Ադրբեջանը Հայաստանին կոչ է անում «հեծանիվ չհորինել» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանը հույս է հայտնել, որ «Հայաստանի նոր քաղաքական ղեկավարությունը կխուսափի նախորդների սխալներից եւ կվարի հարեւանների հետ հարաբերությունների կարգավորման քաղաքականություն»:
Ինչպես հաղորդում է «Ինտերֆաքս-Ադրբեջան»-ը, Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Հիքմեթ Հաջիեւն ասել է, որ «գնդակը Հայաստանի դաշտում է եւ պետք չէ հեծանիվ հորինել»:
Ըստ նրա՝ «Հայաստանի բնակչությանը վաղուց անհրաժեշտ սոցիալ-տնտեսական բարեփոխումները սկսելու փոխարեն, Հայաստանի նոր վարչապետը նախապատվություն է տալիս քաղաքական քարոզչությանը՝ շոշափելով Լեռնային Ղարաբաղի թեման»:
«Ցավում ենք, որ նա հանդես է գալիս հակասական հայտարարություններով խնդրի կարգավորման բանակցային գործընթացի վերաբերյալ: Հայաստանը, չարաշահելով եւ խեղաթյուրելով ազգերի ինքնորոշման իրավունքի սկզբունքը, փորձում է խուսափել Ադրբեջանի դեմ ռազմական ագրեսիայի պատասխանատվությունից»,- նշել է Հիքմեթ Հաջիեւը:

Ереван/Медиамакс/. Азербайджан надеется, что «новое политическое руководство Армении избежит ошибок предшественников и будет вести политику нормализации отношений с соседями».
Как сообщает Интерфакс-Азербайджан, пресс-секретарь МИД Азербайджана Хикмет Гаджиев заявил, что «мяч на стороне Армении и не нужно изобретать велосипед».
По его словам, «новый премьер-министр Армении вместо того, чтобы приступить к социально-экономическим реформам, в которых армянское население давно нуждается, отдает предпочтение политической агитации, затрагивая тему Нагорного Карабаха».
«Сожалеем, что он выступает с противоречивыми заявлениями относительно переговорного процесса по разрешению конфликта. Армения, злоупотребляя и искажая принцип права народов на самоопределение, пытается уйти от ответственности за военную агрессию против Азербайджана», - отметил Гаджиев.