Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը հարցազրույց է տվել Արցախի Հանրային հեռուստաընկերությանը` նվիրված է ԼՂՀ անկախության 20-րդ տարելիցին, որը կլրանա սեպտեմբերի 2-ին:
Ձեզ ենք ներկայացնում այդ հարցազրույցի հիմնական բովանդակությունը:
1991թ. սեպտեմբերի 2-ին ԼՂՀ անկախության հռչակման մասին
- Ակնհայտ էր, որ Խորհրդային Միությունը փլուզվում է, եւ ճիշտ պահն էր անկախություն հռչակելու համար: Եվ, եթե հիշում եք, շարժումը սկսվեց Հայաստանի հետ վերամիավորման կարգախոսների ներքո: Ինչո՞ւ անկախություն: Դա ավելի լուրջ իրավական հիմքեր էր ստեղծում Արցախի հետագա գոյատեւման համար: Կա երկու հանգամանք: Առաջինը՝ այդ ամենը համահունչ էր այն ժամանակվա գործող օրենսդրությանը, եւ երկրորդ՝ դա ինքնորոշման իրավունքի փաստացի կիրառում էր նշանակում, իսկ ինքնորոշման իրավունքը միջազգային իրավունքի հիմնական սկզբունքներից է: Այդ էր պատճառը՝ ապագա հանրապետության գոյատեւման համար լուրջ իրավական հիմքերի ձեւավորումը:
Դա ճիշտ պահին ճիշտ քայլ էր: Ես միայնակ չէի, հռչակագրի պատրաստման եւ իրավական հիմնավորման վրա բավական մեծ թիմ էր աշխատում՝ Կարեն Բաբուրյանը, մյուսները, երկու մասնագետ կար ՀՀ ԳԱԱ Փիլիսոփայության եւ իրավունքի ինստիտուտից: Իհարկե, դա քաղաքական շատ լուրջ փաստաթուղթ էր:
Սերունդների առջեւ պատասխանատվության մասին
- Նման դեպքերում պատասխանատվությունը միշտ էլ մեծ է լինում, բայց այն ժամանակ պաթոսով չէինք մտածում սերունդների առջեւ մեր պատասխանատվության մասին, ուղղակի մեր գործն էինք անում, մեր ընտանիքները, մեր հողն էինք պաշտպանում, ապահովում ժողովրդի անվտանգությունը:
Հետադարձ հայացքով երեւի կարելի է որոշ պաթոսային էլեմենտներ այս ամենին հաղորդել, բայց այն ժամանակ մեր առջեւ ուղղակի առարկայական խնդիր էր դրված, եւ ամեն մեկը փորձում էր իրենից կախված ամեն ինչ անել եւ հողը պահելու, եւ ժողովրդին կերակրելու, եւ անվտանգությունն ապահովելու համար: Բայց, իհարկե, մեծ էր պատասխանատվությունը: Եթե այն ժամանակ հաջողության չհասնեինք, պատկերացնո՞ւմ եք, հիմա ինչ պիտակներ կունենայի անձամբ ես (ծիծաղում է): Այդ պահին ուղղակի ստանձնեցինք այդ մեծ պատասխանատվությունը, եւ ոչ միայն ես, այլեւ ուրիշները:
ԼՂՀ պաշտպանության պետական կոմիտեի մասին
- Իշխանության կենտրոնացման մեծ կարիք կար, եւ կար անհրաժեշտություն այն ժամանակվա մարտահրավերներին դիմակայելու համար կենտրոնացնելու բոլոր ռեսուրսները՝ թե մարդկային, թե նյութական: Այդ ժամանակահատվածում Պաշտպանության պետական կոմիտեն Լեռնային Ղարաբաղի ղեկավարման բարձրագույն օղակն էր: Դա իմ հորինած անվանումը չէր, նման կառույցներ կային դեռեւս Հայրենական մեծ պատերազմի ժամանակ, սակայն լիազորությունների ամբողջ շրջանակն ես էի կազմել, եւ խորհրդարանի կողմից լիազորություն ստացել որպես այդ կոմիտեի նախագահ: Եվ դա հնարավորություն տվեց Կոմիտեն ստեղծելուց հետո մի քանի ամսվա ընթացքում էապես փոխել իրավիճակը:
ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի կայացման մասին
