Երեւան: Մեդիամաքս: Պատմաբան, Հայաստանի առաջին նախագահի նախկին գլխավոր խորհրդական Ժիրայր Լիպարիտյանը հայկական Սփյուռքը բնորոշել է որպես «ապրող եւ զարգացող բարդ երեւույթ»։
Այդ մասին նա ասել է Հայաստանի Ազգային գրադարանում կայացած «Ինչպէ՞ս մտածել Սփիւռքի մասին» դասախոսության ժամանակ:
Լուսանկարը` Հայաստանի Ազգային գրադարան
Դասախոսության մասին Ազգային գրադարանի հաղորդագրության մեջ, մասնավորապես, ասվում է.
«Ժիրայր Լիպարիտյանը նկատել է, որ հայկական Սփյուռքի ձեւավորման հիմքում ընկած են ինչպես կամավոր, այնպես էլ արհեստական գործոններ։ Միջնադարում եւ հետագա դարաշրջաններում վաճառականները, արհեստավորներն ու գիտնականները տեղափոխվել են նոր շուկաներ եւ մշակութային միջավայրեր՝ որոնելով տնտեսական հնարավորություններ եւ մտավոր զարգացման նոր դաշտեր։
Ափյուռքի ձեւավորման ավելի ողբերգական էջերը կապված են բռնաճնշումների, պատերազմների եւ պետական քաղաքականությունների հետ, որոնք հարկադրել են մեծ զանգվածների հեռանալ իրենց պատմական բնակավայրերից։ Հատկապես 19-20-րդ դարերի կոտորածները, Հայոց ցեղասպանությունն ու հետագա բռնաճնշումները հզոր տարագրման ալիքներ են ստեղծել ։
Ժիրայր Լիպարիտյանի դիտարկմամբ՝ սփյուռքի մեջ մշտապես առկա է եւ կմնա ինքնության եւ հայապահպանության հարցը։ Նա կարեւորել է այն հանգամանքը, որ Հայաստանի անկախությունը եւ միջազգային ճանաչումը նոր սերունդների համար զգալիորեն փոխել եւ որոշ առումով թեթեւացրել է ինքնության ճգնաժամի հարցադրումները։
Սփյուռքում միաժամանակ գոյակցում են համայնքներ, որոնք աճում են, մասնագիտանում, ուժեղանում, եւ համայնքներ՝ որոնք ժամանակի ընթացքում մարում ու անհետանում են։ Ըստ Լիպարիտյանի՝ սա բնական գործընթաց է` պայմանավորված լեզվի աստիճանական կորստով, ասիմիլյացիայով, սոցիալական ինտեգրմամբ եւ դեմոգրաֆիական տեղաշարժերով։
Որպես օրինակ նա ներկայացրել է Կուբայի հայ համայնքը։ 1920-ականներին այնտեղ կար բավական մեծ, ակտիվ եւ հայախոս համայնք, սակայն ժամանակի ընթացքում, բնական նվազման եւ արտագաղթի հետեւանքով, մեկ տասնամյակ առաջ մնացել էր ընդամենը տասը ընտանիք, իսկ այսօր, հնարավոր է, որ Կուբայում այլեւս հայախոս ընտանիքներ ընդհանրապես չլինեն։ Այս օրինակը, Ժիրայր Լիպարիտյանի համոզմամբ, ցույց է տալիս, թե ինչպես են սփյուռքի որոշ օջախներ խաղաղ, առանց ցնցումների մարում, մինչդեռ մյուսները զարգանում եւ վերաձեւավորվում են՝ նոր բովանդակությամբ ու դերակատարությամբ։
Պատմաբանն ասել է, որ սփյուռքը պետք է դիտարկել ոչ թե որպես «ավարտված» պատմական փաստ, այլ որպես շարժման մեջ գտնվող համակարգ, որն ապրում է տարբեր մշակույթների, լեզուների եւ պետական կառուցակարգերի միջավայրում։ Այդ իրողությունը ենթադրում է միաժամանակ վերելքներ ու անկումներ, ստեղծում եւ քայքայում, համախմբում եւ տարրալուծում, ինչը, ըստ Ժիրայր Լիպարիտյանի, բնական է նման բազմակենտրոն ու բաց կառուցվածք ունեցող միության համար»։

Ереван /Медиамакс/. Историк, бывший главный советник первого президента Армении Жирайр Липаритян охарактеризовал армянскую диаспору как «живое и развивающееся сложное явление».
Он сказал об этом в ходе лекции «Как мыслить о диаспоре?», прошедшей в Национальной библиотеке Армении.
В сообщении Национальной библиотеки о лекции, в частности, говорится:
«Жирайр Липаритян отметил, что формирование армянской диаспоры основано как на добровольных, так и на искусственных факторах. В Средние века и в последующие эпохи торговцы, ремесленники и учёные переезжали на новые рынки и в новые культурные зоны в поисках экономических возможностей и новых сфер интеллектуального развития.
Наиболее трагичные страницы становления диаспоры связаны с репрессиями, войнами и государственной политикой, вынудившими огромные массы людей покинуть исторические места проживания. В частности, резня XIX-XX веков, Геноцид армян и последующие репрессии вызвали мощные волны депортации.
По словам Жирайра Липаритяна, проблема самобытности и сохранения армянской идентичности была и всегда будет актуальной в диаспоре. Он подчеркнул, что независимость и международное признание Армении существенно изменили ситуацию и, в некотором смысле, смягчили остроту кризиса идентичности для новых поколений.
В диаспоре одновременно сосуществуют общины, которые растут и укрепляются и которые со временем ослабевают и исчезают. По словам Липаритяна, это естественный процесс, обусловленный постепенной утратой языка, ассимиляцией, социальной интеграцией и демографическими сдвигами.
В качестве примера он привел армянскую общину Кубы. В 1920-х годах там существовала довольно большая, активная армяноязычная община, но около 10 лет назад там оставалось всего десять семей. Сегодня, возможно, на Кубе вообще нет армяноязычных семей. Этот пример, по словам Жирайра Липаритяна, показывает, как одни очаги диаспоры мирно, без потрясений, угасают, а другие развиваются и перестраиваются, наполняясь новым содержанием.
Историк отметил, что диаспору следует рассматривать не как «законченный» исторический факт, а как движущуюся систему, живущую в среде различных культур, языков и государственных структур. Эта реальность подразумевает одновременное существование взлётов и падений, созидания и разрушения, консолидации и распада, что, по мнению Жирайра Липаритяна, естественно для такого полицентричного и открытого по своей структуре объединения».