Ալիեւն ասել է, որ Նախիջեւանը դուրս կբերվի շրջափակումից - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հայտարարել է, որ «Նախիջեւանը դուրս կբերվի երկաթուղային շրջափակումից»:
Ինչպես հայտնում է Trend-ը, այս մասին Իլհամ Ալիեւը հայտարարել է կառավարության նիստում, որտեղ ամփոփվել են 2016թ. արդյունքները:
«Անցած տարվա գարնանը ես հանձնարարեցի մեր երկաթգիծը մինչեւ տարեվերջ հասցնել Իրանի սահմանին, եւ մենք դա արդեն արել ենք: 7-8 ամսվա ընթացքում մենք կառուցեցինք պակասող հատվածը եւ կամուրջ անցկացրինք Ասթարաչայի վրայով: Այսինքն, Ադրբեջանն ընդամենը 8 ամսվա ընթացքում կատարեց խնդիրը, որը դրվել էր նրա առջեւ` Հյուսիս-Հարավ միջանցքի հետ կապված: Այժմ մենք լրացուցիչ նախաձեռնություններով ենք հանդես գալիս` կապված այդ խոշոր նախագիծը շահագործման հանձնելու հետ, որի իրականացման արդյունքում Հնդկաստանից ու Պակիստանից եկող բեռները Ադրբեջանի տարածքով տեղափոխվելու են Իրան, Ռուսաստան, Հյուսիսային Եվրոպա: Մեր տարածքով միլիոնավոր տոննա բեռներ կտեղափոխվեն, կբացվեն հազարավոր աշխատատեղեր: Բացի այդ, տվյալ նախագծի իրականացումը Նախիջեւանը կհանի երկաթուղային շրջափակումից: Նախիջեւանը կմիանա Ադրբեջանի հետ երկաթգծի միջոցով՝ Իրանի տարածքով: Այսինքն` սա պատմական նախագիծ է, որը մենք իրականացնում ենք հարեւան բարեկամ պետությունների հետ»,- հայտարարել է Իլհամ Ալիեւը:

Алиев заявил, что «мы выведем Нахичеван из блокады» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что «мы выведем Нахичеван из железнодорожной блокады».
Как сообщает Тренд, выступая на заседании Кабинета министров по итогам 2016 года, Ильхам Алиев, в частности, сказал:
«Весной минувшего года я дал указание довести до конца года нашу железную дорогу до границы с Ираном, и мы уже добились этого. За 7-8 месяцев мы построили недостающую часть и возвели мост через Астарачай. То есть, Азербайджан всего за восемь месяцев выполнил задачу, стоявшую перед ним в связи с коридором Север-Юг. Сейчас мы выдвинули дополнительные инициативы, связанные с вводом в действие этого крупного проекта, в результате реализации которого грузы, идущие из Индии и Пакистана, будут поставляться через территорию Азербайджана в Иран, Россию, Северную Европу и обратно. Через нашу территорию будут перевозиться миллионы тонн грузов, откроются тысячи рабочих мест. Кроме того, реализация данного проекта выведет Нахичеван из железнодорожной блокады. Нахичеван соединится с Азербайджаном посредством железной дороги через территорию Ирана. То есть, это исторический проект, который мы реализуем вместе с соседними, дружественными странами».