- Առաջինը բանակի կայացման խնդիրն էր, եւ տարբեր ջոկատների միավորումը մեկ բանակային կառույցի ներքո ժամանակի հրամայականն էր: Այդ պահին չանեինք, ամեն ինչ կկորցնեինք: Չափազանց դժվար էր, մեծ կամք էր պահանջում, այդ ուղղությամբ աշխատում էինք շատ հետեւողական, խիստ, բավականաչափ կտրուկ քայլեր էին արվում, բայց իրավիճակը փոխելու այլ տարբերակ մենք չունեինք:
Իհարկե, դժվարություններ կային, սակայն դրանք թիվ 1 խնդիրը չէին, ի վերջո, Խորհրդային բանակում հայերը սովորաբար ծառայում էին մարտական ստորաբաժանումներում, եւ նրանցից շատերը մեզ հետ էին, նաեւ այն սպաները, որոնք լուրջ ճանապարհ էին անցել Խորհրդային բանակում: Իհարկե, խնդիր կար, սակայն հակառակորդի մոտ այդ խնդիրը շատ ավելի սուր էր: Իսկ ամենամեծ խնդիրը արդյունավետ պետական կառույցների ձեւավորումն էր: Սկսել ենք, ըստ էության, զրոյից: Եվ կար անհրաժեշտություն այդ կառույցների բոլոր կարողություններն ուղղել մեկ կետի՝ անվտանգության ապահովմանը: Սա էր այն ժամանակ օրակարգի թիվ 1 հարցը: Կար նաեւ հոգեբանության, մարդկանց հավատ ներշնչելու հարց: Ճիշտ է, թիկունքում Հայաստանն էր, սակայն կար փոքր Ղարաբաղ, դիմացը մեծ Ադրբեջանն էր, կար զենքի, զինամթերքի պակաս, շրջափակում եւ այլն:
Արցախն այսօր
- Անկասկած, լուրջ առաջխաղացում Ղարաբաղում տարեց տարի գրանցվում է: Բայց մարտահրավերներն այսօր Արցախի առջեւ այնպիսինն են, որ իրավունք չունենք ասելու, թե գոհ ենք իրավիճակից: Ուղղակի վտանգավոր եմ համարում այն պահը, երբ բոլորս նստենք եւ ասենք, որ գոհ ենք իրավիճակից: Պետք է հաշվի նստենք իրականության, բավականին բարդ իրավիճակի հետ եւ հասկանանք, որ մեր ցանկացած նպատակներին հասնելու համար պետք է գիշեր-ցերեկ աշխատենք եւ ցուցաբերենք տոկունություն ու կամք: Կասկած չունեմ, որ ամեն ինչ շատ լավ է ավարտվելու, բայց, կրկնում եմ, իրավունք չունենք այսօրվա վիճակից գոհ լինելու:
Հայաստան տեղափոխվելու մասին
- Իհարկե, դժվար էր: Ամենամեծ խնդիրն ընտանիքիս համար էր: Ընտանիքս չէր կարողանում հարմարվել այդ մտքին: Կար պատասխանատվության զգացում: Ընտրվել էի ԼՂՀ նախագահ, եւ ընդամենը մի քանի ամիս անց եղավ այդ առաջարկը, խնդրանքը… Այն ժամանակ Հայաստանում իրավիճակը բավականին ծանր էր՝ թե տնտեսական, թե քաղաքական: Եվ հասկանալի էր, որ Ղարաբաղը միայնակ՝ առանց թիկունքում ուժեղ Հայաստանի, լրջագույն խնդիրներ կունենա: Եվ սա էր հիմնական փաստարկը, որով ինձ փորձում էին համոզել, որ համաձայնեմ գալ Հայաստան: Պետք է նաեւ ընդունենք, որ այդ փաստարկները, իհարկե, լուրջ էին: Համաձայնվեցի, եւ հետո ամեն ինչ զարգացավ այնպես, ինչպես գիտեք: Դժվար էր, անկասկած…
Իդեալների, 20 տարվա ձեռքբերումների ու ձախողումների մասին
- Առաջին տարիներին իդեալների մասին չէինք մտածում: Օրակարգում այնպիսի հարցեր էին, որ իդեալների մասին մտածելու ոչ ժամանակ կար, ոչ էլ տրամադրություն: Հողերը, ժողովրդին պաշտպանելու առաջնային խնդիր ունեինք, եւ ամեն ինչ կենտրոնացված էր այդ հարցերի կարգավորման վրա: Հետո արդեն՝ տարիներ անց, երբ փորձ էինք հավաքում, երբ միջազգային շփումներում ավելի լավ էինք պատկերացնում նաեւ պետական շինարարության զարգացումները, սկսում էինք ավելի լավ պատկերացնել, թե ինչ կարգի պետություն պետք է կառուցվի եւ որն է այն պետությունը, որը եւ բարեկեցիկ կյանք կապահովի մեր ժողովրդին, եւ հնարավորություն կտա պահպանել մեր ազգային արժեքային համակարգը, եւ այսօրվա մարտահրավերներին դիմակայելու մեր հնարավորությունները չի թուլացնի: Այս չափազանց կարեւոր երեք հանգամանքներն իրար հետ բալանսի բերելու խնդիրներ կար: Եվ այսօր եւս այդ խնդիրը դեռ շարունակում է մնալ: Այդ իսկ պատճառով իդեալական բառն այստեղ մի փոքր տեղին չէ: Շատ պրագմատիկ մոտեցում է պետք, որով մենք կկարողանանք այսօրվա իրավիճակում զարգացման լավագույն մոդելը գտնել Հայաստանի եւ Ղարաբաղի համար, որը, կրկնեմ, հնարավորություն կտա դիմակայել մարտահրավերներին, ինտեգրվել միջազգային հանրությանը եւ պահպանել մեր ազգային արժեքները: Որովհետեւ այս ամենում կորուստ ունենալու վտանգը դեռեւս կա, հատկապես գլոբալացվող աշխարհում:
Հայկական երկու հանրապետությունների ապագան 20 տարի անց
- Ամեն ինչ կախված է նրանից, թե մենք ինչպես կաշխատենք, ինչ կարգի համարձակ լուծումների ենք մենք պատրաստ մեր ազգային շահերն առաջ մղելու համար: Ես մեծ հույսեր ունեմ, որ ամեն ինչ լավ կլինի, բայց հենց այնպես ասել, որ փայլուն ապագա ենք ունենալու, չեմ կարող: Համոզված եմ, որ բարեկեցիկ կյանքը չի նվիրաբերվում, այն նվաճվում է, վաստակվում է՝ աշխատանքով, համարձակ եւ մասշտաբային լուծումներով: Ուրիշ տարբերակ ուղղակի չկա: Նաեւ անկախությունը: Երբ հարցնում եք՝ կճանաչվի, թե չի ճանաչվի… Անկախությունը նվաճվում է, այն չի նվիրաբերվում:

Robert Kocharyan gives an interview about the independence of Artsakh, moving to Armenia and the future of two Armenian republics - Mediamax.am
9542 views
Robert Kocharyan gives an interview about the independence of Artsakh, moving to Armenia and the future of two Armenian republics
Armenian second President  Robert Kocharyan
Armenian second President Robert Kocharyan
Photo: http://2rd.am/
Yerevan/Mediamax/. Armenian second President Robert Kocharyan gave an interview to Public TV of Artsakh in connection with the 20th anniversary of NKR independence to be celebrated on September 2.
Here is the main content of the interview.
About the proclamation of NKR independence on September 2, 1991
- It was obvious that the Soviet Union was collapsing and the appropriate moment for the proclamation of independence was approaching. If you remember the movement began under the slogans of unification with Armenia. Why independence? It created more serious legal grounds for the future existence of Artsakh. There are two circumstances. First, it was more in tune with the laws of the time, and secondly-it meant an actual realization of the right for self-determination, and the right for self-determination is one of the fundamental principles of the international law. This was the reason: the formation of serious legal grounds for the existence of the future republic.
