Վերոնիկա Զոնաբենդ. Կարեւորը ոչ թե հաջողակ, այլ երջանիկ լինելն է
UWC Դիլիջան քոլեջի կառավարիչների խորհրդի նախագահ, IDeA հիմնադրամի համահիմնադիր Վերոնիկա Զոնաբենդը Seasons ամսագրին պատմել է կրթության ոլորտում գլոբալ միտումների ու առաջատար մոտեցումների, UWC Դիլիջան քոլեջի համար լավագույն մանկավարժների ընտրության և այն մասին, թե ինչու է երջանկությունը կարևոր հաջողակ լինելուց:
- Ներկայում ծնողների կրթական հիմնական պահանջն այն է, թե ինչպես զարգացնել երեխայի մոտ առաջնորդի որակները, որպեսզի նա հաջողակ մարդ դառնա։ Ի՞նչ եք Դուք հասկանում հաջողակ ասելիս։
- Ամենակարևորը ոչ թե հաջողակ, այլ երջանիկ լինելն է։ Մի՞թե մենք մեր երեխաներին առաջին հերթին երջանիկ չենք ուզում տեսնել։ Իսկ հաջողությունը  ուղեկցում է նրանց, ովքեր իրենց սիրած գործով են զբաղվում։ Ցավոք, մենք ապրում ենք աղավաղված արժեհամակարգով հասարակությունում, որտեղ հաջողակ լինելը որոշվում է արտաքին և խիստ ստանդարտացված չափանիշներով։
Մարդիկ ավելի շատ մտահոգ են, թե ինչ տպավորություն են թողնում ուրիշների վրա, փոխարենը զբաղվեն իրենց ներաշխարհը հարստացնելով։ Սակայն անհնար է սեփական կյանքն ուրիշի նմանությամբ կառուցել։ Կարողանալ արարել. սա է իրական ուրախության աղբյուրը, և յուրաքանչյուր մարդ ունակ է արարել։ Մեր սպառողական և  նվազագույն ջանքերով արագ արդյունքի ձգտող հասարակությունում կարևոր է պահպանել ճիշտ ուղենիշները։ Գուցե այդ ժամանակ մեր շուրջ կպակասեն դժբախտ և կյանքից դժգոհ մարդիկ։
- Ինչպե՞ս կփոխվի կրթությունն ապագայում։
- Տեսեք, թե ինչ սրընթաց է փոխվում աշխարհը․ մեզ համար սովորական թվացող մասնագիտությունների 80%-ն անցյալի գիրկն է անցնում, առաջ են գալիս նոր մասնագիտություններ։ Նոր ձեւավորվող գիտություններում, որոնք առաջացել են տարբեր ոլորտների սահմանագծին (օրինակ՝ կենսատեխնոլոգիան, որն ակտիվորեն զարգանում է վերջին հինգ տարիների ընթացքում), պրոֆեսիոնալները խիստ պահանջված են։ Սակայն ներկայում ընդհանուր միտումը հետեւյալն է. որակավորված մասնագետ լինելը դեռ բավարար չէ, անհրաժեշտ է լինել իսկապես լավ կրթված մարդ։ Ուշադրություն դարձրեք, թե ինչ է տեղի ունենում ճարտարապետության ոլորտում․ նոր նյութերը թույլ են տալիս ամբողջովին նորովի աշխատել տարածության հետ:
Սակայն դրա համար ճարտարապետը պետք է ոչ միայն նկարել և նախագծել կարողանա, այլև խորը գիտելիքներ ունենա քիմիայի, ֆիզիկայի, կենսաբանության, հոգեբանության եւ այլ՝ առաջին հայացքից ստեղծարարության հետ կապ չունեցող ոլորտներում։ Միայն բազմակողմանի կրթված, մեծ մշակութային պաշարով զինված մարդը կկարողանա գտնել յուրահատուկ, ստեղծագործ լուծումներ։ Ստանդարտից դուրս մտածելն այսօր պահանջված է և վստահաբար պահանջված կլինի ապագայում։
