Դավիթ Տոնոյան. Քաղաքական մելամաղձը սպառնում է մեր ժողովրդին - Mediamax.am
- Պատերազմի ավարտից հետո Հայաստանում եւ մեր երկրի սահմաններից դուրս քննարկվում է Ձեր հայտնի «նոր պատերազմ՝  նոր տարածքներ» արտահայտությունը: Մասնավորապես, հունվարի 18-ի ասուլիսում այն հիշատակեց նաեւ Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարը: Չե՞ք ափսոսում այդ հայտարարության համար:
- Մոտ մեկ ու կես տարի առաջ ԱՄՆ հայ համայնքի հետ հանդիպման ժամանակ արված հայտարարությունն արձագանք էր Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության՝ արցախյան խնդիրը պատերազմի միջոցով լուծելու հայտարարություններին, որոնք «հիմնավորվում էին» բանակցությունների անարդյունավետությամբ:
Որքան էլ պնդեն Ալիեւը եւ հայաստանյան քաղաքական որոշ գործիչներ, այդ հայտարարությունը բանակցությունների ձախողման եւ պատերազմի վերսկսման առիթ հանդիսանալ չէր կարող։ Նույն տրամաբանությամբ՝ պատերազմ կարող էր սկսվել ամեն օր, քանի որ Ադրբեջանի ղեկավարները մշտապես խոսում էին խնդրի ռազմական լուծման մասին։ Ավելին, տասնամյակներ շարունակ աշխարհում «չեն նկատում» Ալիեւի այն հայտարարությունները, որ «Երեւանը պատմական ադրբեջանական տարածք է»:
Պետք է հստակ ամրագրել, որ հակամարտության խաղաղ քաղաքական կարգավորումից հրաժարված կողմը Ադրբեջանն էր։ Բանակցային գործընթացի խաթարման եւ պատերազմի նախաձեռնողը Իլհամ Ալիեւն էր ու նրան հրահրած եւ բազմակողմանի աջակցություն ցուցաբերած Թուրքիան:
Իմ խորին համոզմամբ, 1994 թվականից հետո հայկական զինված ուժերի կողմից զբաղեցրած աշխարհագրական բնագծերի պայմաններում առաջնագծի ամրաշինմանն ուղղված աշխատանքները, ինչպես նաեւ մարտական հերթապահության կազմակերպումը եւ զինված ուժերի հագեցումը ժամանակակից սպառազինությամբ եւ ռազմատեխնիկայով երկարաժամկետ առումով չէին լուծում արցախահայության անվտանգության ապահովման ու տնտեսական զարգացման գերխնդիրը։
Ո՞րն էր վերոհիշյալ բնագծերով սահմանազատված տարածքների պահպանման վերջնանպատակը՝ պատմական արդարության վերականգնո՞ւմը, արցախահայության եւ Հայաստանի Հանրապետության երկարաժամկետ եւ կայուն անվտանգության ապահովո՞ւմը, տնտեսական զարգացո՞ւմը, թե՞ Արցախի միջազգայնորեն ճանաչված  կարգավիճակի դիմաց տարածքների վերադարձման վերաբերյալ վարվող բանակցային գործընթացի համար բարենպաստ պայմանների ստեղծումը։
Վստահաբար՝ ոչ առաջինը, ոչ երկրորդը, ոչ էլ երրորդը։ Երկարաժամկետ եւ կայուն անվտանգության ապահովման ու տնտեսական զարգացման հարցերն առկա աշխարհաքաղաքական պայմաններում եղած բնագծերով եւ հայեցակարգային պաշտպանական կեցվածքով չէին լուծվելու, ու բանակցությունների ձախողումը վաղ թե ուշ հանգեցնելու էր պատերազմի։
Ուստի, 26 տարի վարվող պաշտպանական եւ արտաքին քաղաքականության շրջանակներում՝ առկա սոցիալական եւ ժողովրդագրատնտեսական հնարավորությունների սահմաններում ոչ պատերազմական պայմաններում ապահովվել է չորրորդը՝ հայկական կողմի համար «շահեկան»
կարգավորման գործընթացի շարունակականությունը։
- Դուք ասել էիք, որ պատերազմի դեպքում հայկական կողմը պետք է գործողությունները տեղափոխի հակառակորդի տարածք: Մասնավորապես, ասել էիք, որ «անհրաժեշտության դեպքում մեր գրոհային խմբերը կարող են քաոս ստեղծել հակառակորդի թիկունքում»: Ինչո՞ւ դա տեղի չունեցավ:
