Ալեքսանդր Գրանդ. «Ցանկանում ենք, որպեսզի «երեւանությունը» լինի ամեն ինչում»
Բրիտանական INSTID ընկերությունը (Երեւանում ներկայացուցիչը հանդիսանում է Maeutica ընկերությունը) հրավիրվել է Հայաստան՝ Երեւանի բրենդի մշակման նպատակով: INSTID-ի եւ Maeutica-ի մասնագետները Երեւանի քաղաքապետարանի եւ տեղի դիզայներների, նկարիչների, քանդակագործների կողմից ձեւավորած Գեղարվեստական խորհրդի հետ համատեղ աշխատում են «Երեւան բրենդ» ծրագրի վրա, որն ուղղված է մայրաքաղաքի բրենդի հեռանկարային զարգացմանը: Այն մասին, թե ի՞նչ է արվել այդ ուղղությամբ եւ ինչպիսին է լինելու Երեւանի բրենդը, Մեդիամաքս-ի հետ զրույցում պատմել է INSTID-ի տնօրեն Ալեքսանդր Գրանդը:
- Դուք ասում եք, որ Երեւանում ամենակարեւորը ոչ թե նրա հնամենի լինելն է կամ պատմությունը, այլ նրա հավերժությունը, որտեղից բխում է “Modern Form – Eternal Substance” («Ժամանակակից ձեւ, հավերժ բովանդակություն») բանաձեւը: Կարո՞ղ եք մանրամասնել այդ գաղափարը:
- Modern Form, Eternal Substance-ը բրենդի առանցքային գաղափարն է: Առաջին հերթին այն հարկավոր է մարդկանց բացատրելու համար, թե ինչ է իրենից ներկայացնում քաղաքը, ինչով է ապրում ու շնչում, եւ երկրորդ հերթին` քաղաքի զարգացումն ուղղորդելու համար: Եթե բացենք փակագծերը, խոսքն այն մասին է, որ իրական հայկական ավանդույթների հիմնական սկզբունքները պետք է պահպանվեն, ուսումնասիրվեն, արդիականացվեն եւ կիրառվեն կյանքի ժամանակակից ձեւերի նկատմամբ: Այսինքն, այդ ավանդույթները պետք է կիրառվեն, օրինակ, ինտերնետային միջավայրում, ժամանակակից երաժշտության մեջ եւ այլն: Միաժամանակ, հարկավոր է ներգրավված լինել համաշխարհային գործընթացներում, չքողարկվել աշխարհից: Այսպիսով, անհրաժեշտ է պահպանել հավասարակշռությունը, ինչը դժվար է, սակայն անհրաժեշտ է: Եթե քաղաքի ղեկավարությունն ու բնակիչները կարողանան ղեկավարվել այդ գաղափարով, դա Երեւանին մեծ առավելություն կտա:
- INSTID-ի վերջին նախագծերից մեկը Մինսկի բրենդի մշակումն էր: Աշխատելով բրենդավորման վրա՝ դուք բացահայտեցիք, որ այդ քաղաքի առանցքային գաղափարը վերլուծելու, քննադատորեն եւ ոչ ստանդարտ մտածելու ունակությունն է, այսինքն, այն ներկայացված է որպես «ինտելեկտի քաղաք»: Ո՞րն է Երեւանի առանցքային գաղափարը, եւ յուրահատուկ ի՞նչ գծեր ունի մեր քաղաքը:
- Մինսկի դեպքում բացարձակ այլ պատմություն է. անհրաժեշտ է հաշվի առնել, որ այն կառուցվել է ամայի դաշտում, որ այն կառուցել են ոչ այնքան բելառուսները, որքան գրեթե բոլոր խորհրդային հանրապետությունների ներկայացուցիչները: Նույնիսկ եթե վերցնենք Մինսկն ու Բելառուսը, ապա դրանց ինքնությունները տարբեր են: Իսկ Երեւանը դա «հայկականություն» է կենտրոնացված ուրբանիստական տեսքով: Մինսկի դեպքում մենք որոշեցինք, որ այնտեղ գերակշռում է ռացիոնալ մտածելակերպը, ցանկացած խնդրի արագ եւ արդյունավետ լուծումը, ամեն բան ժամացույցի պես աշխատում է: Ինչ վերաբերվում է Երեւանին, ապա այստեղ առկա է խորաթափանցություն եւ ժամանակ, բայց այն ոչ մի տեղ չի գնում, այստեղ վերջնաժամկետներ չկան: Երեւանում, ի տարբերություն Մինսկի, կա նաեւ խորաթափանցություն, եւ դա տալիս է ամենամեծ ռեսուրսը զարգացման համար: Այդ իմաստով այստեղ ավելի շատ էներգիա եւ ներուժ կա:
