«Հապաղելու դեպքում ԵՄ-ն Հարավային Կովկասում տանուլ կտա ԱՄՆ-ին» - Mediamax.am
Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում Carnegie Europe կայքում հրապարակված Զաուր Շիրիեւի Europe Falls Behind in the South Caucasus Connectivity Race հոդվածի հայերեն թարգմանությունը։
Զաուր Շիրիեւ
ԵՄ-ին պակասում է առաջնորդությունը եւ ռազմավարական պլանավորումը Հարավային Կովկասում, իսկ Միացյալ Նահանգները գլխավորում են այդ գործընթացը։ Իր աշխարհաքաղաքական շահերը պաշտպանելու համար Բրյուսելը պետք է ներդրումներ կատարի տարածաշրջանի նոր կապակցվածության մեջ։
ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը պատրաստվում է Ադրբեջան եւ Հայաստան այցելել՝ TRIPP նախագիծն առաջ մղելու նպատակով։ Այս այցը կցուցադրի ԱՄՆ-ի հավակնությունները եւ Եվրոպայում համադրելի ռազմավարական տեսլականի բացակայությունը։
Վենսի այցը հզոր ուղերձ է պարունակում. կապակցվածությունը դարձել է Հարավային Կովկասի հիմնական աշխարհաքաղաքական արժույթը։ TRIPP-ը, որը կրում է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի անունը, այս երեւույթի կենտրոնական տարրն է։ Նախագիծն՝ ուղղված նոր երկաթուղու կառուցմանը, ինչպես նաեւ Ադրբեջանի հիմնական մասը Նախիջեւանի էքսկլավին Հայաստանի տարածքով կապող թվային եւ էներգետիկ կապերի ամրապնդմանը, համաձայնեցվել էր 2025 թվականին։
Ցավոք, ԵՄ-ն, որը տարածաշրջանում ավելի մեծ ֆինանսական ռեսուրսներ եւ փորձառություն ունի, չկարողացավ TRIPP-ի սեփական տարբերակը մշակել։ Եվրոպան դեռեւս հետ է մնում։
Երկաթուղիները, մայրուղիները, էներգետիկ միջանցքները եւ թվային կապերը այժմ կանխորոշում են ոչ միայն տարածաշրջանի տնտեսական ապագան, այլեւ քաղաքական կողմնորոշումը։ Նա, ով կառուցում եւ կառավարում է այդ ցանցերը, կորոշի, թե ինչպես են կողմնորոշվելու Հայաստանը, Ադրբեջանը եւ նրանց հարեւանները՝ դեպի Միացյալ Նահանգնե՞ր, Եվրոպական միությու՞ն, Ռուսաստա՞ն, թե Չինաստա՞ն։
Տարիներ շարունակ Բրյուսելը պնդում էր, որ տարածաշրջանի աշխարհատնտեսական խարիսխն է։ Սակայն նրան շրջանցեց Թրամփը՝ 2025 թվականի օգոստոսին Սպիտակ տանը եռակողմ գագաթնաժողով հրավիրելով TRIPP-ի գործարկման համար։
ԵՄ-ն մշակել է ճանապարհային քարտեզներ, հռչակագրեր եւ ներդրումներ է կատարել այնպիսի նախագծերում, ինչպիսիք են Հյուսիս-Հարավ մայրուղին Հայաստանում։ Սակայն ԵՄ-ին պակասում է համադրելի մեծածավալ ռազմավարությունը։
«Հնարավոր է՝ մենք շտապում ենք, կամ, գուցե, պարզապես Եվրոպան չափազանց պասիվ է», - ասել էր ադրբեջանցի բարձրաստիճան պաշտոնյան 2025 թվականի հոկտեմբերին տված հարցազրույցում։
«Մենք հակամարտել էինք 30 տարի։ Այժմ պատրաստ ենք առաջ շարժվել։ Սակայն ԵՄ-ն իրեն պահում է այնպես, կարծես ժամացույց գոյություն չունի»։ Հիասթափությունն իրական է։
Բացի ականազերծման համար տրամադրված սահմանափակ աջակցությունից, Բաքուն ԵՄ-ից քիչ ֆինանսական օգնություն է ստացել հետհակամարտային վերականգնման համար։ Այդ գործընթացը Ադրբեջանը մինչ օրս ֆինանսավորել է հիմնականում սեփական բյուջեից եւ 2020 թվականից ի վեր ծախսել է մոտավորապես 14 միլիարդ եվրո։
Խնդիրը մասամբ պայմանավորված է քաղաքական մշակույթների բախումով։ Բրյուսելը բարձր նշաձող է սահմանում ինստիտուցիոնալ կարողությունների եւ խոշորածավալ նախագծերում վերահսկողության համար՝ զգուշավորություն ցուցաբերելով տեղական կառույցներին միջոցների հատկացման հարցում։ Բաքվի տեսանկյունից՝ եվրոպական մասնակցությունը եղել է անհամաչափ, քանի որ որոշ անդամ պետություններ դեռեւս թշնամաբար են տրամադրված Ադրբեջանի նկատմամբ եւ, հետեւաբար, ավելի բարեհաճ են Հայաստանի հանդեպ։ Արդյունքը փոխադարձ անվստահությունն է։
