Վիկտոր Լոշակ. «Հայաստանի համար առանցքային գաղափարը ապագան է»
Մեդիամաքսի հարցազրույցը լրագրող, «Կոմերսանտ» հրատարակչության ռազմավարության հարցերով տնօրեն Վիկտոր Լոշակի հետ: Նախկինում Լոշակը եղել է «Московские новости» շաբաթաթերթի եւ «Огонёк» ամսագրի գլխավոր խմբագիրը:
- Նախքան ձայնագրիչը միացնելը խոսում էինք Անդրեյ Բիտովի եւ նրա «Հայաստանի դասերի» մասին, որոնք գրվել են հեռավոր 1967 թվականին, բայց չեն կորցրել արդիականությունը։ Հնարավո՞ր է, որ մեր ժամանակներում նոր «Հայաստանի դասեր» ծնվեն։
-Նույնիսկ համոզված եմ, որ կծնվեն։ Հիմա Հայաստանում բազմաթիվ ռուսաստանցիներ կան, այդ թվում՝ գրող մարդիկ։ Մշակույթների փոխներթափանցումը, որն անխուսափելի է մարդկային նման հոսքի պայմաններում, իհարկե, ներառում է նաեւ գրական իմաստավորումը։ Այլ հարց է, թե ով է դա անելու, որ ժանրերում։ Հավանաբար, ինչպես հաճախ լինում է, այն կսկսվի փոքր ձեւերից, բայց վաղ թե ուշ, կարծում եմ, ականատես կլինենք ավելի ծավալուն գործերի։
- ԽՍՀՄ փլուզումից հետո Ռուսաստանում ծնված մարդիկ մեծ մասամբ, հավանաբար, շատ մոտավոր պատկերացում ունեն Հայաստանի մասին։ Ի՞նչ կարող է անել Հայաստանը ռուսաստանցիների համար ավելի հետաքրքիր եւ հասկանալի դառնալու համար։
-Նախ՝ պետք չէ անտեսել այն հետաքրքրությունը Հայաստանի եւ հայերի նկատմամբ, որն առկա է Ռուսաստանում։ Երբ հայ ընկերներ ունես, ակամա հետաքրքրվում ես Հայաստանով։ Իհարկե, ոչ բոլորի դեպքում է այնպես ստացվում, ինչպես իմ կյանքն է դասավորվել: Ես ծառայել եմ Ախուրյանում՝ սահմանապահ զորքերում եւ գիտեմ այնպիսի Հայաստան, որը շատերը չեն ճանաչում. դժվար, լեռնային, որտեղ ամեն հասկ, ամեն ծառ տրվում է մեծ դժվարությամբ։ Ես Հայաստանում էի, երբ այն վերապրում էր 1988 թվականի Սպիտակի երկրաշարժը։ Կյանքիս ամենածանր տպավորությունները կապված են այդ գործուղման հետ։ Ես եղել եմ աշխարհի տարբեր ծայրերում, լուսաբանել եմ պատերազմներ, հեղափոխություններ, բայց ավելի մեծ ողբերգության ականատես չեմ եղել։
Կարծում եմ, Հայաստանն ու Վրաստանն այն երկու երկրներն են, որոնցով Ռուսաստանը հետաքրքրվում է եւ միշտ կհետաքրքրվի։ Շատ բան, իհարկե, կախված կլինի երկրների տնտեսական շահերից, զբոսաշրջության զարգացումից, ինչպես նաեւ նրանից, թե ինչպես կհարմարվեն Հայաստան տեղափոխված մարդիկ։
- Կարծում եմ, որ Ռուսաստան վերադարձողներից կամ այլ տեղ տեղափոխվողներից շատերը կարող են Հայաստանի յուրահատուկ «դեսպաններ» դառնալ։
- Իհարկե։ Բոլորը գիտեն, որ Հայաստանը շատ սիրալիր ընդունեց այդ մարդկանց։ Իսկ նորմալ մարդիկ դա երբեք չեն մոռանա, կպատմեն իրենց ընկերներին, երեխաներին։ Այն, ինչ գտնվում է մարդկային հարաբերությունների խորքում, միշտ չէ, որ անմիջապես տեսանելի է: Բայց այդ խորությունը կլցվի բարեկամությամբ, լավ հարաբերություններով։
- 2020 թվականի պատերազմի ժամանակ եւ դրանից հետո Հայաստանում շատերի մոտ տպավորություն կար, որ մեզ մոռացել են։ Մարդիկ հաճախ զուգահեռներ էին անցկացնում այն աջակցության հետ, որը 1980-ականների վերջին եւ 1990-ականների սկզբին Հայաստանը վայելում էր ռուս մտավորականության շրջանում, եւ հույս ունեին, որ դա կարող է կրկնվել։
