Թոմ Քրոուֆորդի հետ ծանոթացել եմ 2019 թվականի ամռանը Սանկտ Պետերբուրգում, ուր գնացել էինք մասնակցելու ITMO համալսարանի՝ գիտական լրագրողների համար կազմակերպված «պրեսս տուրին»։ Ընթրիքի ժամանակ, երբ պատմում էի, որ հատուկ նախագիծ ունենք Մեդիամաքսում, որում ներկայացնում ենք Հայաստանում մաթեմատիկայով զբաղվող եւ այն զարգացնող պայծառ երիտասարդներին, Թոմն էլ ասաց, որ Օքսֆորդի համալսարանում մաթեմատիկայի դասախոս է, եւ YouTube-յան ալիք ունի (@tomrocksmaths), որտեղ փորձում է զվարճալի ու բոլորի համար հասկանալի ներկայացնել մաթեմատիկան։
Թոմը «Մերկ մաթեմատիկա» տեսանյութերի շարքից հետո համացանցում հայտնի է նաեւ որպես «Մերկ մաթեմատիկոս»։ Այդ շարքում նա փորձում է կոտրել կարծրատիպերն ու դեռահասներին գրավել մաթեմատիկայով։
Մեդիամաքսի «Մաթարվեստ» խորագրում Թոմ Քրոուֆորդը պատմել է մաթեմատիկայի հանդեպ իր ունեցած սիրո, մաթեմատիկան սովորելու կարեւորության մասին ու բացահայտել գրավիչ դասավանդման գաղտնիքները։
Սերը մաթեմատիկայի հանդեպ
Մաթեմատիկայից իմ առաջին հիշողությունը հիմնական դպրոցից է, երբ 8 տարեկան էի։ Մենք երկար բազմապատկում էինք սովորում, եւ ուսուցիչը 2-3 էջ վարժությունների շարք էր հանձնարարել։ Ինքնուրույն աշխատեցի առաջին էջի վրա, այնուհետեւ՝ երկրորդ, երրորդ, հետո չորրորդ, հինգերորդ... պարզապես առաջ էի շարժվում եւ հաճույք ստանում, ի վերջո ավարտեցի ամբողջ գիրքը։
Անշուշտ չեմ հիշում, որ երբեւէ ինձ «հանճար» անվանեին, կամ դպրոցում հատուկ վերաբերմունք ստացած լինեմ։ Միշտ շատ եմ աշխատել, հաճույք եմ ստացել սովորելուց եւ փորձել եմ անել լավագույնը ամեն առարկայի դեպքում, չնայած մաթեմատիկան միշտ ամենահարազատն էր ինձ համար։
Թոմ Քրոուֆորդը Թոմ Քրոուֆորդը
Ես հասկացա, որ մաթեմատիկան ինձ համար շատ ավելի հաճելի է եւ ոչ թե աշխատանք է, այլ սիրելի զբաղմունք։
Ինչ վերաբերում է մաթեմատիկան ընտրելուն, երբեք չեմ վերաբերվել դրան որպես ընտրություն։ Այն միշտ իմ սիրելի առարկան է եղել եւ համընկել է իմ աշխարհընկալման հետ, եւ ամենակարեւորը, ես հաճույք եմ ստացել դրանից։
Մաթեմատիկոսի մտածողությունը
Մաթեմատիկոսներին նկարագրող լավագույն միտքը, որ լսել եմ, հետեւյալն է՝ մարդ, ով աշխարհում օրինաչափություններ է որոնում։ Իմ կարծիքով՝ սա շատ լավ բացատրում է, թե ինչպես է մտածում մաթեմատիկոսը։
Երբ աշխատում էի BBC-ում, մասնակցեցի հոգեբանական հետազոտության, որը նկարագրում էր, թե ինչպես է ուղեղն աշխատում երաժշտական ճաշակի հետ։
Ակնկալվում էր, որ իմ ուղեղը կգործի նմուշների նույնականացման միջոցով, եւ թեստը հաստատեց դա՝ հիմնվելով իմ կողմից որոշումների կայացման եւ իմ աշխարհընկալման վրա։ Հետազոտողը կարողացավ հստակ մատնանշել իմ երաժշտական ճաշակը՝ ծանր ռոք, որը պարունակում է բարդ նմուշներ ու բարձր ինտենսիվություն։ Իհարկե, դա ոչ բոլոր մաթեմատիկոսների համար է ճիշտ, քանի որ յուրաքանչյուր մարդ ունի յուրօրինակ անհատականություն, բայց կարծում եմ, որ ճիշտ է աշխարհընկալումս բացատրել իմ մաթեմատիկական հետագծով։
Մեկ այլ բան, որ վերջերս եմ լսել այս թեմայի շուրջ, որն իսկապես ինձ մոտ ռեզոնանս է առաջացրել, մաթեմատիկոսի աշխատանքում կրեատիվության կարեւորությանն է վերաբերում։ Մարդկանց մեծամասնությունը մաթեմատիկան դիտարկում է որպես խիստ տրամաբանական առարկա, որտեղ յուրաքանչյուր քայլ նախորդին հետեւում է գրեթե կանխորոշված ձեւով։
