Սփյուռքի գործիչներ. Եկեղեցու ինքնակառավարման կանոնները պետք է հարգվեն - Mediamax.am
Նուբար Աֆեյանը, Էնթոնի Բարսամյանը, Լորդ Արա Դարզին, Էրիկ Էսրայելյանը, Վահե Գաբրաշը, Վաչե Մանուկյանը, Ջոզեֆ Ուղուրլյանը և Պերճ Սեդրակյանը հանդես են եկել հայտարարությամբ՝ Հայաստանի կառավարության և Հայ Առաքելական Եկեղեցու միջև ընթացիկ հակամարտության վերաբերյալ:
«Հայերը աշխարհի ամենահին ժողովուրդներից են, որոնք պատմականորեն բնակվել են մեր Հարավային Կովկասում մեր նախնիների հողերում: Մենք նաև աշխարհում քրիստոնեական հավատքի ամենահին դավանողներից ենք 301 թվականից, երբ Հայաստանը դարձավ առաջին պետությունը, որը քրիստոնեությունը ընդունեց որպես պետական կրոն: Այդ ժամանակվանից հայերի մեծամասնությունը (այսօր գրեթե 97%-ը) Հայ Առաքելական Եկեղեցու հետեւորդ են:
Օսմանյան կայսրության անկումից հետո հայերը վտարվեցին մեր հայրենի հողերից և կոտորվեցին սարսափելի ցեղասպանության մեջ: Նրանք, ովքեր չկոտորվեցին, ստիպված էին փախչել՝ հավաքականորեն հայկական սփյուռք դառնալով: Երբ հայերը ցրվեցին աշխարհով մեկ, մենք դիմեցինք մեր Եկեղեցուն որպես մխիթարության և մեր հայրենիքի հետ կապի աղբյուր: Ուր էլ բնակվեինք, հայկական համայնքները հայտնի էին եկեղեցիների և դպրոցների կառուցմամբ՝ պահպանելու համար հավատն ու էթնիկ ժառանգությունը, որը մեզ հալածողները փորձել էին ոչնչացնել:
Հետագայում, երբ Սովետական Միությունը փլուզվեց և սկսեց ծնվել նորանկախ Հայաստանի Հանրապետությունը, սփյուռքը էական աջակցություն տրամադրեց Եկեղեցուն՝ տասնամյակների խորհրդային ճնշումներից հետո վերածնվելու համար: Այսօր Հայ Առաքելական եկեղեցիները աշխարհով մեկ, ներառյալ Մեծի Տան Կիլիկիո Կաթողիկոսությունը Լիբանանում և Երուսաղեմի և Պոլսո Պատրիարքությունները, փոխկապակցված են, միացյալ են և ճանաչում են Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսին որպես եկեղեցու համաշխարհային առաջնորդ, որի գահը Հայաստանում է՝ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում: Մոտ 3 միլիոն հայեր ապրում են Հայաստանի Հանրապետությունում, մինչդեռ ընդհանուր 10 միլիոն հայերի մեծամասնությունը բնակվում է սփյուռքում, որից ավելի քան մեկ միլիոնը՝ ԱՄՆ-ում:
Վերջին շրջանում Հայաստանում տևական քաղաքական անհամաձայնությունը, ներառյալ աճող հակամարտությունը Հայաստանի կառավարության ղեկավարների և Հայ Առաքելական Եկեղեցու միջև, հասել է գագաթնակետին՝ կառավարությունը պահանջում է հեռացնել Եկեղեցու առաջնորդին, չնայած նրա օրինական ընտրությանը Ազգային-Եկեղեցական Ժողովի կանոնակարգերին համապատասխան: Մի քանի արքեպիսկոպոսներ բանտարկվել են քաղաքական հայտարարություններ անելու մեղադրանքով, իսկ հայտնի ռուսահայ բարերար և գործարարը բանտարկվել է Եկեղեցու դիրքորոշմանը հրապարակայնորեն աջակցություն հայտնելու համար:
Եկեղեցու ղեկավարության վրա հետեւողական հարձակումները և նրա առաջնորդի հարկադրական հեռացման սպառնալիքները ուղղակի սպառնալիք են հանդիսանում աշխարհի բոլոր հայերի համար, ովքեր ապավինում են Եկեղեցուն հոգևոր սնուցման համար:
Կոչ ենք անում, որ եկեղեցական կառավարման հետ կապված բոլոր հարցերը լուծվեն Եկեղեցու կառավարման մարմինների միջոցով, որոնք գործում են 18 դար՝ Հայ Առաքելական Եկեղեցու ուսմունքի և ավանդույթների համաձայն: Եկեղեցին արդեն հրավիրել է եպիսկոպոսների ժողով, որը պետք է փետրվարի 17-ից 19-ը անցկացվի Վիեննայում: Ցավոք, կառավարությունը, ըստ տեղեկությունների, իրավական ծանուցումներ է հանձնել մի քանի եպիսկոպոսների՝ մերժելով երկրից ազատ դուրս գալու եւ ժողովին մասնակցելու նրանց իրավունքը: Ժողովին կհաջորդի Ազգային-Եկեղեցական Ժողովի հավաք՝ քննարկելու ընթացիկ մարտահրավերները և առաջարկելու նորացման ուղի՝ եկեղեցու երկարամյա ավանդույթներին և կանոններին համահունչ:
