Տիմոֆեյ Բորդաչեւ. «Ռուսաստանի համար Ադրբեջանը Հայաստանից կարեւոր չէ»
- Դատելով Ռուսաստանի ԱԳՆ ներկայացուցիչների վերջին հայտարարություններից՝ տպավորություն է ստեղծվում, որ Հայաստանի եւ Ռուսաստանի հարաբերությունները հասել են վտանգավոր կետի։ Մասնավորապես, նախկինում դժվար էր պատկերացնել, որ Սերգեյ Լավրովը հրապարակավ կխոսի այն մասին, որ «ամերիկացիներն առաջարկում են հայերին «քշել ռուսներին»»։ Որքանո՞վ վտանգավոր եք համարում այս իրավիճակը եւ տեսնո՞ւմ եք հնարավորություն երկկողմ հարաբերություններն ավելի խաղաղ հուն վերադարձնելու համար։
-Անկեղծ ասած, անհանգստացնող ոչինչ չեմ տեսնում։ Գիտենք, որ մեր նախկին ամերիկացի գործընկերները ամենուր փորձում են տհաճություն պատճառել Ռուսաստանին։ Դա այլեւս «նորմալ» է մեր հարաբերությունների համար, քանի որ հիմա մենք ռազմաքաղաքական հակամարտություն մեջ ենք Ամերիկայի հետ։ Այն, որ մենք բաց խոսում ենք այս մասին հայաստանյան իրավիճակի հետ կապված, չի նշանակում, որ դրանով անվստահություն ենք հայտնում Հայաստանի ղեկավարությանը։ Դա նշանակում է, որ մենք հերթական ազդանշանն ենք ուղարկում ամերիկացիներին. «մենք տեսնում ենք՝  դուք ինչ եք անում»։ Ոչ մի դեպքում չէի ընկալի դա որպես ինչ-որ նախատինք կամ անվստահություն Հայաստանի ղեկավարության նկատմամբ։ Կառաջարկեի իրավիճակին այլ անկյան տակ նայել։
-Բայց կան նաեւ փաստեր։ Հայաստանը փաստացի հրաժարվել է ՀԱՊԿ-ի դիտորդական առաքելություն տեղակայել Ադրբեջանի հետ սահմանին եւ տեղակայել է Եվրամիության քաղաքացիական առաքելությունը, ինչը մեկ անգամ չէ, որ քննադատության է ենթարկվել Սերգեյ Լավրովի եւ Մարիա Զախարովայի կողմից։ Անզեն աչքով երեւում է, որ Հայաստանի շփումները ԵՄ-ի եւ ԱՄՆ-ի ներկայացուցիչների հետ հաճախակիացել են։
-Ռուսաստանն այժմ ռազմաքաղաքական հակամարտության մեջ է ՆԱՏՕ-ի հետ։ Եվ, իհարկե, Ռուսաստանը արտաքին քաղաքական հարցերի մեծ մասը դիտարկում է այս հակամարտության համատեքստում։ Մյուս կողմից, մենք չենք կարող արգելել Հայաստանի ղեկավարությանը երկխոսել արեւմտյան գործընկերների հետ։ Մենք ամերիկացիներ չենք, ովքեր իրենց դաշնակիցներին արգելում են խոսել որեւէ մեկի հետ։ Եկեք հիշենք 2018 թվականին նախորդող ժամանակաշրջանը։ Այն ժամանակ նույնպես Հայաստանը երկխոսության մեջ էր Արեւմուտքի հետ, այդ բազմավեկտոր երկխոսությունը միշտ պահպանվել է անկախության տարիներին։
Տիմոֆեյ Բորդաչեւը Տիմոֆեյ Բորդաչեւը
Այո, հիմա մենք դա փոքր-ինչ այլ կերպ ենք ընկալում։ Ինչ վերաբերում է Ռուսաստանի վերաբերմունքին Եվրամիության քաղաքացիական առաքելությանը, ապա մենք մեր անկեղծ տեսակետն ենք հայտնում։ Եթե Հայաստանի ղեկավարությունը դա նպատակահարմար է համարում, Ռուսաստանը չի կարող եւ չի էլ թելադրի Հայաստանի ղեկավարությանը, թե ինչ անել։ Մենք պարզապես նշում ենք, որ ԵՄ-ն անվտանգության հարցերում վատ համբավ ունի, մենք դա տեսնում ենք Բոսնիա եւ Հերցեգովինայում, Կոսովոյում: Մենք մեզ իրավունք ենք վերապահում սեփական գնահատականները հնչեցնել։
