Ահաբեկիչները Լեռնային Ղարաբաղից չեն անհետացել, ասել է Զախարովան - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Մարիա Զախարովան այսօր ասել է, որ «ահաբեկիչները, որ բերվել են Լեռնային Ղարաբաղի տարածք, ցավոք, չեն անհետացել»:
«Դա կոնկրետ տեղեկություն է, որը հիմնված է եղել փաստերի վրա, որոնք հաստատվել են ոչ միայն ռուսական կողմից: Ելնում ենք այն բանից, որ հարցը կլուծվի, եւ դրա լուծման համար պետք է ջանքեր գործադրեն այդ տարածաշրջանում խաղաղությամբ հետաքրքրված բոլոր կողմերը: Մեր կողմից դրանով զբաղվում են ռազմական փորձագետները, բայց, կարծում եմ, այդ հարցը, հավանաբար մասնագետների ավելի կոնկրետ աստիճանի աշխատանք է ենթադրում, որից հետո արդյունքների մասին հաշվետվություններ կլինեն»,- ասել է Մարիա Զախարովան:
Նա ասել է, որ «Ռուսաստանը չի լքել հայերին կամ Հայաստանը, այլ բոլոր ուժերը ներդրել է իրավիճակի կարգավորման համար»։
«Սկզբում՝ քաղաքական ճանապարհով՝ օգտագործելով դիվանագիտություն, միջազգային իրավունք, բանակցային գործընթաց, ապա նաեւ խաղաղապահներին է տեղափոխել այնտեղ։ Նրանք, ովքեր նյութեր են գրում, հեռուստատեսային ելույթներ են ունենում, պետք է հիշեն, որ այդ տարածաշրջանի բնակիչների անվտանգույթունը, խաղաղությունն ու ապագան, կայունությունը ներկայում ապահովում, երաշխավորվում են ռուսաստանցի խաղաղապահները։ Սա այն հարցի պատասխանն է, թե մեր երկրի ղեկավարույթունը որքան անկեղծ է հետաքրքրված այդ տարածաշրջանի կայունությամբ»,- ասել է Մարիա Զախարովան։
Ինչ վերաբերում է տարածաշրջանում Թուրքիայի ներկայությանը, Մարիա Զազախարովան եւս մեկ անգամ վերահաստատել է, որ թուրքական խաղաղապահներ չեն լինելու Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում:

Мария Захарова: «Террористы не исчезли из Нагорного Карабаха» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Пресс-секретарь МИД России Мария Захарова заявила сегодня, что «к сожалению, террористы, которые были доставлены на территорию Нагорного Карабаха, не исчезли».
«Это конкретная информация, основанная на фактах, подтвержденных не только Россией. Мы исходим из того, что вопрос будет решен, и все стороны, заинтересованные в мире в регионе, должны приложить усилия для его решения. С нашей стороны вопросом занимаются военные специалисты, но я думаю, что этот вопрос требует работы более конкретного уровня специалистов, после чего будут отчеты о результатах»,- сказала Мария Захарова.
Она сказала, что «Россия не оставила ни армян, ни Армению, напротив, она приложила все усилия для разрешения ситуации».
«Вначале - политическим путем, с использованием дипломатии, международного права, переговорного процесса, а затем путем переброски в зону конфликта миротворцев. Те, кто пишет статьи и выступает с телевизионными выступлениями, должны помнить, что безопасность, мир и будущее народов этого региона в настоящее время обеспечивают российские миротворцы. Это ответ на вопрос, насколько искренне руководство нашей страны заинтересовано в стабильности этого региона»,- сказала Мария Захарова.
Что касается присутствия Турции в регионе, Мария Захарова подтвердила, что турецких миротворцев в Нагорном Карабахе не будет.