Լավրովն ու Զարիֆը քննարկել են ղարաբաղյան խնդիրը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանը եւ Իրանը ընդգծել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության երկարաժամկետ քաղաքական եւ դիվանագիտական կարգավորմանը հասնելու կարեւորությունը:
Ինչպես հայտնում է ՏԱՍՍ-ը, այս մասին այսօր Թեհրանում ասել է Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը՝ իր իրանցի գործընկեր Մոհամադ Ջավադ Զարիֆի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում:
«Մենք քննարկել ենք իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում՝ հաշվի առնելով Ռուսաստանի միջնորդական ջանքերը, որոնք թույլ են տալիս պահպանել կայուն հրադադարի ռեժիմը: Մենք կարեւորել ենք հակամարտության հետեւանքների հաղթահարումը եւ, ընդհանուր առմամբ, նրա երկարաժամկետ քաղաքական եւ դիվանագիտական կարգավորումը արդար հիմքի վրա՝ հայ եւ ադրբեջանցի ժողովուրդների շահերից ելնելով, եւ տարածաշրջանի երկրների դերը այս գործընթացում», - ասել է ռուսաստանցի նախարարը:

Лавров и Зариф обсудили карабахскую проблему - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Россия и Иран подчеркнули важность достижения долгосрочного политико-дипломатического урегулирования конфликта в Нагорном Карабахе.
Как сообщает ТАСС, об этом сказал сегодня в Тегеране министр иностранных дел России Сергей Лавров на пресс-конференции по итогам переговоров с иранским коллегой главой Мохаммадом Джавадом Зарифом.
«Обсудили обстановку в Нагорном Карабахе с учетом посреднических усилий России, которые позволяют поддерживать устойчивое прекращение огня. Мы подчеркнули важность преодоления последствий конфликта и в целом достижения его долгосрочного политико-дипломатического урегулирования на справедливой основе в интересах армянского и азербайджанского народов и рассмотрели ту роль, которую могут сыграть страны региона в этом процессе», - сказал российский министр.