Թեեւ դա, իհարկե, որոշ չափով ճշմարիտ է, բայց երբ աշխատում եք բարդ խնդրի շուրջ, այդ «տրամաբանական ուղու» մուտքը որոշելու համար անհրաժեշտ հիմնարար հասկացությունը հաճախ հեռու է տեսանելիից եւ մաթեմատիկոսից ստեղծագործական լայն մտածողություն է պահանջում։
Անվանի մաթեմատիկոսների, օրինակ՝ Նյուտոնի եւ Էյնշտեյնի աշխատանքը՝ պատկերացնելու ուժեր եւ փոխազդեցություններ, որոնք անտեսանելի էին մարդու աչքի համար, անհավատալի ստեղծագործական թռիչքներ էր պահանջում։
Մաթեմատիկա սովորելու կարեւորությունը
Չի կարելի թերագնահատել կյանքում թվերի կարեւորությունը։ Անկախ ձեր կյանքի ուղուց՝ ձեզնից պահանջվում է հասկանալ թվերը ֆինանսների համատեքստում, եւ մաթեմատիկորեն գրագետ լինելը հնարավորություն է տալիս ավելի լավ ֆինանսական որոշումներ կայացնել:
Վերջերս մեկ այլ հետազոտության եմ հանդիպել. ուսումնասիրել եմ մաթեմատիկական կրթության մակարդակի ազդեցությունը որոշումներ կայացնելու ունակության վրա: Հետազոտությունը պարզել է, որ նրանք, ովքեր համալսարանում վիճակագրության դասընթացից ավելի բարձր գնահատական են ստացել, ավելի հակված են եղել հետագայում ավելի լավ, համընդհանուր որոշումներ կայացնելուն՝ նույնիսկ ներառյալ նրանք, որոնց գործունեությունը ուղղակիորեն կապված չի եղել ֆինանսների կամ թվերի հետ:
Մաթեմատիկան ավելի բարձր մակարդակի ուսումնասիրելը նշանակում էր, որ դուք ավելի քիչ եք հակված ծխելուն, ավելի շատ՝ մարզվելուն եւ ապահով սեռական կյանք ունենալուն։ Հետազոտողները հավատում էին, որ թվերի առումով ավելի լավ կրթված լինելը նշանակում է, որ մարդիկ ավելի լավ են հասկանում իրենց վարքագծի հետ կապված ռիսկերը։ Մասամբ հավանում եմ այս հետազոտությունը, քանի որ այն ցույց է տալիս, թե ինչպիսի արդյունք կարող է ունենալ մաթեմատիկային տիրապետելը պրակտիկ կյանքում եւ այնպիսի ոլորտներում, որոնց հետ մաթեմատիկան չի ասոցացվում։
Գրավել ուսանողներին
Մաթեմատիկայի կրթության բանալին պատմություններ պատմելն է: Պատմության միջոցով դասավանդումն աներեւակայելի հզոր գործիք է, բայց մաթեմատիկայի դասավանդման մեջ բավարար չափով չի գործածվում: Եռանկյունաչափությունը դասավանդելիս կարելի է բանաձեւերը պարզապես շարադրելու փոխարեն բացատրել, թե ինչու էին դրանք անհրաժեշտ, օրինակ, հին ժամանակների ճարտարապետներին, որոնք փորձում էին հուշարձաններ կառուցել, կամ գիտնականներին, որոնց անհրաժեշտ էր հեռավոր լեռան բարձրությունը չափել։
Հենց այդպիսի բաների համար է մշակվել մաթեմատիկան, եւ ես կարծում եմ, որ այս պատմությունների միջոցով այն դասավանդելը կօգնի ավելի շատ ուսանողներ ներգրավել եւ ոգեւորել առարկայով։
Թեմայի դասավանդման եւս մեկ կարեւոր կողմ (դա իրականում ճիշտ է ոչ միայն մաթեմատիկայի, այլեւ բոլոր առարկաների համար). այն պետք է ներկայացնել այնպես, որ լսարանում արձագանք ստանաք:
Օրինակ՝ իմ հետազոտության առարկան` Նավիեր-Սթոքսի հավասարումները (NSE): Այն ուսանողները, որոնք իրական հետաքրքրություն չունեն մաթեմատիկայի նկատմամբ, փորձում եմ ներգրավել շահագրգռելով, որ լուծելով այդ հավասարումները՝ $‌1 մլն արժողությամբ մրցանակ կարելի է շահել։ Այն ուսանողները, որոնք ավելի շատ հետաքրքրված են կիրառական խնդիրներով, պատմում եմ, թե ինչպես են մեքենայի աերոդինամիկան կամ արյան մեջ թմրամիջոցների տարածումը բացատրվում Հիդրոմեխանիկայով եւ Նավիեր-Սքոթի հավասարումներով։ Եթե ուսանողները սպորտի երկրպագուներ են, կարող եմ նկարագրել, թե ինչպես են հավասարումները օգտագործվում՝ բացատրելու համար օդում թենիսի գնդակի տեղաշարժը։