-Հայաստանում շատերը մտավախություն ունեին, որ պատերազմն Ուկրաինայում կազդի մեր տարածաշրջանի վրա այն իմաստով, որ Ռուսաստանի զբաղվածությունն այլ ուղղությամբ Ադրբեջանին եւ Թուրքիային գործելու ավելի մեծ ազատություն կտա։ Փաստորեն, հենց այդպես էլ եղավ։
-Իսկապես, Ռուսաստանը հիմա զբաղված է Արեւմուտքի հետ հակամարտությամբ եւ պետք է վարի ավելի հավասարակշռված, բազմակողմանի, բազմավեկտոր քաղաքականություն, քանի որ, բացառությամբ արեւմտյան ուղղության, աշխարհի բոլոր մյուս երկրները ավելի շուտ մեր կողմից են հանդես գալիս: Անգամ հակապատժամիջոցների հարցը քննարկելիս մենք մեզ տալիս ենք առաջին հիմնական հարցը՝ ինչպես չվնասել այն երկրներին, որոնք լավ հարաբերություններ ունեն Ռուսաստանի հետ։
Դուք իրավացի եք, որ այժմ Ռուսաստանը չի կարող գնալ հարաբերությունների արմատական վատթարացման այն երկրների հետ, որոնց հետ մենք լավ հարաբերություններ ունենք։ Եվ դա, իհարկե, գործոն է դառնում։ Եվ ես ընդունում եմ, որ դրա հետեւանքները հայկական ավանդական ընկալման մեջ կարող են ցավոտ լինել։ Բայց հատուկ ռազմական գործողությունն ավելի ընդգծեց ռուսական քաղաքականության բազմավեկտոր բնույթը։ Եվ մենք դեռ չենք հարմարվել դրան, ինչպես նաեւ հայաստանյան մեր ընկերները։
- Եթե խոսքը գնում է հայաստանյան ընկալման մասին, ապա կարծում եմ՝ շատերի մոտ այն կարծիքն է, որ այսօր Ադրբեջանն ավելի կարեւոր է դարձել Ռուսաստանի համար, քան Հայաստանը՝ մի շարք պատճառներով։ Եվ մարդկանց դժվար է դա ընդունել:
-Համաձայն չեմ, որ Ադրբեջանն ավելի կարեւոր է Ռուսաստանի համար, քան Հայաստանը։ Ոչ, այդպես լինել չի կարող:
-Ինչո՞ւ:
- Թեկուզ այն պատճառով, որ կան ֆորմալ նշաններ, որոնց համաձայն Հայաստանը Ռուսաստանի հետ հարաբերություններում ավելի շատ է ստանում, քան Ադրբեջանը։ Սա այն է, ինչի մասին վերջերս խոսել էր Ռուսաստանի նախագահը Հայաստանի տնտեսական աճի եւ ԵԱՏՄ ընդհանուր շուկայում մասնակցությունից այդ աճի կախվածության վերաբերյալ։ Եկեք փաստերով դատենք։ Ես կտրականապես համաձայն չեմ, որ Ադրբեջանն ավելի կարեւոր է Ռուսաստանի համար, քան Հայաստանը։
- 2022 թվականի փետրվարին Պուտինը եւ Ալիեւը ստորագրեցին «Ռազմավարական գործակցության հռչակագիրը»։ Այո, այն դեռեւս զիջում է այն իրավա-պայմանագրային հիմքին, որը Ռուսաստանը ունի Հայաստանի հետ, բայց Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների մակարդակում միեւնույն է փոփոխություններ կան։
- Էապես զիջում է, քանի որ Հայաստանը նաեւ մասնակցում է ՀԱՊԿ-ին եւ ԵԱՏՄ-ին։ Հայաստանի ներկայացուցիչները մասնակցում են այն օրենքների մշակմանը, որոնց համաձայն ապրում է նաեւ Ռուսաստանի տնտեսությունը։
Ադրբեջանի ներկայացուցիչները չեն մասնակցում այդ օրենքների մշակմանը եւ չունեն ազդեցություն Ռուսաստանի տնտեսության վրա։ Ադրբեջանը արտաքին գործընկեր է, իսկ Հայաստանը՝ Ռուսաստանի գործընկեր երկու կազմակերպությունների շրջանակներում, որոնցից մեկն ազդում է մեր խանութների գների վրա։ Հայաստանն ունի ազդեցություն ռուսական խանութներում ապրանքների արժեքի վրա, իսկ Ադրբեջանը չունի։
