Վիկտոր Լոշակ. «Հայաստանի համար առանցքային գաղափարը ապագան է»
Մեդիամաքսի հարցազրույցը լրագրող, «Կոմերսանտ» հրատարակչության ռազմավարության հարցերով տնօրեն Վիկտոր Լոշակի հետ: Նախկինում Լոշակը եղել է «Московские новости» շաբաթաթերթի եւ «Огонёк» ամսագրի գլխավոր խմբագիրը:
- Նախքան ձայնագրիչը միացնելը խոսում էինք Անդրեյ Բիտովի եւ նրա «Հայաստանի դասերի» մասին, որոնք գրվել են հեռավոր 1967 թվականին, բայց չեն կորցրել արդիականությունը։ Հնարավո՞ր է, որ մեր ժամանակներում նոր «Հայաստանի դասեր» ծնվեն։
-Նույնիսկ համոզված եմ, որ կծնվեն։ Հիմա Հայաստանում բազմաթիվ ռուսաստանցիներ կան, այդ թվում՝ գրող մարդիկ։ Մշակույթների փոխներթափանցումը, որն անխուսափելի է մարդկային նման հոսքի պայմաններում, իհարկե, ներառում է նաեւ գրական իմաստավորումը։ Այլ հարց է, թե ով է դա անելու, որ ժանրերում։ Հավանաբար, ինչպես հաճախ լինում է, այն կսկսվի փոքր ձեւերից, բայց վաղ թե ուշ, կարծում եմ, ականատես կլինենք ավելի ծավալուն գործերի։
- ԽՍՀՄ փլուզումից հետո Ռուսաստանում ծնված մարդիկ մեծ մասամբ, հավանաբար, շատ մոտավոր պատկերացում ունեն Հայաստանի մասին։ Ի՞նչ կարող է անել Հայաստանը ռուսաստանցիների համար ավելի հետաքրքիր եւ հասկանալի դառնալու համար։
-Նախ՝ պետք չէ անտեսել այն հետաքրքրությունը Հայաստանի եւ հայերի նկատմամբ, որն առկա է Ռուսաստանում։ Երբ հայ ընկերներ ունես, ակամա հետաքրքրվում ես Հայաստանով։ Իհարկե, ոչ բոլորի դեպքում է այնպես ստացվում, ինչպես իմ կյանքն է դասավորվել: Ես ծառայել եմ Ախուրյանում՝ սահմանապահ զորքերում եւ գիտեմ այնպիսի Հայաստան, որը շատերը չեն ճանաչում. դժվար, լեռնային, որտեղ ամեն հասկ, ամեն ծառ տրվում է մեծ դժվարությամբ։ Ես Հայաստանում էի, երբ այն վերապրում էր 1988 թվականի Սպիտակի երկրաշարժը։ Կյանքիս ամենածանր տպավորությունները կապված են այդ գործուղման հետ։ Ես եղել եմ աշխարհի տարբեր ծայրերում, լուսաբանել եմ պատերազմներ, հեղափոխություններ, բայց ավելի մեծ ողբերգության ականատես չեմ եղել։
Կարծում եմ, Հայաստանն ու Վրաստանն այն երկու երկրներն են, որոնցով Ռուսաստանը հետաքրքրվում է եւ միշտ կհետաքրքրվի։ Շատ բան, իհարկե, կախված կլինի երկրների տնտեսական շահերից, զբոսաշրջության զարգացումից, ինչպես նաեւ նրանից, թե ինչպես կհարմարվեն Հայաստան տեղափոխված մարդիկ։
- Կարծում եմ, որ Ռուսաստան վերադարձողներից կամ այլ տեղ տեղափոխվողներից շատերը կարող են Հայաստանի յուրահատուկ «դեսպաններ» դառնալ։
- Իհարկե։ Բոլորը գիտեն, որ Հայաստանը շատ սիրալիր ընդունեց այդ մարդկանց։ Իսկ նորմալ մարդիկ դա երբեք չեն մոռանա, կպատմեն իրենց ընկերներին, երեխաներին։ Այն, ինչ գտնվում է մարդկային հարաբերությունների խորքում, միշտ չէ, որ անմիջապես տեսանելի է: Բայց այդ խորությունը կլցվի բարեկամությամբ, լավ հարաբերություններով։
- 2020 թվականի պատերազմի ժամանակ եւ դրանից հետո Հայաստանում շատերի մոտ տպավորություն կար, որ մեզ մոռացել են։ Մարդիկ հաճախ զուգահեռներ էին անցկացնում այն աջակցության հետ, որը 1980-ականների վերջին եւ 1990-ականների սկզբին Հայաստանը վայելում էր ռուս մտավորականության շրջանում, եւ հույս ունեին, որ դա կարող է կրկնվել։
