Էրդողան. Թուրքիան անօդաչուների արտադրության առաջատարների եռյակում է - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ Թուրքիան առաջատար դիրքեր է զբաղեցրել անօդաչու թռչող սարքերի (ԱԹՍ) արտադրության ոլորտում:
Ինչպես հաղորդում է Անատոլիական գործակալությունը, ելույթ ունենալով Թուրքիայի արտահանողների ասոցիացիայի ժողովում, Էրդողանն ասել է, որ «աշխարհում վաճառվող երեք ԱԹՍ-ներից երկուսը արտադրվում են թուրքական ընկերությունների կողմից»:
«2002 թվականին մեր պաշտպանական և օդատիեզերական արդյունաբերության տեղայնացման մակարդակը կազմում էր 20%, արտահանումը՝ 248 միլիոն դոլար: 2024 թվականին ոլորտի շրջանառությունը գերազանցել է 15 միլիարդ դոլարը, արտահանումը հասել է 6,7 միլիարդ դոլարի՝ 180 երկիր և տարածաշրջան», - ասել է Թուրքիայի նախագահը:
Նա վստահություն է հայտնել, որ առաջիկա տարիներին թուրքական մարտական KAAN ինքնաթիռի նկատմամբ պահանջարկը զգալիորեն կաճի:
«Համաշխարհային հաջողությունը, որին հասել ենք անօդաչուների ոլորտում, Բարձրյալի օգնությամբ կունենանք նաև կործանիչների դեպքում», - նշել է Թուրքիայի ղեկավարը:

Эрдоган: Турция входит в тройку мировых лидеров по производству БПЛА - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что Турция заняла лидирующие позиции в сфере производства беспилотных летательных аппаратов (БПЛА).
Как сообщает Анатолийское агентство, выступая на собрании Турецкой ассоциации экспортеров, Эрдоган сказал, что «два из трех продаваемых в мире БПЛА производятся турецкими компаниями».
«В 2002 году уровень локализации в нашей оборонной и авиакосмической промышленности составлял 20%, экспорт - 248 млн долларов. В 2024 году оборот сектора превысил 15 млрд долларов, экспорт достиг 6,7 млрд долларов в 180 стран и регионов», - сказал президент Турции.
Он выразил уверенность в том, что в ближайшие годы спрос на боевой турецкий самолет KAAN значительно возрастет.
«Глобального успеха, достигнутого нами в сфере беспилотников, мы, с помощью Всевышнего, добьемся и в отношении истребителей», - отметил турецкий лидер.