Եկեղեցու ինքնակառավարումը շարունակական բարելավման և բարեփոխման համար կարևորագույն նշանակություն ունի: Այն կազմակերպում է պարբերական ժողովներ՝ իր եպիսկոպոսների հավաքներ, ինչպես նաև Ազգային-Եկեղեցական Ժողովներ (ԱԵԺ), որոնք կարևորապես ներառում են աշխարհականներին և հոգևորականներին: Այս մարմինը եկեղեցու բարձրագույն կառավարման մարմինն է, և միայն այս մարմինն է ընտրում Կաթողիկոսին: Այս Ժողովը նաև կարող է քվեարկել Եկեղեցու կանոնների, կանոնակարգերի և կրոնական կարգերի փոփոխությունների համար:
Մենք կոչ ենք անում Հայաստանի կառավարությանը և Հայոց Եկեղեցուն լուծել բոլոր տարաձայնություններ՝ հարգելով Եկեղեցու ինքնակառավարման կանոնները, հարգելով քաղաքական գործունեության և եկեղեցու առաքելության բաժանումը և պաշտպանելով սփյուռքի հայերի իրավունքը՝ դավանելու իրենց հավատքը առանց կառավարության կողմից քաղաքական միջամտության ազդեցության: Հայոց ցեղասպանության զոհերի սերունդների համար բոլոր հայերին ոչնչացնելու ձախողված առաքելության մասին հիշողությունը և մեր հետագա երկար վերածննդի ճանապարհը ընթացիկ իրադարձությունները դարձնում են հատկապես ցավոտ և սպառնալից: Եկեղեցին է, որ օգնել է բնակչությանը վերապրել և վերածնվել Ցեղասպանությունից հետո, Եկեղեցին է, որ օգնել է վերածնել հայկական հոգին, և նույն Եկեղեցին է, որ անհրաժեշտ է աշխարհասփյուռ ազգի բարգավաճման համար: Նույնիսկ եթե այն դիտավորյալ չէ, Հայաստանի կառավարության մոտեցումը վտանգում է կտրել իր հարաբերությունները սփյուռքի հետ՝ մի բան, որ չկարողացան անել նույնիսկ Օսմանյան կայսրությունը կամ Խորհրդային Միությունը:
Հայոց եկեղեցին հոգևոր սնուցում է տրամադրում բոլոր հայերին, ներառյալ հայերի մեծամասնությանը, որոնք ապրում են Հայաստանից դուրս: Անհատի, կառավարության կամ որեւէ արտաքին մարմնի կողմից ցանկացած հարձակում կամ միջամտություն Եկեղեցու կառավարման կամ գործունեության նկատմամբ ուղղակի ազդեցություն ունի աշխարհասփյուռ հայերի վրա: Որպես Միացյալ Նահանգների և շատ այլ երկրների ներկայիս քաղաքացիներ, սփյուռքահայերը պարտավոր են օգնություն հայցել մեր սեփական կառավարություններից, ներառյալ քաղաքական միջոցներ և անհրաժեշտության դեպքում իրավական գործողություններ՝ մեր կրոնական իրավունքները պաշտպանելու համար: Այս իրավունքները ներառում են Հայ Առաքելական Եկեղեցու ինքնակառավարմանն ապավինելը՝ հաստատված կանոններով և ավանդույթներով, որոնք սկիզբ են առել քրիստոնեության ամենավաղ օրերից:
Հայաստանը կանգնած է իր պատմության կարևոր խաչմերուկում: Հայաստանում Եկեղեցու և պետության միջև ներքին բաժանումները չպետք է ավելի թուլացնեն աշխարհասփյուռ հայ ազգին: Ժամանակն է հանգստացնել այս ներքին ճգնաժամը, որպեսզի Հայոց պետությունը, Հայոց Եկեղեցին և հայկական սփյուռքը կարողանան առաջ շարժվել դեպի խաղաղության և բարգավաճման նոր դարաշրջան: Մենք կոչ ենք անում սփյուռքի բոլոր հայերին բարձրացնել իրենց հավաքական ձայները և պահանջել իրենց իրավունքի իրացումը՝ դավանելու իրենց կրոնը քաղաքական միջամտությունից ազատ ինքնաբարեփոխվող եկեղեցում»:

“Armenian government’s approach is risking severing its relationship with the diaspora” - Mediamax.am
7013 views
“Armenian government’s approach is risking severing its relationship with the diaspora”
Noubar Afeyan, Anthony Barsamian, Lord Ara Darzi of Denham, Eric Esrailian, Vahe Gabrache, Vatche Manoukian, Joseph Oughourlian, and Berge Setrakian issued a statement concerning the current conflict between the Armenian Government and the Armenian Apostolic Church.
