Երեւան: Մեդիամաքս: Կասպյան համագործակցության ինստիտուտի գլխավոր տնօրեն Սերգեյ Միխեւեը հայտարարել է, որ «ԼՂ խնդրի չլուծված լինելու գլխավոր եւ միակ պատճառը կողմերի դիրքորոշումների բացարձակ անհամապատասխանությունն է»:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքսը, այսօր կայացած Երեւան-Մոսկվա հեռուստակամրջի ընթացքում նա հայտարարել է, որ միջնորդների ջանքերը «փշրվում են» հակամարտող կողմերի դիրքորոշումների անհաշտելիության հետեւանքով:
«Այս իրավիճակից կարող են օգտվել երրորդ ուժերը, այդ թվում` ԱՄՆ-ը, որը լուրջ աշխարհաքաղաքական շահեր ունի տարածաշրջանում», - ասել է փորձագետը:
Իր հերթին, ՌԴ Գիտությունների ակադեմիայի Արեւելագիտության ինստիտուտի գիտաշխատող Անդրեյ Արեւշեւը ասել է, որ բացակայում է ԼՂ հակամարտության կարգավորման ընդհանուր փիլիսոփայությունը:
«Ինչպես Աբխազիայի, Հարավային Օսիայի, Կոսովոյի եւ Հարավային Սուդանի դեպքում, Ղարաբաղյան հակամարտությունը պետք է լուծվի որոշված մոդելով, կամ էլ, ինչպես Պաղեստինի կամ Հյուսիսային Կիպրոսի դեպքում, չլուծվի», - հայտարարել է նա:

Ереван/Медиамакс/. Генеральный директор Института каспийского сотрудничества Сергей Михеев заявил, что «главная и единственная причина неразрешенности карабахского вопроса в абсолютном несоответствии позиций сторон».
Как сообщает Медиамакс, в ходе сегодняшнего телемоста Ереван - Москва по итогам казанской встречи он сказал, что усилия посредников разбиваются о непримиримость позиций конфликтующих сторон.
«Этой ситуацией могут пользоваться третьи силы, в том числе и США, имеющие серьезные геополитические интересы в этом регионе», - сказал эксперт.
В свою очередь, научный сотрудник Центра изучения Центральной Азии, Кавказа и Урало-Поволжья Института востоковедения РАН Андрей Арешьев сказал, что отсутствует общая философия урегулирования карабахского конфликта.
«Карабахский конфликт должен решаться по определенной модели, как в случае с Абхазией, Осетией, Косово и Южным Суданом, или не решаться, как в случае с Палестиной или Северным Кипром»,- заявил Андрей Арешьев.