenia and do research there. Alas, my answer is “no” because I can’t see substantial potential for myself as young researcher in Armenia. There are some initiatives, things being done, and the Armenian science community has potential, but I don’t see myself working independently there at this stage. I want to grow as a specialist and then think about coming back.
Just having powerful computers is not enough for mathematics to develop. It is probably the last thing that matters. Mathematics needs people who have a clear understanding of the field and the ability to give direction to researchers.
As long as many people in Armenia like and do research, the country’s potential must be fulfilled. The state has to motivate people and make investments to open more research laboratories, which will enhance the development of Armenian economy.