Արցախի նախագահը շրջանառությունից հանում է Սահմանադրության փոփոխության նախագիծը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը դիմել է Ազգային ժողովի նախագահին՝ Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության փոփոխության նախագիծը վերադարձնելու նպատակով՝ այն հանելով շրջանառությունից:
«Նման որոշման համար պատճառ են հանդիսացել Արցախի Հանրապետության սահմանադրական փոփոխության նախաձեռնության իրացման ընթացքում հնչած տարաբնույթ քաղաքական գնահատականները, ինչպես նաև նախագծի վերաբերյալ հանրության շրջանում առաջացած բացասական արձագանքները, ինչը կարող էր ներքին պառակտման ու լարվածության հերթական պատճառ դառնալ:
Ըստ երկրի ղեկավարի՝ ներքին համերաշխությունն ու միասնականությունը մեր ամենազորեղ ուժն է և ամենակարևոր երաշխիքը մեր պետականաշինության այս դժվարագույն փուլում առկա մարտահրավերներն արժանապատվորեն դիմագրավելու գործում:
Հանրապետության Նախագահը նախաձեռնելու է լրացուցիչ քաղաքական խորհրդակցություններ սահմանադրական փոփոխությունների հետագա ընթացքի շուրջ», - ասված է Արցախի նախագահի մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ:

Президент Арцаха отозвал проект поправок к Конституции - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Республики Арцах Араик Арутюнян обратился к председателю парламента с просьбой отозвать проект поправок в Конституцию и изъять его из обращения.
Причиной принятия такого решения стали различные политические оценки, прозвучавшие в ходе реализации инициативы о внесении поправок в Конституцию, а также негативная реакция общественности на проект, что могло стать очередным поводом для внутреннего раскола и напряжения.
По словам Арутюняна, «внутренняя сплоченность и единство - наша самая мощная сила и важнейшая гарантия в деле достойного противостояния вызовам на этом сложном этапе нашего государственного строительства».
«Президент инициирует дополнительные политические консультации по дальнейшему ходу конституционных изменений»,- говорится в сообщении пресс-службы президента Арцаха.