Այլ հարց է, որ ռուսաստանյան դիրքորոշումն այն է, որ Ռուսաստանը Հայաստանին եւ Ադրբեջանին երբեք չի թելադրելու, թե ինչպես նրանք պետք է կարգավորեն իրենց երկկողմ հարաբերությունները։
-Ցավոտ է մնում ռուսական սպառազինությունը չստանալու թեման, որի համար Հայաստանը վճարել է բավականին վաղուց։
- Սա ամենադժվար հարցերից մեկն է։ Որքան գիտեմ, որոշ ժամանակ առաջ այս հարցով հերթական նիստ էր կայացել։ Այդ հարցը տեխնիկական մասնագետների իրավասության ներքո է, բայց փաստն այն է, որ Ռուսաստանը որոշակի քանակությամբ զենք չի մատակարարել, քանի որ օգտագործել այն իր ռազմական կարիքների համար։
-Այսինքն՝ դա կապված չէ՞ Ռուսաստանի եւ Ադրբեջանի հարաբերությունների նոր որակի հետ։
-Բացարձակապես ոչ: Դա Ադրբեջանի հետ որեւէ կապ չունի եւ կապված է բացառապես  հատուկ ռազմական գործողության անցկացման հետ։
- Ամեն դեպքում, եթե խոսում ենք հասարակության կողմից նման հարցերի ընկալման մասին, նման իրավիճակները հանգեցնում են նրան, որ ավելի բարձր են հնչում այլ երկրներից զենք գնելու անհրաժեշտության մասին ձայները։
-Իսկ ի՞նչ է, Ռուսաստանը, առարկում է։ Օրինակ՝ հնդկական զենքի մատակարարումը Հայաստանին։ Ռուսաստանը ոչ մի կերպ չի առարկում։ Ռուսաստանը լավ հարաբերություններ ունի Հնդկաստանի հետ՝ ոչ այնքան մոտ, որքան Չինաստանի, սակայն Ռուսաստանը ոչ մի խոչընդոտ չի ստեղծել Հնդկաստանից զենք մատակարարելու համար։ Ավելին, կարող եմ ենթադրել, որ անգամ ողջունել է դա իր պարտավորությունները կատարելու անկարողության համատեքստում։
- «Ոչ մայր եւ ոչ էլ խորթ մայր» հոդվածում Դուք գրել էիք. «Ռուսաստանի հարեւանները չպետք է ոչ պատրանքներ ունենան, որ Մոսկվան կվճարի հավատարմության համար, ոչ էլ հույս, որ ընդհանուր աշխարհաքաղաքական տարածքում ուժերի օբյեկտիվ դասավորվածությունը կարելի է անտեսել»։ Կարելի՞ է այսպես վերաձեւակերպել. «Դուք արդեն հասուն եք, ինքներդ որոշեք, թե ինչպես ապրել, բայց միեւնույն ժամանակ մի մոռացեք, որ մենք ունենք «կարմիր գծեր», որոնք ավելի լավ է չհատել»։
- Մի փոքր ավելի բարդ է։ Բազմավեկտոր քաղաքականությունը ինչպես Հայաստանի կամ Ղազախստանի, այնպես էլ Ռուսաստանի իրավունքն է։ Այն, որ այսօր ավելի շատ գործոններ ենք հաշվի առնում, չի նշանակում, որ մոռացել ենք Հայաստանի մասին՝ նման բան չկա եւ չի կարող լինել։ Ադրբեջանում զանգվածային մակարդակով աջակցություն կա Ուկրաինային, մենք գիտենք, որ անցյալ տարի այնտեղ ցույցեր էին անցնում, իսկ Հայաստանի դեպքում նման բան չկա։ Ռուսաստանյան հասարակությունը դա շատ լավ գիտի։ Բայց միեւնույն ժամանակ կա աշխարհաքաղաքական իրողություն, որում բոլորս պետք է ավելի շատ էմպատիա ցուցաբերենք: Ընդունում եմ, որ Ռուսաստանը էմպատիայի հետ կապված խնդիրներ։ Մյուս կողմից՝ մեր հարաբերություններն ավելի բարդ են։ Ամերիկացիների մոտ ավելի դյուրին է՝ գերմանացիներին ասում են՝ դադարեցրեք առեւտուրը Ռուսաստանի հետ, հետո պայթեցնում են գազատարը։ Այսպիսի պարզ հարաբերություններ են: Մեր հարաբերություններն ավելի բարդ են։ Անկախության 30 տարիների ընթացքում Ռուսաստանը ոչ մի տեղ հեղաշրջում չի իրականացրել։ Ամերիկացիներն անընդհատ էն դա անում:
- 2021 թվականի հունիսին Դուք գրել էիք, որ «Թուրքիան Ռուսաստանի անվտանգության պարագծի մաս է դարձել»։
-Եվ մնում է այդպիսին։
- Ուկրաինայում իրադարձությունների սկզբից ի վեր Ռուսաստանի համար Թուրքիան էլ ավելի է կարեւոր նշանակություն է ստացել։ Ի՞նչ եք կարծում, Ռուսաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ այս հատուկ հարաբերությունները կարո՞ղ են նպաստել հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը։
-Մենք չգիտենք, թե ինչպիսին է լինելու Թուրքիայի ապագան։ Էրդողանի ռեսուրսը որոշ ժամանակ անց կարող է սպառման մոտենալ։ Մենք գիտենք, որ այդ երկիրը կառուցվածքային բնույթի լուրջ տնտեսական խնդիրներ ունի։ Գիտենք, թե ինչ գնաճ է Թուրքիայում, գիտենք, որ ոչ ոք փող չունի տնտեսական լուրջ խնդիրների դեպքում այդ երկիրը փրկելու համար։ Դրանք շատ մեծ գումարներ են՝ ամերիկացիները կամ ուրիշները այդքան փող չունեն, եւ մենք չգիտենք, թե ինչ կլինի Թուրքիայի հետ 5-7 տարի հետո։ Սրանք հիմնարար հարցեր են Ռուսաստանի եւ Հայաստանի համար։ Այստեղ մենք պետք է մի փոքր ավելի երկարաժամկետ դիտարկենք։
Առայժմ նրանք հավասարակշռված քաղաքականություն են վարում իրենց շատ վտանգավոր տեղում, իսկ հետո կտեսնենք։ Միգուցե ռուս-թուրքական հարաբերությունների ընդհանուր մթնոլորտն ինչ-որ կերպ նպաստի հայ-թուրքական կարգավորմանը, սակայն մենք չգիտենք, թե որքան հեռու կգնա այդ կարգավորումը։
Թուրքիան այս պահին հարմարավետ է Ռուսաստանի համար, այն ապահովում է շատ բաներ, որոնց կարիքը մենք ունենք։ Թեեւ ՆԱՏՕ-ի անդամ է, սակայն այն երկրներից է, որի հետ Ռուսաստանը չի փչացրել հարաբերությունները։ Իսկ հետո կերեւա։
Ռուսաստանում վերջին մեկուկես տարվա ընթացքում դիտանկյունը փոքր-ինչ փոխվել է. մենք մեծ ուշադրություն ենք դարձնում առաջին հերթին մեր տնտեսական կայունությանը։ Եվ մյուսներին նույնպես գնահատում ենք իրենց ներքին տնտեսական կայունությամբ։ Մենք թեւակոխել ենք շատ երկարատեւ հակամարտության մի շրջան, որտեղ մեզ համար ամենակարեւորը այնպիսի խնդիրներն են, ինչպիսիք են գնաճը, տեխնոլոգիաները, ներդրումները, միջազգային առեւտուրը։ Մենք շատ բաների հիմա նայում ենք պրիզմայով, եւ Հայաստանը նույնպես գնահատում ենք այս պրիզմայով։

Тимофей Бордачев: «Я не согласен с тем, что для России Азербайджан важнее Армении»
Интервью политолога, программного директора Международного дискуссионного клуба «Валдай» Тимофея Бордачева Медиамакс
- Если судить по последним заявлениям представителей российского МИД, создается впечатление, что отношения Армении и России дошли если не до критической, то до опасной точки. В частности, раньше было сложно представить, что Сергей Лавров будет публично говорить о том, что «американцы предлагают Армении прогнать русских». Как Вы думаете, насколько опасна эта ситуация, и видите ли Вы возможность возвращения двусторонних отношений в более спокойное русло.
