«Պատգամավորների մուտքը ԼՂ արգելել են սադրանքից զերծ մնալու համար» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն այսօր ասել է, որ ապրիլի 12-ին ՀՀ ԱԺ պատգամավորների մուտքն Արցախ արգելվել է ԼՂ-ն սադրանքներից զերծ պահելու համար։
Այս մասին ԱԳ նախարարն ասել է խորհրդարանում հարցուպատասխանի ժամանակ։
«Այն պահից սկսած, երբ հայտնի է դարձել, որ ԱԺ պատգամավորները չեն կարողանում Լաչինի միջանցքով մուտք գործել Լեռնային Ղարաբաղ, մենք բարձր մակարդակով կապ ենք հաստատել ե՛ւ ԼՂ, ե՛ւ Ռուսաստանի իշխանությունների հետ։ Մեզ հավաստիացրել են, որ պատգամավորների մուտքն Արցախ չի թույլատրվում սադրանքներից զերծ մնալու նկատառումներով։
Ինչ վերաբերվում է մեր դիրքորոշմանը, ապա այն հստակորեն արտացոլված է ԱԳՆ հայտարարության մեջ։ Նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ՝ Լաչինի միջանցքով շարժի որեւէ սահմանափակում նախատեսված չէ եւ Հայաստանի քաղաքացիները, առավել եւս, Հայաստանի ԱԺ պատգամավորները պետք է անարգել մուտք ունենան Լեռնային Ղարաբաղ»,- ասել է Արարատ Միրզոյանը:

“MP’s entry to NK banned to avoid provocation” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan stated today that the entry of the members of the Armenian parliament to Artsakh on April 12 was banned to avoid provocations in Nagorno-Karabakh.
The minister said about it at the parliament today.
“From the moment it became known that the NA deputies were not able to enter Nagorno Karabakh through the Lachin corridor, we contacted on a high level with both the NK and Russian authorities. We were assured that the deputies are not allowed to enter Artsakh to refrain from provocations.
As for our position, it is clearly reflected in the statement of the Ministry of Foreign Affairs.
The trilateral statement of November 9 does not envisage any restrictions on movement through the Lachin corridor, and the citizens of Armenia, especially the deputies of the Armenian National Assembly, must have unimpeded entry to Nagorno Karabakh,” Ararat Mirzoyan said.