Փաշինյանը Պուտինի հետ քննարկել է Վաշինգտոնյան համաձայնագրերը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հեռախոսազրույցում այսօր քննարկել են օգոստոսի 8-ին ԱՄՆ-ում տեղի ունեցած բանակցությունների արդյունքները:
ՀՀ վարչապետը համոզմունք է հայտնել, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության հաստատումը նոր հնարավորություններ է բացում ոչ միայն կողմերի, այլեւ տարածաշրջանի բոլոր երկրների համար։
«Զրուցակիցները պայմանավորվել են շարունակել ակտիվ շփումները եւ քաղաքական երկխոսությունը»,- ասվում է ՀՀ կառավարության հաղորդագրության մեջ:
Նույն հեռախոսազրույցի մասին ՌԴ նախագահի պաշտոնական կայքը հայտնում է, որ հայկական կողմի նախաձեռնությամբ տեղի է ունեցել երկու երկրի առաջնորդների հեռախոսազրույցը։
«Նիկոլ Փաշինյանը մանրամասն տեղեկատվություն է տրամադրել օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի եւ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հետ հանդիպման արդյունքների վերաբերյալ։ Վլադիմիր Պուտինը նշել է Երեւանի եւ Բաքվի միջեւ կայուն խաղաղություն ապահովելու քայլերի կարեւորությունը։ Ռուսական կողմը հաստատել է իր պատրաստակամությունը՝ 2020-2022 թվականներին ամենաբարձր մակարդակով եռակողմ համաձայնագրերին համապատասխան՝ նպաստելու հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների համապարփակ կարգավորմանը, այդ թվում՝ տարածաշրջանում տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակմանը»,- ասվում է Կրեմլի հաղորդագրության մեջ:

Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян и президент России Владимир Путин сегодня в телефонном разговоре обсудили итоги переговоров, состоявшихся в США 8 августа.
Премьер-министр Армении выразил убеждённость, что установление мира между Арменией и Азербайджаном открывает новые возможности не только для сторон, но и для всех стран региона.
«Собеседники договорились о продолжении активных контактов и политического диалога», - говорится в заявлении пресс-службы правительства Армении.
Официальный сайт президента России сообщает, что телефонный разговор лидеров двух стран состоялся по инициативе армянской стороны.
«Никол Пашинян представил подробную информацию об итогах встречи с президентом США Дональдом Трампом и президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым в Вашингтоне 8 августа. Владимир Путин отметил важность шагов по обеспечению стабильного мира между Ереваном и Баку. Российская сторона подтвердила готовность в соответствии с трёхсторонними договорённостями на высшем уровне в 2020–2022 годах содействовать всеобъемлющей нормализации армяно-азербайджанских отношений, включая разблокирование транспортных коммуникаций в регионе», - говорится в заявлении Кремля.