Նալբանդյանը ԵԽԽՎ-ին կոչ է արել հաշվի առնել միջնորդերի զգուշացումը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն այսօր ընդունել է ԵԽԽՎ Եվրոպայի խորհրդի անդամ պետությունների միջեւ հակամարտությունների ենթակոմիտեի նախագահ, Ադրբեջանի պարտավորությունների կատարման հարցով զեկուցող Շտեֆան Շենախին:
Էդվարդ Նալբանդյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանը շարունակաբար մերժում է համանախագահ երկրների կողմից բանացկային գործընթացի առաջ մղման համար համապատասխան պայմանների ստեղծմանն ուղղված առաջարկները, հրաժարվում է կյանքի կոչել 2016թ. Վիեննայի եւ Սանկտ Պետերբուրգի գագաթաժողովներին ձեռք բերված պայմանավորվածությունները:
Նախարարը շեշտել է, որ հիմնահարցի կարգավորումն ընթանում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձեւաչափում, որը հիմնախնդրի կարգավորման միակ միջազգային մանդատ ունեցող կառույցն է:
Էդվարդ Նալբանդյանը հավելել է, որ ղարաբաղյան հիմնահարցի վերաբերյալ քննարկումները այլ ձեւաչափեր, այլ հարթակներ տեղափոխելու, տարբեր կառույցներում իրականությունը խեղաթյուրող բանաձեւեր նախաձեռնելու, կարգավորման ձեւաչափին զուգահեռ մեխանիզմներ ստեղծելու փորձերը վնասում են հանգուցալուծմանը հասնելու համանախագահների ջանքերը, ինչի մասին տարբեր առիթներով զգուշացրել են համանախագահները. այս զգուշացումը, ըստ նախարարի, ԵԽԽՎ-ում պետք է լրջորեն հաշվի առնվի։

Yerevan /Mediamax/. Foreign Minister of Armenia Edward Nalbandian received today Chairperson of PACE Sub-Committee for conflicts between Council of Europe member states, PACE Monitoring Committee Co-Rapporteur for Azerbaijan Stefan Schennach.
Edward Nalbandian stressed that Azerbaijan continuously rejects the Co-Chair countries’ offers, aimed at creation of corresponding conditions for advance of negotiation process, and refuses to implement the agreements reached upon at the Vienna and St. Petersburg summits in 2016.
Minister Nalbandian noted that the settlement of the NK issue is carried out in the format of the OSCE Minsk Group co-charimanship, which is the only agency with international mandate for settling the issue.
Edward Nalbandian added that talks about transferring the NK issue negotiations to a different format or platforms, initiatives of resolutions that misinterpret the reality, and attempts to create mechanisms parallel to the settlement format damage the Co-Chairs’ efforts in reaching a solution, which the Co-Chairs warned about in many instances. According to the Minister, PACE should take that warning seriously.