- Այո, նշված գրոհային ստորաբաժանումների ստեղծումը եւ դրանց պատրաստումը հակառակորդի տարածքում գործելու համար, Զինված ուժերի համալրումը բազմաֆունկցիոնալ կործանիչներով, տարատեսակ ԱԹՍ-ներով եւ գերճշգրիտ հրթիռահրետանային համակարգերով, ինչպես նաեւ հետախուզական եւ հատուկ նշանակության կարողությունների զարգացումն ի վերջո բերելու էին հայեցակարգային փոփոխությունների:
Սակայն ՀՀ նախագահի 2018թ. փետրվարի 17-ի հրամանագրով հաստատված «ՀՀ Զինված ուժերի 2018-2024 թթ. արդիականացման ծրագիրը», խմբագրված եւ Անվտանգության խորհրդի կողմից 2019 թվականին նորից ընդունված Զինված ուժերի զարգացման պլանը, կառավարության կողմից վերանայվող «Սպառազինությունների եւ ռազմական տեխնիկայի զարգացման ծրագիրը», նախաձեռնված «Պաշտպանության ռազմավարական վերանայումը» ամբողջ ծավալով չէին իրագործվել։ Մենք չհասցրեցինք պատրաստվել «անհպում» պատերազմին՝ հինգերորդ սերնդի սպառազինության կիրառմամբ։
Պաշտպանության ոլորտի եւ զինված ուժերի զարգացման առաջնահերթությունների վերաբերյալ 2020թ. հունիսի 9-ին հրապարակված տեսլականում ես նշել էի, որ մեկնարկել է Զինված ուժերի լայնածավալ վերազինման գործընթաց՝ սկսած հրաձգային զենքերից մինչեւ հեռահար հրթիռային համակարգեր եւ մարտական բազմաֆունկցիոնալ ավիացիա, սակայն մենք ճանապարհի սկզբին էինք:
Վերազինումը նպատակաուղղված էր, մասնավորապես, զինված ուժերի ստորաբաժանումներն այնպիսի շարժունակ, ժամանակակից եւ գերճշգրիտ զինատեսակներով համալրելուն, որոնք կգործեն ավտոմատ կառավարման տիրույթում եւ կապահովեն ստորաբաժանումների ապակենտրոնացված ինքնուրույն գործողությունները: Համոզված եմ, որ մենք չունեինք այլընտրանք, քան այս ձեւաչափով պատերազմելը։
Բոլոր հայտարարություններն արվել են՝ հաշվի առնելով հակառակորդի հնարավոր գործողությունների եւ տարածաշրջանային զարգացումների կանխատեսելիությունը, սակայն Թուրքիայի անմիջական եւ վարձկանների զանգվածային ներգրավման, մատակարարման ուղիների ամբողջական արգելափակման ռիսկերի թերի գնահատմամբ։
Եթե իմ առաջ քաշած ծրագրային ու հայեցակարգային մոտեցումները գնահատվում են որպես «ամպագոռգոռ», «իրականությունից կտրված» եւ «հոխորտանք», ապա հայաստանյան որոշ քաղաքական գործիչների ոչ կոմպետենտությունը, թուլամորթությունն ու մելամաղձության դրսեւորումները պարզապես անվտանգության սպառնալիք են մեր ժողովրդի համար։ Մենք պարտություն ենք կրել բոլոր առումներով անհավասար մարտում, բայց դա որեւէ մեկին իրավունք չի տալիս խաղալ մեր ժողովրդի ազգային արժանապատվության հետ: Պետք է դադարեցնել մարդկանց հոգեբանորեն հյուծող այս քաղաքական մղձավանջը եւ թերարժեքության բարդույթ ներարկելու փոխարեն վերլուծել սխալները, դասեր քաղել ու աշխատել: Մենք չափազանց բարձր գին ենք վճարել, հազարավոր երիտասարդներ իրենց կյանքն են տվել հանուն Հայրենիքի եւ մեր շահերի պաշտպանության, եւ պարտվողական ելույթներն անարգում են նրանց հիշատակը:
- Շատերը պնդում են, որ Դուք՝ շուրջ երկու տասնամյակ աշխատելով Հայաստանի երկրորդ եւ երրորդ նախագահների հետ, դավաճանություն գործեցիք՝ համաձայնելով մաս կազմել Նիկոլ Փաշինյանի կառավարությանը:
