Արցախի նախագահ. Բաքվից փոխանցել են, որ լինելու են «կոշտ քայլեր» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանն այսօր ասել է, որ «առաջիկայում ունենալու ենք տարբեր զարգացումներ, իրավիճակներ, որոնց պետք է դիմակայենք»:
Արցախի նախագահի աշխատակազմից հայտնել են, որ այդ մասին նա ասել է  Անվտանգության խորհրդի ընդլայնված նիստի ժամանակ:
Արայիկ Հարությունյանը մանրամասներ է ներկայացրել ադրբեջանական կողմի հետ մարտի 1-ին տեղի ունեցած հանդիպումից:
«Ադրբեջանական կողմը իր խողովակներով փոխանցել է՝ կամ ընդունում եք ինտեգրացիոն քաղաքականությունը, կամ առկա խնդիրներին որեւէ լուծում չի լինելու, հակառակը՝ լինելու են ավելի կոշտ եւ կտրուկ քայլեր: Մենք չենք ընդունում: Մեր ժողովրդի գերակշիռ մեծամասնությունն ընդունում է, որ մենք մեր անկախության իրավունքից, ինքնորոշման իրավունքից չենք շեղվելու: Իսկ դա նշանակում է, որ առաջիկայում ունենալու ենք տարբեր զարգացումներ, իրավիճակներ, որոնց պետք է դիմակայենք: Մենք ընտրում ենք՝ կամ շարունակել պայքարը, որն ընտրել ենք, կամ եթե կան այնպիսի տրամադրություններ հանրության մեջ, որ պետք է ընդունել Ադրբեջանի կողմից ներկայացված առաջարկությունը, ապա հնարավորություն ունեն իրենց քաղաքացիական իրավունքների շրջանակում բարձրաձայնել եւ ասել, որ մեր ընտրած ճանապարհը սխալ է, փորձեն ձեւավորել այդ տրամադրությունները, երկրում ձեւավորեն նոր իշխանություն: Բայց քանի որ մենք ընտրել ենք պայքարի ճանապարհը, խնդրում եմ առաջին հերթին հարգել մեր որոշումը եւ ամեն նման մի երեւույթի չարձագանքել եւ ներքաղաքական որեւէ ենթատեքստ չտալ»,- ասել է Արայիկ Հարությունյանը:
Անդրադառնալով մարտի 5-ին ադրբեջանական դիվերսիոն գործողության հետեւանքով Արցախի ներքին գործերի նախարարության ոստիկանության ծառայողների զոհվելու ողբերգական դեպքին՝ Արայիկ Հարությունյանը նշել է, որ առաջիկայում նման սադրանքները բացառված չեն:
«Այն, որ մենք երկար ժամանակ պետք է պայքարենք եւ այդ պայքարի շրջանակում լինելու են նման իրավիճակներ, պետք է դա գիտակցենք եւ կանխարգելիչ քայլեր ձեռնարկենք: Մենք բոլոր սցենարները պետք է հաշվարկենք»,- ասել է Արայիկ Հարությունյանը:

Президент Арцаха: из Баку передали, что будут «жесткие шаги» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Арцаха Араик Арутюнян сказал сегодня, что «в будущем будут различные события и ситуации, с которыми нам придется столкнуться».
Пресс-служба аппарата президента Арцаха сообщила, что об этом он сказал на расширенном заседании Совета безопасности.
Араик Арутюнян представил детали встречи с азербайджанской стороной, состоявшейся 1 марта.
«Азербайджанская сторона передала нам по своим каналам, что либо мы принимаем интеграционную политику, либо решения существующих проблем не будет, наоборот, последуют более жесткие и резкие шаги. Мы не принимали и не принимаем.
Подавляющее большинство нашего народа принимает, что мы не отступим от своего права на независимость и самоуправление. А это означает, что в ближайшем будущем у нас будут разные развития, ситуации, которые мы должны преодолеть. У нас есть выбор: или продолжить ту борьбу, которую мы выбрали, или, если в обществе есть такие настроения, что мы должны принять представленное Азербайджаном предложение, то люди имеют возможность высказаться в рамках своих гражданских прав и сказать, что путь, который мы выбрали, неверный, оформить эти настроения, сформировать новое правительство. Но поскольку мы выбрали путь борьбы, прошу в первую очередь с уважением отнестись к нашему решению и не реагировать на подобные явления и не придавать внутриполитического подтекста», - сказал Араик Арутюнян.
Коснувшись трагического случая гибели сотрудников полиции МВД Республики Арцах в результате азербайджанской диверсионной операции 5 марта, Араик Арутюнян отметил, что, к сожалению, в ближайшее время подобные провокации не исключены.
«Мы должны осознавать, что нам предстоит долгая борьба и в рамках этой борьбы будут различные события и ситуации, и мы должны осозновать это и принимать превентивные меры. Мы должны просчитать все сценарии», - сказал Араик Арутюнян.