Վարդանյան. Ալիեւների ընտանիքի դեմ պատժամիջոցները օգտակար կլինեն - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Արցախի պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանն ասել է, որ «Ադրբեջանն ավտորիտար սուլթանություն է, որտեղ սուլթանը միախառնում է իր երկրի շահերը սեփական շահերի հետ»։
«Ցավոք, աշխարհը կառավարվում է ռեալպոլիտիկի սկզբունքներով։ Օրինակ, այն, ինչն այս պահին կարեւոր է Եվրոպայի համար, գազն է: Եվ ամենեւին էլ կարեւոր չէ, թե կոնկրետ որտեղից է այն գալիս: Ֆրանսիան ամենասկիզբից հանդես է եկել ի աջակցություն մեզ։ Սա գալիս է իշխանություններից, բայց նաեւ քաղաքացիական հասարակությունից: Տպավորություն ունեմ, որ նրանք մեզ աջակցում են, քանի որ սա նման է Դավթի եւ Գողիաթի պատմությանը: Մենք փոքր ժողովրդավարական երկիր ենք, անցկացնում ենք ընտրություններ, ունենք քաղաքական կուսակցություններ, հակադիր տեսակետներ», - ասել է Վարդանյանը ֆրանսիական Le Spectacle Du Monde
Պարբերականին տված հարցազրույցում:
Պատասխանելով այն հարցին, թե արդյոք հավատու՞մ է, որ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանյուել Մակրոնը կարող է խնդրել Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենին հրաժարվել ադրբեջանական գազից, Արցախի պետնախարարն ասել է.
«Ես չգիտեմ, թե արդյոք դա հեշտ կլինի: Այն, ինչ նա, այնուամենայնիվ, կարող է անել, Իլհամ Ալիեւին եւ նրա ընտանիքին ասելն է, որ նրանք այլեւս ցանկալի հյուրեր չեն Ֆրանսիայի համար, քանի որ այն, ինչ նրանք անում են, այլեւս ընդունելի լինել չի կարող: Դա կարող էր ազդեցություն ունենալ, քանի որ բռնապետերը զգայուն են իրենց հեղինակության նկատմամբ։ Այդ իսկ պատճառով կարծում եմ, որ Ալիեւների ընտանիքի դեմ պատժամիջոցները օգտակար կլինեն։ Դա կարող է միջոց լինել՝ նրան հաղորդելու, որ միշտ չէ, որ նա կարող է անել այն, ինչ ուզում է»:

Рубен Варданян: Санкции против семьи Алиевых «были бы полезны» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Государственный министр Арцаха Рубен Варданян заявил, что «Азербайджан - авторитарный султанат, где султан путает интересы своей страны со своими собственными».
«К сожалению, миром правят принципы Realpolitik. К примеру, сейчас для Европы важен газ. И совершенно неважно, откуда именно он поступает. Франция поддерживала нас с самого начала. Это исходит от властей, но также и от гражданского общества. У меня впечатление, что они нас поддерживают, потому что это похоже на историю Давида и Голиафа. Мы - маленькая демократическая страна, мы проводим выборы, у нас есть политические партии, противоположные взгляды»,- сказал Варданян в интервью французскому изданию Le Spectacle du Monde.
Отвечая на вопрос, считает ли он реалистичным, что президент Франции Эмманюэль Макрон может попросить председателя Еврокомиссии Урсулу фон дер Ляйен отказаться от азербайджанского газа, госминистр Арцаха сказал:
«Не знаю, будет ли это легко. Однако он может сказать Ильхаму Алиеву и его семье, что они больше не являются желанными гостями во Франции, потому что то, что они делают, неприемлемо. Это могло бы возыметь эффект, потому что диктаторы трепетно относятся к своей репутации. Поэтому я думаю, что санкции против семьи Алиевых были бы полезны. Это может быть способом дать ему понять, что он не всегда может делать то, что хочет».