Յոհանես Կնապ. Գիտությունը չքարոզելու դեպքում տանուլ կտաք
DESY-ի (Գերմանական էլեկտրոնային սինխրոտրոն) պրոֆեսոր Յոհանես Կնապը, ով զբաղվում է Տիեզերական մասնիկների ֆիզիկայով, պարբերաբար այցելում է Հայաստան եւ դասախոսություններ կարդում Երեւանի ֆիզիկայի ինստիտուտում:
Վերջերս նա մասնակցել է DAAD Հայաստանի կազմակերպած «Համագործակցություն. ընդհանուր հետաքրքրություններ Ֆիզիկական գիտությունների ոլորտում» աշխատաժողովին, որի նպատակն էր քննարկել Հայաստան-Բրենդենբուրգ գիտական համագործակցությունը:
Պրոֆեսոր Յոհանես Կնապը քաջատեղյակ է ինչպես Հայաստանի գիտությանը, այնպես էլ ոլորտում առկա խնդիրներին: Մեդիամաքսին տված հարցազրույցում նա խոսել է հայկական գիտության խնդիրներից ու ներկայացրել դրանց լուծման իր առաջարկները:
Գիտության ոլորտի խնդիրները, որ լուծումներ են պահանջում
Երեւանի ֆիզիկայի ինստիտուտն (ԵրՖի) ու DESY-ն երկար տարիներ համագործակցում են, բայց գործակցությունը ցածր մակարդակի վրա էր: Թեեւ մենք փոքր նախագծեր ունեինք ԵրՖի-ի մասնագետների ու գիտնականների համար, այնուամենայնիվ նրանք դրանց ընթացքում մասնակցել են մեծ փորձերի եւ շատ բան են սովորել:
Մենք մի խնդիր ենք տեսնում այստեղ. երիտասարդներն ավելի շատ ցանկանում են զբաղվել այլ բաներով, օրինակ՝ բիզնեսով, որպեսզի շատ գումար վաստակեն, եւ այնքան էլ շատ չեն մարդիկ, ովքեր հետաքրքրված են ֆիզիկայով ու գիտությամբ:
Դա պայմանավորված է Հայաստանում գիտնականների համեմատաբար ցածր աշխատավարձով: Այնուամենայնիվ, հույս ունենք, որ Հայաստանի նոր կառավարության հետ կարող եք փոխել այս իրավիճակը:
Քննարկումներ ենք ունեցել նախկին կառավարության հետ եւ առաջարկել ենք բարձրացնել գիտնականների աշխատավարձերն այնքան, որ մարդիկ կարողանան ապրել դրանով, այլապես Հայաստանը կկորցնի երիտասարդ տաղանդների բազան, որն ավելի լավ պայմաններով աշխատանք կգտնի արտասահմանում:
Փորձում ենք աջակցել եւ տեղեկացնել մարդկանց գիտության մեջ կարիերայի ներուժի մասին, ինչպես նաեւ օգնել Հայաստանին ներգրավվել համաշխարհային գիտական փորձերում: Եթե դա ստացվի, մենք օգուտներ կքաղենք բոլոր խնդիրների վրա աշխատող խելացի մարդկանցից: Եթե ոչ՝ Հայաստանը ստիպված պետք է մտածի, թե ինչպիսին կլինի իր գիտական ապագան:
Ի՞նչ կլինի, եթե չափից շատ մարդիկ մեկնեն արտերկիր: Ո՞վ կզբաղվի գիտության ժամանակակից խնդիրներով: Գիտնականների միայն մի փոքր մասն է Հայաստանում մնացել եւ հետազոտություններով զբաղվում, մյուսները նախընտրում են այլ ոլորտներ: Երկրի բարեկեցության համար կարեւոր է ունենալ լավ պատրաստված գիտնականներ եւ ինժեներներ: Կարծում եմ, Հայաստանը պետք է ավելի շատ զբաղվի այս հարցերով:
Գիտությամբ հետաքրքրված հասարակություն ունենալու կարեւորությունը
Հասարակության եւ գիտության միջեւ անդունդ կա, եւ սա խնդիր է ամենուր: Այնուամենայնիվ, մարդիկ ընդառաջ են գնում հասարակությանը, բացատրում են, թե ինչու է գիտությունը կարեւոր, գնում են դպրոցներ, բաց դռների օրեր են հայտարարում, եւ դա շատ է գրավում մարդկանց՝ իմանալու գիտության եւ գիտնականների կողմից կատարվող աշխատանքների մասին: Դա պետք է նաեւ Հայաստանում տեղի ունենա:
Գերմանիայում նաեւ ուսուցիչների համար դասընթացներ ենք կազմակերպում, նրանց ծանոթացնում ենք գիտության կոնկրետ ոլորտներում առկա հետազոտություններին: Նրանք էլ կարողանում են սովորեցնել երեխաներին: Եթե չքարոզեք գիտությունը, ապա, հավանաբար, տանուլ կտաք:
Կրթական համակարգն ու կառավարության դերը
Հայաստանն ավանդաբար շատ լավ կրթական համակարգ ուներ, եւ մարդիկ, ովքեր այժմ թոշակի են անցնում, շատ պատրաստված էին: Բայց այս պոտենցիալն այժմ մահանում է կամ հանգստի անցնում, եւ գործընթացը չպետք է կանգ առնի, դուք պետք է համոզված լինեք, որ երիտասարդները ստանում են որակյալ կրթության նույն հնարավորությունը կյանքի բոլոր ոլորտներում եւ գիտության բնագավառներում:
Այսօր կան շատ դասընթացներ, որոնց կարելի է հետեւել առցանց, սակայն դրանք անգլերեն լեզվով են եւ հիմնականում անգլիական կամ ամերիկյան կրթական համակարգին են պատկանում: Պետք է համոզված լինեք, որ հայ երիտասարդների համար դրանք հասանելի են:
Յոհանես Կնապը Յոհանես Կնապը
Ի՞նչ կարող է անել կառավարությունը: Այն պետք է գիտակցի կրթության կարեւորությունը եւ աջակցի գիտնականներին: Նրանք պետք է գումարներ ներդնեն գիտության մեջ այնպես, ինչպես շինարարության, տուրիզմի եւ այլ ուղղություններում: Սա կարեւոր է, քանի որ ապագան կառուցվում է կրթության վրա:
Ուղեղների արտահոսքն ու որակյալ գիտնականներին վերադարձնելու ուղիները
Իհարկե, արտասահման գնալը լավ է, գիտնականների համար գրավիչ են կենսամակարդակը եւ իրենց գնահատված զգալը: Բայց հայերը սիրում են իրենց տունը, լեզուն եւ մշակույթը, այնպես որ` դուք պետք է նաեւ Հայաստանը գրավիչ դարձնեք: Շատ հայ ասպիրանտներ եւ գիտնականներ կցանկանան վերադառնալ, եթե ունենան համապատասխան աշխատանքի հնարավորություններ իրենց սեփական երկրում: Այս լավ պատրաստված մասնագետները երկար ժամանակ սովորել են, որպեսզի կարողանան արժանապատիվ աշխատավարձը ստանալ եւ ապահովել իրենց ընտանիքների բարեկեցությունը:
Անշուշտ, դուք կարող եք օգուտներ քաղել նաեւ այն երկրների հետ կապերից, որտեղ ապրում եւ աշխատում են հայ գիտնականները, բայց ձեզ անհրաժեշտ է վերադարձնել այդ գիտնականներին: Կարծում եմ՝ եթե կարողանանք վերադարձնել նրանց 10%-ին, դա մեծ առավելություն կլինի:

Johannes Knapp: If you don’t advertise science, you will get lost
