Սրա հետեւանքով սփյուռքում ձեւավորվում են երեք հիմնական արձագանքներ.
1. Ռադիկալացում ու փակվել՝ հիշողության եւ պայքարի լեզուն ավելի կոշտացնելով,
2. Հեռացում/հոգնածություն՝ «եթե Հայաստանը չի ճանաչում մեր օրակարգը, մենք էլ ի՞նչի համար ենք»,
3. Վերաիմաստավորում՝ փորձելով համատեղել պատմական հիշողությունն ու գործնական մասնակցությունը՝ պետության ամրապնդման, կրթության, մեդիայի, մշակույթի միջոցով։
Այս ֆոնին ինքնության ճգնաժամը դառնում է նաեւ հարց՝ «Սփյուռքն ինչո՞ւ գոյություն ունի». միայն հիշելու՞, միայն պահանջելու՞, թե՞ նաեւ ստեղծելու եւ փոխանցելու համար։ Եվ այստեղ է, որ առաջանում է Ձեր ձեւակերպած լարվածությունը. մի կողմից՝ սփյուռքը հայապահպանումը համարում է կենսական անհրաժեշտություն, բայց դրա որոշ ձեւեր ժամանակի փորձությունը չեն հաղթահարում ու կարող են նոր սերունդների համար ծանր բեռ դառնալ։ Մյուս կողմից՝ ՀՀ-ն փորձում է «նմանվել աշխարհին»՝ երբեմն ինքնության բաղադրիչների հաշվին։ Այս երկակիությունը հենց այն կետն է, որտեղ առաջնահերթությունները վերադասավորվում են, եւ պետք է գտնել մի լեզու, որը ոչ թե պառակտում է, այլ միավորում՝ առանց մոռացության եւ առանց ինքնախաբեության։
- Երկար տարիներ ուսումնասիրում եք սփյուռքն ու իր հիմնախնդիրները, հատկապես Մերձավոր Արեւելքի համայնքները, բազմաթիվ հոդվածներ եք գրել (որոնց ժողովածուն վերջերս լույս տեսավ՝ Escales arméniennes - «Հայկական կանգառներ»)։ Ձեր դիտարկմամբ՝ որո՞նք են այսօր սփյուռքի առջեւ կանգնած հիմնական մարտահրավերները եւ ի՞նչ լուծումներ եք տեսնում։
- Այսօր մարտահրավերները երեք մակարդակում են՝ քաղաքական, մշակութային եւ ինստիտուցիոնալ, եւ դրանք հատկապես սրվում են Մերձավոր Արեւելքի համայնքների պարագայում։
Քաղաքական մակարդակում հիմնական խնդիրը ազդեցության սահմանափակումն է։ 2020-ից հետո շատ համայնքներում առաջացավ հիասթափություն՝ սփյուռքի կարողությունների եւ իրական լծակների միջեւ եղած տարբերությունից։ Միաժամանակ փոխվել է նաեւ միջազգային միջավայրը. մեծ պետությունների օրակարգում հայկական հարցը հաճախ երկրորդ պլան է մղվում, իսկ լոբբիստական աշխատանքը պահանջում է ավելի մասնագիտական, ավելի փաստարկված եւ ավելի երկարաժամկետ ռազմավարություն։ Այստեղ լուծումը տեսնում եմ ավելի համակարգված «դասավորության» մեջ՝ սփյուռքը պետք է անցնի հույզերի վրա կառուցված մոբիլիզացիայից դեպի ծրագրային ազդեցություն՝ փորձագիտական հարթակներ, դաշինքներ այլ խմբերի հետ, եւ հատկապես՝ պետական ինստիտուտների ուժեղացմանը նպաստող նախաձեռնություններ։
