Միջնորդները հիշեցրել են, որ 20 տարի առաջ կնքված հրադադարը ԼՂ խնդիրը չի լուծել եւ թվարկել են կարգավորման հիմնական տարրերը - Mediamax.am
Միջնորդները հիշեցրել են, որ 20 տարի առաջ կնքված հրադադարը ԼՂ խնդիրը չի լուծել եւ թվարկել են կարգավորման հիմնական տարրերը
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները
Երեւան: Մեդիամաքս: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում հրադադարի համաձայնագրի ստորագրման 20-ամյակի կապակցությամբ հանդես են եկել հայտարարությամբ:
«Հրադադարի շնորհիվ մեծացել է հայերի եւ ադրբեջանցիների մի սերունդ, որը ստիպված չի եղել վերապրել պատերազմի սարսափները, եւ կողմերը պետք է անեն հնարավոր ամեն ինչ, որպեսզի ձերբազատեն ապագա սերունդներին նման փորձից»,- ասված է հայտարարության մեջ:
Միեւնույն ժամանակ միջնորդները նշել են, որ «հրադադարը հակամարտությունը չի լուծել»:
«Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ տարածքները շարունակում են գրավված մնալ, իսկ Ղարաբաղի կարգավիճակի որոշման ուղղված ջանքերը հաջողությամբ չեն պսակվել»,- ասված է հայտարարության մեջ:
Միջնորդները նկատել են, որ «որոշ շրջանակներում կան սխալ պատկերացումներ առ այն, թե ստատուս-քվոն կարող է հավերժ պահպանվել»:
Հայտարարության մեջ ասված է, որ հակամարտության կարգավորումը պետք է ներառի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների նախագահների կողմից 2009-2013 թթ.-ին հնչեցված տարրերը` Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ տարածքների վերադարձ; Լեռնային Ղարաբաղի ժամանակավոր կարգավիճակ` անվտանգություն եւ ինքնակառավարում երաշխավորող; Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանին կապող միջանցք; Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակի հստակեցում կամարտահայտության միջոցով; փախստականների եւ ներքին տեղահանված անձանց վերադարձի իրավունք; անվտանգության միջազգային երաշխիքներ, ներառյալ խաղաղապահ առաքելություն:
«Նոյեմբերին մենք բարձր մակարդակով խոստումնալից երկխոսության վերսկսման ականատեսը եղանք: Կոչ ենք անում կողմերին ներգրավվել կառուցողական բանակցությունների մեջ, որի արդյունքը կլինի խաղաղ համաձայնագիրը` կառուցված վերոնշյալ տարրերի վրա»,- ասված է միջնորդների հայտարարության մեջ:

Посредники сделали заявление в связи с 20-летием перемирия и напомнили об основных элементах урегулирования - Mediamax.am
4307 просмотров
Посредники сделали заявление в связи с 20-летием перемирия и напомнили об основных элементах урегулирования
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ
Ереван /Медиамакс/. Сопредседатели Минской группы ОБСЕ выступили с заявлением в связи с 20-й годовщиной подписания соглашения о перемирии в зоне нагорно-карабахского конфликта.
«Благодаря перемирию выросло новое поколение армян и азербайджанцев, которым не пришлось пережить ужасы войны, и стороны должны сделать все возможное, чтобы уберечь будущие поколения от подобного опыта», - говорится в заявлении.
В то же время, отметили российский, американский и французский посредники, «соглашение о перемирии не решило конфликт».
«Территории вокруг Нагорного Карабаха остаются оккупированными, а попытки проложить путь для определения статуса Нагорного Карабаха были безуспешными», - говорится в соглашении.
Сопредседатели обратили внимание на то, что «в некоторых кругах есть неправильное представление о том, что статус-кво может сохраняться бесконечно».
В заявлении говорится, что урегулирование конфликта должно включать в себя элементы, озвученные президентами стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ с 2009 по 2013 годы: возврат территорий вокруг Нагорного Карабаха; временный статус Нагорного Карабаха; гарантирующий безопасность и самоуправление; коридор, соединяющий Армению с Нагорным Карабахом; определение окончательного статуса Нагорного Карабаха в будущем посредством волеизъявления; право на возвращение всех беженцев и внутренне перемещенных лиц; международные гарантии безопасности, включая миротворческую операцию.
«В ноябре мы стали свидетелями подающего надежды возобновления диалога на высшем уровне. Мы призываем стороны вступить в конструктивные и добросовестные переговоры, результатом которых станет мирное соглашение, основанное на этих элементах», - говорится в заявлении.