Մոսկվայում քննադատել են Ադրբեջանում ԵՄ դեսպանի հայտարարությունը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՌԴ Դաշնության Ժողովի Դաշնային Խորհրդի նախագահի տեղակալ Կոնստանտին Կոսաչովը մեկնաբանել է Ադրբեջանում Եվրոպական միության դեսպանի հայտարարությունը եւ կասկած հայտնել Ռուսաստանում դեսպանատների շենքերին ԵՄ դրոշերի անհրաժեշտության վերաբերյալ:
«Մինչեւ ե՞րբ Մոսկվայում եւ Ռուսաստանի այլ քաղաքներում, որտեղ գործում են Եվրամիության երկրների ներկայացուցչությունները, դեսպանատների եւ հյուպատոսությունների շենքերի վրա, ազգային դրոշերի հետ մեկտեղ պետք է կախված կլինի ԵՄ դրոշը՝ Ռուսաստանի համար, ընդհանուր առմամբ, թշնամական կազմակերպության: Գուցե բավարար է, որ այն կախված լինի միայն Ռուսաստանում նրա ներկայացուցչության շենքի վրա», - հայտարարել է Կոսաչյովը:
Որպես Ռուսաստանի նկատմամբ Եվրամիության թշնամական դիրքորոշման օրինակ Կոսաչովը բերել է Ադրբեջանում ԵՄ ներկայացուցչության ղեկավար Պետեր Միխալկոյի հայտարարությունը.
«Եվրամիության սադրիչը անպատկառ կերպով միջամտում է ԵՄ-ի անդամ չհանդիսացող երկու պետության հարաբերություններին»:
Հունիսի 30-ին Ադրբեջանում Եվրոպական միության ներկայացուցչության ղեկավար Պետեր Միխալկոն հայտարարել էր.
«Խորապես մտահոգված եմ Ռուսաստանում ադրբեջանցիների նկատմամբ բռնության, խոշտանգումների եւ անմարդկային վերաբերմունքի մասին հաղորդագրություններով»:

Ереван /Медиамакс/. Заместитель председателя Совета Федерации Константин Косачев прокомментировал заявление посла Европейского союза в Азербайджане и усомнился в необходимости наличия флагов ЕС на зданиях посольств в России.
«До какой поры в Москве и других российских городах, где действуют представительства стран Евросоюза, над зданиями посольств и консульств, помимо национальных флагов, вывешен флаг ЕС, в общем-то враждебной России организации? Быть может будет достаточно флага ЕС над его представительством в России и только?» - заявил Косачев.
В качестве примера враждебной по отношению к России позиции Евросоюза Косачев привел заявление главы представительства ЕС в Азербайджане Петера Михалко:
«Провокатор от Евросоюза бесцеремонно вмешивается в отношения двух государств, не являющихся членами ЕС».
30 июня глава представительства Европейского союза в Азербайджане Петер Михалко заявил:
«Я глубоко обеспокоен сообщениями о насилии, пытках и бесчеловечном обращении с этническими азербайджанцами в России, приводящем даже к гибели людей, по вине российских сил безопасности».