- Երեւանի բնույթը նշվում է որպես «խորաթափանց» (deep), «տոկուն» (strong), «աշխույժ» (lively), «անմիջական» (informal) եւ «արտասովոր» (full of paradox): «Խորաթափանցության» մասին արդեն խոսեցինք: Պարզաբանե՛ք, խնդրեմ, նաեւ մյուս բաղադրիչները:
- «Արտասովորությունը» սկզբնապես բնորոշումների ցանկում չկար, քանի որ բազմաթիվ քաղաքներ ու երկրներ պնդում են, որ նրանք կոնտրաստային են, տեղակայված են Եվրոպայի ու Ասիայի, Արեւմուտքի ու Արեւելքի միջեւ: Բայց Երեւանի դեպքում դա իսկապես իրականություն է: Այստեղ «արտասովորությունը» հոգեբանության եւ մտածողության գերիշխող գիծն է: «Տոկունությունը» մեզ մոտ նույնականացվում է սկզբունքների ու բնավորության հետ: «Աշխուժության» առումով, կարծում եմ, կարելի է չխոսել. քաղաքը, երբեմն, նույնիսկ չափազանց աշխույժ է: Բնութագրումները մեզ պետք է օգնեն գույնի, ձեւի, համի ու բույրի համադրության ընտրության հարցում: Երբ մենք մեր հետազոտությունների ընթացքում շփվում էինք նկարիչների, քանդակագործների, ռեստորանատերերի հետ, մեր առջեւ մի ամբողջ աշխարհ էր բացվում: Նրանք մեզ ինչ-որ բան էին ցույց տալիս, եւ մեզ թվում էր, թե դա սովորական առարկա է, բայց պարզվում էր, որ նրանք, ովքեր աշխատել են դրա վրա, փորձել են հաշվի առնել նույնիսկ մոլեկուլյար հատկությունները, որպեսզի ապահովեն հոգեւոր կապն իրենց ծոռների հետ, որոնք օգտագործելու են տվյալ իրը: Այդ գաղափարը եվրոպական մտքի համար շատ հրապուրիչ է, քանի որ հասկանալի չէ, իսկ դա, ինչպես հայտնի է, շատ է գայթակղում:
- Ինչո՞ւ է որպես գունային հիմք ընտրվել սեւի ու սպիտակի հավասարակշիռ համադրությունը, այլ ոչ թե ավանդական վարդագույնը, որի հետ մենք սովոր ենք ասոցացնել Երեւանը:
- Եթե վերցնենք Երեւանի բնույթը, ապա վարդագույնի խորհրդանշական նշանակությունը նրան բացարձակ չի համապատասխանում: Կառչել այդ գույնին, նշանակում է կառչել հնությանը: Վարդագույնը կարելի է օգտագործել բրենդի մշակման գործընթացին մտահայաց մոտենալու դեպքում: Մինչդեռ մեզ մոտ ավելի գիտական, գիտակցված եւ հիմնավորված մոտեցում է: Եթե տասնամյակներ անց շինությունների կառուցման համար տուֆի փոխարեն օգտագործվի այլ նյութ, անհրաժեշտություն չի առաջանա փոխել քաղաքի սիմվոլիկան: Մենք բրենդը չենք շաղկապում կոնկրետ շինությունների կամ անձանց, մենք գնում ենք նախատիպային, համակարգաստեղծ որակի ճանապարհով:
- Նշվել է, որ ներքին եւ արտաքին լսարանների համար քաղաքի խորհրդանիշը տարբեր կիրառություն է ունենալու: Գործնականում դա ինչպիսի՞ տեսք կունենա:
