Սերժ Սարգսյան. Ալիեւի լեզուն երկարել է մեր վայ-կառավարիչների պատճառով - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ «Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի լեզուն երկարել է՝ ներսում մեր ապաշնորհ ու ապազգային վայ-կառավարիչների պատճառով»:
Երրորդ նախագահի գրասենյակից հաղորդում են, որ Սերժ Սարգսյանն այս մասին ասել է՝ արձագանքելով Հայաստանի անկախության մասին Ադրբեջանի նախագահի հայտարարությանը:
«Ժառանգաբար իշխանության եկած՝ բռնապետական հարեւան երկրի խան Իլհամ Ալիեւը, որին երկու տարի առաջ մեր երկրում իշխանությունը զավթած մեկը համարում է կիրթ, հաճոյախոսություններ շռայլում, այն աստիճանի վստահում, որ ԼՂ բանակցային գործընթացի պատմությունը նախընտրում է նրանից լսել, այսօր ցինիկաբար հայտարարում է, թե Հայաստանի անկախության ամբողջ պատմությունն ամոթի պատմություն է:
Հասկանո՞ւմ եք զավեշտը` Ադրբեջանի նախագահը խոսում է նույն բառապաշարով, Հայաստանի անկախության նախորդ տարիները բնութագրում է նույն կերպ, ինչ Նիկոլ Փաշինյանն ամբողջ աշխարհի առջեւ ունեցած իր տխրահռչակ ելույթներում` ՄԱԿ-ի ամբիոնից, ԵԽԽՎ լիագումար նիստում եւ հնարավոր բոլոր առիթներով:
Բռնապետ Ալիեւը ժողովրդավարության դասեր է տալիս Հայաստանին, անվանարկում բանակն ու մեր փառապանծ բանակի սպաներին ու գեներալներին, խոսում լրագրողների դեմ իրականացվող բռնություններից եւ Հայաստանի գործող իշխանությունների այլ աղաղակող անօրինականություններից ու կոռուպցիայից:
Այն, որ Ալիեւը կարող է իրեն նման բան թույլ տալ, դա զարմանալի չէ, որ Ալիեւն ամբողջ ուժով կարող է ատել Հայոց փառապանծ բանակը` ոչ մեկ անգամ պատերազմում իր երկրի կրած ծանր ու ամոթալի պարտության պատճառով, որ կարող է ատել Հայաստանի երկրորդ եւ երրորդ նախագահներին, բանակի գեներալներին, դա էլ վաղուց նորություն չէ: Նրա նման կեցվածքը միանգամայն սպասելի էր նաեւ սեփական ապաշնորհ ղեկավարումը փառաբանելու մոլուցքով տարված եւ իր պետությունը ի լուր աշխարհի «ամբողջությամբ ձախողված պետություն» անվանող Նիկոլ Փաշինյանի բարբաջանքից հետո:
Ինչ վերաբերում է Իլհամ Ալիեւին, ապա նա շատ լավ գիտի, որ եթե Հայաստանում կոռուպցիայի ու թալանի մասին խոսում են ինքն ու Նիկոլ Փաշինյանը, ապա իր անվան հետ կապվող պանամական փաստաթղթերի ու բանկային հաշիվների, «ադրբեջանական լանդրոմատի», աշխարհի չորս կողմում իր ընտանիքի ձեռք բերած ահռելի չափերի կարողության, եվրոպացի պատգամավորներին կաշառելու եւ բազմաթիվ այլ սկանդալային բացահայտումների մասին գրում եւ խոսում են միջազգային հետաքննող լրագրողները, միջազգային կազմակերպություններն ու հեղինակավոր թերթերը:
Ալիեւի լեզուն երկարել է՝ ներսում մեր ապաշնորհ ու ապազգային վայ-կառավարիչների պատճառով, բայց նա պետք է լավ հիշի, որ սրանք, ինչպես եւ իր ռեժիմը, անցողիկ են, իսկ Հայաստանի Հանրապետությունն իր հաղթական բանակով եւ հայրենանվեր բազմաթիվ հայ քաջորդիներով միշտ պատրաստ են հերթական շառաչուն ապտակը հասցնելու հոխորտացող ագրեսորին: Եվ չմոռանա նաեւ, որ ոչ հեռու ապագայում, երբ Հայաստանում իշխանության վերադառնան ազգային ու կարող ուժերը, միջազգային հանրությունը կրկին պարտադրելու է նրան` ճանաչելու Արցախի Հանրապետության անկախությունը», - ասել է Սերժ Սարգսյանը:

Серж Саргсян: «Язык Алиева стал длинным из-за наших горе-правителей» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Третий президент Армении Серж Саргсян заявил, что «язык президента Азербайджана Ильхама Алиева стал длинным из-за наших некомпетентных и антинародных горе-правителей».
Из офиса третьего президента Армении сообщают, что Серж Саргсян заявил об этом, комментируя заявление президента Азербайджана о независимости Армении.
«Пришедший к власти по наследству хан соседней диктаторской страны Ильхам Алиев, которого некто, два года назад захвативший власть в нашей стране, считает образованным, щедро одаривает его комплиментами и доверяет до той степени, что предпочитает слышать от него историю переговорного процесса, сегодня цинично заявляет, что вся история независимости Армении является историей позора.
Президент Азербайджана использует тот же словарный запас, характеризует предыдущие годы независимости Армении так же, как Никол Пашинян в своих печально известных выступлениях перед всем миром - с трибуны ООН, на пленарном заседании ПАСЕ и по всем возможным поводам.
Диктатор Алиев дает уроки демократии Армении, дискредитирует армию и офицеров, генералов нашей доблестной армии, говорит о насилии над журналистами и других вопиющих беззакониях и коррупции действующих властей.
То, что Алиев может позволить себе подобное, неудивительно. Не удивляет также, что Алиев может изо всех сил ненавидеть доблестную армянскую армию – по причине неоднократного тяжелого и позорного поражения своей страны на войне, может ненавидеть второго и третьего президентов, генералов Армении. Его подобная позиция была вполне ожидаемой после бредовых высказываний Никола Пашиняна, одержимого идеей прославления своего некомпетентного правительства.
Что касается Ильхама Алиева, то он очень хорошо знает, что о коррупции и отмывании денег в Армении говорят он и Никол Пашинян. А о связанных с его именем панамских документах и банковских счетах, «азербайджанском ландромате», огромном состоянии его семьи по всему миру, подкупе европейских депутатов и многочисленных других скандальных разоблачениях говорят международные журналисты-расследователи, международные организации и авторитетные издания.
Язык Алиева стал длинным из-за наших некомпетентных и антинародных горе-правителей. Но он должен хорошо запомнить, что они, как и его режим, не являются вечными, а Республика Армения со своей победоносной армией и многочисленными героями-патриотами всегда готова дать очередную жесткую пощечину надменному агрессору. И пусть не забывает, что в ближайшем будущем, когда к власти в Армении вернутся народные и мощные силы, международное сообщество вновь заставит его признать независимость Республики Арцах»,- подчеркнул Серж Саргсян.