- Եթե խոսենք քաղաքական դասի մասին, ապա բազմիցս ասվել է, որ հարաբերությունները կարող էին այլ լինել, եթե վերադարձվեին Ղարաբաղի հարակից շրջանները։ Մի անգամ Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանն ինձ հարցրեց՝ ի՞նչ կանեի, եթե ես ընտրվեի Հայաստանի նախագահ։ Պատասխանեցի, որ կտայի այդ 5 շրջանները։
Իսկ եթե խոսենք զանգվածային, «ժողովրդական» զգացողության մասին, ապա Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ «ընտրություն» կատարելով՝ մարդիկ ընտրում են խաղաղությունը։ Միեւնույն ժամանակ, Ռուսաստանում շատերը վերապրեցին Հայաստանում տեղի ունեցող դրաման՝ մարդիկ ամբողջ կյանքը նվիրեցին Լեռնային Ղարաբաղին եւ ամեն ինչ անսպասելի փոխվեց։ Հնարավոր է՝ մարդկանց ինչ-որ մասն ընկալեց նաեւ հակառակ կողմի մոտեցումները:
- Պատերազմի արդյունքում ոչ թե 5, այլ 7 շրջան է հանձնվել։ Ավելին, կորսված է բուն Ղարաբաղի մի մասը։ Լաչինի միջանցքն արգելափակված է 2022 թվականի դեկտեմբերից։ Եվ այս դեպքում խոսքը ոչ թե քաղաքական, այլ մարդասիրական հարցերի՝ երեխաների ու ծերերի ճակատագրի մասին է։ Ու թեեւ Ռուսաստանը տեսանելի ջանքեր չի գործադրում Լաչինի միջանցքն ապաշրջափակելու համար, մարդիկ սպասելիքներ ունեն՝ գուցե չարդարացված։
- Ոչ, դրանք արդարացված են։ Պարզապես Ռուսաստանն այնքան է խրված ուկրաինական իրադարձությունների մեջ, որ կարող է միայն դիվանագիտական ճանապարհով գործել եւ ոչ մի կերպ չի կարող որեւէ ուժային քայլ ձեռնարկել։
- Այն իրավիճակում, երբ անվտանգության երաշխիքներ փաստացի չկան, շատերն արտագաղթում են Հայաստանից կամ մտածում դրա մասին։
- Այս դեպքում մեզ հեշտ է հասկանալ միմյանց, քանի որ վերջին 1,5 տարվա ընթացքում շատ մարդիկ են լքել Ռուսաստանը։ Նրանք ունեն իրենց տրամաբանությունը, որը կարելի է հասկանալ։ Եվ կան մարդիկ, ովքեր չեն գնացել ու չեն գնա, քանի որ իրենց կյանքը նվիրել են նրան, որպեսզի Ռուսաստանում ամեն ինչ այլ կերպ լինի։
Վիկտոր Լոշակը Վիկտոր Լոշակը
Լուսանկարը` «Ելցին կենտրոն»
Թե՛ Հայաստանի, թե՛ Ռուսաստանի համար այս դեպքում առանցքային բառը կամ գաղափարն ապագան է։ Ով եւ ինչպես է պատրաստ աշխատել այդ ապագայի համար։ Մեզ նույնպես դրսից շատերն են խորհուրդ տալիս, թե ինչպես վարվենք եւ ապրենք։ Բայց ճշմարտությունը միայն նրանց կողմում է, ովքեր մնացել են՝ Հայաստանում, Ռուսաստանում։ Ճշմարտությունը նրանցն է, ովքեր, չնայած բոլոր դժվարություններին ու հիասթափություններին, պատրաստ են իրենց իդեալները փոխանցել երեխաներին եւ թոռներին։

Виктор Лошак: «Правда за теми, кто передаст свои идеалы детям и внукам»
Интервью Медиамакс с журналистом, директором по стратегии издательского дома «Коммерсантъ» Виктором Лошаком. В прошлом Виктор Лошак был главным редактором еженедельника «Московские новости» и журнала «Огонёк».