“Armenians are one of the oldest peoples in the world, historically inhabiting our ancestral lands in the South Caucasus. We also practice one of the oldest Christian denominations in the world, dating to 301 AD when Armenia became the first state to adopt Christianity as its national religion. Since then, a vast majority – today nearly 97% – of Armenians are members of the Armenian Apostolic Church.
At the fall of the Ottoman Empire, Armenians were driven from our native lands and slaughtered in a horrific genocide. Those who were not massacred were forced to flee, collectively becoming the Armenian diaspora. As Armenians scattered throughout the world, we turned to our Church as a source of comfort and connection to our homeland. Wherever we lived, Armenian communities became known for building churches and schools to preserve the faith and ethnic heritage that our persecutors had tried to stamp out.
Later, when the Soviet Union fell and a new independent Republic of Armenia began to emerge, the diaspora provided substantial support for the Church to resuscitate itself after decades of Soviet oppression. Today, Armenian Apostolic churches throughout the world – including the Catholicosate of the Great House of Cilicia in Lebanon and Patriarchates in Jerusalem and Constantinople – are interconnected, united, and recognize His Holiness Karekin II as the global leader of the church, based in Armenia at the Mother See of Etchmiadzin. An estimated 3 million Armenians live within the Republic of Armenia while the vast majority of the estimated 10 million Armenians live in the diaspora, with over one million living in the US.
Recently, persistent political discord in Armenia – including increasing conflict between leaders of the Armenian Government and the Armenian Apostolic Church – has reached a boiling point with government-led demands to oust the leader of the Church, despite his due election by the regulations of the Supreme Ecclesiastical Assembly. Several Archbishops have been imprisoned while accused of making political statements, and a prominent Russian-Armenian philanthropist and businessman has been imprisoned for publicly stating support for the church's position.
Persistent attacks on the Church leadership, and the threatened forcible or mandated removal of its leader, pose direct threats to all Armenians around the world who rely on the Church for spiritual sustenance.
We call for all matters related to church governance to be addressed through the governance structures of the Church, which have functioned now for 18 centuries in accordance with the teachings and traditions of the Armenian Apostolic Church. The Church has already called for a synod of bishops on February 17 to 19, to be held in Vienna. Unfortunately, the government has reportedly served legal notices to several bishops denying them the right to leave the country to attend the meeting. The synod would be followed by a gathering of the National Ecclesiastical Assembly to discuss the current challenges and offer a path to renewal consistent with the longstanding traditions and canons of the church.
The self-governance of the Church for continual improvement and reform is of critical importance. It organizes periodic synods – gatherings of its bishops – as well as National Ecclesiastic Assemblies (NEA), which importantly involve laymen and clergy. This entity is the highest governing body of the Church and only this body elects the Catholicos. This Assembly also deliberates and can vote for modifications to the Church's rules, canons, and practices.
We call for the Armenian Government and the Armenian Church to address any differences in a manner that respects the self-governance rules of the Church, respects the separation of political activities from the mission of the church, and protects the right of Armenians throughout the diaspora to practice their faith without the current ripple effect political interference from the government. For descendants of Armenian Genocide survivors, the memory of that failed mission to exterminate all Armenians and our ensuing long road to revival makes the current events especially painful and threatening. It is the Church that helped the population survive and revive in the period after the Genocide; the Church that helped resurrect the Armenian soul; and the same Church that is needed for a globally dispersed ancient nation to thrive. Even if unintentional, the Armenian government’s approach is risking severing its relationship with the diaspora – something not even the Ottoman Empire or the Soviet Union were able to do.
The Armenian church provides spiritual nourishment to all Armenians, including the vast majority of Armenians who are living outside of Armenia. As such, any attack or interference by an individual, government or any outside entity other than the duly elected delegates of the NEA with the Church's governance or activities has a direct effect on Armenians through the world. As current citizens of the United States and many other countries, diasporan Armenians are obliged to seek the assistance of our own governments – including political remedies and legal actions if necessary – in protecting our religious rights. These rights include the Armenian Apostolic Church’s reliance on self-governance with established canons and traditions dating back to the earliest days of Christianity.
Armenia stands at a critical crossroads in its history. This is no time for internal divisions between Church and State in Armenia to weaken the global Armenian nation further. It is, indeed, the time to deescalate this internal crisis so that the Armenian State, the Armenian Church and the Armenian diaspora can move forward into a new era of peace and prosperity. We call on all Armenians in the diaspora to raise their collective voices and to demand their right to practice their religion within a self-renewing church free from political interference”.