ՀՀ եւ Արցախի ՄԻՊ-երը դատապարտել են Բաքվի «մանր վրեժխնդրությունը» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի եւ Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպանները համատեղ հայտարարության մեջ նշել են, որ «Արցախի հայության էթնիկ զտման ադրբեջանական քաղաքականության համար գտնվել է «մանր վրեժխնդրության» գործիք»:
«Երեկ երեկոյան ադրբեջանական կողմը դիտավորյալ կրկին դադարեցրել է Հայաստանից դեպի Արցախ գազ մատակարարող միակ գազատարի աշխատանքները։ Մարտի 8-ին առաջին անգամ իբր թե վթարի անվան տակ դադարեցվեց Արցախի գազամատակարարումը, ապա ադրբեջանական կողմն այդպես էլ թույլ չտվեց Արցախի մասնագետներին մոտենալ իբրեւ թե «վթարի» վայրին, որն իրենց վերահսկողության ներքո գտնվող տարածքում էր։ Այդ պահից սկսած պարզ էր, որ Արցախի հայության նկատմամբ Ադրբեջանի պետական ատելության քաղաքականությունը գտել է ճնշման եւս մեկ միջոց։
Հավաստի փաստերի համադրմամբ՝ ակնհայտ է դառնում, որ վթարավերականգնողական աշխատանքների իրականացնելու ընթացքում կամ դրանց անվան տակ, ադրբեջանական կողմը փական է տեղադրել գազատարի վրա` ինչի միջոցով ցանկացած պահի այն փակելով՝ ահաբեկում է Արցախի խաղաղ բնակչությանը՝  թողնելով առանց ջեռուցման, տաք ջրի եւ այլ կենսական պայմանների, որոնք անհրաժեշտ են, հատկապես,  նման ցուրտ եղանակային պայմաններում։
Մարտի 19-ին վերականգնված գազամատակարարումը շարունակվեց ավելի քիչ, քան երեք օր։ Սաստիկ ձմեռային այս եղանակին, Արցախի երեխաները, ծերերը, հիվանդներն ու տեղահանվածները զրկված են ջեռուցումից։ Մարդիկ կրում են անասելի դժվարություններ։ Արցախում հումանիտար ճգնաժամը շարունակվում է։
Մեզ համար կասկածից վեր է, որ ադրբեջանական կողմը միտումնավոր կերպով շարունակում է Արցախի բնակչության ճնշման ու ահաբեկման պետական քաղաքականությունը։ Նպատակը չի փոխվել. Արցախը ենթարկել էթնիկ զտման ու դատարկել բնիկ հայերից։
Ավելի քան 100 000 հայ բնակչության նկատմամբ այս ամոթալի «վրեժխնդրությունը» անընդունելի է։ Պետական այս ձեռագիրը լավագույնս բնորոշում է Ադրբեջանի կողմից հնչեցվող «հանդուրժողականության» թեզերի կեղծ ու սնանկ էությունը։
Խստագույնս դատապարտում ենք ադրբեջանական պետության կողմից Արցախի բնակչության նկատմամբ էթնիկ ատելության ու վրեժխնդրության շարունակվող այս գործելակերպը։
Կոչ ենք անում մարդու իրավունքների հարցերով զբաղվող միջազգային  կազմակերպություններին ու դերակատարներին ճնշում գործադրել ադրբեջանական կողմի վրա՝ մարդու իրավունքների այս լայնածավալ ու շարունակվող խախտումը վերացնելու համար», - ասված է Հայաստանի եւ Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպանները համատեղ հայտարարության մեջ:

Yerevan /Mediamax/. The Human Rights Defenders of Armenia and Artsakh in the joint statement noted that “an instrument of “petty revenge” has been discovered for the Azerbaijani policy of ethnic cleansing of Armenians of Artsakh.”
“Yesterday at night, yet again the Azerbaijani side deliberately stopped the operation of the only gas pipeline supplying gas from Armenia to Artsakh. The gas supply of Artsakh was disrupted for the first time on March 8, due to an alleged accident, afterwards, the Azerbaijani side did not allow experts from Artsakh to approach the area of the “accident”, which was located under their control. From that moment on it has become obvious that the state policy of Armenophobia of Azerbaijan had discovered yet another method to pressure the Armenians of Artsakh.
The analysis of reliable facts reveals that during the reconstruction works or under their guise, the Azerbaijani side has installed a valve on the gas pipeline to terrorize the peaceful population of Artsakh and to leave them without heating, hot water, and other basic conditions necessary especially during cold weather conditions, by closing it at any given time.
The gas supply that was restored on March 19 lasted less than 3 days. In these severe winter weather conditions, children, older persons, the sick and displaced persons of Artsakh are deprived of heating. People are facing undefinable difficulties. The humanitarian crisis in Artsakh is ongoing.
It is beyond doubt for us that the Azerbaijani side is deliberately continuing the state policy of terrorizing and pressuring the population of Artsakh. The goal is the same – annihilation and ethnic cleansing of Artsakh from its indigenous Armenian population.
This shameful "revenge" towards more than 100,000 Armenians is unacceptable. This state policy best describes the false and empty essence of the theses of “tolerance” declared by Azerbaijan.
We strongly condemn this ongoing practice of ethnic hatred and revenge by Azerbaijan towards the people of Artsakh.
We call on international human rights organizations and actors to put pressure on the Azerbaijani side in order to eliminate this gross and continuous human rights violation,” the joint statement says.