- Մենք դա անվանում ենք բրենդի ներքին եւ արտաքին չափումներ, որոնք միշտ պետք է առկա լինեն: Նախագծերի մեծ մասում դա, ցավոք, բացարձակ հաշվի չի առնվում, թեեւ դա շատ կարեւոր է: Այդ պատճառով վեճեր են սկսվում այն թեմայի շուրջ, թե ում համար է ստեղծվում բրենդը՝ քաղաքացիների՞, թե՞ զբոսաշրջիկների: Իսկ նման վեճեր չպետք է լինեն: Միաժամանակ, չպետք է լինեն նաեւ երկու տարբեր բրենդներ: Մենք խոսում ենք այն մասին, որ գոյություն ունի մեկ հիմք, մեկ որակ, մեկ իմաստ եւ գաղափար, բայց դա կիրառվելու է տարբեր եղանակներով, քանի որ լուծվում են տարբեր խնդիրներ: Կոպիտ ասած, մանկական ցերեկույթի եւ լուրջ ներդրումային ֆորումի համար չի օգտագործվելու միեւնույն սիմվոլիկան: Բնականաբար, այն ադապտացվելու է: Արտաքին ճակատում առկա է այն խնդիրը, որպեսզի նրանք, ովքեր չգիտեն՝ ի՞նչ է Երեւանը, նկատեն այն, որպեսզի նրանց մոտ դրական արձագանք առաջանա ոչ միայն ռացիոնալ,այլ նաեւ հոգեբանական մակարդակում, որպեսզի պահպանվի նրանց ուշադրությունը: Այդ ամենը պետք է լինի շատ հզոր, կենտրոնացված եւ հարվածի նշանակետին: Երեւանի ներսում առկա են բազմաթիվ գործընթացներ, մարդիկ, ոճեր, զբաղմունքներ, սուբկուլտուրաներ, այդ պատճառով մենք քաղաքն ուսումնասիրել ենք որպես համակարգի մի մասը, եւ ինքը քաղաքը՝ որպես համակարգ: Քաղաքի համար գործում են այլ կանոններ ու խնդիրներ, որոնք կայանում են նրանում, որպեսզի բնակիչները համախմբվեն ոչ թե խորհրդանիշի կամ գույնի շուրջ, այլ՝ գաղափարի: Եթե նրանք հավատան այդ գաղափարին ու զարգացնեն այն, ապա ձեւը պակաս կարեւոր կդառնա: Մենք ցանկանում ենք հասնել նրան, որպեսզի «երեւանությունը» լինի ամեն ինչում:
- Ինչպե՞ս է զարգանում համագործակցությունը Արտխորհրդի եւ քաղաքապետարանի հետ: Գո՞հ եք նրանցից:
- Ընդհանուր առմամբ, գոհ եմ: Բնականաբար, ինչպես եւ ցանկացած այլ աշխատանքային գործընթացում, լինում են վերելքի ու անկման շրջաններ, ճգնաժամեր, առանց որոնց ամբողջ աշխատանքը բավականին անհամ եւ անհետաքրքիր կլիներ: Մենք հասկանում ենք, որ այստեղ շրջապատված ենք տարբեր ուժեղ անհատականություններով, որոնք ունեն տարբեր զբաղմունքներ, տարբեր մտածելակերպ: Եվ մենք հասկանում ենք, որ նրանք ներկայացնում են քաղաքը: Ինչ-որ իմաստով այդ գործընթացը կարելի է համեմատել «ամերիկյան ոլորանների» հետ: Մենք ամեն ինչ հաշվի ենք առնում, հենց այնպես ոչնչից չենք հրաժարվում, քննարկում ենք բոլոր գաղափարները եւ համաձայնության գալիս: Գաղափարական մասի շուրջ արդեն համաձայնության եկել ենք, վիզուալ ոճի հիմքերի շուրջ՝ եւս:
Կոնկրետ մեկնաբանությունների եւ պատկերների մասով դեռեւս գտնվում ենք որոնման գործընթացի մեջ: Գեղարվեստական խորհրդի մասնակցությունը դժվար է գերագնահատել, քանի որ մենք կարող ենք նրանց հետ  նստել ու աշխատել մինչեւ առավոտյան ժամը 3-4-ը: Նրանք ամեն ինչի մեջ խորանում են, ամեն ինչ քննարկում են, եթե որեւէ բանի հետ համամիտ չեն, բողոքում են: Եվ մենք շնորհակալ ենք նրանց դրա համար, քանի որ նրանք մեզ լարվածության մեջ են պահում:
- Դուք մի անգամ ասել եք, որ քաղաքային իշխանությունների շրջանում որոշակի մոդա է ի հայտ եկել. մշակել սեփական լոգոն ու ֆիրմային ոճը՝ ընկնելով դեկորատիվության թակարդը, եւ քչերն են իսկապես պատկերացնում, թե ինչի համար է հարկավոր բրենդը: Դուք զգո՞ւմ եք Երեւանի քաղաքապետարանի գիտակցված ընկալումը, թե ի՞նչ է նրան հարկավոր եւ ինչի համար:
- Ես շատ լուրջ առաջընթաց եմ զգում նրա համեմատ, ինչը կար, երբ INSTID-ը նոր էր այստեղ եկել, ինչպես նաեւ գործընթացի ընկալման ու դրա նկատմամբ վերաբերմունքի հարցում: Եթե նայենք գործընթացի զարգացմանը կես տարի առաջ եւ հիմա, ապա այն շատ է ուրախացնում: Բնականաբար, մենք հասկանում ենք, որ նրանք մասնագետներ չեն բրենդավորման ոլորտում, դա նրանց գործառույթը չէ: Նրանք դեռ չունեն փորձագետի ընկալում, բայց ունեն բաց միտք, լսում են եւ գնում ճիշտ ուղով: Նրանց մոտ այլեւս չկան այն թյուր պատկերացումները, որ տարբերանշանը կլուծի իրենց բոլոր խնդիրները, որ բրենդինգը պարզապես տուրք է մոդային, որ բրենդը պետք է լինի միայն զբոսաշրջիկների համար, որ գաղափարը կարելի է վերցնել առաստաղից եւ այլն: Ընդհակառակը, քաղաքապետարանը գիտակցում է, որ դա երկարատեւ, խորը գործընթաց է: Նրանք հասկանում են քաղաքապետարանի, բիզնեսի, մասնագիտական հանրության ու շահագրգիռ քաղաքացիների միջեւ երկխոսության հարթակի ստեղծման կարեւորությունը: Այդ բոլոր վեկտորները վերջնական արդյունքում համաձայնեցվում են բրենդի գաղափարի շուրջ, եւ ենթադրում եմ, որ այդ մասին կարող է երազել ցանկացած քաղաքապետարան ու ցանկացած քաղաք:
- Դուք երկխոսություններ ունենո՞ւմ եք մայրաքաղաքի շարքային բնակիչների հետ:
- Երկխոսություն ծավալվում է: Facebook-ի մեր էջում արդեն գրանցված է շուրջ 800 մարդ, եւ նրանք ակտիվ արձագանքում են մեր գործունեությանը: Մեր հետազոտությունները չեն հիմնվում հարցումների վրա, բայց մենք, միեւնույն է, անցկացնում ենք դրանք քաղաքացիներին ծրագրի մասին ավելի շուտ տեղեկացնելու, քաղաքի եւ այդ քաղաքում իրենց դերի մասին միտքն առաջ քաշելու նպատակով: Մեր կամավորները շրջել են քաղաքում, բնակիչներին հարցրել, թե ի՞նչ է իրենց պակասում Երեւանում: Մենք ակտիվորեն համագործակցում ենք քաղաքի բնակիչների հետ նաեւ մեդիայի միջոցով: Այդ իմաստով մենք շատ բաց ենք: Մեր միջոցառումները նույնպես բաց են, ինչպես, օրինակ, նախագծի հերթական շարքը՝ իրականացված Կասկադում: Պետք է նշեմ, որ գործընթացին նախապատրաստվելու ընթացքում մենք 125 հարցազրույց ենք անցկացրել, ընդ որում, ոչ միայն մասնագետների, այլեւ սովորական մարդկանց հետ:
- Մի քանի օր առաջ անցկացված «Էրեբունի-Երեւան» տոնակատարությունը նշանավորվեց մի շարք սկանդալներով, այդ թվում նաեւ սուր քննադատություն հնչեց տոնակատարության լոգոտիպի վերաբերյալ: Դուք եւ ձեր ընկերությունը ներգրավվա՞ծ էիք «Էրեբունի-Երեւան» նախագծում:
- Մենք ներգրավված չէինք այդ ծրագրում: Մենք ոչ մի կապ չունենք նաեւ Angry designers club-ի նամակի հետ, որը Արտխորհրդի որոշ անդամների անհատական արձագանքն էր: Ինչ վերաբերում է մեր անձնական վերաբերմունքին, ապա այն չեզոք է: «Էրեբունի-Երեւանը» ոչ մի կապ չունի «Երեւան բրենդ» ծրագրի հետ, որի վրա մենք աշխատում ենք: Ինչ վերաբերում է մեզ եւ մեր ծրագրին, ապա մենք, ինչպես արդեն ասացի, որեւէ հակամարտության մեջ չենք մտնում:
- Ե՞րբ պատրաստ կլինի Երեւանի բրենդը եւ ե՞րբ կներկայացվի:
- Քաղաքի բրենդը կհայտնվի այն ժամանակ, երբ մարդիկ «ես կմեկնեմ Երեւան, քանի որ այնտեղ գնալն ավելի էժան է» ասելու փոխարեն կասեն «ես կմեկնեմ Երեւան, քանի որ դա Երեւանն է, եւ կարեւոր չէ, որ այն կրկնակի անգամ թանկ է պայմանական Լոնդոնից»:
Ընդհանուր առմամբ, ծրագիրը հաշվարկված է նվազագույնը 4-5 տարվա համար, բայց առհասարակ դա շատ երկարատեւ աշխատանք է: Իսկ տարբերանշանները, լոգոտիպերը միայն գործիք են, եւ չարժե ակնկալել, որ դրանց ի հայտ գալուն պես ինչ-որ բան կտրուկ կփոխվի: «Երեւան բրենդը» նաեւ աշխատանք է մարդկանց հետ, մարդկանց աշխատանքն իրենց վրա, քաղաքի կյանքում իրենց եւ իրենց կյանքում քաղաքի դերի ընկալումը, երեւանյան ոճի ձեւավորումը: Միաժամանակ, մենք արդեն տարբեր միջոցառումներ ենք կազմակերպում: Այդ ամենը մեծ ճանապարհի փոքր ուղենիշերն են:
Արդեն առկա է համաձայնություն վիզուալ ոճի համակարգի եւ հայեցակարգի շուրջ, տառատեսակն ու վիզուալ պատեռնը, որը իրենից ներկայացնում է 100-ից ավելի երեւանյան սիմվոլի հավաքածու, լրամշակվում են: Այնպես որ, աշխատանքն ընթանում է ամբողջ հունով եւ նոյեմբերին մենք նախատեսում ենք հանրությունը ներկայացնել վիզուալ ամբողջական կոնցեպտը:

Александр Гранд: «Мы хотим добиться того, чтобы «ереванскость» была во всем»
Британская компания INSTID (представителем в Ереване является брендинговое агентство Maeutica) была приглашена в Армению для участия в разработке бренда Еревана. Специалисты Maeutica и INSTID при посредничестве мэрии и сформированного местными дизайнерами, скульпторами и художниками Художественного совета, работают над программой «Ереван бренд», направленной на перспективное развитие бренда столицы. О том, что сделано в этом направлении и каким будет бренд Еревана, в интервью Медиамакс рассказал директор INSTID Александр Гранд.
- Вы сказали, что самое главное в Ереване – это не его древность или история, а его вечность, откуда вытекает формула “Modern Form – Eternal Substance” («современная форма – вечное содержание»). Можно подробнее раскрыть эту идею?
- Modern Form, Eternal Substance – ключевая идея бренда. Она нужна, во-первых, для того, чтобы объяснить людям, что город из себя представляет, чем живет и чем дышит, и, во-вторых, чтобы дать направление развитию города. Если раскрыть скобки, то речь идет о том, что основные принципы истинной армянской традиции должны быть сохранены, изучены, актуализированы и применены к современным формам жизни. То есть, эти традиции должны применяться, к примеру, в веб-среде, в современной музыке и так далее. При все при этом, нужно быть интегрированным в глобальные процессы, не закрываться от мира. Таким образом, необходимо соблюдать баланс, что сложно, но необходимо. Если руководство города и горожане сумеют руководствоваться этой идеей, это даст Еревану большую «фору», и позволит ему реализоваться.
- Одним из последних проектов INSTID была разработка бренда Минска. Работая над брендированием, Вы вывели, что ключевая идея этого города – умение анализировать, критически и нестандартно мыслить, то есть он представлен как «город интеллекта». Какова ключевая идея Еревана, и какие отличительные черты у нашего города?