- Честно скажу - я не вижу ничего тревожного. Мы же знаем, что наши бывшие американские партнеры пытаются везде делать России гадости. Это «нормально» для наших отношений, поскольку сейчас у нас с Америкой военно-политический конфликт. То, что мы об этом открыто говорим применительно к ситуации с  Арменией, не означает, что мы выражаем недоверие армянскому руководству. Это означает, что мы посылаем очередной сигнал американцам: «мы видим, что вы делаете». Ни в коем случае я бы не стал воспринимать это как какой-то упрек или выражение какого-то недоверия руководству Армении. Я предложил бы смотреть на это под другим углом.
- Но есть и факты. Армения фактически отказалась от размещения на границе с Азербайджаном наблюдательской миссии ОДКБ и разместила гражданскую миссию Европейского союза, которую не раз критиковали Сергей Лавров и Мария Захарова. Невооруженным глазом видно, что участились контакты Армении с представителями ЕС и США.
- Россия сейчас находится в состоянии военно-политического конфликта с блоком НАТО. И, безусловно, Россия рассматривает большинство внешне-политических сюжетов в контексте этого конфликта. С другой стороны, мы же не можем запретить руководству Армении вести диалог с западными партнерами. Мы не американцы, которые запрещают своим союзникам с кем-то разговаривать. Давайте вспомним времена до 2018 года. И тогда Армения вела диалог с Западом, все годы независимости всегда сохранялся этот многовекторный диалог.
Тимофей Бордачев Тимофей Бордачев
Да, сейчас мы его воспринимаем немного иначе.
Что касается отношения России к гражданской миссии Европейского Союза, то мы выражаем свою искреннюю точку зрения. Если руководство Армении считает целесообразным, Россия не может и не будет указывать руководству Армении, что ему делать. Мы просто обозначаем, что у ЕС плохая репутация в вопросах обеспечения безопасности, мы видим это в Боснии и Герцеговине, в Косово. Мы сохраняем за собой право давать свои оценки.
- Многие в Армении опасались, что начало войны в Украине повлияет на наш регион в том смысле, что занятость России на другом направлении развяжет руки Азербайджану и Турции. Собственно говоря, именно так и случилось.
- Действительно, Россия сейчас занята конфликтом с Западом, и она должна вести сейчас более взвешенную, более многогранную, более многовекторную политику - поскольку за исключением западного направления все остальные страны мира, скорее, играют на нашей стороне. Даже когда мы обсуждаем вопрос контрсанкций, то задаем себе первый главный вопрос – как не навредить тем странам, у которых с Россией хорошие отношения.
Вы правы в том, что сейчас Россия не может идти на радикальное ухудшение отношений с теми странами, с которыми у нас хорошие отношения. И, безусловно, это становится фактором. И я вполне допускаю, что последствия этого в традиционном армянском восприятии могут быть болезненными. Но специальная военная операция сделала многовекторность российской политики более ярко выраженной. И мы пока к этому не приспособились, и в Армении наши друзья пока не приспособились к этому.
- Если мы говорим о восприятии в Армении, то, думаю, у многих сложилось мнение, что сегодня Азербайджан более важен для России, чем Армения – по целому ряду причин. И людям сложно это принять.
- Я не согласен с тем, что Азербайджан для России важнее, чем Армения. Нет, такого не может быть.
- Почему?
- Хотя бы потому, что есть формальные признаки, согласно которым Армения в отношениях с Россией получает больше, чем Азербайджан. Это то, что недавно говорил президент России по поводу экономического роста Армении и зависимости этого роста от участия в общем рынке ЕАЭС. Давайте судить по фактам. Я категорически не согласен с тем, что Азербайджан для России важнее Армении.
- В феврале 2022 года Путин и Алиев подписали «Декларацию о стратегическом взаимодействии». Да, это по-прежнему уступает той правовой базе, что есть у России с Арменией, но изменения в уровне отношений с Азербайджаном все равно есть.
- Существенно уступает, поскольку Армения, кроме всего прочего, участвует в ОДКБ и ЕАЭС. Армянские представители участвуют в выработке тех законов, по которым живет в том числе и российская экономика.
Азербайджанские представители в выработке этих законов не участвуют и не влияют на российскую экономику. Азербайджан - это внешний партнер, а Армения - партнер России в рамках двух организаций, одна из которых влияет на цены в наших магазинах. Армения влияет на то, сколько в российских магазинах стоят продукты, а Азербайджан не влияет.
