Նալբանդյանը ԵԽԽՎ-ին կոչ է արել հաշվի առնել միջնորդերի զգուշացումը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն այսօր ընդունել է ԵԽԽՎ Եվրոպայի խորհրդի անդամ պետությունների միջեւ հակամարտությունների ենթակոմիտեի նախագահ, Ադրբեջանի պարտավորությունների կատարման հարցով զեկուցող Շտեֆան Շենախին:
Էդվարդ Նալբանդյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանը շարունակաբար մերժում է համանախագահ երկրների կողմից բանացկային գործընթացի առաջ մղման համար համապատասխան պայմանների ստեղծմանն ուղղված առաջարկները, հրաժարվում է կյանքի կոչել 2016թ. Վիեննայի եւ Սանկտ Պետերբուրգի գագաթաժողովներին ձեռք բերված պայմանավորվածությունները:
Նախարարը շեշտել է, որ հիմնահարցի կարգավորումն ընթանում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձեւաչափում, որը հիմնախնդրի կարգավորման միակ միջազգային մանդատ ունեցող կառույցն է:
Էդվարդ Նալբանդյանը հավելել է, որ ղարաբաղյան հիմնահարցի վերաբերյալ քննարկումները այլ ձեւաչափեր, այլ հարթակներ տեղափոխելու, տարբեր կառույցներում իրականությունը խեղաթյուրող բանաձեւեր նախաձեռնելու, կարգավորման ձեւաչափին զուգահեռ մեխանիզմներ ստեղծելու փորձերը վնասում են հանգուցալուծմանը հասնելու համանախագահների ջանքերը, ինչի մասին տարբեր առիթներով զգուշացրել են համանախագահները. այս զգուշացումը, ըստ նախարարի, ԵԽԽՎ-ում պետք է լրջորեն հաշվի առնվի։

Налбандян призвал ПАСЕ учесть предупреждение посредников - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян принял сегодня Стефана Шеннаха – председателя подкомитета ПАСЕ по конфликтам между странами-членами Совета Европы и докладчика по выполнению обязательств со стороны Азербайджана.
Эдвард Налбандян подчеркнул, что Азербайджан постоянно отклоняет предложения стран-сопредседателей, направленные на создание соответствующих условий для продвижения переговорного процесса, а также отказывается осуществлять договоренности, достигнутые в 2016 г. на саммитах в Санкт-Петербурге и Вене.
Министр подчеркнул, что урегулирование конфликта осуществляется в формате Минской группы ОБСЕ, который является единственной структурой, имеющей международный мандат на урегулирование конфликта.
Эдвард Налбандян добавил, что попытки переносить обсуждения Карабахского конфликта в другие форматы, инициировать искажающих истину резолюций, создавать параллельные форматы урегулирования вредят усилиям сопредседателей, о чем по разным поводам предупреждали они сами. Это предупреждение, по мнению министра, должно быть учтено в ПАСЕ.