Սամվել Շահրամանյան. «Արցախի Հանրապետությունը չի լուծարվել» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Արցախի նախագահ Սամվել Շահրամանյանն այսօր ասել է, որ «Արցախի Հանրապետությունը չի լուծարվել»:
«Այդ փաստաթղթի հետ կապված շատ հարցեր կան, որոնց մասին այստեղ չեմ կարող խոսել: Վստահեցնում եմ, որ այդ փաստաթղթի եւ դրական, եւ բացասական կողմերին ծանոթ ենք: Ոչ մի փաստաթուղթ չի կարող լուծարել ժողովրդի կողմից ստեղծված հանրապետությունը:
Այդ փաստաթուղթն ընդունվել է ռազմական գործողությունները կանգնեցնելու նպատակով: Եթե պատերազմը մեկ ժամ հետո կանգներ, կմտնեին քաղաք:
Եթե մենք իմանայինք, որ կարող էինք հաղթել այդ ռազմական գործողություններում, մինչեւ վերջ կգնայինք: Մենք խնայել ենք մեր տղերքին, քաղաքացիական բնակչության կյանքը»,- Հայաստանում Արցախի ներկայացուցչության դիմաց բողոքի ակցիայի ժամանակ արցախցիների հետ զրույցում ասել է Սամվել Շահրամանյանը:
Նա նշել է, որ շատ ասելիք ունի, սակայն «այդ ասելիքը մեծ վտանգներ է պարունակում եւ Հայաստանի, եւ Արցախի համար»:
«Բոլորս էլ ծայրահեղ ծանր իրավիճակում ենք ու այն, ինչ այստեղ կատարվում է, ավելի է ծանրացնում վիճակը։ Մեր թշնամին մեկն է: Ամեն ինչի մասին պատրաստ եմ խոսել, ես բոլորիդ ու ձեր ընտանիքների առաջ պատասխանատու եմ իմ կայացրած որոշումներով:
Մենք ունենք եւս մի հայրենիք՝ Հայաստանի Հանրապետությունը, եւ Հայաստանի ճակատագիրը վտանգելու իրավունք չունենք»,-ասել է Սամվել Շահրամանյանը։

Ереван /Медиамакс/. Президент Республики Арцах Самвел Шахраманян заявил сегодня в Ереване, что «Республика Арцах не ликвидирована».
«Есть много вопросов, связанных с этим документом, о которых я не могу здесь говорить. Уверяю, что нам известны как положительные, так и отрицательные стороны этого документа. Ни один документ не может ликвидировать республику, созданную народом.
Этот документ был принят с целью прекращения боевых действий. Если бы война была остановлена через час, они вошли бы в город.
Если бы у нас была уверенность, что мы сможем победить в этой военных действиях, мы бы пошли до конца. Мы сохранили жизни наших ребят и мирного населения», - сказал Самвел Шахраманян в беседе с арцахцами во время акции протеста перед представительством Арцаха в Армении.
Он отметил, что ему есть что сказать, однако «это таит в себе большую опасность как для Армении, так и для Арцаха».
«Мы все находимся в чрезвычайно сложной ситуации, и то, что здесь происходит, еще больше усугубляет ситуацию. У нас единственный враг. Я готов поговорить обо всем - своими решениями я несу ответственность за всех вас и ваши семьи.
У нас есть и другая родина - Республика Армения, и мы не имеем права ставить под угрозу ее судьбу», - заявил Самвел Шахраманян.