- До того, как я включил диктофон, мы говорили с Вами об Андрее Битове и его «Уроках Армении», написанных в 1967 году, но не потерявших актуальности. Возможно ли появление новых «Уроков Армении» в наше время?
- Я даже уверен, что такое появится. В Армении сейчас много людей из России, в том числе - людей пишущих. Взаимное прониковение культур, на которое мы обречены в силу такого человеческого потока, конечно, включает в себя и литературное осмысление. Другой вопрос - кто этим будет заниматься, в каких жанрах. Наверное, как это обычно бывает, начнется с малых форм, но рано или поздно, я думаю, мы станем свидетелями более масштабного осмысления.
- Люди, которые родились в России после распада СССР, в большинстве своем, наверное, имеют весьма примерное представление об Армении. Что может сделать Армения, чтобы стать более интересной и понятной для россиян?
- Во-первых, я бы не стал списывать со счетов тот интерес к Армении и армянам, который существует в России. Когда у тебя есть друзья-армяне, ты невольно интересуешься Арменией. Конечно, не у всех складывается так, как у меня. Я служил в пограничных войсках в Ахурянском районе и знаю совершенно иную Армению - трудную, горную, где каждый колосок, каждое дерево дается огромным трудом. Я был в Армении, когда она переживала Спитакское землетрясение 1988 года. Самые тяжкие впечатления моей жизни связаны с этой командировкой. Я был в разных точках мира, освещал войны, революции, но ничего трагичнее в моей жизни не было.
Думаю, что Армения и Грузия - это две страны, которыми Россия интересуется и будет интересоваться. Многое, конечно, будет зависеть от экономических интересов стран, с развитием туризма, а также с тем, насколько приживутся в Армении те люди, которые сейчас там находятся.
- Думаю, многие из тех, кто вернется в Россию или переедет куда-то еще, могут стать своеобразными «послами» Армении.
- Конечно. Всем известно, что Армения очень доброжелательно приняла этих людей. И нормальные люди никогда этого не забудут, расскажут об этом друзьям, детям. То, что находится на глубине человеческих отношений, не всегда сразу видно. Но эта глубина будет заполнена дружбой, хорошими, добрыми отношениями.
- Во время войны 2020 года и после нее у многих в Армении было впечатление, что нас забыли, предали. Люди часто проводили параллели с той поддержкой, которая была у Армении в среде российской интеллигенции в конце 80-х-начале 90-х годов прошлого века и надеялись на ее повторение.
- Если говорить о политическом классе, то много раз было сказано, что отношения могли быть другими, если бы были отданы районы вокруг Карабаха. Я однажды попал в ситуацию, когда новоизбранный президент Армении Армен Саргсян спросил меня: что бы сделал я, если бы президентом Армении избрали меня? Я ответил, что отдал бы эти 5 районов.
Если говорить о массовом, «народном» ощущении, то, «выбирая» между Арменией и Азербайджаном, люди выбирают мир. При этом все-таки немало людей в России переживали происходящую в Армении драму - поставили всю жизнь на Нагорный Карабах, и все вдруг так скомкалось, смялось. Может быть, какая-то часть людей поняла правду, которая была и на противоположной стороне.
- По итогам войны отданы не 5, а 7 районов. Более того, потеряна часть самого Карабаха. Лачинский коридор заблокирован с декабря 2022 года. И в данном случае речь идет не о политических, а о гуманитарных вопросах, судьбах детей и стариков. И хотя Россия не предпринимает видимых усилий для разблокировки Лачинского коридора, у людей есть ожидания, возможно - неоправданные.
- Нет, они оправданные. Просто Россия настолько втянута в украинские события, что может действовать только дипломатическими средствами и никак не может ввязаться в какие-то силовые действия.
- В ситуации, когда гарантий безопасности фактически не существует, многие люди эмигрируют из Армении или задумываются об этом.
- В данном случае нам легко понимать друг друга, поскольку за последние 1.5 года из России уехало немало людей. У них своя логика, которую можно понять. А есть люди, которые не уехали и не уедут, поскольку посвятили свою жизнь тому, чтобы в России все было по-другому.
Виктор Лошак Виктор Лошак
Фото: «Ельцин центр»
Главное слово или идея в данном случае как для Армении, так и для России – будущее. Кто и как готов работать на это будущее. Нам тоже многие советуют из-за рубежа, как нам следует жить и вести себя. Но правда только за теми, кто остался - в Армении, в России. Правда за теми, кто, несмотря на все трудности и разочарования, готов передать свои идеалы детям и внукам.