ԱԳՆ. Ադրբեջանի ցանկացած ոտնձգություն համարժեք պատասխան կստանա - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտնել է, որ հոկտեմբերի 16-ի երեկոյան ադրբեջանական ԱԹՍ-ները հարվածներ են հասցրել ՀՀ տարածքում:
«ՀՀ տարածքային ամբողջականության դեմ ցանկացած ոտնձգություն ստանալու է համարժեք պատասխան: Ադրբեջանի չդադարող փորձերը՝ ընդարձակել հակամարտության աշխարհագրությունը եւ դրանով անդառնալի հարված հասցրել ողջ տարածաշրջանային անվտանգային համակարգին խստագույնս դատապարտելի են»,- ասված է ԱԳՆ հայտարարության մեջ:
Հոկտեմբերի 16-ի երեկոյան ՀՀ հակաօդային պաշտպանական համակարգերի կողմից արձանագրվել է ադրբեջանական անօդաչու թռչող սարքերի թռիչքներ Հայաստանի Հանրապետության Սյունիքի մարզի Խնածախ, Արծվանիկ, Դավիթ Բեկ բնակավայրերի ուղղությամբ, որի ժամանակ նաեւ հարվածներ են հասցվել տեղում ՀՀ ԶՈՒ ենթակառուցվածքների ուղղությամբ՝ վնասելով նաեւ քաղաքացիական ենթակառուցվածքներ: Բարեբախտաբար զոհեր եւ վիրավորներ չկան:
«Հատկանշական է, որ ժամեր առաջ ադրբեջանական կողմը նաեւ տարածեց սադրիչ եւ բացարձակապես կեղծ տեղեկատվություն՝ ՀՀ ԶՈՒ կողմից Նախիջեւանի ինքնավար հանրապետության Օրդուբադ բնակավայրի հռթիռակոծման մասին: Եվ ըստ արդեն իսկ իրենց ավանդական գործելաոճի՝ ապատեղեկատվության այս ալիքին հաջորդել է իրական ագրեսիա Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ»,- նշել են ՀՀ ԱԳՆ-ում:
Նախօրեին Ադրբեջանի կողմից հերթական անգամ ռմբակոծվել են նաեւ Արցախի քաղաքացիական բնակավայրերը, ներառյալ՝ Արցախի Հանրապետության մայրաքաղաք Ստեփանակերտը: Արդյունքում տուժել է Շոշ համայնքի երեք խաղաղ բնակիչ:

МИД Армении: Любое посягательство получит соразмерный ответ - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Любое посягательство на территориальную целостность Республики Армения получит соразмерный ответ, заявило внешнеполитическое ведомство страны.
В заявлении МИД Армении говорится:
«Вечером 16 октября гражданские населенные пункты Арцаха, в том числе столица Степанакерт, были в очередной раз подвергнуты обстрелу со стороны Азербайджана. В результате пострадали трое мирных жителей района Шош.
В тоже время системы противовоздушной обороны Армении зафиксировали полеты азербайджанских беспилотных летательных аппаратов в направлении населенных пунктов Хнацах, Арцваник и Давид Бек Сюникского марза Республики Армения, во время которых были также нанесены удары по объектам военной инфраструктуры, повреждены также гражданские объекты .
Примечательно, что за несколько часов до этого азербайджанская сторона распространила провокационную и абсолютно ложную информацию об обстреле населенного пункта Ордубад в Нахичеванской Автономной Республике вооруженными силами Республики Армения. И в соответствии с их традиционным поведением за волной подобной дезинформации последовала агрессия против суверенной территории Республики Армения.
Последовательные попытки Азербайджана расширить географию конфликта, тем самым нанося непоправимый ущерб системе безопасности региона, достойны самого строгого осуждения. Любое посягательство на территориальную целостность Республики Армения получит соразмерный ответ».