Այս խնդիրները կարելի է հաղթահարել բարձր մակարդակի եվրոպական առաջնորդության առկայության դեպքում։ Սակայն դա պահանջում է նաեւ ռազմավարական առաջնահերթությունների սահմանում։ Հարավային Կովկասը գտնվում է Եվրոպայի էներգետիկ անվտանգության եւ Թուրքիայի, Ռուսաստանի ու Չինաստանի հետ նրա հարաբերությունների խաչմերուկում։ Այնուամենայնիվ, Բրյուսելում տարածաշրջանին դեռեւս վերաբերվում են որպես ծայրամասի։
Տարածաշրջանի հետ անմիջականորեն շփվող պաշտոնյաները շատ են աշխատում եւ գաղափարներ են գեներացնում, որոնք հաճախ մահանում են՝ հասնելով ԵՄ բարձրագույն մակարդակով որոշումների կայացման հարթություն։
Պարադոքսն այն է, որ տարածաշրջանում Եվրոպայի համար խաղասեղանին ավելի շատ բան է դրված, քան Միացյալ Նահանգների։ Եվրոպական ընկերություններն են օգտագործելու կապակցվածության այդ երթուղիները, եվրոպացի սպառողներն են կախված լինելու էներգետիկ հոսքերից, իսկ եվրոպական անվտանգության վրա ազդելու է տարածաշրջանային համահարթեցումը։ Վաշինգտոնը, ընդհակառակը, կարող է ավելի արագ գործել, քանի որ կապակցվածությունը դիտարկում է որպես գործարք անշարժ գույքի հետ՝ ակտիվ, որը պետք է վերահսկել, գնահատել եւ օգտագործել որպես լծակ։
Պարտադիր չէ մրցակցություն լինի։ Միացյալ Նահանգները բերում են քաղաքական լծակներ եւ դիվանագիտական ազդակ, մինչդեռ ԵՄ-ն ունի ֆինանսական մասշտաբ, կարգավորիչ իշխանության եւ շուկային երկարաժամկետ հասանելիություն։ Այս որակները կարող են ուժեղացնել միմյանց։
Ակնհայտ թեստ է լինելու է Նախիջեւան էքսկլավով անցնող երկաթուղին, որը TRIPP-ի շարունակությունը կդառնա։ 2026 թվականի հունվարին ԵՄ-ն եւ Ադրբեջանը Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) հետ միասին պայմանավորվել էին Global Gateway-ի շրջանակներում սկսել երկաթուղու արդիականացման տեխնիկատնտեսական հիմնավորումը։
Արդիականացված Նախիջեւանի երկաթուղին կամրապնդի վստահությունը եւ կստեղծի առեւտրային հոսքեր, մաքսային համագործակցություն եւ ենթակառուցվածքների համատեղ կառավարում։ Հետագայում այն կարող է աջակցել էներգետիկ եւ տեղեկատվական կապերին, որոնք կկապեն երկու երկրների տնտեսությունները։
Ադրբեջանը հստակ հասկացրել է, որ ցանկանում է աջակցություն ստանալ դրամաշնորհների եւ ոչ թե ավանդական վարկերի տեսքով։ Սակայն Բրյուսելը չի կարող 1 միլիարդ եվրո արժողությամբ երկաթուղին ամբողջությամբ ֆինանսավորել դրամաշնորհների հաշվին։ Ավելին, չկա նախադեպ, երբ ԵՄ-ն դաշինքից դուրս գտնվող որեւէ երկրին նման ծավալի միանվագ հատկացում կանի։ Բայց դա Եվրոպային անզոր չի դարձնում. ԵՄ-ն կարող է, օրինակ, 200-300 միլիոն եվրոյի չափով դրամաշնորհ հատկացնել Նախիջեւանի գծի զգայուն միջսահմանային հատվածների համար՝ համալրելով այն Եվրոպական ներդրումային բանկի եւ ՎԶԵԲ-ի կողմից տրամադրվող մոտ 700-800 միլիոն եվրո վարկերով։
Միջսահմանային կապակցվածությունը չի սահմանափակվում միայն երկաթուղիներով։ Եվրոպան կարող է նաեւ ստեղծել Հարավային Կովկասի սահմանային ենթակառուցվածքների հիմնադրամ՝ մաքսային տերմինալների, լոգիստիկ կենտրոնների եւ թվային սահմանային համակարգերի ֆինանսավորման համար։