- 2018 թվականի գարնանը համաձայնելով ստանձնել պաշտպանության նախարարի պաշտոնը՝ առաջնորդվել եմ բացառապես պարտքի զգացումով: Ես աշխատել եմ հանուն Հայաստանի Հանրապետության, իսկ ձեր մատնանշած «շատերը» կամ կարծրատիպային պատկերացումներ ունեն պետական ծառայության մասին՝ հատկապես պաշտպանության եւ անվտանգության ապահովման ոլորտներում, կամ էլ առաջնորդվում են այլ դրդապատճառներով եւ շահերով: Հակված եմ դիտարկել այլ շահերի վարկածը, քանի որ տեսնում եմ, թե ինչպիսի ջանասիրությամբ եւ հետեւողականությամբ են հայկական մեդիադաշտ բերվում ադրբեջանական տելեգրամյան ալիքներում սկիզբ առնող հերյուրանքները՝ իմ եւ ընտանիքիս մասին:
Ինչ վերաբերում է նախկին եւ գործող գործիչների հետ մարդկային փոխհարաբերություններին, ապա դրանք խիստ անձնական տիրույթում են գտնվում եւ կողմնակի գնահատանքի արժանանալու պարագայում, որպես կանոն, վերածվում են բամբասանքի։
- 2,5 տարվա ընթացքում Զինված ուժերը հաճախ ուղղակի կամ քողարկված հարվածներ են ստացել իշխող ուժի կամ դրա հետ սերտ կապեր ունեցող ՀԿ-ներից եւ այլ շրջանակներից: Ինչո՞ւ հրապարակայնորեն չեք արձագանքել դրանց:
- Ես փոփոխությունների կառավարման պրակտիկ ու ճկուն մեթոդի կողմնակիցն եմ։ Պահանջվող եւ անհրաժեշտ փոփոխությունների գործընթացին խոչընդոտող հիմնական գործոններից մեկը մարդկանց բնական հակումն է իներցիային: Մարդիկ դիմակայում են փոփոխություններին, քանի որ դրանք կարող են նրանց անհարմարություն պատճառել: Մենք ապրում ենք Հայաստանում, որտեղ «դեմքի պահպանումը» մեծ դեր է խաղում միջանձնային հարաբերություններում, եւ ես նախապատվությունը տվել եմ բոլոր կողմերի հետ համբերատար աշխատելուն՝ ակնկալելով գիտակցության կամ ընկալման փոփոխություն թե՛ իշխանության գործընկերներից, թե՛ ՀԿ-ների ներկայացուցիչներից։
- Գլխավոր շտաբի պետ Օնիկ Գասպարյանն ասել է, որ 2020թ. հունիսի 12-ին Անվտանգության խորհրդի նիստում զեկուցել է, որ «այլեւս մեր հակառակորդը միայն Ադրբեջանը չէ, այլեւ Թուրքիան: Հետեւաբար՝ այդ պետությունների համահավաք ռազմական ներուժին Հայաստանը չի կարող արդյունավետ դիմակայել, եւ անհրաժեշտ է քաղաքական ու դիվանագիտական ողջ ներուժն ուղղել պատերազմից խուսափելուն կամ գոնե այն հետաձգելուն»: Ինչպիսի՞ն է եղել Ձեր դիրքորոշումն Անվտանգության խորհրդի այդ նիստում:
- Նիստում զեկուցվել է ՊՆ եւ ԳՇ համակարգված եւ համաձայնեցված մոտեցումը։
- Այդ դեպքում որքանո՞վ եք համարժեք համարում Տավուշում հուլիսյան մարտերի PR-արշավը, որը չէր կարող հավելյալ անհանգստություն չպատճառել Ադրբեջանին եւ Թուրքիային:
- Ձեր նշած «PR-կամպանիան» ու Ադրբեջանին եւ Թուրքիային «լրացուցիչ անհանգստությունը» վերջին բաներն էին, որ մեզ՝ Զինված ուժերի ներկայացուցիչներիս, հետաքրքրում էին։ Ռազմական նպատակների հասնելու տեսանկյունից ԶՈՒ գործողությունները եղել են գրեթե անթերի: Բայց մեզ համար անսպասելի էր  Ալիեւի եւ ադրբեջանական էլիտայի անհավասարակշիռ կեցվածքը, որին գումարվեցին Թուրքիայի բավականին կոշտ «եղբայրական» հավաստիացումները՝ Հայաստանին պատժելու վերաբերյալ՝ «տարածաշրջանային իրողություններին չտիրապետելու եւ իրավիճակը ապակայունացնելու» համար։
- Օնիկ Գասպարյանը նաեւ ասել է, որ պատերազմի 4-րդ օրը նշել է, որ 2-3 օրվա ընթացքում անհրաժեշտ է միջոցներ ձեռնարկել պատերազմը կանգնեցնելու համար, հակառակ դեպքում յուրաքանչյուր հաջորդ օրերի ընթացքում ունենալու ենք բանակցային գործընթացի համար ավելի ոչ բարենպաստ պայմաններ: Ինչպիսի՞ն է եղել Ձեր դիրքորոշումը:
