Երեւան։ Մեդիամաքս։ Արցախի նախկին պետական նախարար Արտակ Բեգլարյանն այսօր ասել է, որ «Արցախի Հանրապետության իշխանությունները պետք է շատ արագ ու համարձակ կերպով որոշումները կայացնեն ու հրապարակային կերպով ներկայացնեն ժողովրդին, որքան էլ դրանք ծանր լինեն, իսկ ժողովուրդը պետք է ըմբռնի իրավիճակից բխած այդ ճարահատյալ քայլը»:
«Այս պահին ընթացող արյունալի ցեղասպանությունը պետք է դադարեցնել րոպե առաջ, քանի որ զոհերի ու վիրավորների քանակն արագորեն աճում է, իսկ տարբեր ուղղություններով ադրբեջանական զորքի առաջխաղացումն ու հաջողությունները՝ զարգանում: Ժամանակը մեր դեմ է աշխատում, քանի որ ակնհայտ է, որ որևէ միջազգային դերակատար, այդ թվում՝ ռուսական ու ամերիկյան կողմերը, չեն ցանկանում կանգնեցնել պատերազմը. ինձ համար անառարկելի է, որ ՌԴ-ն, ԱՄՆ-ն ու ԵՄ-ն հանցավոր կերպով լրիվությամբ աջակցում են Արցախի ժողովրդին հպատակեցնելու ադրբեջանական օրակարգին:
Այսպիսի աշխարհաքաղաքական ծանր պայմաններում և նման ծայրահեղ անհավասար պատերազմում մեր հերոս տղաները պարզապես չեն կարող էական արդյունք ապահովել՝ միայն իրենց քաջության ու կյանքերի գնով: Մենք մնացել ենք լրիվ պաշարված ու միայնակ, նույնիսկ Մայր Հայաստանն է լքել Արցախին այս պայքարում:
Այսպիսի ակնհայտ փակուղում գլխավոր առաջնահերթությունը մարդկային կյանքեր փրկելը պետք է լինի, իսկ Արցախի ապագային առնչվող մնացած հարցերը պետք է քննարկել հրադադարից հետո՝ այնքանով, որքանով հնարավոր է՝ միջազգային հնարավոր երաշխիքներով:
Ինձ համար շատ ծանր է նման տեքստ գրելը, բայց մենք պարտավոր ենք ճշմարտությունն ասել՝ հանուն Արցախի ժողովրդի ու հայրենիքի պատառիկների նույնիսկ մթագնած ապագայի: Յուրաքանչյուր պայքար պետք է որոշակի տեսանելի հեռանկար ունենա, առավել ևս, երբ կշեռքի մյուս նժարին դրված են հազարավոր մարդկային կյանքեր:

Yerevan /Mediamax/. Former state minister of Artsakh Artak Beglaryan said today that "the authorities of the Republic of Artsakh must make prompt and bold decisions and publicly present them to the people, no matter how difficult they are, and the people must understand this desperate step that arises from the situation.”
“The bloody genocide that is going on at this moment should be stopped a minute ago, because the number of victims and wounded is increasing rapidly, and the advancement and success of the Azerbaijani army in different directions is developing. Time is working against us, because it is obvious that neither of the international actors, including Russia and US, have no wish to stop the war: it is indisputable to me that the Russian Federation, the USA and the EU criminally and fully support the Azerbaijani agenda to subjugate the people of Artsakh.
In such a difficult geopolitical situation and in such an extremely unequal war, our heroic boys simply cannot achieve a significant result only at the cost of their bravery and lives. We have remained completely besieged and alone, even Mother Armenia has abandoned Artsakh in this struggle.
In such an obvious impasse, the main priority should be to save human lives, and the rest of the issues related to the future of Artsakh should be discussed after the ceasefire, to the extent possible, with possible international guarantees.
It is very difficult for me to write such a text, but we have to tell the truth for the sake of the people of Artsakh and the future of the remained pieces of the homeland, even if it is obscured. Every struggle must have some visible perspective, especially when thousands of human lives are at stake.