Նույն տրամաբանությունը կիրառելի է էլեկտրաէներգիայի եւ տվյալների փոխանցման դեպքում։ Սեւ ծովի հատակով անցնող էլեկտրական մալուխի նախագիծը, որը համաձայնեցվել էր 2022 թվականին Ադրբեջանի, Վրաստանի, Ռումինիայի եւ Հունգարիայի կողմից, ծախսատար է եւ դանդաղ է առաջ ընթանում։ Չհրաժարվելով դրանից՝ ավելի էժան եւ ռազմավարական առումով ավելի նպատակահարմար այլընտրանք կլիներ ցամաքային էլեկտրական եւ օպտիկամանրաթելային միջանցքը, որը կձգվեր Ադրբեջանից Հայաստանի եւ Թուրքիայի տարածքով դեպի ԵՄ՝ Անկարային էներգետիկ նոր հոսքերի եւ տարանցումից ստացվող եկամուտների հասանելիություն տրամադրելով։
Առավել ընդգրկուն ռազմավարական տարածաշրջանային մոտեցումը նաեւ միջոց է ԵՄ-ի համար՝ վերականգնելու գործակցությունը Վրաստանի հետ։ 2025 թվականի վերջին ընդլայնման հարցերով եվրահանձնակատար Մարտա Կոսն առաջարկել էր ԵՄ-ի, Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի միջեւ տրանսպորտային կապակցվածության քառակողմ ձեւաչափ։ Դա ողջամիտ նախաձեռնություն է, սակայն առանց Վրաստանի տարածաշրջանի կապակցվածության քարտեզն ամբողջական չէ։ Բրյուսելը պետք է օգտագործի այդ ձեւաչափը ոչ թե Թբիլիսիին շրջանցելու, այլ նրան տարածաշրջանային շրջանակ վերադարձնելու համար։
Եվրոպան դեռեւս ունի ռեսուրսներ եւ ռազմավարական շահագրգռվածություն, սակայն նրան պակասում է արագությունը, իսկ Հարավային Կովկասում հապաղելը հավասարազոր է պարտության։

«В случае промедления ЕС проиграет США на Южном Кавказе»
ЕС не хватает лидерства и стратегического планирования на Южном Кавказе, в то время как Соединенные Штаты возглавляют этот процесс. Чтобы защитить свои геополитические интересы, Брюссель должен инвестировать в новую связанность региона.
Вице-президент США Джей Ди Вэнс собирается посетить Азербайджан и Армению для продвижения проекта TRIPP. Это визит продемонстрирует амбиции США и отсутствие сопоставимого стратегического видения в Европе.
Визит Вэнса несет в себе сильный месседж: связанность стала основной геополитической валютой Южного Кавказа. TRIPP, названный в честь президента США Дональда Трампа, является центральным элементом этого явления. Проект, направленный на строительство новой железной дороги и укрепление цифровых и энергетических связей, соединяющих основную часть Азербайджана с его эксклавом Нахичевань через Армению, был согласован в 2025 году.
К сожалению, ЕС, который располагает гораздо большими финансовыми ресурсами и экспертизой в регионе, не смог разработать собственную версию TRIPP. Европа все еще отстает.
Железные дороги, автомагистрали, энергетические коридоры и цифровые связи теперь определяют не только экономическое будущее, но и политические ориентиры в регионе. Тот, кто строит и управляет этими сетями, станет определять как будут ориентированы  Армения, Азербайджан и их соседи - в сторону Соединенных Штатов, ЕС, России или Китая.
В течение многих лет Брюссель утверждал, что является геоэкономическим якорем региона. Но его обошел Трамп, созвавший трехсторонний саммит с армянским и азербайджанским лидерами в Белом доме в августе 2025 года для запуска TRIPP.
ЕС разработал дорожные карты, декларации и делал инвестиции в такие проекты, как автомагистраль Север-Юг в Армении и другие схемы связанности. Но ЕС не хватает сопоставимой грандиозной стратегии.
«Возможно, мы торопимся, или, возможно, просто Европа слишком пассивна», - сказал высокопоставленный азербайджанский чиновник в интервью в октябре 2025 года.
