Լավրովը, Քերին եւ Այրոն թվարկել են կարգավորման սկզբունքները
Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը, ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին եւ Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Ժան-Մարկ Այրոն այսօր Համբուրգում հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ, որում վերահաստատել են ղարաբաղյան կարգավորման հիմնական սկզբունքները:
«Ապրիլին շփման գծում արձանագրված բռնության սրման լույսի ներքո մտահոգություն ենք հայտնում շարունակվող զինված միջադեպերի կապակցությամբ` ներառյալ հաղորդագրությունները ծանր զենքերի կիրառման մասին: Խստորեն դատապարտում ենք ուժի գործադրումը եւ ուժի գործադրման սպառնալիքները: Այս հակամարտությունը ռազմական լուծում չունի, ինչպես եւ արդարացում չունեն մահերն ու քաղաքացիական անձանց վիրավորումները: Մենք նաեւ տեղյակ ենք մեղադրանքներին ապրիլին մարտի դաշտում գործած հանցագործությունների մասին եւ դատապարտում ենք դրանք ամենախիստ ձեւով: Կողմերին կոչ ենք անում վերահաստատել հավատարմությունը հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորմանը, քանի որ այն միակ ճանապարհն է, որը կարող է տարածաշրջանի մարդկանց իրական հաշտեցում ապահովել: Մենք նաեւ նրանց կոչ ենք անում խստորեն պահպանել 1994/1995 թթ. հրադադարի մասին համաձայնագրերը», - ասված է հայտարարության մեջ:
«Բաքվին եւ Երեւանին կոչ ենք անում հարգել պայմանավորվածությունները, որոնք արտացոլված են Վիեննայի եւ Սանկտ Պետերբուրգի հանդիպումների արդյունքներով ստորագրված համատեղ հայտարարություններում: Կողմերին կոչ են անում վերացնել խոչընդոտները ԵԱՀԿ գործող նախագահի Անձնական ներկայացուցչի առաքելության ընդլայնման ուղղությամբ եւ առաջընթաց արձանագրել ԵԱՀԿ հետաքննությունների մեխանիզմի ստեղծման համար: Ցանկանում ենք վերահաստատել մեր կոչը Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահներին`ճկունություն ցուցաբերել եւ վերադառնալ բանակցային սեղանին հստակ նպատակով. կայուն խաղաղության հասնել առկա աշխատանքային առաջարկների հիման վրա: Քանի դեռ բանակցություններում առաջընթաց չկա, բռնության վերսկսման վտանգը միայն աճելու է, եւ դրա ողջ պատասխանատվությունը կրելու են կողմերը», - շեշտել են Լավրովը, Քերին եւ Այրոն:
«Կողմերին հիշեցնում ենք, որ կարգավորումը պետք է հիմնվի Հելսինքիի Եզրափակիչ Ակտի առանցքային սկզբունքների`ուժի չգործադրում, տարածքային ամբողջականություն, ժողովուրդների հավասար իրավունքներ եւ ինքնորոշում, եւ Մինսկի խմբի համանախագ-երկների նախագահների կողմից առաջարկված լրացուցիչ տարրերի հիման վրա: Այդ տարրերն են. ԼՂ-ն շրջապատող տարածքների վերադարձ Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո, ժամանակավոր կարգավիճակ Լեռնային Ղարաբաղի համար, որը կապահովի անվտանգության եւ ինքնակառավարման երաշխիքներ, Հայաստանը Լեռնային Ղարաբաղի հետ կապող միջանցք, Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական իրավական կարգավիճակի որոշում ապագայում` պարտադիր իրավական ուժ ունեցող կամարտահայտության միջոցով, բոլոր տեղահանված անձանց եւ փախստականների վերադարձ բնակության նախկին վայրեր, անվտանգության միջազգային երաշխիքներ, որոնք կներառեն միջազգային խաղաղապահ գործողություն», - ասված է փաստաթղթում:
Լավրովը, Քերին եւ Այրոն հայտնել են, որ իրենց երկրները պատրաստ են հյուրընկալել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահներին, «երբ նրանք պատրաստ կլինեն»:
«Մենք համոզված ենք, որ նախագահները պետք է ներգրավվեն բանակցություններում առաջին իսկ հնարավորության դեպքում: Նախագահների ուղիղ եւ շարունակական երկխոսությունը համանախագահների հովանու ներքո կարեւոր տարր է հանդիսանում վստահության ամրապնդման եւ խաղաղ գործընթացը առաջ տանելու համար», - նշել են համանախագահ-երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները:

Lavrov, Kerry and Ayrault recall the principles for NK settlement
Russian Foreign Minister Sergey Lavrov, U.S. Secretary of State John Kerry and French Foreign Minister Jean-Marc Ayrault made a Joint Statement in Hamburg today and stressed they remain "fully committed” to a negotiated settlement of the Nagorno-Karabakh conflict.
“In light of the dramatic escalation in violence along the Line of Contact in April, we express concern over continuing armed incidents, including reports on the use of heavy weapons, and strongly condemn the use of force or the threat of the use of force.  There is no military solution to this conflict and no justification for the death and injury of civilians.  We are also aware of allegations of atrocities committed on the field of battle in April, which we condemn in the strongest terms.  We appeal to the sides to confirm their commitment to the peaceful resolution of the conflict as the only way to bring real reconciliation to the peoples of the region.  We also urge them to adhere strictly to the 1994/95 ceasefire agreements that make up the foundation of the cessation of hostilities in the conflict zone”, the statement reads.
“We call on Baku and Yerevan to honor the agreements reflected in the Joint Statements of the 16 May Summit in Vienna and the 20 June Summit in St. Petersburg.  We welcome the sides’ progress in implementing the exchange of data on missing persons under the auspices of the International Committee of the Red Cross.  We urge the parties to remove all remaining obstacles to expanding the mission of the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office and to make progress on a proposal to establish an OSCE investigative mechanism.  The proposals should be implemented together with the immediate resumption of negotiations on a settlement.  We would like to reiterate our call to the leaders of Armenia and Azerbaijan to demonstrate flexibility and to return to the negotiation table with the firm aim of moving toward a sustainable peace on the basis of the current working proposals.  Unless progress can be made on negotiations, the prospects for renewed violence will only increase, and the parties will bear full responsibility”, stated Lavrov, Kerry and Ayrault.
“We remind the sides that the settlement must be based on the core principles of the Helsinki Final Act, namely: non-use of force, territorial integrity, and the equal rights and self-determination of peoples, and additional elements as proposed by the Presidents of the Co-Chair countries, including return of the territories surrounding Nagorno-Karabakh to Azerbaijani control; an interim status for Nagorno-Karabakh providing guarantees for security and self-governance; a corridor linking Armenia to Nagorno-Karabakh; future determination of the final legal status of Nagorno-Karabakh through a legally binding expression of will; the right of all internally displaced persons and refugees to return to their former places of residence; and international security guarantees that would include a peacekeeping operation.  Our countries will continue to work closely with the sides, and we call upon them to make full use of the assistance of the Minsk Group Co-Chairs as mediators.
The Co-Chair countries are prepared to host a meeting of the Presidents of Armenia and Azerbaijan when they are ready. We firmly believe that the Presidents need to engage in negotiations in good faith at the earliest opportunity.  Continuous and direct dialogue between the Presidents, conducted under the auspices of the Co-Chairs, remains an essential element in building confidence and moving the peace process forward”, the document says.