Իսկ ուսանողները, ովքեր արդեն իսկ հետաքրքրված են մաթեմատիկայով, ես բացատրում եմ, թե ինչպես են հավասարումները գործում գրեթե ցանկացած իրավիճակում՝ բացառությամբ մի քանի ծայրահեղ դեպքի, երբ դրանք հանգեցնում են «եզակիությունների»։ Որպես մաթեմատիկոս՝ նրանց համար հատկապես պետք է հետաքրքիր լինի այդ եզակի դեպքերը հասկանալը։
Այսպիսով, թեման պետք է ներկայացնել այնպես, որ առնչություններ լինեն լսարանի հետաքրքրությունների հետ, այդ դեպքում այն ավելի հետաքրքիր ու գրավիչ կդառնա։
«Tom Rocks Maths» ալիքը՝ YouTube-ում
«Tom Rocks Maths»-ում իմ աշխատանքը բազմաթիվ ճյուղեր ունի, բայց գլխավոր թեման այն է, որ չպետք է մաթեմատիկային այդքան լուրջ վերաբերվել, ինչպես անում է մարդկանց մեծամասնությունը։ Թեեւ չեմ ցանկանում հավերժացնել մաթեմատիկոսի կարծրատիպը, բայց որպես կանոն՝ առարկան վերափոխման եւ ավելի հետաքրքիր դարձնելու կարիք կա։ Մաթեմատիկան տիեզերքում գրեթե ամեն ինչը բացատրելու անհավատալի ուժ ունի, բայց, այնուամենայնիվ, մարդկանց մեծամասնությունը դա համարում է մշուշոտ, ձանձրալի եւ անգամ վախենալու։
YouTube-ում Հիդրոմեխանիկայի մասին պատմող իմ տեսանյութերի, «Մերկ մաթեմատիկոսի» կերպարով ելույթների եւ BBC ռադիոյով հեռարձակվող «Funbers» շարքի շնորհիվ փորձում եմ «զվարճանալ» այս առարկայով։
Ես ցանկանում եմ, որ մարդիկ իմ տեսանյութերը դիտելիս ոչ միայն զարմանան իրենց սովորածից, այլեւ զվարճանան։ Եթե դա զուտ աշխատանք լինի, ապա քիչ հավանական է, որ հաճույք կստանան։ Ես բախտավոր եմ, որ մաթեմատիկան ինձ համար ավելի շատ հոբբի է եղել, քան զուտ աշխատանք եւ «Tom Rocks Maths»-ով նպատակ ունեմ այնպես անել, որ ուրիշներն էլ նույն զգացողությունն ունենան։
Բանալին՝ ներդրում կրթության մեջ
Որեւէ երկրում գիտական ծրագիր զարգացնելու բանալին կրթության մեջ ներդրումներն ավելացնելն է, որպեսզի բնակչության ավելի մեծ մասին հասանելի լինեն գործիքները, որոնք անհրաժեշտ են ուղղության առաջընթացի համար։ Երկրորդ՝ հարկավոր է բնակչության շրջանում  բարձրացնել առարկայի կարեւորության վերաբերյալ տեղեկացվածությունը։
Եթե ավելի մեծ թվով մարդիկ գիտակցեն մաթեմատիկայի զարգացման անհրաժեշտությունը, ծրագրի աջակցությունը կբարձրանա, եւ շատերը  մաթեմատիկայում իրենց կարիերան կտեսնեն հասանելի եւ բարձր գնահատված։
Վերաբերմունքի այդ փոփոխությունը հավանաբար ավելի կարեւոր է, քան մաթեմատիկայում նախաձեռնությունների ու հնարավորությունների ավելացումը, քանի որ առանց բնակչության աջակցության՝ անհաջողություն է սպասվում՝ անկախ ներդրված գումարների չափից։

I met Dr Tom Crawford in the summer of 2019 in Saint Petersburg, where I traveled for the press tour organized for science journalists by ITMO University. When I told Tom that Mediamax ran a special project telling about young Armenian mathematicians and their efforts to advance the science, Tom revealed that he was a math tutor at University of Oxford and had a YouTube channel (@tomrocksmaths) with video lessons presented in a fun and comprehensible way. After the Naked Maths project, Tom became known online as the Naked Mathematician. Through that project he is trying to break stereotypes and present mathematics as an entertaining field.
