«Պատգամավորների մուտքը ԼՂ արգելել են սադրանքից զերծ մնալու համար» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն այսօր ասել է, որ ապրիլի 12-ին ՀՀ ԱԺ պատգամավորների մուտքն Արցախ արգելվել է ԼՂ-ն սադրանքներից զերծ պահելու համար։
Այս մասին ԱԳ նախարարն ասել է խորհրդարանում հարցուպատասխանի ժամանակ։
«Այն պահից սկսած, երբ հայտնի է դարձել, որ ԱԺ պատգամավորները չեն կարողանում Լաչինի միջանցքով մուտք գործել Լեռնային Ղարաբաղ, մենք բարձր մակարդակով կապ ենք հաստատել ե՛ւ ԼՂ, ե՛ւ Ռուսաստանի իշխանությունների հետ։ Մեզ հավաստիացրել են, որ պատգամավորների մուտքն Արցախ չի թույլատրվում սադրանքներից զերծ մնալու նկատառումներով։
Ինչ վերաբերվում է մեր դիրքորոշմանը, ապա այն հստակորեն արտացոլված է ԱԳՆ հայտարարության մեջ։ Նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ՝ Լաչինի միջանցքով շարժի որեւէ սահմանափակում նախատեսված չէ եւ Հայաստանի քաղաքացիները, առավել եւս, Հայաստանի ԱԺ պատգամավորները պետք է անարգել մուտք ունենան Լեռնային Ղարաբաղ»,- ասել է Արարատ Միրզոյանը:

«Въезд депутатов в Карабах запретили во избежание провокации» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян заявил сегодня, что «12 апреля въезд депутатов парламента Армении в Арцах был запрещен, чтобы уберечь Нагорный Карабах от провокации».
Об этом глава МИД сказал в ходе сессии вопросов и ответов в парламенте.
«С того момента, как стало известно, что депутаты парламента не имеют возможности въехать в Нагорный Карабах через Лачинский коридор, мы установили контакты на высшем уровне как с властями Нагорного Карабаха, так и с российскими властями. Нас заверили, что въезд депутатов в Арцах запрещен с целью избежать провокаций.
Что касается нашей позиции, то она четко отражена в заявлении МИД. Трехстороннее заявление от 9 ноября не предусматривает каких-либо ограничений передвижения по Лачинскому коридору, а граждане Армении, особенно - депутаты парламента, должны иметь беспрепятственный доступ в Нагорный Карабах», - сказал Арарат Мирзоян.