Ադրբեջանը Հայաստանին կոչ է անում «հեծանիվ չհորինել» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանը հույս է հայտնել, որ «Հայաստանի նոր քաղաքական ղեկավարությունը կխուսափի նախորդների սխալներից եւ կվարի հարեւանների հետ հարաբերությունների կարգավորման քաղաքականություն»:
Ինչպես հաղորդում է «Ինտերֆաքս-Ադրբեջան»-ը, Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Հիքմեթ Հաջիեւն ասել է, որ «գնդակը Հայաստանի դաշտում է եւ պետք չէ հեծանիվ հորինել»:
Ըստ նրա՝ «Հայաստանի բնակչությանը վաղուց անհրաժեշտ սոցիալ-տնտեսական բարեփոխումները սկսելու փոխարեն, Հայաստանի նոր վարչապետը նախապատվություն է տալիս քաղաքական քարոզչությանը՝ շոշափելով Լեռնային Ղարաբաղի թեման»:
«Ցավում ենք, որ նա հանդես է գալիս հակասական հայտարարություններով խնդրի կարգավորման բանակցային գործընթացի վերաբերյալ: Հայաստանը, չարաշահելով եւ խեղաթյուրելով ազգերի ինքնորոշման իրավունքի սկզբունքը, փորձում է խուսափել Ադրբեջանի դեմ ռազմական ագրեսիայի պատասխանատվությունից»,- նշել է Հիքմեթ Հաջիեւը:

Azerbaijan advises Armenia to avoid “reinventing the wheel” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Azerbaijan is hopeful that "the new political leadership of Armenia will avoid the mistakes of the predecessors and put efforts in normalizing relations with the neighbors.”
According to Interfax-Azerbaijan, Spokesperson at Ministry of Foreign Affairs of Azerbaijan Hikmet Hajiyev stated that “the ball is in Armenia’s court, and there is no need to reinvent the wheel.”
He said that “instead of the focusing on social-economic reforms, which have long been necessary in the Armenian society, the newly-elected Prime Minister prefers political agitation, touching upon Nagorno Karabakh.”
“Unfortunately, he comes up with contradictory statements on NK negotiations process. Abusing and distorting the right of people to self-determination, Armenia tries to dodge the responsibility for military aggression against Azerbaijan,” Hajiyev noted.