Լավրովը, Քերին եւ Այրոն թվարկել են կարգավորման սկզբունքները
Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը, ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին եւ Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Ժան-Մարկ Այրոն այսօր Համբուրգում հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ, որում վերահաստատել են ղարաբաղյան կարգավորման հիմնական սկզբունքները:
«Ապրիլին շփման գծում արձանագրված բռնության սրման լույսի ներքո մտահոգություն ենք հայտնում շարունակվող զինված միջադեպերի կապակցությամբ` ներառյալ հաղորդագրությունները ծանր զենքերի կիրառման մասին: Խստորեն դատապարտում ենք ուժի գործադրումը եւ ուժի գործադրման սպառնալիքները: Այս հակամարտությունը ռազմական լուծում չունի, ինչպես եւ արդարացում չունեն մահերն ու քաղաքացիական անձանց վիրավորումները: Մենք նաեւ տեղյակ ենք մեղադրանքներին ապրիլին մարտի դաշտում գործած հանցագործությունների մասին եւ դատապարտում ենք դրանք ամենախիստ ձեւով: Կողմերին կոչ ենք անում վերահաստատել հավատարմությունը հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորմանը, քանի որ այն միակ ճանապարհն է, որը կարող է տարածաշրջանի մարդկանց իրական հաշտեցում ապահովել: Մենք նաեւ նրանց կոչ ենք անում խստորեն պահպանել 1994/1995 թթ. հրադադարի մասին համաձայնագրերը», - ասված է հայտարարության մեջ:
«Բաքվին եւ Երեւանին կոչ ենք անում հարգել պայմանավորվածությունները, որոնք արտացոլված են Վիեննայի եւ Սանկտ Պետերբուրգի հանդիպումների արդյունքներով ստորագրված համատեղ հայտարարություններում: Կողմերին կոչ են անում վերացնել խոչընդոտները ԵԱՀԿ գործող նախագահի Անձնական ներկայացուցչի առաքելության ընդլայնման ուղղությամբ եւ առաջընթաց արձանագրել ԵԱՀԿ հետաքննությունների մեխանիզմի ստեղծման համար: Ցանկանում ենք վերահաստատել մեր կոչը Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահներին`ճկունություն ցուցաբերել եւ վերադառնալ բանակցային սեղանին հստակ նպատակով. կայուն խաղաղության հասնել առկա աշխատանքային առաջարկների հիման վրա: Քանի դեռ բանակցություններում առաջընթաց չկա, բռնության վերսկսման վտանգը միայն աճելու է, եւ դրա ողջ պատասխանատվությունը կրելու են կողմերը», - շեշտել են Լավրովը, Քերին եւ Այրոն:
«Կողմերին հիշեցնում ենք, որ կարգավորումը պետք է հիմնվի Հելսինքիի Եզրափակիչ Ակտի առանցքային սկզբունքների`ուժի չգործադրում, տարածքային ամբողջականություն, ժողովուրդների հավասար իրավունքներ եւ ինքնորոշում, եւ Մինսկի խմբի համանախագ-երկների նախագահների կողմից առաջարկված լրացուցիչ տարրերի հիման վրա: Այդ տարրերն են. ԼՂ-ն շրջապատող տարածքների վերադարձ Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո, ժամանակավոր կարգավիճակ Լեռնային Ղարաբաղի համար, որը կապահովի անվտանգության եւ ինքնակառավարման երաշխիքներ, Հայաստանը Լեռնային Ղարաբաղի հետ կապող միջանցք, Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական իրավական կարգավիճակի որոշում ապագայում` պարտադիր իրավական ուժ ունեցող կամարտահայտության միջոցով, բոլոր տեղահանված անձանց եւ փախստականների վերադարձ բնակության նախկին վայրեր, անվտանգության միջազգային երաշխիքներ, որոնք կներառեն միջազգային խաղաղապահ գործողություն», - ասված է փաստաթղթում:
Լավրովը, Քերին եւ Այրոն հայտնել են, որ իրենց երկրները պատրաստ են հյուրընկալել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահներին, «երբ նրանք պատրաստ կլինեն»:
«Մենք համոզված ենք, որ նախագահները պետք է ներգրավվեն բանակցություններում առաջին իսկ հնարավորության դեպքում: Նախագահների ուղիղ եւ շարունակական երկխոսությունը համանախագահների հովանու ներքո կարեւոր տարր է հանդիսանում վստահության ամրապնդման եւ խաղաղ գործընթացը առաջ տանելու համար», - նշել են համանախագահ-երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները:

Лавров, Керри и Эйро напомнили принципы карабахского урегулирования
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел России Сергей Лавров, госсекретарь США Джон Керри и министр иностранных дел Франции Жан-Марк Эйро сегодня выступили 8 декаборя в Гамбурге с совместным заявлением, в котором подтвердили основные принципы Карабахского урегулирования.
«В свете апрельского обострения на линии соприкосновения мы выражаем обеспокоенность в связи с продолжающимися вооруженными инцидентами, включая сообщения о применении тяжелых вооружений. Мы строго осуждаем применение силы и угрозы применения силы. У этого конфликта нет военного решения, также как нет оправдания смертям и ранениям среди гражданского населения. Мы в курсе обвинений о преступлениях, совершенных в апреле на поле боя и осуждаем их строжайшим образом. Мы призываем стороны подтвердить приверженность исключительно мирному урегулированию конфликта, поскольку это единственный путь, который может обеспечить примирение жителей региона. Также призываем стороны строго придерживаться соглашений о прекращении огня 1994/1995 гг.», - говорится в заявлении.
«Призываем Баку и Ереван уважать договоренности, закрепленные в совместных заявлениях, принятых в Вене и Санкт-Петербурге. Призываем стороны устранить препятствия для расширения полномочий офиса личного представителя действующего председателя ОБСЕ и добиться прогресса в создании механизмов расследований в рамках ОБСЕ.
Хотим подтвердить свой призыв к президентам Армении и Азербайджана проявить гибкость и вернуться за стол переговоров с четкой целью – добиться стабильного мира на основании существующих рабочих предложений. Пока не будет успеха на переговорах, угроза возобновления насилия будет только расти, и всю ответственность за это понесут стороны», - подчеркнули Лавров, Керри и Эйро.
«Напоминаем сторонам, что урегулирование должно основываться на ключевых принципах Хельсинского заключительного акта – неприменение силы, территориальная целостность, равные права народов и самоопределение, а также на дополнительных элементах, предложенных президентами стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ. Среди данных элементов: возвращение окружающих НК территорий под контроль Азербайджана, временный статус для Нагорного Карабаха, который обеспечит гарантии  безопасности и самоуправление, связывающий Армению и Нагорный Карабах коридор, установление окончательного юридического статуса Нагорного Карабаха путем волеизъявления народа, имеющего обязательную законную силу, возвращение всех беженцев и депортированных лиц на прежние места жительства, международные гарантии безопасности, включающие международную миротворческую операцию», - говорится в документе.
Лавров, Керри и Эйро отметили, что их страны готовы принять президентов Армении и Азербайджана, «как только те будут готовы».
«Мы убеждены, что президенты должны вовлечься в переговоры при первой же возможности. Прямой и продолжительный диалог президентов под эгидой сопредседателей является важным элементом в укреплении доверия и продвижении мирного процесса», - отметили главы МИД стран-сопредседателей ОБСЕ.