- Եթե խոսենք քաղաքական դասի մասին, ապա բազմիցս ասվել է, որ հարաբերությունները կարող էին այլ լինել, եթե վերադարձվեին Ղարաբաղի հարակից շրջանները։ Մի անգամ Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանն ինձ հարցրեց՝ ի՞նչ կանեի, եթե ես ընտրվեի Հայաստանի նախագահ։ Պատասխանեցի, որ կտայի այդ 5 շրջանները։
Իսկ եթե խոսենք զանգվածային, «ժողովրդական» զգացողության մասին, ապա Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ «ընտրություն» կատարելով՝ մարդիկ ընտրում են խաղաղությունը։ Միեւնույն ժամանակ, Ռուսաստանում շատերը վերապրեցին Հայաստանում տեղի ունեցող դրաման՝ մարդիկ ամբողջ կյանքը նվիրեցին Լեռնային Ղարաբաղին եւ ամեն ինչ անսպասելի փոխվեց։ Հնարավոր է՝ մարդկանց ինչ-որ մասն ընկալեց նաեւ հակառակ կողմի մոտեցումները:
- Պատերազմի արդյունքում ոչ թե 5, այլ 7 շրջան է հանձնվել։ Ավելին, կորսված է բուն Ղարաբաղի մի մասը։ Լաչինի միջանցքն արգելափակված է 2022 թվականի դեկտեմբերից։ Եվ այս դեպքում խոսքը ոչ թե քաղաքական, այլ մարդասիրական հարցերի՝ երեխաների ու ծերերի ճակատագրի մասին է։ Ու թեեւ Ռուսաստանը տեսանելի ջանքեր չի գործադրում Լաչինի միջանցքն ապաշրջափակելու համար, մարդիկ սպասելիքներ ունեն՝ գուցե չարդարացված։
- Ոչ, դրանք արդարացված են։ Պարզապես Ռուսաստանն այնքան է խրված ուկրաինական իրադարձությունների մեջ, որ կարող է միայն դիվանագիտական ճանապարհով գործել եւ ոչ մի կերպ չի կարող որեւէ ուժային քայլ ձեռնարկել։
- Այն իրավիճակում, երբ անվտանգության երաշխիքներ փաստացի չկան, շատերն արտագաղթում են Հայաստանից կամ մտածում դրա մասին։
- Այս դեպքում մեզ հեշտ է հասկանալ միմյանց, քանի որ վերջին 1,5 տարվա ընթացքում շատ մարդիկ են լքել Ռուսաստանը։ Նրանք ունեն իրենց տրամաբանությունը, որը կարելի է հասկանալ։ Եվ կան մարդիկ, ովքեր չեն գնացել ու չեն գնա, քանի որ իրենց կյանքը նվիրել են նրան, որպեսզի Ռուսաստանում ամեն ինչ այլ կերպ լինի։
Վիկտոր Լոշակը Վիկտոր Լոշակը
Լուսանկարը` «Ելցին կենտրոն»
Թե՛ Հայաստանի, թե՛ Ռուսաստանի համար այս դեպքում առանցքային բառը կամ գաղափարն ապագան է։ Ով եւ ինչպես է պատրաստ աշխատել այդ ապագայի համար։ Մեզ նույնպես դրսից շատերն են խորհուրդ տալիս, թե ինչպես վարվենք եւ ապրենք։ Բայց ճշմարտությունը միայն նրանց կողմում է, ովքեր մնացել են՝ Հայաստանում, Ռուսաստանում։ Ճշմարտությունը նրանցն է, ովքեր, չնայած բոլոր դժվարություններին ու հիասթափություններին, պատրաստ են իրենց իդեալները փոխանցել երեխաներին եւ թոռներին։

Viktor Loshak: “The key word for both Armenia and Russia is the future”
Mediamax’s interview with Viktor Loshak, journalist and director of strategy at Kommersant Publishing House. Previously, Viktor Loshak was the editor-in-chief of the Moskovskie Novosti weekly and Ogonyok magazine.
