Ուորլիքը կոչ է արել շարունակել նախագահների երկխոսությունը
Երեւան: Մեդիամաքս: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքն այսօր հայտարարել է, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահները պետք է քաղաքական կամք դրսեւորեն Վիեննայում եւ Սանկտ Պետերբուրգում ձեռք բերված համաձայնությունները կյանքի կոչելու հարցում:
Այս մասին Ջեյմս Ուորլիքն ասել է Երեւանում լրագրողների հետ հանդիպմանը:
«Վիննայում եւ Սանկտ Պետերբուրգում հնարավորություն եղավ խոսել մի շարք խնդիրների, հետագա քայլերի մասին: Փաստն այն է, որ երկու երկրների նախագահները համաձայնել են, որ խնդրի տեւական կարգավորմանը հնարավոր է հասնել բացառապես խաղաղ ճանապարհով»,- ասել է ամերիկացի համանախագահը:
Ջեյմս Ուորլիքի խոսքով՝ համանախագահների այցի նպատակներից մեկն է նախագահների հետ խոսել այդ համաձայնությունների իրագործման «որոշ մանրամասների» մասին:
«Հուսով ենք, որ երկխոսությունը կծավալվի, եւ հնարավորինս շուտ նախագահները հնարավորություն կունենան հանդիպել ու շարունակել այդ քննարկումները»,- ասել է ամերիկացի դիվանագետը՝ ընդգծելով, որ հանդիպման հստակ ամսաթիվ դեռ որոշված չէ:
Անդրադառնալով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի՝ վերջերս արած հայտարարությանը, թե «Լեռնային Ղարաբաղը կարող է դառնալ ինքնավար հանրապետություն Ադրբեջանի կազմում», ամերիկացի համանախագահն ասել է. «Մենք ողջունում ենք նախագահ Ալիեւի այդ հայտարարությունը ոչ թե նրա համար, որ դա նրա վերջնական խոսքն է, այլ այն բանի համար, որ այս հարցը առաջ է քաշվում: Մենք պետք է ԼՂ կարգավիճակի վերաբերյալ անկեղծ քննարկում սկսենք Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ ԼՂ հասարակության շրջանում»:
Անդրադառնալով համանախագահների՝ կողմերի վրա ճնշում գործադրելու լծակների վերաբերյալ հարցին, Ջեյմս Ուորլիքն ասել է, որ իրենք «միջնորդներ» են եւ նման մանդատ չունեն։

Уорлик призвал продолжить диалог между президентами - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Джеймс Уорлик заявил сегодня, что президенты Армении и Азербайджана должны проявить политическую волю и реализовать договоренности, достигнутые в Вене и Санкт-Петербурге.
Уорлик сказал об этом на встрече с журналистами в Ереване.
«В Вене и Санкт-Петербурге была возможность обсудить ряд вопросов и дальнейшие действия. Факт в том, что президенты двух стран согласились, что долгосрочного урегулирования конфликта можно добиться только мирным путем», - сказал американский сопредседатель.
По словам Джеймса Уорлика, одна из целей визита посредников – обсудить с президентами «некоторые детали» по реализации этих соглашений.
«Надеемся, что диалог состоится, и как можно скорее у президентов появится возможность встретиться и продолжить обсуждения»,- сказал американский дипломат, подчеркнув, что точная дата встречи пока не выбрана.
Говоря о последних заявлениях президента Азербайджана Ильхама Алиева о том, что «Нагорный Карабах может стать суверенной республикой в составе Азербайджана», американский сопредседатель сказал: «Мы приветствуем это заявление президента Алиева, не потому, что это его последнее слово, а потому что этот вопрос вообще поднимается. Нам нужно начать искреннее обсуждение вокруг статуса Карабаха между Арменией, Азербайджаном и НК».
Отвечая на вопрос о рычагах давления на стороны со стороны сопредседателей, Джеймс Уорлик сказал, что у посредников нет подобного мандата.