Երեւան։ Մեդիամաքս։ Արցախում ստեղծվել է աշխատանքային խումբ, որի նպատակն է ադրբեջանական կողմի հետ քննարկել հրատապ հումանիտար հարցեր։
Արցախի Անվտանգության խորհրդից հայտնել են, որ Ռուսաստանի խաղաղապահ զորախմբի հրամանատարության միջնորդությամբ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն՝ մարտի 1-ին անցկացվել է արցախյան եւ ադրբեջանական կողմերի հանդիպում:
Հանդիպման օրակարգային հարցերն էին․
1. Արցախի բնական գազի մատակարարման անխափանության ապահովումը եւ հետագա գազանջատումների բացառումը.
2. Արցախի էլեկտրամատակարարման վերականգնման նպատակով Հայաստանից Արցախ մտնող միակ բարձրավոլտ գծի՝ Ադրբեջանի զինված ուժերի վերահսկողության ներքո գտնվող հատվածի զննման եւ «Արցախէներգո» ՓԲԸ մասնագետների կողմից վերականգնողական աշխատանքների իրականացման հնարավորության ապահովումը.
3. Կաշենի եւ Դրմբոնի հանքավայրերի տարածքում ադրբեջանական մասնագիտական խմբի կողմից մեկանգամյա տեսողական շրջայցի կազմակերպումը.
4. Ստեփանակերտ-Գորիս մայրուղու ամբողջական բացումը։
«Արցախյան խմբի ղեկավարը ադրբեջանական կողմին պարզաբանել է իր գլխավորած խմբի լիազորությունները, այն է՝ վերը նշված կոնկրետ հարցերի քննարկումը եւ դրանց վերաբերյալ լուծումների որոնումը։
Հանդիպման սկզբնամասում ադրբեջանական խմբի ղեկավարը փորձել է զրույցը տանել Ադրբեջանին Արցախի ինտեգրման անհրաժեշտության ուղղությամբ՝ ներկայացնելով այդ դեպքում հնարավոր սոցիալ-տնտեսական առավելությունների ստացման հեռանկարներ, սակայն դրան արցախյան խմբի ղեկավարը հակազդել է՝ հորդորելով քննարկում իրականացնել հստակ առաջադրված հարցերով»,- ասված է Արցախի ԱԽ հայտարարությունում։
Հանդիպման ընթացքում ձեռք է բերվել նաեւ կողմերի միջեւ հետադարձ կապի կայուն մեխանիզմի ձեւավորման պայմանավորվածություն։

Yerevan /Mediamax/. A working group has been established in Artsakh to discuss urgent humanitarian issues with the Azerbaijani side.
The Security Council of Artsakh reported that in accordance with the agreement reached through mediation of the command of the Russian peacekeeping troops a meeting was held on March 1.
The following issues were on the meeting agenda:
1. Ensuring uninterrupted supply of natural gas to Artsakh and excluding further disruption of the gas supply;
2. Ensuring the possibility of inspecting the section of the only high-voltage line entering Artsakh from Armenia, which is under the control of the Azerbaijani armed forces, in order to carry out restoration works by the specialists of “Artsakh Energy” CJSC and restore the electricity supply to Artsakh;
3. Conducting one-time visual tour by an Azerbaijani specialized group on the territories of Kashen and Drmbon mines;
4. Complete opening of the Stepanakert-Goris highway.
“The head of the Artsakh group clarified to the Azerbaijani side the powers of the group he leads, that is the discussion of the above-mentioned specific issues and finding solutions on them.
At the beginning of the discussions, the head of the Azerbaijani group tried to lead the conversation towards the need for integration of Artsakh people with Azerbaijan, presenting prospects of obtaining possible socio-economic benefits in that case. However, the head of the Artsakh group called for discussion on clearly defined issues,” the Artsakh Security Council said in a statement.
During the meeting, an agreement was reached on establishment of the stable two-way communication mechanism between the parties.