Միջնորդները հիշեցրել են, որ 20 տարի առաջ կնքված հրադադարը ԼՂ խնդիրը չի լուծել եւ թվարկել են կարգավորման հիմնական տարրերը - Mediamax.am
Միջնորդները հիշեցրել են, որ 20 տարի առաջ կնքված հրադադարը ԼՂ խնդիրը չի լուծել եւ թվարկել են կարգավորման հիմնական տարրերը
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները
Երեւան: Մեդիամաքս: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում հրադադարի համաձայնագրի ստորագրման 20-ամյակի կապակցությամբ հանդես են եկել հայտարարությամբ:
«Հրադադարի շնորհիվ մեծացել է հայերի եւ ադրբեջանցիների մի սերունդ, որը ստիպված չի եղել վերապրել պատերազմի սարսափները, եւ կողմերը պետք է անեն հնարավոր ամեն ինչ, որպեսզի ձերբազատեն ապագա սերունդներին նման փորձից»,- ասված է հայտարարության մեջ:
Միեւնույն ժամանակ միջնորդները նշել են, որ «հրադադարը հակամարտությունը չի լուծել»:
«Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ տարածքները շարունակում են գրավված մնալ, իսկ Ղարաբաղի կարգավիճակի որոշման ուղղված ջանքերը հաջողությամբ չեն պսակվել»,- ասված է հայտարարության մեջ:
Միջնորդները նկատել են, որ «որոշ շրջանակներում կան սխալ պատկերացումներ առ այն, թե ստատուս-քվոն կարող է հավերժ պահպանվել»:
Հայտարարության մեջ ասված է, որ հակամարտության կարգավորումը պետք է ներառի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների նախագահների կողմից 2009-2013 թթ.-ին հնչեցված տարրերը` Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ տարածքների վերադարձ; Լեռնային Ղարաբաղի ժամանակավոր կարգավիճակ` անվտանգություն եւ ինքնակառավարում երաշխավորող; Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանին կապող միջանցք; Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակի հստակեցում կամարտահայտության միջոցով; փախստականների եւ ներքին տեղահանված անձանց վերադարձի իրավունք; անվտանգության միջազգային երաշխիքներ, ներառյալ խաղաղապահ առաքելություն:
«Նոյեմբերին մենք բարձր մակարդակով խոստումնալից երկխոսության վերսկսման ականատեսը եղանք: Կոչ ենք անում կողմերին ներգրավվել կառուցողական բանակցությունների մեջ, որի արդյունքը կլինի խաղաղ համաձայնագիրը` կառուցված վերոնշյալ տարրերի վրա»,- ասված է միջնորդների հայտարարության մեջ:

Yerevan /Mediamax/. The OSCE Minsk group Co-Chairs made a statement on the twentieth anniversary of the 1994 ceasefire agreement in the area of Karabakh conflict.
“Thanks to the resulting truce a new generation of Armenians and Azerbaijanis grew up without experiencing the horrors of war, and the sides should do everything possible to protect future generations from such experience”, the statement reads.
At the same time, the Russian, U.S. and French Co-Chairs noted that the “the ceasefire agreement did not, however, resolve the underlying conflict”.
“The territories surrounding Nagorno-Karabakh remain occupied and the attempts to provide a path forward on status for Nagorno-Karabakh failed”, the statement reads.
The Co-Chairs pointed out that “in some quarters there is a misconception that the status quo can be sustained indefinitely”.
The statement reads that a settlement will have to include the elements outlined by the Presidents of the co-chair countries in statements from 2009 to 2013, which include the return of the territories surrounding Nagorno-Karabakh, interim status for Nagorno-Karabakh guaranteeing security and self-governance, a corridor linking Armenia to Nagorno-Karabakh, final status of Nagorno-Karabakh to be determined in the future by a legally-binding expression of will, the right of all internally-displaced persons and refugees to return, and international security guarantees, including a peacekeeping operation.
“In November we saw a promising renewal of dialogue at the highest levels. We call on the sides to enter into constructive, good-faith negotiations resulting in a peace agreement based on these elements in order to bring about a lasting settlement to the conflict”, the statement reads.