«Мы конфликтовали 30 лет. Теперь мы готовы двигаться вперед. Но ЕС ведет себя так, будто часов не существует». Разочарование реально.
Помимо ограниченной поддержки для разминирования, Баку получил мало финансовой помощи ЕС для постконфликтного восстановления. Этот процесс Азербайджан до сих пор финансировал в основном из собственного бюджета и начиная с 2020 года потратил на это примерно 14 миллиардов евро.
Часть проблемы заключается в столкновении политических культур. Брюссель устанавливает высокую планку для институционального потенциала и надзора в крупномасштабных проектах, осторожничая в вопросе выделения средств местным структурам. С точки зрения Баку, европейское участие было асимметричным, поскольку некоторые государства-члены все еще враждебны по отношению к Азербайджану, и, следовательно, более благосклонны к Армении. Результатом является взаимное недоверие.
Эти проблемы можно преодолеть в случае наличия европейского лидерства высокого уровня. Но это также требует стратегической приоритизации. Южный Кавказ находится на пересечении энергетической безопасности Европы и ее отношений с Турцией, Россией и Китаем. Тем не менее, в Брюсселе к региону все еще относятся как к периферийному. Чиновники, непосредственно взаимодействующие с регионом, много работают и генерируют идеи, которые редко выживают, переходя на уровень принятия решений на высшем уровне ЕС.
Парадокс в том, что у Европы в регионе больше стоит на кону, чем у Соединенных Штатов. Европейские компании будут использовать эти маршруты связанности, европейские потребители будут зависеть от энергетических потоков, а европейская безопасность будет сформирована региональным выравниванием. Вашингтон, напротив, может двигаться быстрее, поскольку рассматривает связанность как сделку с недвижимостью: актив, который нужно контролировать, оценивать и использовать в качестве рычага.
Это не обязательно должно быть конкуренцией. Соединенные Штаты приносят политический рычаг и дипломатический импульс, в то время как ЕС обладает финансовым масштабом, регуляторной властью и долгосрочным доступом к рынку. Эти качества могут взаимно усиливать друг друга.
Очевидным тестом является железная дорога через азербайджанский эксклав Нахичевань, которая станет продолжением TRIPP. В январе 2026 года ЕС и Азербайджан вместе с Европейским банком реконструкции и развития (ЕБРР) договорились начать технико-экономическое обоснование в рамках Global Gateway для модернизации железной дороги.
Модернизированная Нахичеванская железная дорога укрепит доверие и создаст торговые потоки, таможенное сотрудничество и совместное управление инфраструктурой. Позже она может поддержать энергетические и информационные связи, которые свяжут экономики обеих стран.
Азербайджан ясно дал понять, что хочет поддержки в виде грантов, а не традиционных кредитов. Но Брюссель не может финансировать железную дорогу стоимостью 1 миллиард евро полностью за счет грантов. Более того, не существует прецедента, чтобы ЕС выписал единый чек такого размера стране за пределами блока. Но это не делает Европу бессильной: ЕС может, например, выделить грант в размере 200-300 миллионов евро для чувствительных трансграничных участков Нахичеванской линии, усиленный примерно 700-800 миллионами евро в виде кредитов Европейского инвестиционного банка и ЕБРР.
Трансграничная связанность - это не только железные дороги. Европа также может создать фонд пограничной инфраструктуры Южного Кавказа для финансирования таможенных терминалов, логистических центров и цифровых пограничных систем.
Та же логика применима к электричеству и данным. Проект подводного электрического кабеля по Черному морю, о котором много говорили и который был согласован в 2022 году Азербайджаном, Грузией, Румынией и Венгрией, является дорогостоящим и медленно продвигается. Не отказываясь от этого проекта, более дешевой и более стратегической альтернативой был бы наземный электрический и волоконно-оптический коридор, идущий от Азербайджана через Армению и Турцию в ЕС, также предоставляя Анкаре доступ к новым региональным энергетическим потокам и доходам от транзита.
Более масштабный стратегический региональный подход также является способом для ЕС восстановить взаимодействие с Грузией. В конце 2025 года Европейский комиссар по вопросам расширения Марта Кос предложила четырехсторонний формат транспортной связанности между ЕС, Арменией, Азербайджаном и Турцией. Это разумная инициатива, но без Грузии карта связанности региона остается неполной. Брюссель должен использовать этот формат не для обхода Тбилиси, а для того, чтобы вернуть его в региональные рамки, из которых он сам себя выставляет.
У Европы все еще есть ресурсы и стратегический интерес для того, чтобы формировать то, что строится, но ей не хватает срочности. Медлить на Южном Кавказе равнозначному поражению.