Մոսկվան «լուրջ մտահոգված է ԼՂ հակամարտության գոտում լարվածության աճով» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան այսօր ասել է, որ ՌԴ-ն «լուրջ մտահոգություն է հայտնում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում լարվածության աճի կապակցությամբ»։
«Վերջին մի քանի օրվա ընթացքում հրադադարի ռեժիմի խախտումներ են գրանցվել: Մարտի 5-ին տեղի է ունեցել զինված միջադեպ, որի հետեւանքով զոհեր են եղել եւ հայկական, եւ ադրբեջանական կողմից։
Կոչ ենք անում կողմերին զսպվածություն ցուցաբերել եւ քայլեր ձեռնարկել իրավիճակը լիցքաթափելու համար»,- ասել է Մարիա Զախարովան:
Նրա խոսքով՝ ռուսական խաղաղապահ առաքելության պատասխանատվության գոտում անվտանգության եւ կենսագործունեության ապահովման հետ կապված ցանկացած հարց պետք է լուծվի խաղաղ ճանապարհով:
«Տեղի ունեցածը եւս մեկ անգամ հաստատում է Բաքվի եւ Երեւանի բանակցություններին շուտափույթ վերադարձի հրամայականը՝ Ռուսաստանի, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարների եռակողմ հայտարարությունների դրույթների կատարման շրջանակում, այդ թվում՝ տարածաշրջանային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման, հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման եւ խաղաղության պայմանագրի նախապատրաստման հետ կապված»,- ասել է Զախարովան:

Moscow “seriously concerned with the growth of tension in the NK conflict zone” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. The Russian Foreign Ministry spokesperson Maria Zakharova said today that Russia “voices serious concern about the growth of tension in the Nagorno-Karabakh conflict zone.”
“Ceasefire violations have been registered in the last few days. An armed incident took place on March 5, resulting in casualties both on the Armenian and Azerbaijani sides.
We call on the parties to show restraint and take steps to defuse the situation,” Maria Zakharova said.
She stressed that any issue related to ensuring security and livelihood in the area of responsibility of the Russian peacekeeping mission should be resolved peacefully.
“This incident once again confirms the imperative for Baku and Yerevan to immediately return to negotiations within the framework of the implementation of the provisions of the trilateral statements of the leaders of Russia, Armenia and Azerbaijan, including the unblocking of regional communications, the demarcation of the Armenian-Azerbaijani border and the preparation of a peace treaty,” Zakharova said.