Պուտին. «Ոչինչ չենք պարտադրելու․ տարբերակը պետք է ընտրի Հայաստանը» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինն այսօր մի շարք հայտարարություններ է արել Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի եւ Հայաստանի ու Ադրբեջանի հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ։
Ելույթ ունենալով «Վալդայ» միջազգային ակումբի հանդիպման ժամանակ՝ նա նշել է, որ Ռուսաստանը պաշտպանում է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության պայմանագիր կնքելու գաղափարը, «սակայն չի պատրաստվում Երեւանին որեւէ բան պարտադրել՝ որոշման տարբերակի ընտրությունը հայ ժողովրդի եւ ղեկավարության գործն է»։
«Այսպես կոչված վաշինգտոնյան տարբերակը, որքան հասկանում եմ, նախատեսում է Ադրբեջանի ինքնիշխանության ճանաչում ամբողջ Ղարաբաղի նկատմամբ։ Եթե Հայաստանն այդպես է կարծում, ապա մենք կաջակցենք հայ ժողովրդի ցանկացած ընտրությանը։
Եթե հայ ժողովուրդը եւ Հայաստանի ղեկավարությունը կարծում են, որ Ղարաբաղն ունի իր առանձնահատկությունները, որոնք պետք է հաշվի առնվեն ապագա խաղաղության պայմանագրում, դա նույնպես հնարավոր է։
Բայց, իհարկե, պետք է պայմանավորվել Ադրբեջանի հետ։ Անհրաժեշտ է, որ այդ պայմանավորվածություններն ընդունելի լինեն նաեւ Ադրբեջանի համար։ Սա բարդ, ծանր հարց է։ Հայաստանը մեր ռազմավարական գործընկերն է, դաշնակիցը, եւ մենք, իհարկե, նկատի ունենալով Ադրբեջանի շահերը, առաջնորդվելու ենք հենց Հայաստանի առաջարկով»,- ասել է Պուտինը։
Ռուսաստանի նախագահը նաեւ նշել է, որ Ռուսաստանը «երկար տարիներ երկխոսել հայկական կողմի հետ»՝ առաջարկելով պահպանել վերահսկողությունը յոթ շրջաններից երկուսի նկատմաբ՝ Լեռնային Ղարաբաղի հետ կապը պահպանելու համար, իսկ մնացած հինգը վերադարձնել։
«Ինչո՞ւ դրանք պահել, իմաստ չկա։ Իսկ Ղարաբաղի հետ կաի պահպանման համար երկու հսկայական շրջանները բավական էին, եւ մենք կարծում էինք, որ արդարացի կլիներ փախստականներին վերադարձնել եւ այլն։ Դա լավ քայլ կլիներ տարածաշրջանում իրավիճակի կարգավորման ուղղությամբ։ Բայց Հայաստանի ղեկավարությունը գնաց իր ճանապարհով։ Դա բերեց այն իրավիճակին, որն այսօր ստեղծվել է»,- ընդգծել է Պուտինը։

Путин: «Не будем ничего навязывать, выбрать должно руководство Армении» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент России Владимир Путин сделал сегодня ряд заявлений по проблеме Нагорного Карабаха и урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном.
Выступая на заседании международного дискуссионного клуба «Валдай», он отметил, что Россия поддерживает идею заключения мирного договора между Арменией и Азербайджаном, «но не собирается ничего навязывать Еревану - выбор варианта решения является делом армянского народа и руководства».
«Так называемый вашингтонский вариант, насколько я понимаю, предусматривает признание суверенитета Азербайджана над Карабахом в целом. Если Армения так считает, то, пожалуйста, мы поддержим любой выбор армянского народа.
Если армянский народ и армянское руководство считают, что Карабах имеет какие-то свои особенности и эти особенности надо учитывать в будущем мирном договоре, такое тоже возможно.
Но, безусловно, нужно договариваться с Азербайджаном. Надо, чтобы эти договоренности были приемлемы и для Азербайджана. Это сложный, тяжелый вопрос. Армения является нашим стратегическим партнером, союзником, и мы, конечно, в значительной степени, имея в виду интересы Азербайджана, будем ориентироваться на предложение самой Армении», - заявил Путин.
Президент России также отметил, что Россия «в течение многих лет вела диалог с армянской стороной» и предлагала сохранить контроль над двумя из семи районов для связи с Нагорным Карабахом, а оставшиеся пять отдать.
«Зачем их держать, смысла никакого нет. А для связи с Карабахом двух огромных районов вполне достаточно, и мы считали, что это было бы справедливо, вернуть беженцев и так далее. Это было бы хорошим шагом для нормализации ситуации в регионе. Но армянское руководство пошло своим путем. Это привело к той ситуации, которая сложилась на сегодняшний день», – подчеркнул Путин.