Ուորլիքը կոչ է արել շարունակել նախագահների երկխոսությունը
Երեւան: Մեդիամաքս: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքն այսօր հայտարարել է, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահները պետք է քաղաքական կամք դրսեւորեն Վիեննայում եւ Սանկտ Պետերբուրգում ձեռք բերված համաձայնությունները կյանքի կոչելու հարցում:
Այս մասին Ջեյմս Ուորլիքն ասել է Երեւանում լրագրողների հետ հանդիպմանը:
«Վիննայում եւ Սանկտ Պետերբուրգում հնարավորություն եղավ խոսել մի շարք խնդիրների, հետագա քայլերի մասին: Փաստն այն է, որ երկու երկրների նախագահները համաձայնել են, որ խնդրի տեւական կարգավորմանը հնարավոր է հասնել բացառապես խաղաղ ճանապարհով»,- ասել է ամերիկացի համանախագահը:
Ջեյմս Ուորլիքի խոսքով՝ համանախագահների այցի նպատակներից մեկն է նախագահների հետ խոսել այդ համաձայնությունների իրագործման «որոշ մանրամասների» մասին:
«Հուսով ենք, որ երկխոսությունը կծավալվի, եւ հնարավորինս շուտ նախագահները հնարավորություն կունենան հանդիպել ու շարունակել այդ քննարկումները»,- ասել է ամերիկացի դիվանագետը՝ ընդգծելով, որ հանդիպման հստակ ամսաթիվ դեռ որոշված չէ:
Անդրադառնալով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի՝ վերջերս արած հայտարարությանը, թե «Լեռնային Ղարաբաղը կարող է դառնալ ինքնավար հանրապետություն Ադրբեջանի կազմում», ամերիկացի համանախագահն ասել է. «Մենք ողջունում ենք նախագահ Ալիեւի այդ հայտարարությունը ոչ թե նրա համար, որ դա նրա վերջնական խոսքն է, այլ այն բանի համար, որ այս հարցը առաջ է քաշվում: Մենք պետք է ԼՂ կարգավիճակի վերաբերյալ անկեղծ քննարկում սկսենք Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ ԼՂ հասարակության շրջանում»:
Անդրադառնալով համանախագահների՝ կողմերի վրա ճնշում գործադրելու լծակների վերաբերյալ հարցին, Ջեյմս Ուորլիքն ասել է, որ իրենք «միջնորդներ» են եւ նման մանդատ չունեն։

Warlick urges to continue dialogue between Presidents of Armenia and Azerbaijan - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. The OSCE Minsk Group American Co-Chair James Warlick stated today that Presidents of Armenia and Azerbaijan should display political will in realization of the agreements reached in Vienna and St. Petersburg.
James Warlick made this statement at the meeting with the press in Yerevan.
“There was an opportunity to discuss a number of issues and further steps in Vienna and St. Petersburg. The fact is that presidents of both republics agreed that the final settlement of the issue can be achieved only in a peaceful way,” American Co-Chair said.
According to James Warlick, one of the goals of the Co-Chairs’ visit is to discuss “certain details” of realization of these agreements with the presidents.
“We hope that the dialogue will extend, and the presidents will be able to meet and continue discussion as soon as possible,” American official said, stressing that the date of the meeting is to be set yet.
Touching upon Azerbaijani President Ilham Aliyev’s latest statement that “Nagorno-Karabakh can become an autonomous republic within Azerbaijan”, American Co-Chair said, “We welcome this statement of President Aliyev not because it is his final decision, but because it pushes the issue forward. We should begin an honest discussion on the status of NK with the public in Armenia, Azerbaijan and Nagorno-Karabakh.”
Speaking about the claims that the Co-Chairs pressure the parties of the conflict, James Warlick said that they are “mediators” and have no such mandate.