Dr Tom Crawford has talked to Mediamax for the MathArt project about his love for mathematics and the importance of learning it and shared his secrets of being an entertaining teacher.
The love for maths
My first memory of math comes from primary school when I was around 8 years old. We were learning about long multiplication and the teacher set a series of exercises for us to work through in the textbook – I think around 2 or 3 pages of questions. I worked my way through the first page, then the second, then the third, then the fourth, the fifth – I just kept going as I was enjoying myself until eventually, I had finished the entire book!
Tom Crawford I certainly don’t recall ever being labeled a ‘genius’ or receiving any special treatment at school - I always worked hard, enjoyed learning and tried my best in every subject, although maths just always felt the most ‘natural’ to me. I certainly found it much more enjoyable than the other subjects which meant that it felt less like ‘work’ and more like a hobby compared to say English.
In terms of choosing maths, it didn’t ever feel like a ‘choice’. It was always my favourite subject, it seemed to fit the best with how I saw the world, and most importantly, I enjoyed it more than any other subject. I think I knew from the start of high school that I was always going to study maths – no other subject ever really had a chance!
Mathematician’s way of thinking
One of my favourite ways I’ve heard a mathematician described is someone who searches for patterns in the world, which for me perfectly describes how a mathematician thinks. When working for the BBC I took part in a psychology study which linked the way that your brain works with your taste in music. Being a mathematician, we expected my brain to operate through the identification of patterns, and the psychological test confirmed this through the way that I make decisions and the way that I perceive the world. The researcher was then able to perfectly predict my taste in music as heavy rock which contains complex patterns and high levels of intensity. This is of course not true for all mathematicians, just as each person has a unique personality, but I found it to be very revealing about my perception of the world due to my mathematical background.
Tom Crawford Something else that I have heard recently on this topic, which really resonated with me, was the importance of creativity in the work of a mathematician. The majority of people see maths as a very logical subject, where each step follows from the previous in an almost pre-determined manner. Whilst this is certainly true to some extent: when working on a difficult problem, the key insight required to spot the entrance to this ‘logical pathway’ is often far from obvious and requires a great deal of creative thinking on the part of the mathematician. The work of great mathematicians such as Newton and Einstein required incredible creative leaps to imagine forces and interactions that were invisible to the human eye.
