Ֆրանսիացի պատգամավորներն Արցախում են - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հոկտեմբերի 26-ին Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանը հանդիպել է Ֆրանսիայի խորհրդարանի պատգամավորների պատվիրակության հետ:
Արցախի ԱԳՆ ղեկավարը ողջունել է ֆրանսիական պատվիրակության անդամներին եւ երախտագիտություն հայտնել Ադրբեջանի կողմից զինված ագրեսիայի ենթարկվող Արցախի Հանրապետությանը ցուցաբերված համերաշխության համար։ Մասիս Մայիլյանը բարձր է գնահատել նաեւ Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահ Էմանուել Մակրոնի ջանքերը` ուղղված կրակի դադարեցմանը եւ տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության վերականգնմանը:
Մասիս Մայիլյանը նշել է, որ ռազմական ագրեսիայի հետեւանքով հանրապետության բնակչության շուրջ 60%-ը ստիպված են եղել լքել իրենց մշտական բնակության վայրերը, ոչնչացվել է քաղաքացիական ենթակառուցվածքների էական մասը, ինչի արդյունքում Արցախում ծանր հումանիտար իրավիճակ է ստեղծվել: Նախարարը շեշտել է մասնագիտացված միջազգային մարդասիրական կազմակերպությունների ներգրավման անհրաժեշտությունը՝ ճգնաժամը հաղթահարելու համար:
Մասիս Մայիլյանը նշել է, որ Արցախի Հանրապետության անկախության միջազգային ճանաչումն ադրբեջանական ագրեսիան կասեցնելու ամենաարդյունավետ միջոցն է, քանի որ տվյալ գործընթացը կգործարկի ագրեսիան զսպելուն եւ Բաքվի իշխանություններին խաղաղություն պարտադրելուն ուղղված միջազգային քաղաքական եւ դիվանագիտական մեխանիզմները:
Պատգամավորները Արցախի ԱԳՆ ղեկավարին են հանձնել Ֆրանսիայի խորհրդարան ներկայացված Արցախի Հանրապետության ճանաչման մասին բանաձեւի նախագծի կրկնօրինակը, որին արդեն միացել են Ֆրանսիայի խորհրդարանի ավելի քան 50 անդամներ:

Депутаты парламента Франции находятся в Арцахе - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. 26 октября министр иностранных дел Республики Арцах Масис Маилян встретился c делегацией депутатов французского парламента.
Глава МИД Арцаха приветствовал членов французской делегации и выразил признательность за проявленную солидарность с Республикой Арцах, подвергшейся вооруженной агрессии со стороны Азербайджана. Масис Маилян также высоко оценил усилия президента Французской Республики Эммануэля Макрона, направленные на прекращение огня и восстановление мира и стабильности в регионе.
Масис Маилян отметил, что в результате военной агрессии около 60% населения республики было вынуждено покинуть места своего постоянного проживания, разрушена существенная часть гражданской инфраструктуры, из-за чего в Арцахе сложилась сложная гуманитарная ситуация. В этой связи министр иностранных дел подчеркнул необходимость вовлечения международных специализированных гуманитарных организаций для преодоления кризиса.
Масис Маилян отметил, что международное признание независимости Республики Арцах является самым эффективным способом остановить азербайджанскую агрессию, так как этот процесс задействует международные политико-дипломатические механизмы по сдерживанию агрессии и принуждению бакинских властей к миру.
Депутаты французского парламента передали главе МИД Арцаха копию проекта резолюции о признании Республики Арцах, представленной в парламент Франции, к которой уже присоединились более 50 членов французского парламента.