Թեմուրի Յակոբաշվիլին
Այցի նախօրեին Մեդիամաքս-ը զրուցել է Թեմուրի Յակոբաշվիլիի հետ, ով 2013թ. մարտից հանդիսանում է ԱՄՆ-ի Մարշալի Գերմանական հիմնադրամի (GMF) տրանսատլանտյան ավագ աշխատակիցը: Մինչ այդ, 2011թ. փետրվարից, նա զբաղեցրել է ԱՄՆ-ում Վրաստանի դեսպանի պաշտոնը: Մինչեւ դեսպանի պաշտոնում նշանակվելը Թեմուրի Յակոբաշվիլին եղել է Վրաստանի փոխվարչապետը եւ վերաինտեգրման հարցերով պետական նախարարը:
- Ինչպե՞ս կգնահատեք հայ-վրացական հարաբերությունների ներկայիս փուլը: Ի՞նչն է պատշաճ մակարդակի վրա, իսկ ի՞նչը կարելի է բարելավել:
- Հայ-վրացական հարաբերությունները կարելի է անվանել բարեկամական եւ գործառնական, եւ ներկայումս երկկողմ հարաբերություններում որոշակի քաղաքական ջանք պահանջող որեւէ խնդիր չկա: Քաղաքական կամ տնտեսական խնդիրների լուծման հիմքն ու մեխանիզմներն առկա են: Հարաբերությունների ցանկացած բարելավում կախված կլինի խոշոր ծրագրերի ի հայտ գալուց, հատկապես տնտեսության ոլորտում:
- Հայ-վրացական հարաբերությունները կարո՞ղ են բարելավվել կամ վատանալ Վրաստանում իշխանափոխության լույսի ներքո:
- Կարծում եմ, սկզբունքորեն հարաբերությունները կմնան նույնը: Վրաստանի կամ Հայաստանի մոտ ես չեմ տեսնում ներկայիս իրավիճակը արմատապես փոխելու որեւէ ձգտում:
- Այնպիսի տպավորություն էր ստեղծվել, որ Միխայիլ Սահակաշվիլին Հայաստանին չէր ընկալում որպես անկախ դերակատար` Երեւանին դիտարկելով որպես Մոսկվայի «գործակալ»:
- Այդ տպավորությունը ամբողջապես սխալ է: Վրաստանի նախկին ղեկավարությունն ընդունում էր Հայաստանի աշխարհաքաղաքական ընտրության վրա ազդող նուրբ գործոնները, եւ դա երբեւէ չի խանգարել երկկողմ հարաբերություններին: Վրաց-հայկական հարաբերություններն ունեն ավելի երկար պատմություն, քան Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթությունները:
- Այս տարի Հայաստանը, ամենայն հավանականությամբ, կմիանա Մաքսային միությանը, իսկ Վրաստանը կստորագրի ԵՄ-ի հետ Ասոցացման համաձայնագիրը: Ոմանք կարծում են, որ դա կարող է «բաժանարար գիծ» ստեղծել երկու երկրների միջեւ: Ի՞նչ քայլեր պետք է ձեռնարկեն կողմերը նման իրավիճակից խուսափելու համար:
- Բաժանարար գիծ ակնկալելու կարիք չկա, բայց մենք կարող ենք որոշ բարդություններ տեսնել երկկողմ առեւտրում` երկու փաստաթղթերի ընդունման սկզբնական փուլում: Որոշ ժամանակ է անհրաժեշտ նոր բարեփոխումների համար, որոնք հարկավոր են Մաքսային միությանը Հայաստանի անդամակցության եւ Վրաստանի կողմից  ԵՄ-ի հետ ասոցացման համաձայնագրով նախատեսված պարտավորությունների ստանձնման համար: Հնարավոր «բաժանումը», ամենայն հավանականությամբ, շոշափելի կդառնա գործարար կապերի արժեքի ավելացման միջոցով:
- Լինելով վրացական կառավարության անդամ` Դուք զբաղվել եք Վրաստանում հայկական հուշարձանների, մասնավորապես, Թբիլիսիում հայկական եկեղեցիների հարցերով: Այնուամենայնիվ, վրացական ոչ մի կառավարության չի հաջողվել իրական լուծում գտնել այդ խնդրին: Դուք այդ խնդրի լուծման համար որեւէ հնարավորություն տեսնո՞ւմ եք:
- Վրաստանի տարածքում կրոնական բոլոր հուշարձանները համարվում են մեր երկրի մշակութային ժառանգության մի մասը, եւ այդ բազմազանությունը մեծ արժեք է:
