Ֆրանսիացի պատգամավորներն Արցախում են - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հոկտեմբերի 26-ին Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանը հանդիպել է Ֆրանսիայի խորհրդարանի պատգամավորների պատվիրակության հետ:
Արցախի ԱԳՆ ղեկավարը ողջունել է ֆրանսիական պատվիրակության անդամներին եւ երախտագիտություն հայտնել Ադրբեջանի կողմից զինված ագրեսիայի ենթարկվող Արցախի Հանրապետությանը ցուցաբերված համերաշխության համար։ Մասիս Մայիլյանը բարձր է գնահատել նաեւ Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահ Էմանուել Մակրոնի ջանքերը` ուղղված կրակի դադարեցմանը եւ տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության վերականգնմանը:
Մասիս Մայիլյանը նշել է, որ ռազմական ագրեսիայի հետեւանքով հանրապետության բնակչության շուրջ 60%-ը ստիպված են եղել լքել իրենց մշտական բնակության վայրերը, ոչնչացվել է քաղաքացիական ենթակառուցվածքների էական մասը, ինչի արդյունքում Արցախում ծանր հումանիտար իրավիճակ է ստեղծվել: Նախարարը շեշտել է մասնագիտացված միջազգային մարդասիրական կազմակերպությունների ներգրավման անհրաժեշտությունը՝ ճգնաժամը հաղթահարելու համար:
Մասիս Մայիլյանը նշել է, որ Արցախի Հանրապետության անկախության միջազգային ճանաչումն ադրբեջանական ագրեսիան կասեցնելու ամենաարդյունավետ միջոցն է, քանի որ տվյալ գործընթացը կգործարկի ագրեսիան զսպելուն եւ Բաքվի իշխանություններին խաղաղություն պարտադրելուն ուղղված միջազգային քաղաքական եւ դիվանագիտական մեխանիզմները:
Պատգամավորները Արցախի ԱԳՆ ղեկավարին են հանձնել Ֆրանսիայի խորհրդարան ներկայացված Արցախի Հանրապետության ճանաչման մասին բանաձեւի նախագծի կրկնօրինակը, որին արդեն միացել են Ֆրանսիայի խորհրդարանի ավելի քան 50 անդամներ:

French MPs visit Artsakh
Yerevan /Mediamax/. On October 26, Foreign Minister of Artsakh Masis Mayilian met with a delegation of members of the French parliament.
Artsakh’s Foreign Minister welcomed the members of the French delegation and expressed gratitude for their solidarity with the Republic of Artsakh, which had been subjected to armed aggression by Azerbaijan, and highlighted the efforts of French President Emmanuel Macron aimed at achieving a ceasefire and restoration of peace and stability in the region.
Masis Mayilian noted that as a result of the military aggression about 60 percent of the republic’s population was forced to leave their homes, most of the civilian infrastructure was destroyed causing a difficult humanitarian situation in Artsakh. In this regard, the Foreign Minister stressed the need for the involvement of specialized international humanitarian organizations in addressing the situation.
Masis Mayilian also emphasized that international recognition of independence of the Republic of Artsakh is the most effective way to stop the Azerbaijani aggression, since this process would apply international political and diplomatic mechanisms to curb the aggression and force Azerbaijan to peace.
Members of the French parliament presented to the Artsakh Foreign Minister a copy of the draft resolution on recognition of the Republic of Artsakh, which was submitted to the French parliament and joined by over 50 parliament members.