Johannes Knapp is Professor at DESY (Deutsches Elektronen-Synchrotron), specialized in astroparticle physics. He regularly visits Armenia and delivers lectures at Yerevan Physics Institute. Recently he participated in “Collaboration/Common Interests in Physical Sciences” workshop, organized by DAAD Armenia. The event was aimed at discussing Armenia-Brandenburg scientific collaboration and common Interests in the physical sciences.
Professor Knapp is well acquainted with the Armenian science and the challenges of this sphere. In an interview to Mediamax Johannes Knapp covered issues in Armenian science, suggesting some solutions.
The problems in science that must be solved
Yerevan Physics Institute (YerPhi) and DESY have cooperated for many years now, but the collaboration was on a lower level. We had small projects for YerPhi specialists and scientists, though they participated in great experiments and learned a lot.
We feel that there is a problem: young people increasingly want to do other things such as business, earning a lot of money and not so many people are interested anymore in physics and science. Partly this is conditioned by low salaries for scientists in Armenia. However, we hope that we can change the situation with the new government.
We had discussions with the previous government, within the frames of which we proposed to raise salaries so high that people can make a living, as otherwise Armenia will lose this base of young talent.
We’re trying to help setting this up and inform people about the potential of a career in science, as well as get Armenia involved in very good experiments, international collaboration worldwide. If this works, we will benefit from clever people working on all problems, and if it doesn’t, then Armenia will have to think about what the future will be like in science.
What if too many people go abroad? Who is going to solve current problems in science? Only a small fraction of scientists stay and do research in Armenia, while at some point the rest prefers relevant industries. It is important to have well-trained scientists and engineers for well-being of your country. Armenia has to do more about developing this direction.
Make society be more interested in science
There is a gap between the society and science, which exists everywhere. Nonetheless, people are outreaching, they explain why science is important, they go to schools, they make Open Days and this is attracting a lot of people to learn more about science and the activities that scientists are doing. This has to happen in Armenia.
We also provide teachers’ training in Germany; we train school teachers about the specific fields of current research so that they can teach the same to children. This is not only about physics or mechanics or dynamics from two hundred years ago, but also modern physics. Something similar has to happen here as well. If you don’t make advertisement for it, then you will get lost probably.
Educational system and the role of government
Armenia traditionally had a very good educational system and people, that are now about to retire have been trained very rigorously. But this potential is now dying away or retiring, but the process shouldn’t stop, you should make sure that the young people get the same opportunity of quality education in all aspects of life and all branches of science. As long as there are people who can provide that Armenia will succeed, and if you lose it, the recovery will be much more difficult.
Johannes Knapp Johannes Knapp
Nowadays there are plenty of courses which you can follow online, but they are in English, being mostly pitched to the English or American school system. You have to make sure that young Armenians have access to these subjects.
And what can the government do? The government should realize the importance of education and then support scientists. They have to put money into this pursuit the same way as they put money in construction, tourism and many other sectors. It’s important, because the future is built on education.
Brain drain and ways of bringing qualified scientists back
It is definitely nice to go abroad. Besides, the standard of living and high appreciation that scientists receive is attractive. Armenians like their home, language and culture, so you have to make Armenia attractive too. Many Armenian PhD students and postdocs would like to come back, if they had relevant job opportunities in the own country. These well-trained specialists have studied long to be able to make decent salaries and provide well-being of their families.
Certainly you can benefit from the connections with the countries where Armenians live and work, but you need those scientists to be back. If you could bring back 10 percent of them, it would be a great advantage.