- Պաշտպանության նախարարությունը եւ Զինված ուժերը անկեղծ եւ անձնազոհաբար արել են ավելին, քան հնարավոր էր՝ հանուն հաղթանակի։ Իսկ Գլխավոր շտաբի սառը հաշվարկի հիման վրա կատարված վերլուծությունը համաձայնեցված էր ինձ հետ։
- Կան բազմաթիվ հրապարակումներ եւ վկայություններ այն մասին , որ Պաշտպանության բանակում տիրել է խառնաշփոթ իրավիճակ, ռազմական գործողությունների պլանավորմանը մասնակցել են մարդիկ, որոնք չեն ունեցել նման լիազորություններ: Ինչպե՞ս կարող էր նման իրավիճակ ստեղծվել:
- Համոզված եմ, որ ներքաղաքական իրավիճակի կայունացման պայմաններում քննություն կիրականացվի ու նմանատիպ բոլոր հարցերին պատասխաններ կտրվեն։
- Ո՞րն եք համարում Ձեր անձնական ամենամեծ բացթողումը այս պատերազմի ընթացքում:
- Չկարողացա հաղթահարել պատերազմի պայմաններում վարչապետ-պաշտպանության նախարարություն-Գլխավոր շտաբ հրամանատարական ուղղահայացին վերաբերող անհստակությունը եւ դրանից առաջացող խոչընդոտները։ Մասնավորապես, այն հարցերում, որոնք վերաբերում էին զորահավաքին, Անվտանգության խորհրդի դերակատարությանը եւ գործառույթներին, Հայաստանի Զինված ուժեր-ՊԲ-Արցախի նախագահ գործառույթներին եւ պաշտոնեական փոխհարաբերություններին, Արցախում ինքնապաշտպանության կազմակերպմանն ու բնակչության տարհանմանը։
2015 թ-ին ընդունված նոր Սահմանադրությամբ պատերազմի ժամանակ պաշտպանության նախարարը փաստացի դուրս է մնում ռազմական գործողությունների պլանավորման եւ վարման գործընթացից, քանի որ այդ լիազորությունները վերապահվում են Գերագույն հրամանատարին եւ Զինված ուժերի Գլխավոր շտաբի պետին։ Սահմանադրական փոփոխություններից հետո «Պաշտպանության մասին» օրենքում փորձ արվեց կարգավորել այդ անհստակությունը, որը, ինչպես կյանքը ցույց տվեց, այնուամենայնիվ, բավարար չէր:
Այդուհանդերձ, ինչպես ասել եմ նոյեմբերի 20-ի ուղերձում, պատրաստ եմ կրել իմ բաժին պատասխանատվությունը:
- Պատերազմի ընթացքում եւ հետպատերազմյան շրջանում շատ է քննարկվել եւ քննարկվում այն հարցը, թե արդյոք Ռուսաստանն աջակցե՞ց իր դաշնակից Հայաստանին, թե՞ ոչ: Ո՞րն է ձեր գնահատականը:
- Պատերազմի ողջ ընթացքում ես մշտական կապի մեջ եմ եղել Ռուսաստանի պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուի հետ: Եղել են օրեր, երբ մենք օրական մի քանի անգամ ենք խոսել հեռախոսով: Հասկանալի պատճառներով չեմ բացի բոլոր փակագծերը, բայց կարող եմ միանշանակ ասել, որ ծավալված պատերազմի պայմաններում Ռուսաստանն արել է առավելագույնը՝ իր դաշնակցային պարտավորությունների կատարման առումով: Ավելին, զուտ պաշտպանության ոլորտի թեմաներից բացի, ՌԴ պաշտպանության նախարարի հետ մեր մշտական աշխատանքային կապի շնորհիվ հաջողվել է լուծել մի շարք այլ կարեւոր հարցեր:

Exclusive interview of former Defense Minister of Armenia Davit Tonoyan to Mediamax
- Your famous statement “New war, new territories” has been discussed in and outside Armenia since the end of the war. In particular, the Russian Foreign Minister also mentioned it at a press conference on January 18. Do you have regrets about it?