The importance of learning maths
The importance of being numerate in life cannot be understated. Regardless of your path in life, you will be required to understand numbers in the context of finances, and being mathematically literate enables you to make better financial decisions. These do not even have to be major decisions, such as buying a house or taking out a loan, but simple things such as what it means for an item to have 20% off in a sale, or being able to calculate the denominations of currency required to make the correct amount of change for a purchase. All of these things are mathematical in nature and by doing these calculations everyone is using maths in their daily lives.
Another research study that I have seen recently looked at the effect of your level of mathematical education on your ability to make decisions. The study found that those who achieved higher scores in a statistics course at university were more likely to make better all-round decisions later in their lives, even including those that were not directly related to finances or numbers. Studying maths to a higher level meant that you were less likely to smoke, more likely to exercise regularly and more likely to practice safe sex. The researchers believed that being more literate with numbers meant that people had a better understanding of the risks associated with their behaviour - for example, the risk of lung disease from smoking, or heart disease from a lack of exercise – and as such were able to make better-informed decisions. I particularly like this study as it shows the effect that learning mathematics can have on your life in a very practical way, and in areas that you wouldn’t normally associate with the subject.
Tom Crawford Attract more students
The key to maths education is to tell stories. Teaching through storytelling is an incredibly powerful tool and one that is not used enough in the subject of mathematics. For example, when teaching trigonometry, rather than just stating the formulae, why not explain WHY they were needed in the first place – by ancient architects trying to construct monuments, by explorers trying to estimate the height of a distant mountain – these are the reasons that mathematics was developed, and I think that teaching it through these stories will help to engage more students and attract them into the discipline.
Tom Crawford Another very important aspect of teaching the subject (and this is in fact true for all subjects, not just maths) is to present it in a way that resonates with your audience. For example, take the subject of my research – the Navier-Stokes Equations (NSEs). For students who have no real interest in mathematics, I try to get them to engage by explaining the $1-million prize that can be won by solving these equations. For students who have more interest in real-world applications such as in Engineering or Biology, I tell them about how the aerodynamics of a vehicle or the delivery of a drug in the bloodstream relies on an understanding of Fluid Mechanics and the NSEs. If the students are fans of the sport, I can explain how the equations are used to explain the movement of a tennis ball through the air, or for testing the perfect formation in road cycling. And for students who are already keen mathematicians, I would explain how the equations work in almost every situation, except for a few extreme cases where they result in ‘singularities’, which as a mathematician are the ones that you are most interested in understanding. When a topic is presented in a way that aligns with the interests of your audience, it immediately appears more exciting and interesting, and as such will help to change their perceptions of the subject.
‘Tom Rocks Maths’
There are many branches to my work with ‘Tom Rocks Maths’, but the overriding theme is that maths doesn’t need to be taken as seriously as most people think. Whilst I do not wish to perpetuate the stereotype of a mathematician, the subject, in general, is in need of a facelift to make it more fun. Maths has an incredible power to be able to describe almost everything in the universe and yet most people see it as dull, boring or even scary. Through my YouTube videos bringing Fluid Mechanics to life, my performances as the ‘Naked Mathematician’ and my ‘Funbers’ series on BBC radio, I want to have fun with the subject. I want people to watch my videos and not only be amazed at what they have learnt, but also be entertained by what they are watching. If a subject feels like work then you are less likely to enjoy it. I’ve been fortunate enough that maths has always felt like more of a hobby than work, and through ‘Tom Rocks Maths’ my aim is to try to make others feel the same.
Tom Crawford Increase funding in education
The key to developing a scientific programme in any country is to first increase funding in education so that more of the population have access to the tools that they need to be able to make progress in the discipline; and second, to increase awareness of the importance of the subject across the general population. By making more people aware of the need to develop mathematics, support for the programme will increase and more people will see a career in mathematics as something that is both obtainable and held in high regard. This change in attitude is perhaps even more important than the increase in maths-based initiatives and opportunities, as without the support of the population they are destined to fail regardless of the amount of money spent on their implementation.
Tom Crawford It is great to hear that mathematics is becoming more popular in Armenia and I hope that interviews such as this will help to further raise its profile!