- Before I turned on the recorder, we were talking about Andrei Bitov and his “Lessons of Armenia” written in 1967 but still relevant today. Is there a possibility of emergence of new “Lessons of Armenia” nowadays?
- I’m pretty sure that it is going to happen. There are many people who arrived in Armenia from Russia, including people who write. The interpenetration of cultures, which we are doomed to due to such a human flow, of course, includes a literary understanding. Another question is who will deal with it and how. Probably, as it usually happens, it will start in small forms, but sooner or later, I think, we will witness a larger-scale comprehension.
- People who were born in Russia after the collapse of the USSR, for the most part, probably have a very rough idea of Armenia. What can Armenia do to become more interesting and understandable for Russians?
- First, I would not write off Russia’s interest in Armenia and Armenians. When you have Armenian friends, you are involuntarily interested in Armenia. Of course, it is not so for everyone like it is for me. I served in the border troops in the Akhuryan region, and I know a completely different Armenia - complicated, mountainous, where every spikelet, every tree is got with great difficulty. I was in Armenia after the 1988 Spitak earthquake. The most painful impressions of my life are connected with this business trip. I was in different parts of the world, covered wars, revolutions, but nothing was more tragic in my life than it. I think that Armenia and Georgia are two countries Russia is and will be interested in. A lot, of course, will depend on the economic interests of the countries, the development of tourism, and the extent to which the people currently living in Armenia will settle there.
- I think that many of those who will return to Russia or move somewhere else can become “ambassadors” of Armenia.
- Of course. Everyone knows with what kindness Armenia received these people. And normal people will never forget it, they will tell their friends and children about it. The depth of human relations is not always immediately visible. But this depth will be filled with friendship, good and kind relations.
- During and after the 2020 war, many people in Armenia had the impression that we had been forgotten, betrayed. People often drew parallels with the support Armenia received from the Russian intellectuals in the late 80s and early 90s of the past century and hoped it would be the same this time as well.
- If we talk about the political class, it has been told many times that relations could have been different if the regions around Karabakh had been handed over. Once I appeared in a situation when the newly elected President of Armenia Armen Sarkissian asked me what would I do if I were elected president of Armenia. I answered that I would hand over these 5 regions.
If we talk about the mass, “people’s” feelings, by “choosing” between Armenia and Azerbaijan people choose peace. At the same time, many people in Russia have experienced the drama taking place in Armenia - they gambled their whole life on Nagorno-Karabakh and everything suddenly crumpled and squashed. Maybe some part of people realized the truth, which was on the opposite side as well.
- As a result of the war, not 5, but 7 regions have been handed over. Moreover, part of Karabakh has been lost. The Lachin corridor has been blocked since December 2022. And in this case we are not talking about political, but humanitarian issues, the fate of children and the elderly. And although Russia is not making visible efforts to unblock the Lachin corridor, people do have expectations, perhaps unjustified.
- No, they are justified. It is simply because Russia is so involved in the Ukrainian events that it can act only by diplomatic means and cannot get involved in any kind of military actions.
- In the conditions of absence of any security guarantees, many people emigrate from Armenia or think of doing so.
- In this case, it’s easy for us to understand each other, since many people have left Russia in the past 1.5 years. They have their own logic, which can be understood. But there are people who have not left and will not leave, because they have dedicated their lives to making things different in Russia.
Viktor Loshak Viktor Loshak
Photo: Yeltsin Center
The key word or idea in this case for both Armenia and Russia is the future. Who and how is ready to work for this future. Many people from abroad advise us too how we should live and behave. But the truth is only on the side of those who stayed in Armenia, in Russia. The truth is on the side of those who, despite all the difficulties and disappointments, are ready to pass their ideals on to their children.