It was a right step in a right moment. I was not alone. A big team had worked over the preparation and the legal basis of the declaration- Karen Baburyan and others, there were two specialists from the
Institute of Philosophy and Law of the National Academy of Sciences of Armenia. It was, of course, a very serious political document.
About the responsibility to generations
- In such cases the responsibility is always very great. But at that time we didn't think about our responsibility to the generations. We were simply doing our job, defended our families and our land,
ensured the safety of the people.
Casting a retrospective glance, one can give all this some elements of pathos. But at that time we had a definite task and everyone was trying to do his best to keep the land, feed the people and ensure
security. But the responsibility was big of course. Can you imagine what labels people would pin on me (laughingly) in case we have failed to succeed then. We have taken on that big responsibility at that moment, and not only me but the others too.
The State Defense Committee of NKR
- There was a big need to centralize the power and all human and material resources to withstand the challenges of that time. The State Defense Committee was the highest level of governance of Nagorno
Karabakh then. It was not me who had invented that name. Such structures existed still during the World War II.  However, I had defined the whole structure of authorities and I received authorities from the parliament as a chairman of that Committee. It allowed to significantly change the situation several months after the establishment of the Committee.
About the formation of the NKR Defense Army
- The first task was to form an army and to unite various detachments into one army system. It was the demand of the time. If we hadn't done it then, we would have lost everything. It was very hard. It
required strong will. We worked in that direction very consistently and hard, making very harsh steps, but we had no other variants to change the situation.
There were certainly problems, but they were not that urgent. Finally, the Armenians in the Soviet Army used to serve in combat units and many of them were with us, also the officers who had passed a
serious path in the Soviet Army. There was a problem, of course, but the rival had had even more serious problems. We started from a scratch. There was a need to direct all capabilities of these structures to one point- provision of security. It was task number one on the agenda at that time. There was a physiological aspect too: to make people believe. Yes, Armenia was behind us, but there was little
Karabakh, and big Azerbaijan in front of us, there was a lack of arms, ammunition, a blockade, etc.
Artsakh today
- Karabakh undoubtedly marks big progress from year to year. But the challenges Artsakh faces today don't give us the right to say that we are satisfied with the situation. I think the moment when we
start saying that we are pleased with the situation is very dangerous. We have to reckon with the reality, a very complicated situation and we have to understand that we need to work day and night to
achieve our goals and demonstrate our endurance and will. I have no doubts that everything will be all right, but I should repeat that we have no right to be pleased with the today's situation.
About moving to Armenia
- It was very difficult, of course. My family experienced the biggest difficulties. My family couldn't put up with this idea. There was a feeling of responsibility. I was elected NKR President and several
months later I received that proposal, that request... The situation in Armenia was very complicated then both in economic and political sense. It was clear that Karabakh would have the most serious
problems alone, without strong Armenia behind it. It was the major reason they used trying to persuade me to agree to move to Armenia. I should admit that these reasons were very serious. I agreed and everything began to develop the way we know. Surely, it was very hard...
About ideals, achievements and failures during 20 years
- We didn't think about ideals during first years. There were such issues on the agenda that there was neither time nor desire to think about ideals. There was a primary task to protect the lands and the
people and everything was concentrated on solving these issues. Then, years after, we gained more experience and during international contacts we learned to better understand the developments in the state construction, began to better understand what kind of state we had to build, what kind of state could ensure prosperous life for our citizens and allow to preserve our national system of values without weakening our capabilities to withstand today's challenges. We faced the task to balance these extremely important circumstances. And today this task is still urgent. This is the reason why the word
"ideal" is not appropriate. There should be a pragmatic approach through which we can find a better model for the development of Armenia and Karabakh today, which, I repeat, will enable us to withstand all challenges, get integrated  into international community and preserve our national values, because the threat of losing all this still exists, especially in conditions of globalizing world.
The future of two Armenian states 20 years after
- Everything depends on how we are going to work and what kind of brave decisions we are ready to make today to advance our national interests. I have big hopes that everything will be all right, but I
can't just say that we will have a bright future. I believe that prosperous life is not granted, it is earned by hard work, by determined and complex decisions. There are no simply other options. And
independence too. When you ask about whether it will be recognized or not.... Independence is achieved, it is not granted.