Մշակութային մակարդակում գլխավոր մարտահրավերը լեզվի կորուստն է եւ փոխանցման ձեւերի ճգնաժամը։ Շատ դեպքերում հայությունը սահմանվում է որպես ծես, հիշողություն կամ ինքնապաշտպանական փակություն, ինչը չի գրավում նոր սերունդներին։ Մերձավոր Արեւելքում դրան ավելանում են պատերազմները, արտագաղթը, կրթական համակարգի ֆինանսական ճնշումները։ Լուծումը տեսնում եմ կրթության արդիականացման, երկլեզու/բազմալեզու մշակութային արտադրության եւ ստեղծագործ միջավայրերի մեջ. հայերենը պետք է դառնա ոչ միայն «պահպանվող», այլ կիրառվող լեզու՝ մեդիայում, արվեստում, գիտելիքի արտադրության մեջ։
Ինստիտուցիոնալ մակարդակում սփյուռքի դասական կառույցները բախվում են սերնդափոխության դժվարությանը, ֆինանսավորման անկայունությանը եւ երբեմն նաեւ ներքին մրցակցությանը։ Կան մեծ կազմակերպություններ, բայց հաճախ բացակայում է ցանցային համագործակցության մշակույթը։ Հատկապես Մերձավոր Արեւելքի համայնքներում հիմնախնդիրը նաեւ ֆիզիկական գոյության պահպանումն է՝ դպրոցներ, մշակութային կենտրոններ, մամուլ։ Այստեղ լուծումը ես տեսնում եմ հիբրիդային մոդելի մեջ՝ մի կողմից պահպանել եղած կառույցները, մյուս կողմից զարգացնել նոր ցանցեր՝ թվային հարթակներ, երիտասարդական նախաձեռնություններ, մասնագիտական կապեր, որոնք կարող են կապել տարբեր կենտրոններ՝ Բեյրութից մինչեւ Փարիզ ու Լոս Անջելես։
Եթե մեկ նախադասությամբ ձեւակերպեմ՝ այսօր սփյուռքի խնդիրը միայն «պահպանվելը» չէ, այլ իմաստով, լեզվով եւ ինստիտուտներով վերակազմավորվելը։ Իսկ լուծումը՝ համատեղել հիշողությունը ապագայի նախագծման հետ՝ ավելի իրատեսական քաղաքականությամբ, ավելի կենդանի մշակույթով եւ ավելի ճկուն կազմակերպվածությամբ։
- Գրքի նախաբանում գրում եք, որ «մամուլը հավաքական հիշողության պահապանն է, ինչպես նաեւ փոխակերպելու ունակ ուժ՝ ձեւավորելու համար նոր տրանսնացիոնալ տարածք»։ Հայաստանում տպագիր մամուլը, ցավոք, արդեն վաղուց ժամանակավրեպ է՝ տեղը զիջելով լավագույն դեպքում նույն լրատվամիջոցների էլեկտրոնային տարբերակներին, վատագույն դեպքում՝ սոցցանցերում տարածվող անորակ տեղեկատվության հոսքին։ Սփյուռքում տպագիր մամուլը դեռ արդիական է։ Ինչպե՞ս այն ապրեցնել ժամանակին համընթաց։
- Ես այդ ձեւակերպումն արել եմ, որովհետեւ մամուլը պարզապես «տեղեկատվություն» չէ. դա հիշողություն է, լեզու է, հանրային բանավեճի մշակույթ է։ Իսկ այսօր խնդիրը ոչ թե միայն տպագրության ճգնաժամն է, այլեւ՝ ուշադրության ճգնաժամը. մարդիկ կարդում են արագ, հատվածական, հաճախ՝ առանց ստուգելու։
Սփյուռքում տպագիր մամուլը դեռ արդիական է, որովհետեւ այն նաեւ համայնքային ինստիտուտ է՝ կապող օղակ սերունդների, կազմակերպությունների եւ լեզվի միջեւ։ Բայց որպեսզի այն ապրի ժամանակին համընթաց, պետք է փոխի իր մոդելը՝ առանց կորցնելու իր էությունը։
Ես տեսնում եմ մի քանի ուղի.