Թեմուրի Յակոբաշվիլին:
Լուսանկարը` Թ.Յակոբաշվիլիի արխիվից:
Վիճահարույց եկեղեցիների դեպքում կառավարությունը սատարել է միջեկեղեցական երկխոսության միջոցով կայացված որոշումներին, իսկ համաձայնության բացակայության պարագայում կառավարության դիրքորոշումը հանգել է ներգործուն վերաբերմունքի այդ շինությունների նկատմամբ` որպես մշակութային կարեւոր ժառանգության վայրերի:
Օրինակ, Վրաստանի մշակույթի նախարարության կողմից հրավիրվել էր հայ վերականգնողների խումբ չգործող եկեղեցիների վերականգնման ու պահպանման նպատակով: Վրացական կառավարությունը նաեւ կարեւոր որոշում է կայացրել` իրավական կարգավիճակ տալով Վրաստանում Հայ Առաքելական եկեղեցուն, եւ այդպիսով վերջինս պետական ֆինանսավորման հնարավորություն է ստացել:
- Հայաստանը մեկուսացված է տարածաշրջանային էներգետիկ եւ տրանսպորտային ծրագրերից, որոնք իրականացվում են Վրաստանի եւ Ադրբեջանի մասնակցությամբ: Դուք հնարավորություն տեսնո՞ւմ եք այդ իրավիճակի փոփոխման եւ տարածաշրջանային ծրագրերում Հայաստանի ներգրավման համար` մինչ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումը:
- Մոտեցումներում կտրուկ փոփոխություններ չեմ ակնկալում, երբ խոսքը վերաբերում է նավթամուղերին ու գազամուղներին, սակայն էլեկրաէներգետիկայի դեպքում (ինչպես դրա արտադրության, այնպես էլ տարանցման պարագայում) առկա են հնարավորություններ համագործակցության համար: Միասնական էներգացանցի գաղափարը չպետք է անիրական համարել, հատկապես եթե հաշվի առնենք, որ Հայաստանը մտադիր է արդիականացնել իր ԱԷԿ-ը:
- Վրաստանյան ընտրություններում «Վրացական երազանքի» հաղթանակից անմիջապես հետո խոսակցությունները սկսվեցին աբխազական երկաթուղու աշխատանքի վերսկսման հեռանկարների մասին, որոնք հետագայում դադարեցին: Ձեր կարծիքով, այդ խնդիրը դասվո՞ւմ է Վրաստանի ղեկավարության առաջնահերթությունների թվին:
- Յուրաքանչյուր նոր ղեկավարություն իր կառավարման սկզբնական փուլում կարող է տրվել նախկինում քննարկված գաղափարներին վերադառնալու գայթակղությանը, եւ այդ խնդիրների քննարկման ընթացքում կարող է լինել որոշակի միամտություն:
Երկաթուղու աբխազական հատվածի բացումը դուրս է տեխնոլոգիական եւ առեւտրային նկատառումերի սահմաններից եւ պահանջում է քաղաքական մեծ փոխզիջումներ:
Վրաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման հեռանկարը, հատկապես հաշվի առնելով Ռուսաստանի Դաշնության դիրքորոշումը, լավատեսության տեղ չի թողնում այսօր եւ տեսանելի ապագայում: Այդպիսով, այդ հարցը կորցնում է իր նշանակությունը վրացական ներկայիս վարչակազմի առաջնահերթությունների ցանկում:

Президент Грузии Георгий Маргвелашвили прибудет сегодня с офицальным визитом в Ереван.
марта 2013 года является старшим трансатлантическим сотрудником Немецкого фонда Маршалла (GMF) США. До этого, с февраля 2011 года, он занимал пост посла Грузии в США. До назначения на должность посла Темури Якобашвили был вице-премьером и государственным министром Грузии по вопросам реинтеграции.
