«Ռուսաստանի հարեւանները չպետք է պատրանքներ ունենան» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ պատերազմի դեպքում Ռուսաստանի դիրքորոշումը թելադրվում էր ռազմավարական առաջնահերթություններով, այլ ոչ թե պատմականորեն ձեւավորված ակնկալիքներով։
Այս մասին գրում է «Վալդայ» ակումբի ծրագրային տնօրեն Տիմոֆեյ Բորդաչովը «Ոչ մայր եւ ոչ էլ խորթ մայր» հոդվածում, որը հրապարակվել է «Ռուսաստանը գլոբալ քաղաքականության մեջ» ամսագրում։
«Այս դեպքում Ադրբեջանի կողքին Թուրքիան էր, որի հարաբերություններն Արեւմուտքի հետ այնքան խճճված են, որ հնարավոր չէ խոսել Հայաստանի պարտության արդյունքում Եվրոպայի կամ ԱՄՆ-ի դիրքերի ամրապնդման մասին։ Անկարան արդեն բավականին վաղուց հանդես է իբրեւ Ռուսաստանի գործընկեր, որն ինքնուրույն է իր որոշումներում։ Դա թույլ է տալիս Մոսկվային համոզված լինել, որ թուրքական ակտիվությունը միշտ կարող է հավասարակշռվել հենց Ռուսաստանի կամ Իրանի կողմից»,- գրում է քաղաքագետը։
«Ռուսաստանի հարեւանները չպետք է ոչ պատրանք ունենան, որ Մոսկվան կվճարի հավատարմության համար, ոչ էլ հույս, որ ընդհանուր աշխարհաքաղաքական տարածքում ուժերի օբյեկտիվ դասավորվածությունը կարելի է անտեսել։ Այս ըմբռնումն ապագայում պետք է դառնա Ռուսաստանը պատմականորեն որպես մետրոպոլիա ընկալելու հաղթահարման ամենահուսալի միջոցը։ Ինքնիշխան որոշումներ կայացնելու կարողությունը նշանակում է վարքագիծ, որը հիմնված է ոչ թե պատմական փորձի, այլ սեփական դիրքորոշման ռացիոնալ գնահատման վրա: Ռուսաստանն, իր հերթին, արդեն իսկ ցուցադրում է այդ կարողությունը գլոբալ առումով, երբ հոգ է տանում այն մասին, որ իր հակամարտությունն Արեւմուտքի հետ չհատի ռազմական բախման վտանգավոր սահմանը։
Երկարաժամկետ հեռանկարում հաջողակ լինելու համար Ռուսաստանի արտաքին քաղաքականությունը իրեն շրջապատող տարածքում անխուսափելիորեն կպահանջի կոնկրետ նպատակների եւ խնդիրների մշտական վերանայում: Դրանց բովանդակությունն ամեն անգամ կախված կլինի ավելի լայն բնույթի նկատառումներից՝ գլոբալ առումով ուժերի հավասարակշռության դինամիկայից կամ միջին խաղացողների (Եվրոպա, Թուրքիա, Իրան) հետ հարաբերություններից, ինչպես նաեւ հարեւանների ներքին էվոլյուցիայից»,- նշում է Տիմոֆեյ Բորդաչովը։

«У соседей России не должно быть иллюзий» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. В случае с войной между Азербайджаном и Арменией позиция России определялась стратегическими приоритетами, а не исторически возникшими ожиданиями.
Об этом пишет программный директор Международного дискуссионного клуба «Валдай» Тимофей Бордачев в статье «Не мать и не мачеха», опубликованной в журнале «Россия в глобальной политике».
«В этом случае на стороне Азербайджана выступала Турция, отношения которой с Западом носят настолько запутанный характер, что говорить об усилении позиций Европы или США в результате армянского поражения не приходится. Анкара уже достаточно давно выступает в качестве самостоятельного в своих решениях партнера России. Это позволяет Москве быть уверенной в том, что турецкий активизм всегда может быть сбалансирован самой Россией, либо такой средней региональной державой, как Иран», - пишет политолог.
«У соседей России не должно быть ни иллюзий, что Москва станет платить за лояльность, ни надежд, что объективной расстановкой сил на общем геополитическом пространстве можно пренебрегать. Это понимание должно стать в будущем самым надёжным способом преодолеть историческое восприятие России как метрополии, а не самостоятельной, хотя и по определению дружественной державы. Способность принимать суверенные решения означает поведение не на основе исторического опыта, а исходя из рациональной оценки своего положения. Россия, в свою очередь, уже демонстрирует такую способность в глобальном масштабе, когда заботится о том, чтобы её конфликт с Западом не пересёк опасную черту военного столкновения.
Чтобы быть успешной в долгосрочной перспективе, российская политика на окружающем пространстве неизбежно потребует постоянного пересмотра конкретных целей и задач. Их содержание каждый раз будет зависеть от соображений более широкого характера – динамики баланса сил в глобальном масштабе или отношений со средними игроками (Европа, Турция, Иран), а также внутренней эволюции соседей», - отмечает Тимофей Бордачев.