Լավրովն ու Զարիֆը քննարկել են ղարաբաղյան խնդիրը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանը եւ Իրանը ընդգծել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության երկարաժամկետ քաղաքական եւ դիվանագիտական կարգավորմանը հասնելու կարեւորությունը:
Ինչպես հայտնում է ՏԱՍՍ-ը, այս մասին այսօր Թեհրանում ասել է Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը՝ իր իրանցի գործընկեր Մոհամադ Ջավադ Զարիֆի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում:
«Մենք քննարկել ենք իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում՝ հաշվի առնելով Ռուսաստանի միջնորդական ջանքերը, որոնք թույլ են տալիս պահպանել կայուն հրադադարի ռեժիմը: Մենք կարեւորել ենք հակամարտության հետեւանքների հաղթահարումը եւ, ընդհանուր առմամբ, նրա երկարաժամկետ քաղաքական եւ դիվանագիտական կարգավորումը արդար հիմքի վրա՝ հայ եւ ադրբեջանցի ժողովուրդների շահերից ելնելով, եւ տարածաշրջանի երկրների դերը այս գործընթացում», - ասել է ռուսաստանցի նախարարը:

Russia and Iran discuss NK conflict
Yerevan /Mediamax/. Russia and Iran have stressed the importance of a long-term political and diplomatic settlement of the NK conflict.
TASS reports that Russian Foreign Minister Sergey Lavrov has made this statement at the press conference following the meeting with his Iranian counterpart Mohammad Javad Zarif today in Tehran.
“We have discussed the situation in Nagorno-Karabakh, taking into account Russia’s mediation efforts that allow for stable ceasefire. We have underlined the importance of overcoming the consequences of the conflict and in general reaching a long-term political and diplomatic settlement on the basis of fairness, in the interests of Armenian and Azerbaijani peoples. We have also considered the role that other countries of the region can play in that process,” said Lavrov.