Другое дело, что российская позиция состоит в том, что Россия не будет указывать ни Армении, ни Азербайджану, каким образом они должны урегулировать двусторонние отношения.
- Болезенной остается тема неполучения Арменией российских вооружений, оплата за которые была произведена достаточно давно.
- Это один из самых сложных вопросов. Насколько я знаю, какое-то время назад состоялось очередное заседание по данному вопросу. Он находится в компетенции технических специалистов, но фактом является то, что определенное количество вооружений Россия не поставила, поскольку задействовала их в своих военных целях.
- То есть, это никак не связано с новым качеством отношений России с Азербайджаном?
- Абсолютно нет. Это никак не связано с Азербайджаном, это связано только с проведением специальной военной операции.
- В любом случае, опять если мы говорим о восприятии таких вопросов обществом, подобные ситуации приводят к тому, что все громче звучат голоса о необходимости закупать вооружения у других стран.
- А Россия, что, возражает? Вот, например, поставки индийского оружия в Армению. Россия против этого никак не возражает. У России с Индией хорошие отношения - не такие близкие, как с Китаем, но Россия же не чинила никаких препятствий поставкам вооружений из Индии. Более того, могу предполагать, что она их приветствовала именно в контексте собственной неспособности выполнить свои обязательства.
- В статье «Не мать и не мачеха» Вы писали: «У соседей Москвы не должно быть ни иллюзий, что Москва станет платить за лояльность, ни надежд, что объективной расстановкой сил на общем геополитическом пространстве можно пренебрегать». Можно перефразировать так: «вы уже взрослые ребята, сами решайте, как вам жить, но в тоже время, не забывайте, что у нас есть «красные линии», которые лучше не нарушать».
- Все чуть сложнее. Многовекторная политика является правом Армении или Казахстана, но и России. То, что сегодня мы учитываем больше факторов, не значит, что мы забыли про Армению - такого нет и быть не может. В Азербайджане существует поддержка Украины на массовом уровне, мы знаем, что там были демонстрации в прошлом году, а с Арменией такого нет. Российское общество это прекрасно знает. Но вместе с тем существует такая геополитическая реальность, в которой все мы должны проявлять больше эмпатии. У России тоже бывают проблемы с эмпатией, я это признаю. С другой стороны, у нас отношения более сложные. У американцев попроще: они говорят немцам - прекратите торговать с Россией, потом взрывают газопровод. Такие вот очень простые отношения. У нас - более сложные отношения. За 30 лет независимости Россия нигде не устраивала переворотов. Американцы делают это постоянно.
- В июне 2021 года Вы писали, что «Турция стала частью российского периметра безопасности».
- И остается таковой.
- После начала событий в Украине Турция приобрела для России еще большую важность, чему есть множество подтверждений. Как Вы думаете, эти особые отношения России и Турции могут способствовать нормализации армяно-турецких отношений?
- Мы не знаем - каким будет будущее Турции.  Ресурс Эрдогана может через какое-то время оказаться близким к своему исчерпанию. Мы знаем, что эта страна испытывает серьезные экономические проблемы структурного характера. Мы знаем, какая там инфляция, мы знаем, что ни у кого нет денег, чтобы в случае серьезных проблем в экономике «вытягивать» и спасать такую страну. Это очень большие деньги, у американцев нет таких денег, ни у кого нет таких денег,  и мы не не знаем, что будет с Турцией через 5-7 лет. Вот это фундаментальные вопросы для России и для Армении. Здесь мы должны смотреть немножко вдолгую.
Пока они ведут взвешенную политику на своем, очень опасном, месте, а дальше видно будет. Может быть, общая атмосфера российско-турецких отношений как-то поспособствует армяно-турецкой нормализации, но мы не знаем, насколько эта нормализация далеко пойдет.
Для России в данный момент Турция комфортна, она обеспечивает многие вещи, которые нам нужны.  Хоть она и является членом НАТО, но относится к числу стран, с которыми у России не испорчены отношения. А дальше видно будет.
У нас в России за последние полтора года немного изменился ракурс: в первую очередь, мы придаем большое внимание своей экономической устойчивости. И других мы оцениваем по их внутренней экономической устойчивости. Мы вступили в период очень продолжительного конфликта, в рамках которого для нас самое важное - это такие вопросы, как инфляция, цены, функционирование экономики,  технологии, инвестиции, международная торговля. Мы на многое смотрим через эту призму, и Армению мы оцениваем через эту призму.