ՌԴ-ի համար ԼՂ հարցն այսօր առաջնային չէ, կարծում է Մարկեդոնովը
Երեւան: Մեդիամաքս: ՌԴ Պետական հումանիտար համալսարանի դոցենտ, քաղաքագետ Սերգեյ Մարկեդոնովը կարծում է, որ Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական գործողությունների վերսկսման հավանականությունը շատ մեծ է։
«Իրականում ոչինչ չի փոխվել։ Երկու կողմերի միջեւ վստահությունը չի ավելացել, փոխզիջումներ չկան։ 2008-ից ի վեր պարբերաբար արձանագրվում են սահմանային աննախադեպ լարվածության դեպքեր: Ուստի այսօր դժվար է բացառել դրանց կրկնման հավանականությունը»,- Երեւանում լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է քաղաքագետը։
Սերգեյ Մարկեդոնովի խոսքով՝ Ռուսաստանի համար Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարցում հստակ դիրքորոշում հայտնելը դժվար է, սակայն «Մոսկվան չի դադարում ակտիվ դերակատարություն ունենալ խնդրի խաղաղ հանգուցալուծում գտնելու հարցում»։
«Ռուսաստանի համար կարեւոր է գտնել խնդրի լուծումը, սակայն դա այսօր նրա համար առաջնային հարց չէ։ Մեծ հաշվով հենց հակամարտող կողմերը պետք է ցանկանան քայլեր կատարել, որոնք կհանգեցնեն խնդրի լուծմանը»,- նշել է քաղաքագետը։

Yerevan/Mediamax/. PhD at Russian State University for the Humanities, political expert Sergey Markedonov thinks that renewal of military actions in Nagorno-Karabakh is highly probable.
“In fact, nothing has changed. The trust between the two sides has not increased at all, as no mutual concession is observed. Unprecedented escalations have been registered on Line of Contact since 2008, so we cannot exclude the probability of repetition,” Sergey Markedonov told journalists.
According to Sergey Markedonov, it is very difficult for Russia to express position on NK conflict, nevertheless “Moscow continues to actively participate in the peaceful settlement of the issue.”
“It is important for Russia to find a solution, though the country does not prioritize the issue right now. By and large, the conflicting sides should express willingness to take actions to settle the issue,” the expert said