- С Минском совершенно другая история, необходимо учитывать, что он был построен в голом поле, что его строили даже не столько белорусы, сколько представители практически всех советских республик. Даже если взять Минск и Беларусь – то у них различные идентичности. А Ереван – это «армянскость» в сконцентрированном урбанистическом виде. В случае с Минском мы определили, что там доминирует рациональное мышление, быстрое и эффективное решение любых задач, все работает как часы. Что касается Еревана, то здесь наличествует глубина и время, но оно никуда не идет, здесь нет никаких дедлайнов. В Ереване, в отличие от Минска, также есть глубина, и это дает самый большой ресурс для развития. В этом смысле здесь больше энергии и потенциала.
- Характер Еревана обозначен как «глубокий», «твердый», «живой», «неформальный» и «контрастный». О «глубине» мы уже поговорили. Давайте раскроем и остальные компоненты.
- «Контрастности» изначально не было в списке характеристик, поскольку многие города и страны утверждают, что они контрастны, расположены между Европой и Азией, Западом и Востоком. Однако в случае Еревана это действительно реальность. Здесь «контрастность» доминирующая черта психики и мышления. «Твердость» у нас отождествляется с принципами и характером. Насчет «живости», думаю, можно не говорить, потому что город порой даже слишком живой. Характеристики должны помогать нам в выборе цвета, формы, сочетания вкусов и аромата. Когда мы в ходе наших исследований общались с художниками, скульпторами, рестораторами, то перед нами открывался целый мир. Они показывали нам что-то и нам казалось, что это обычный предмет, но, оказывается, что те, кто работал над ним, пытались учесть чуть ли не какие-то молекулярные свойства, с тем, чтобы обеспечить духовную связь со своими праправнуками, которые будут этой вещью пользоваться. Эта идея для европейского ума очень привлекательна, потому что непонятна, а последнее, как известно, очень притягивает.
- Почему в качестве основы цвета выбран баланс черного и белого, а не традиционный розовый, с которым мы привыкли ассоциировать Ереван?
- Если взять характер Еревана, то символическое значение розового цвета ему совершенно не подходит. Цепляться за этот цвет, означает хвататься за старину, поэтому о розовом говорить не приходится. Розовый цвет можно использовать, если подходить к процессу разработки бренда умозрительно. У нас же более научный подход, осознанный и обоснованный. Если через десятилетия при постройке зданий вместо туфа будут использоваться другой материал, то не придется менять символику города. Мы не привязываем бренд к конкретным зданиям, персоналиям, мы идем путем архетипного, системообразующего качества.
- Было отмечено, что для внутренней и внешней аудитории символика города будет применяться по-разному. Как это будет выглядеть на практике?
- Мы называем это внутренним и внешним измерением бренда, которые всегда должно присутствовать. В большинстве проектов это, к сожалению, совершенно не учитывается, хотя это очень важно. Из-за этого начинаются споры относительно того, для кого создается бренд – для горожан или для туристов. А подобных споров быть не должно. Вместе с тем, не должно быть и двух разных брендов. Мы говорим о том, что существует одна основа, одно качество, один смысл и идея, но применяться это будет по-разному, так как решаются разные задачи. Грубо говоря, для детского утренника и серьезного инвестиционного форума не будет использоваться одна и та же символика. Естественно, она будет адаптироваться. На внешнем фронте стоит задача, чтобы те, кто не знает что такое Ереван – заметили его, чтобы у них появилась положительная реакция не только на рациональном, но и на психическом уровне, чтобы удержать их внимание. Все это должно быть очень мощно, сфокусировано и бить в точку. Внутри Еревана существует множество процессов, людей, стилей, занятий, субкультур, поэтому мы изучали город как часть системы, и сам город как систему. Для города действуют другие каноны и задачи, которые заключаются в том, чтобы горожане были объединены не вокруг символа, или цвета, а вокруг идеи. Если они поверят в эту идею и будут ее развивать, то форма станет уже менее важной. Мы хотим добиться того, чтобы «ереванскость» была во всем.
- Как развивается Ваше сотрудничество с Худсоветом и мэрией города? Вы довольны им?
