ՌԴ-ի համար ԼՂ հարցն այսօր առաջնային չէ, կարծում է Մարկեդոնովը
Երեւան: Մեդիամաքս: ՌԴ Պետական հումանիտար համալսարանի դոցենտ, քաղաքագետ Սերգեյ Մարկեդոնովը կարծում է, որ Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական գործողությունների վերսկսման հավանականությունը շատ մեծ է։
«Իրականում ոչինչ չի փոխվել։ Երկու կողմերի միջեւ վստահությունը չի ավելացել, փոխզիջումներ չկան։ 2008-ից ի վեր պարբերաբար արձանագրվում են սահմանային աննախադեպ լարվածության դեպքեր: Ուստի այսօր դժվար է բացառել դրանց կրկնման հավանականությունը»,- Երեւանում լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է քաղաքագետը։
Սերգեյ Մարկեդոնովի խոսքով՝ Ռուսաստանի համար Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարցում հստակ դիրքորոշում հայտնելը դժվար է, սակայն «Մոսկվան չի դադարում ակտիվ դերակատարություն ունենալ խնդրի խաղաղ հանգուցալուծում գտնելու հարցում»։
«Ռուսաստանի համար կարեւոր է գտնել խնդրի լուծումը, սակայն դա այսօր նրա համար առաջնային հարց չէ։ Մեծ հաշվով հենց հակամարտող կողմերը պետք է ցանկանան քայլեր կատարել, որոնք կհանգեցնեն խնդրի լուծմանը»,- նշել է քաղաքագետը։

Маркедонов: Проблема Карабаха не на первом плане для РФ
Ереван/Медиамакс/. Кандидат исторических наук, доцент Российского государственного гуманитарного университета Сергей Маркедонов считает, что вероятность возобновления военных действий в Нагорном Карабахе очень велика.
«На самом деле ничего не изменилось. Доверия между сторонами не прибавилось, компромисса нет. С 2008 года периодически происходят случаи беспрецедентного роста напряжения на границе. Так что сегодня сложно исключить вероятность их повторения», - сказал на встрече с журналистами в Ереване Маркедонов.
По его словам, России сложно занять четкую позицию в вопросе карабахского конфликта, однако Москва не перестает играть активную роль в поиске мирного урегулирования вопроса.
«Для России проблема Карабаха важна, но это не проблема абсолютного первого плана. По большому счету, именно конфликтующие стороны должны захотеть сделать шаги, которые приведут к решению проблемы»,- сказал политолог.