Վարդանյան. Ադրբեջանը ձգտում է հասնել Արցախի հայաթափմանը - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Արցախի պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանն այսօր ասել է, որ Ադրբեջանը խոչընդոտում է Հայաստանից Արցախ էներգամատակարարմանը:
«Իրավիճակը բարդ է: Բազմաթիվ խնդիրներ ունենք թե՛ պարենի, թե՛ դեղորայքի հետ կապված։ Վերջին երկու օրերին գումարվեց նաեւ էլեկտրաէներգիայի խնդիրը: Ադրբեջանը ոչ միայն չի թողնում սննդամթերք, դեղորայք բերել, այլ խոչընդոտում է մասնագետների այցը վթարի վայր՝ էլեկտրաէներգիայի մատակարարումը վերականգնելու համար»,-նշել է պետնախարարը:
Ռուբեն Վարդանյանն ասել է, որ Ադրբեջանի քաղաքականությունը հստակ է՝ ճնշումների միջոցով հասնել Արցախի հայաթափմանը.
«Բայց մենք պայքարում ենք մեր հայրենիքում, մեր հողի վրա ապրելու իրավունքի համար: Շատ ոգեւորիչ է, որ մեր ժողովուրդն ընդունում է այս մոտեցումը»:
Պետնախարարի աշխատակազմից հայտնել են, որ ընդլայնված խորհրդակցության ժամանակ նշվել է, որ իրավիճակը բարդ է նաեւ մասնավոր հատվածում, քանի որ շրջափակման հետ կապված տնտեսությունը եւս ճգնաժամի մեջ է հայտնվել ու բազմաթիվ մարդիկ կորցնում են աշխատանքը:

Варданян: Азербайджан стремится изгнать армян из Арцаха - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Государственный министр Арцаха Рубен Варданян заявил сегодня, что Азербайджан препятствует энергоснабжению из Армении в Арцах.
«Ситуация сложная. У нас множество проблем, связанных как с продовольствием, так и с медикаментами. В последние два дня обострилась и проблема с электроэнергией. Азербайджан не только не разрешает привозить продукты питания и лекарства, но и препятствует выезду специалистов на место аварии для восстановления подачи электроэнергии», - отметил госминистр.
Рубен Варданян сказал, что политика Азербайджана ясна: путем давления добиться изгнания армян из Арцаха.
«Но мы боремся за право жить на своей родине, на своей земле. Очень воодушевляет, что наш народ принимает этот подход», - заявио он на заседании оперативного штаба.