- В целом, доволен. Естественно, как и в любом рабочем процессе бывают периоды подъема и спада, и кризисы, без которых вся работа была бы достаточно пресной и неинтересной. Мы понимаем, что окружены здесь разными сильными индивидуальностями с разного рода занятиями, с разным мышлением. И мы понимаем, что они представляют город. В каком-то смысле, этот процесс можно сравнить с американскими горками. Мы все учитываем, просто так ни от чего не отказываемся, рассматриваем все идеи и приходим к консенсусу. По идеологической части мы уже достигли консенсуса, по части основ визуального стиля – тоже. По части конкретных интерпретаций и изображений мы еще находимся в процессе поиска. Участие Художественного совета сложно переоценить, потому что мы можем сидеть и работать с ними до 3-4 утра. Они во все вникают, все обсуждают, если с чем-то не согласны – протестуют. И мы признательны им за это, потому что они держат нас в тонусе.
- Вы как-то сказали, что у городских властей появилась некая мода - разрабатывать свой логотип и фирменный стиль, при этом попадая в западню декоративности, и мало кто реально представляет, зачем этот бренд нужен. Вы чувствуете осознанное понимание со стороны мэрии Еревана что ей нужно и для чего?
- Я чувствую очень серьезный прогресс по сравнению с тем, что было, когда INSTID только пришел сюда, а также в вопросе понимания и отношения к процессу. Если посмотреть на динамику процесса полгода назад и сейчас, то она очень радует. Естественно, мы понимаем, что они не являются профессионалами в области брендинга, это не их функция. У них пока нет экспертного понимания, но у них открытый ум, они слушают и идут верной дорогой. У них уже нет заблуждения, что значок решит все их проблемы, что брендинг – это просто дань моде, что бренд – должен быть только для туристов, что идею можно взять с потолка и так далее. Напротив, у мэрии есть понимание, что это длительный глубинный процесс. Они понимают важность появления площадки для диалога между мэрией, бизнесом, профессиональным сообществом, заинтересованными гражданами. Все эти векторы в конечном итоге сводятся в согласие по поводу идеи бренда, и полагаю, что об этом может мечтать любая мэрия и любой город.
- Вы ведете диалог с обычными жителями столицы?
- Диалог идет. На страницу в Facebook подписаны уже около 800 человек, и они активно реагируют на нашу деятельность. Наши исследования базируются не на опросах, но мы все равно проводим их с целью скорее информировать горожан о программе, спровоцировать на мысли о городе и о своем месте в этом городе. Наши волонтеры выходили в город, опрашивали горожан, чего им не хватает в Ереване. Мы активно сотрудничаем с жителями города и посредством медиа. В этом плане, мы очень открыты. Наши мероприятия также открыты, как например, очередной цикл проекта, осуществленный на Каскаде. Должен отметить, что в ходе подготовки к процессу мы провели 125 интервью, причем интервьюировали не только профессионалов, но и обычных людей.
- Проведенное несколько дней назад празднество «Эребуни-Ереван» было отмечено рядом скандалов, в том числе высказывалась острая критика относительно логотипа торжества. Вы и ваша компания были вовлечена в проект «Эребуни-Ереван»?
- Мы не были вовлечены в этот проект. И мы также не имеем отношения к письму Angry designers club, которое было персональной реакцией некоторых членов Худсовета. Что касается нашего личного отношения, то оно – нейтральное. К программе «Ереван Бренд», над которым мы работаем, «Эребуни-Ереван» никакого отношения не имеет. Что касается нас и нашей программы, то мы, как я уже сказал, не идем ни на какие конфликты.
- Когда будет готов бренд Еревана и когда он будет представлен?
- Бренд города появится тогда, когда люди вместо того, чтобы говорить «я поеду в Ереван, потому что лететь туда дешевле», станут говорить «я поеду в Ереван, потому что это Ереван, и неважно, что он в два раза дороже условного Лондона».
В целом, программа рассчитана как минимум на 4-5 лет, но вообще это очень длительная работа. А значки, логотипы – это всего лишь инструмент, и не стоит ожидать, что с их появлением что-то резко преобразуется. «Ереван бренд» это также работа с людьми, работа людей над собой, понимание своей роли в жизни города, и города в своей, формирование ереванского стиля. При этом мы уже проводим различные мероприятия. Это все небольшие вехи большого пути.
Консенсус вокруг концепции и системы визуального стиля уже достигнут, шрифт и графический паттерн дорабатываются. Так что работа идет полным ходом, и в ноябре мы представим общественности полноценный визуальный концепт.