Փաշինյանը Պուտինի հետ քննարկել է Վաշինգտոնյան համաձայնագրերը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հեռախոսազրույցում այսօր քննարկել են օգոստոսի 8-ին ԱՄՆ-ում տեղի ունեցած բանակցությունների արդյունքները:
ՀՀ վարչապետը համոզմունք է հայտնել, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության հաստատումը նոր հնարավորություններ է բացում ոչ միայն կողմերի, այլեւ տարածաշրջանի բոլոր երկրների համար։
«Զրուցակիցները պայմանավորվել են շարունակել ակտիվ շփումները եւ քաղաքական երկխոսությունը»,- ասվում է ՀՀ կառավարության հաղորդագրության մեջ:
Նույն հեռախոսազրույցի մասին ՌԴ նախագահի պաշտոնական կայքը հայտնում է, որ հայկական կողմի նախաձեռնությամբ տեղի է ունեցել երկու երկրի առաջնորդների հեռախոսազրույցը։
«Նիկոլ Փաշինյանը մանրամասն տեղեկատվություն է տրամադրել օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի եւ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հետ հանդիպման արդյունքների վերաբերյալ։ Վլադիմիր Պուտինը նշել է Երեւանի եւ Բաքվի միջեւ կայուն խաղաղություն ապահովելու քայլերի կարեւորությունը։ Ռուսական կողմը հաստատել է իր պատրաստակամությունը՝ 2020-2022 թվականներին ամենաբարձր մակարդակով եռակողմ համաձայնագրերին համապատասխան՝ նպաստելու հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների համապարփակ կարգավորմանը, այդ թվում՝ տարածաշրջանում տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակմանը»,- ասվում է Կրեմլի հաղորդագրության մեջ:

Pashinyan and Putin discuss Washington agreements
Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Russian President Vladimir Putin discussed the results of the August 8 talks in the United States during a telephone conversation.
Armenia’s Prime Minister expressed conviction that the establishment of peace between Armenia and Azerbaijan opens up new opportunities not only for the parties, but also for all countries in the region.
“The interlocutors agreed to continue active contacts and political dialogue,” the Armenian government press office said in a news release.
The official website of the Russian President, referring to the same telephone conversation, reports that the conversation between the leaders of the two countries took place at the initiative of the Armenian side.
“Nikol Pashinyan provided detailed information on the results of the meeting with U.S. President Donald Trump and Azerbaijani President Ilham Aliyev in Washington D.C. on August 8. Vladimir Putin noted the importance of measures aimed at ensuring lasting peace between Yerevan and Baku. The Russian side confirmed its readiness to contribute to the comprehensive normalization of Armenian-Azerbaijani relations, including the unblocking of transport communications in the region, in accordance with the trilateral agreements signed in 2020-2022,” the Kremlin said in a news release.