- Какова Ваша оценка нынешнего этапа армяно-грузинских отношений? Что находится на должном уровне, а что может быть улучшено?
- Армяно-грузинские отношения можно назвать дружественными и функциональными, и в настоящее время в двусторонних отношениях не существует каких-либо проблем, требующих определенных политических усилий. Сегодня существуют база и механизмы для решения политических или экономических вопросов. Любое улучшение в отношениях будет зависеть от перспектив появления крупных проектов, особенно - экономических.
- Армяно-грузинские отношения могут улучшиться или ухудшиться после смены власти в Грузии?
- Думаю, что отношения, в принципе, останутся такими же. Я не вижу какого-либо стремления у Грузии или Армении кардинально менять текущее положение дел.
- Было впечатление, что Михаил Саакашвили не воспринимал Армению в качестве независимого игрока, рассматривая Ереван как «агента» Москвы.
- Это впечатление является совершенно ложным. Прежнее грузинское руководство признавало чувствительные факторы, влияющие на геополитический выбор Армении, и это никогда не мешало двусторонним отношениям. Грузино-армянские отношения имеют большую историю, чем приоритеты внешней политики Армении.
- В этом году Армения, скорее всего, вступит в Таможенный союз, а Грузия подпишет Соглашение об ассоциации с ЕС. Некоторые полагают, что это может создать «разделительную линию» между двумя странами. Что должны сделать обе стороны, чтобы избежать подобной ситуации?
- Не следует ожидать появления разделительной линии, но мы можем увидеть некоторые осложнения в двусторонней торговле на начальной стадии принятия двух документов. Необходимо определенное время для новых реформ, необходимых для членства Армении в Таможенном союзе и принятия Грузией обязательств, предусмотренных Соглашением об ассоциации с ЕС. Возможное «разделение», по всей видимости, станет ощутимым посредством увеличения цены делового взаимодействия.
- Будучи членом грузинского кабинета, Вы занимались вопросом армянских памятников в Грузии и, в частности, армянских церквей в Тбилиси. Тем не менее, ни одно грузинское правительство не сумело реально разрешить вопрос. Видите ли Вы какую-либо возможность для решения этой проблемы?
- Все религиозные памятники на территории Грузии считаются частью культурного наследия нашей страны, и это разнообразие является большой ценностью.
Темури Якобашвили.
Фото: из архива Т. Якобашвили.
В случае со спорными церквями правительство продвигало решения, найденные посредством межцерковного диалога, а в отсутствие соглашений позиция правительства заключалась в проактивном отношении к этим зданиям как к местам важного культурного наследия. Например, группа армянских реставраторов была приглашена министерством культуры Грузии для восстановления и сохранения недействующих церквей. Наконец, грузинское правительство приняло важное решение предоставить правовой статус Армянской апостольской церкви в Грузии, и таким образом она получила возможность государственного финансирования.
- Армения изолирована от региональных энергетических и транспортных проектов, осуществляемых при участии Грузии и Азербайджана. Видите ли Вы возможности для изменения данной ситуации и вовлечения Армении в региональные проекты до урегулирования нагорно-карабахского конфликта?
- Я не ожидаю резких изменений в подходах, кода речь идет о нефтепроводах и газопроводах, но когда дело касается энергетики - как ее производства, так и передачи, - то здесь есть возможности для сотрудничества. Идею единой региональной электроэнергетической сети не следует считать утопичной, особенно в свете того, что Армения намерена модернизировать свою АЭС.
- Сразу после победы «Грузинской мечты» на выборах в Грузии начались разговоры о перспективах возобновления работы Абхазской железной дороги, которые затем стихли. По-вашему, этот вопрос входит в число приоритетов грузинского руководства?
- Каждое новое руководство на начальной стадии своего правления может поддаться соблазну вернуться к идеям, которые обсуждались ранее, и при обсуждении этих вопросов может присутствовать некоторая наивность.
Открытие абхазского участка железной дороги находится за пределами технологических и коммерческих соображений и требует большого политического компромисса. Перспектива нормализации отношений между Грузией и Россией, особенно учитывая позицию Российской Федерации, не оставляет места для оптимизма сегодня и в ближайшем будущем. Таким образом, этот вопрос потеряет свою значимость в списке приоритетов нынешней грузинской администрации.