- The statement made during a meeting with the U.S. Armenian community about a year and a half ago was a response to the statements of Azerbaijani military-political leadership to resolve the Artsakh issue through war, which were “substantiated” by the futility of negotiations. Yes, the statement was emotional, but I don’t regret it.
No matter how much Aliyev and some Armenian politicians insist, that statement could not be a reason for the failure of the negotiations and resumption of the war. By the same logic, the war could have started every day, since the leaders of Azerbaijan were always talking about the military solution of the issue. Moreover, for decades the world has failed to “notice” Aliyev’s statements that “Yerevan was the historical territory of Azerbaijani.”
It should be clearly stated that Azerbaijan rejected the peaceful political settlement of the conflict. The initiator of the war and the disruption of the negotiation process were Ilham Aliyev and Turkey that had provoked and supported him in many ways.
I strongly believe that in conditions of geographical boundaries occupied by the Armenian Armed Forces after 1994, the reinforcement of military positions, the organization of combat duty and the armament of troops with modern weaponry did not solve the main task of ensuring the security and the economic development of Armenians of Artsakh.
What was the ultimate goal of retention of the territories delimited by above-mentioned boundaries? The restoration of historical justice, provision of long-term and sustainable security of Armenians of Artsakh and the Republic of Armenia, economic development, or creation of favorable conditions for negotiations on the return of territories in exchange for the internationally recognized status of Artsakh?
Certainly, neither the first, nor the second, nor the third. In today’s geo-political conditions with current boundaries and defensive posture existing, issues of long-term and sustainable security and economic development would not have been resolved, and the failure of the negotiation process would have sooner or later led to war.
Therefore, within the framework of defense and foreign policy pursued over the last 26 years, within the limits of existing social and demographic-economic capabilities, the fourth has been ensured in non-war conditions - the continuity of the “beneficial” settlement process for the Armenian side.
- You have stated that in case of war the Armenian side should move hostilities to the adversary’s territory. In particular, you have stated that “in case of necessity our attack groups may create a chaos in the back of the adversary.” Why did this not happen?
- Yes, the formation of these assault units and their training to operate in enemy territory, the equipment of Armenian Armed Forces with multifunctional fighter jets, various UAVs and high-precision missile systems, as well as the development of intelligence and special forces capabilities would have eventually led to conceptual changes.
However, the “2018-2024 Modernization Program for the Armenian Armed Forces” approved by the Armenian President’s decree of February 17, 2018, Armed Forces Development Plan
edited and adopted by the Security Council in 2019, initiated Strategic Defense Review had not yet been fully implemented. We didn’t have time to prepare for a “contactless” was with the use of 5th generation weapons.
In the Vision on the priorities for the development of the defense sector and the Armed Forces published on June 9, 2020, I mentioned that a large-scale rearmament of the Armed Forces had begun, ranging from small arms to long-range missile systems and multi-functional fighter jets. However, we were at the beginning of the road.
The rearmament was aimed at recruiting the subdivisions of the Armed Forces with such mobile, modern and high-precision weapons that would operate in the field of the automatic command and control and would ensure the decentralized independent actions of subdivisions. I am convinced that we had no alternative but to go to war in this format.
All the statements were made taking into consideration the predictability of regional developments and possible actions of the enemy, but with an inadequate assessment of the risks of direct involvement of Turkey, mass involvement of mercenaries, and complete blockade of supply routes.
