Վարդանյան. Ալիեւների ընտանիքի դեմ պատժամիջոցները օգտակար կլինեն - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Արցախի պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանն ասել է, որ «Ադրբեջանն ավտորիտար սուլթանություն է, որտեղ սուլթանը միախառնում է իր երկրի շահերը սեփական շահերի հետ»։
«Ցավոք, աշխարհը կառավարվում է ռեալպոլիտիկի սկզբունքներով։ Օրինակ, այն, ինչն այս պահին կարեւոր է Եվրոպայի համար, գազն է: Եվ ամենեւին էլ կարեւոր չէ, թե կոնկրետ որտեղից է այն գալիս: Ֆրանսիան ամենասկիզբից հանդես է եկել ի աջակցություն մեզ։ Սա գալիս է իշխանություններից, բայց նաեւ քաղաքացիական հասարակությունից: Տպավորություն ունեմ, որ նրանք մեզ աջակցում են, քանի որ սա նման է Դավթի եւ Գողիաթի պատմությանը: Մենք փոքր ժողովրդավարական երկիր ենք, անցկացնում ենք ընտրություններ, ունենք քաղաքական կուսակցություններ, հակադիր տեսակետներ», - ասել է Վարդանյանը ֆրանսիական Le Spectacle Du Monde
Պարբերականին տված հարցազրույցում:
Պատասխանելով այն հարցին, թե արդյոք հավատու՞մ է, որ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանյուել Մակրոնը կարող է խնդրել Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենին հրաժարվել ադրբեջանական գազից, Արցախի պետնախարարն ասել է.
«Ես չգիտեմ, թե արդյոք դա հեշտ կլինի: Այն, ինչ նա, այնուամենայնիվ, կարող է անել, Իլհամ Ալիեւին եւ նրա ընտանիքին ասելն է, որ նրանք այլեւս ցանկալի հյուրեր չեն Ֆրանսիայի համար, քանի որ այն, ինչ նրանք անում են, այլեւս ընդունելի լինել չի կարող: Դա կարող էր ազդեցություն ունենալ, քանի որ բռնապետերը զգայուն են իրենց հեղինակության նկատմամբ։ Այդ իսկ պատճառով կարծում եմ, որ Ալիեւների ընտանիքի դեմ պատժամիջոցները օգտակար կլինեն։ Դա կարող է միջոց լինել՝ նրան հաղորդելու, որ միշտ չէ, որ նա կարող է անել այն, ինչ ուզում է»:

Vardanyan says sanctions against the Aliyev family “to be useful” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Artsakh State Minister Ruben Vardanyan said that "Azerbaijan is an autocratic sultanate, where the sultan mixes the interests of his country with his own ones.”
“Regretfully, the world is governed by the principles of realpolitik. For example, what is important for Europe now is gas no matter where exactly it comes from. France has supported us from the very beginning. This comes from the authorities, but also from the civil society. My impression is that they support us, because this is like the story of David and Goliath. We are a small democratic country, we hold elections, we have political parties, opposite views,” Vardanyan said in an interview with the French Le Spectacle Du Monde.
As to whether he believes that the President of France Emmanuel Macron can ask the President of the European Commission Ursula von der Leyen to give up Azerbaijani gas, the Artsakh state minister said:
“I do not know whether it will be easy or not. What he can do, however, is to tell Ilham Aliyev and his family that they are no longer desirable guests for France, because what they do is no longer acceptable. It could have had an effect because dictators are sensitive to their image. That is why I believe that sanctions against the Aliyev family will be useful. It might be a way to let him know that he cannot always do what he wants.”