«Թուրքիան Ռուսաստանի անվտանգության պարագծի մաս է դարձել» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Քաղաքագետ, «Վալդայ» ակումբի ծրագրային տնօրեն Տիմոֆեյ Բորդաչեւի կարծիքով, «Թուրքիան Ադրբեջանի, Ղազախստանի եւ Ուզբեկստանի հետ միասին դարձել է Ռուսաստանի անվտանգության պարագծի մի մասը»:
«Իրականում դա շատ կարեւոր իրադարձություն է, որը տեղի էր ունեցել վերջին մեկ տարվա ընթացքում», - ասել է նա «Մոսկովսկի կոմսոմոլեց» թերթին տված հարցազրույցում:
«Թուրքիան, ինչպես ասել էր Վլադիմիր Պուտինը, շատ հուսալի եւ հարմարավետ գործընկեր է Ռուսաստանի համար: Եվ այս հարմարավետության հիմնական պատճառն այն է, որ արտակարգ իրավիճակներում Ռուսաստանը կարող է ռազմական ուժ կիրառել Թուրքիայի դեմ՝ առանց նման բախումը համաշխարհային հակամարտության վերածելու վտանգի», - ասել է քաղաքագետը:
Նրա խոսքով ՝ «Ռուսաստանը չի պատրաստվում գրավել Թուրքիան, փոխել այնտեղ քաղաքական ռեժիմը կամ այն դարձնել իր արբանյակը»:
«Թուրքիան գտնվում է ներքաղաքական ծանրագույն իրավիճակում: Դա մի երկիր է, որը 40 տարի կանգնած էր Եվրամիության նախասենյակում: Թուրքիան մի երկիր է, որը նախագահ Էրդողանի օրոք փորձում է գտնել իր ճանապարհը միջազգային գործերում: Եվ ճանապարհի այդ ընտրությունը Թուրքիայից պահանջում է իր փոքր մակարդակով նույնը, ինչ 15-20 տարի առաջ պահանջվում էր Ռուսաստանից՝ հակամարտություն Արեւմուտքի հետ: Էրդողանն այժմ գնում է նույն ճանապարհով: Սակայն այն ամենն, ինչ նա ունի, ավելի քիչ է. ավելի քիչ փող, ավելի փոքր բանակ: Սակայն նա ցանկանում է անկախ լինել: Եվ որքան շատ է նա ձգտում անկախությանը, այնքան շատ է դա ջղայնացնում Արեւմուտքին: Գիտակցելով, որ Ռուսաստանը չի պատրաստվում գրավել Թուրքիան, Էրդողանը դառնում է ոչ թե Արեւմուտքի, այլ Ռուսաստանի ծայրամաս: Իրականում սա շատ կարեւոր իրադարձություն է, որը տեղի էր ունեցել վերջին մեկ տարվա ընթացքում. Թուրքիան Ադրբեջանի, Ղազախստանի եւ Ուզբեկստանի հետ միասին դարձել է Ռուսաստանի անվտանգության պարագծի մի մասը», - ասել է Տիմոֆեյ Բորդաչեւը:
Քաղաքագետի կարծիքով, «Կովկասում Թուրքիայի ուժեղացումը կարող է սպառնալ Ռուսաստանի անվտանգությանը միայն այն դեպքում, եթե ԱՄՆ-ն վերականգնի վերահսկողությունը Թուրքիայի արտաքին եւ պաշտպանական քաղաքականության վրա»:
«Այժմ այս վերահսկողությունը գտնվում է ամենաթույլ վիճակում ՝ ողջ ժամանակակից պատմության ընթացքում: Եթե Թուրքիային կրկին ստիպեն դառնալ ԱՄՆ-ի արբանյակ, ինչպես «սառը պատերազմի» ժամանակ էր, դա կսպառնա Ռուսաստանի շահերին: Թուրքիան ինքը չի կարող որեւէ տեղ սպառնալ ռուսական շահերին, քանի դեռ Ռուսաստանը ուժեղ եւ ինքնավստահ պետություն է», - եզրափակել է նա:

«Турция стала частью российского периметра безопасности» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Политолог, программный директор Валдайского клуба Тимофей Бордачев считает, что «Турция наряду с Азербайджаном, Казахстаном и Узбекистаном стала частью российского периметра безопасности».
«Это на самом деле очень важное событие, которое произошло в течение последнего года», - сказал он в интервью газете «Московский комсомолец».
«Турция, как сказал Владимир Путин, является для России очень надежным и комфортным партнером. И главная причина этой комфортности состоит в том, что Россия может в случае крайней необходимости применить против Турции военную силу, не рискуя превратить такой конфликт в общемировой», - заявил политолог.
По его словам, «Россия не собирается захватывать Турцию, менять там политический режим и делать Турцию своим сателлитом».
«Турция находится в сложнейшей внутриполитической ситуации. Это страна, которая сорок лет простояла в прихожей Европейского союза, куда ее в итоге так и не приняли. Турция - страна, которая при президенте Эрдогане пытается выбрать свой путь в международных делах. И этот выбор своего пути требует от Турции на ее маленьком уровне того же, что 15–20 лет назад потребовалось от России: конфликта с Западом. Эрдоган идет сейчас тем же самым путем. Только у него всего меньше - денег меньше, армия меньше. Но он хочет быть самостоятельным. И чем больше он хочет быть самостоятельным, тем большее раздражение это вызывает на Западе. При понимании того, что Россия Турцию завоевывать не собирается, Эрдоган становится периферией не Запада, а России. Это на самом деле очень важное событие, которое произошло в течение последнего года: Турция наряду с Азербайджаном, Казахстаном и Узбекистаном стала частью российского периметра безопасности», - сказад Тимофей Бордачев.
По мнению политолога, «усиление Турции на Кавказе может угрожать российской безопасности только в том случае, если США восстановят свой контроль над турецкой внешней и оборонной политикой».
«Сейчас этот контроль находится в максимально ослабленном состоянии за всю современную историю. Если Турция будет опять вынуждена стать сателлитом США, каким она была в период «холодной войны», это будет угрожать российским интересам. Сама по себе Турция не может нигде угрожать российским интересам, пока Россия является сильным и уверенным в себе государством», - заключил он.