If my conceptual and program approaches are assessed as “pompous” and “arrogant”, then the incompetent, spinelessness and melancholic manifestations of some Armenian politicians are a security threat to our people. We have lost an unequal battle in all respects, but that does not entitle anyone to play with the national dignity of our people. This political nightmare that psychologically exhausts people needs to stop, and instead of injecting a complex of inferiority, we have to analyze the mistakes, learn the lessons and work. We have paid an extremely high price. Thousands of young people have given their lives for the sake of our Homeland and protection of our national interests, and defeatist speeches disrespect their memory.
- Many people claim that having worked with Armenia’s second and third presidents for about two decades, you committed “treason” by agreeing to be part of Nikol Pashinyan’s government.
- Agreeing to assume the post of the Minister of Defense in spring 2018, I was guided exclusively by a sense of duty. I have worked for the good of the Republic of Armenia, and those “many people” you’ve mentioned either have stereotypes about public service, especially in areas of defense and security, or are driven by other motives and interests. I am inclined to consider the second option, because I see how diligently and consistently fabrications about me and my family originating from Azerbaijani Telegram channels are brought to Armenian media.
As for relations with former and current officials, they are strictly personal and as a rule turn into gossip when assessed from outside.
- For two and a half years, the Armed Forces have often received direct or covert blows from ruling force or NGOs and other circles with close ties to them. Why didn't you publicly respond to them?
- I am a supporter of practical and flexible method of change management. One of the main factors hindering the process of required and necessary change is that people by nature are inclined to inertia. They resist change because it can make them uncomfortable. We live in Armenia, where “face saving” plays a big role in interpersonal relations, and I preferred to work patiently with all parties, expecting a change in mindset or perception from both government partners and representatives of NGOs.
- Chief of General Staff Onik Gasparyan stated that at the meeting of the Security Council on June 12, 2020, he said that “our adversary is not only Azerbaijan, but also Turkey. Therefore, Armenia cannot effectively resist the combined military potential of these states, and it is necessary to direct all the political and diplomatic potential to avoid or at least postpone the war.” What was your position at that Security Council meeting?
- The coordinated and synchronized approach of the Ministry of Defense and the General Staff was reported at the meeting.
- In that case, how adequate do you think the PR campaign of Tavush July battles was, which could not but cause additional concern to Azerbaijan and Turkey?
- The “PR-campaign” and “additional concern to Azerbaijan and Turkey” were the last things representatives of the Armed Forces were interested in. But the unbalanced attitude of Aliyev and the Azerbaijani elite, followed by rather harsh “brotherly” assurances of Turkey to punish Armenia for “not knowing the regional realities and destabilizing the situation”, was unexpected for us.
- Onik Gasparyan also stated that on the fourth day of the war he noted that it was necessary to take measures to stop the war within two or three days, otherwise we would have more unfavorable conditions for the negotiation process every day that follows. What was your position?
- The Ministry of Defense and the Armed Forces have honestly and selflessly done more than it was possible in order to win. And the analysis made on the basis of General Staff’s cold calculations was coordinated with me.
- There are many publications and evidences that the situation in the Defense Army was chaotic, and unauthorized people participated in the planning of military operations. How could a situation like this occur?
- I believe that when the internal political situation stabilizes, an investigation will be launched and all similar questions will get their answers.
- What was your biggest personal omission during this war?
- During the war, I failed to overcome the uncertainty in PM-Defense Ministry-General Staff command order and the obstacles arising from it. In particular, these are issues related to mobilization, the role and functions of the Security Council, the functions and official relations between the Armenian Armed Forces, the Defense Army and President of Artsakh, the organization of self-defense in Artsakh and the evacuation of the population.
Under the new Constitution adopted in 2015, the Minister of Defense is actually excluded from the process of planning and conducting military operations during the war, since these powers are vested in the Commander-in-Chief and the Chief of General Staff of Armed Forces. After the constitutional amendments, an attempt was made to settle this ambiguity in the law “On Defense”, which, as life has shown us, was not enough.
Nevertheless, as I said in my November 20 address, I am ready to assume my share of responsibility.
- The issue of whether Russia supported its ally Armenia was and is discussed a lot during the war and in the post-war period. What is your assessment?
- Throughout the war, I was in constant contact with Russian Defense Minister Sergei Shoigu. There were days when we talked several times a day on the phone. For obvious reasons, I am not going to open all the brackets, but I can definitely say that in conditions of war Russia has done its best in terms of fulfilling its allied obligations. Moreover, in addition to purely defense topics, thanks to our constant working relationship with Russian Defense Minister, we have managed to resolve a number of other important issues.