1. Հիբրիդային մոդել
Տպագիրն այլեւս չի կարող միայնակ գոյատեւել։ Պետք է լինի տպագիր + թվային միասնական ռազմավարություն՝ նույն խմբագրական գիծը տարբեր ձեւաչափերով (թղթից՝ կայք, փոդքաստ, նյուզլեթեր, կարճ տեսանյութեր)։
2. Խորություն՝ ընդդեմ աղմուկի
Տպագիր մամուլի գլխավոր առավելությունը հենց այն է, ինչը սոցցանցերում հազվադեպ է՝ վերլուծություն, համատեքստ, փաստերի ստուգում, հիշողության պահպանում։ Եթե տպագիր մամուլը կրկնի սոցցանցերի արագությունը, կկորցնի իր արժեքը։ Այն պետք է դառնա «դանդաղ մեդիա»՝ բարձր որակով։
3. Նոր սերունդների ներգրավում՝ ոչ թե քարոզով, այլ մասնակցությամբ
Երիտասարդներին «կարդացեք, որովհետեւ պետք է» տրամաբանությամբ չես ներգրավի։ Պետք է նրանց ներգրավել որպես հեղինակներ, խմբագիրներ, արտադրողներ՝ բացելով դռները նոր լեզվական ձեւերի, նոր թեմաների, նոր լսարանների համար։
4. Բազմալեզու եւ կամրջող բովանդակություն
Սփյուռքը բազմալեզու է։ Եթե մամուլը ուզում է մնալ տրանսնացիոնալ տարածք ստեղծող ուժ, պիտի կարողանա կապել հայերենն ու տվյալ երկրի լեզուն՝ ֆրանսերեն, անգլերեն, արաբերեն եւ այլն։ Դա ոչ թե ինքնության նահանջ է, այլ՝ ինքնության ընդլայնում եւ տարածում։
5. Տարածում եւ ֆինանսավորում՝ նոր մեխանիզմներով
Տպագիր մամուլը պիտի ունենա համայնքային աջակցություն, բայց նաեւ ժամանակակից ֆինանսական գործիքներ՝ բաժանորդագրություն, նվիրատվություն, հովանավորություն, գործընկերային նախագծեր, ինչպես նաեւ դպրոցների ու մշակութային կառույցների հետ համագործակցություն։
Վերջում՝ ես կասեի, որ տպագիր մամուլը չի «փրկվելու» միայն նոստալգիայով։ Այն կապրի, եթե վերածվի վստահության հարթակի եւ ինտելեկտուալ կենտրոնի, որը միավորում է տարբեր աշխարհագրական դիրքերում ապրող հայերին նույն լեզվի, նույն հիշողության, բայց նաեւ՝ նույն ապագայի շուրջ։
- Հաճախ եք նշում զոհի սինդրոմից ազատվելու եւ ֆոլկլորից անդին մտածելու անհրաժեշտության մասին։ Կառուցողական ու ստեղծագործ մտքի աճի՞, թե՞ անկման տենդենց եք նկատում։ Որքանո՞վ է ՀՀ-ից դուրս ստեղծվող հայկական մտավոր արտադրանքը հասանելի եւ ընդունելի ՀՀ-ում, եւ հակառակը։
- Կասեի՝ միաժամանակ կա եւ՛ աճ, եւ՛ անկում. մենք ապրում ենք անցումային փուլ, որտեղ նույն պահին կողք կողքի ապրում են ամենալավը եւ ամենավտանգավորը։
Մի կողմից՝ նկատելի է կառուցողական ու ստեղծագործ մտքի աճ։ Սփյուռքում եւ Հայաստանում հայտնվել են նոր սերունդներ, որոնք ավելի ազատ են ժանրերով ու լեզվով, ավելի համարձակ են հարցեր տալու մեջ, եւ հաճախ փորձում են հայկականը դուրս բերել միայն ֆոլկլորային շրջանակից՝ դարձնելով ժամանակակից մշակույթի, գիտելիքի ու մտքի մաս։ Այդտեղ կա իրական նորարարություն՝ գրականության մեջ, վավերագրական ֆիլմերում, փոդքաստներում, հետազոտական աշխատանքներում, արվեստում։
Մյուս կողմից՝ կա նաեւ անկման միտում՝ հատկապես պատերազմի հետեւանքով։ Երբ հասարակությունը տրավմայի մեջ է, հեշտ է ընկնել երկու ծայրահեղության մեջ. կամ զոհական ինքնության փակ ցիկլ, որտեղ ամեն ինչ բացատրվում է վիրավորանքով ու դավաճանությամբ, կամ հակառակը՝ դատարկ պրագմատիզմ, որտեղ ինքնությունը ներկայացվում է որպես խոչընդոտ։ Երկուսն էլ սպանում են ստեղծագործ միտքը, որովհետեւ երկուսն էլ կրճատում են լեզուն, նեղացնում են երեւակայությունը եւ թշնամացնում են տարբեր խմբերին։
Ինչ վերաբերում է մտավոր արտադրանքի փոխադարձ հասանելիությանը՝ այստեղ կա երկակի խնդիր։