Սամվել Շահրամանյան. «Արցախի Հանրապետությունը չի լուծարվել» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Արցախի նախագահ Սամվել Շահրամանյանն այսօր ասել է, որ «Արցախի Հանրապետությունը չի լուծարվել»:
«Այդ փաստաթղթի հետ կապված շատ հարցեր կան, որոնց մասին այստեղ չեմ կարող խոսել: Վստահեցնում եմ, որ այդ փաստաթղթի եւ դրական, եւ բացասական կողմերին ծանոթ ենք: Ոչ մի փաստաթուղթ չի կարող լուծարել ժողովրդի կողմից ստեղծված հանրապետությունը:
Այդ փաստաթուղթն ընդունվել է ռազմական գործողությունները կանգնեցնելու նպատակով: Եթե պատերազմը մեկ ժամ հետո կանգներ, կմտնեին քաղաք:
Եթե մենք իմանայինք, որ կարող էինք հաղթել այդ ռազմական գործողություններում, մինչեւ վերջ կգնայինք: Մենք խնայել ենք մեր տղերքին, քաղաքացիական բնակչության կյանքը»,- Հայաստանում Արցախի ներկայացուցչության դիմաց բողոքի ակցիայի ժամանակ արցախցիների հետ զրույցում ասել է Սամվել Շահրամանյանը:
Նա նշել է, որ շատ ասելիք ունի, սակայն «այդ ասելիքը մեծ վտանգներ է պարունակում եւ Հայաստանի, եւ Արցախի համար»:
«Բոլորս էլ ծայրահեղ ծանր իրավիճակում ենք ու այն, ինչ այստեղ կատարվում է, ավելի է ծանրացնում վիճակը։ Մեր թշնամին մեկն է: Ամեն ինչի մասին պատրաստ եմ խոսել, ես բոլորիդ ու ձեր ընտանիքների առաջ պատասխանատու եմ իմ կայացրած որոշումներով:
Մենք ունենք եւս մի հայրենիք՝ Հայաստանի Հանրապետությունը, եւ Հայաստանի ճակատագիրը վտանգելու իրավունք չունենք»,-ասել է Սամվել Շահրամանյանը։

Yerevan /Mediamax/. Artsakh President Samvel Shahramanyan said today that “the Republic of Artsakh has not been dissolved.”
“There are many questions related to the document that I cannot talk about here. I assure you that we are familiar with both positive and negative aspects of that document. No document can dissolve the republic created by the people.
That document was adopted to stop hostilities. If the war stopped an hour later, they would have entered the city.
If we knew that we could win in those military operations, we would go till the end. We spared our boys, the lives of the civilians,” Samvel Shahramanyan said, speaking with Artsakh citizens during the protest action in front of the Artsakh representation in Armenia.
He noted that he has a lot to say, but what he will say “contains great dangers for both Armenia and Artsakh.”
“We all appeared in an extremely difficult situation and what is happening here makes the situation even worse. Our enemy is one. I am ready to talk about everything, I am responsible before all of you and your families with the decisions I made.
We have another homeland, the Republic of Armenia, and we have no right to endanger the fate of Armenia,” Samvel Shahramanyan said.