Նոր իրականությունը, որում մենք արդեն ապրում ենք և որում ապրելու են մեր երեխաները, անընդհատ զարգացում է պահանջում։ Ընդամենը քսան տարի առաջ մեր կրթությունն ավարտվում էր առավելագույնը քառասուն տարեկանում, եթե ինստիտուտից հետո որակավորման բարձրացման որևէ կուրսերի էինք հաճախում։ Այժմ դա անհնար է․ պահանջված լինելու համար անհրաժեշտ է անընդհատ զարգանալ, սովորել ամբողջ կյանքի ընթացքում, չվախենալ գործունեության բնույթը հիմնովին փոխելուց։ Ժամանակակից կրթությունը հիմնված է երեք հիմնասյուների վրա․ առաջինը լեզուն է՝ մշակութային կոդը, և բնականաբար ոչ մի էլեկտրոնային թարգմանիչ չի կարող փոխարինել մարդուն։ Երկրորդը մաթեմատիկան է՝ ունիվերսալ տրամաբանական գործիքակազմը։ Եվ երրորդը՝ պատմությունը, որը մարդկային հասարակության պատմության օրենքների ճանաչման միջոց է, և ոչ սոսկ տարեթվերի և իրադարձությունների շարան։ Կարևոր է սովորեցնել սինթեզել և վերլուծել տեղեկատվությունը։ Պետք է ուսումնասիրել, զգալ, լսել բնությունը, ինքդ քեզ, հասկանալ սեփական մարմինը։ Եվ զարգացնել երեւակայությունը։
- Ձեր կարծիքով, ինչպիսի՞ հատկանիշներ է անհրաժեշտ զարգացնել ձեր ուսանողների մեջ՝ հաշվի առնելով աշխարհում տեղի ունեցող փոփոխությունները։
- Նոր պայմաններին հարմարվելու ունակությունը, ճկունությունը, ռիսկի դիմելու պատրաստակամությունը, ոչ ստանդարտ մտածողությունը, ցանկացած խնդրին ստեղծագործ լուծում տալու, սեփական մտքերը և գաղափարները լավ արտահայտելու կարողությունը հաջողության հասնելու պարտադիր բաղադրիչ են։ Շատ կարեւոր է զարգացնել տարբեր սոցիալական խմբերի, ազգությունների եւ ռասաների հետ փոխգործակցության հմտությունը։ Հենց այդ պատճառով ես ու ամուսինս, ավելի քան 20 կրթական հաստատություն այցելելուց հետո, ընտրեցինք UWC ցանցը։ Ցանցի գաղափարախոսությունը ոչ միայն ուսանողներին փայլուն կրթություն տրամադրելն է, այլև սովորեցնել վերջիններիս հասկանալ ուրիշ մշակույթի կրողներին՝ չկորցնելով սեփական ինքնությունը։ Դրա համար դպրոցը պետք է իսկապես միջազգային լինի։
Դիլիջանում սովորում են երեխաներ 72 երկրից։ Չեք պատկերացնի, թե ինչքան տարբեր երեխաներ են մեզ մոտ գալիս․ ոչ միայն աշխարհի տարբեր ծայրերից (ԱՄՆ-ից, Կանադայից, Եվրոպայից, Ասիայից և Աֆրիկայից), այլեւ տարբեր սոցիալական խավերից։ Ոմանք կյանքում առաջին անգամ են ինքնաթիռ նստել, որպեսզի Հայաստան գան, իսկ մյուսները մինչ այստեղ գալն արդեն շրջել են աշխարհով մեկ։ Մի սենյակում կարող են գտնվել երիտասարդ մարդիկ այնպիսի երկրներից, որոնց միջեւ չկան դիվանագիտական հարաբերություններ, կամ դրանք ներքաշված են զինված հակամարտության մեջ: Օրինակ՝ Պաղեստինից, Իսրայելից, Թուրքիայից, Հայաստանից, Հնդկաստանից, Պակիստանից, ԱՄՆ-ից և Իրանից։ Նրանց համար «համաշխարհային քաղաքականություն» թեմայով դասերը ոչ միայն զուտ տեսական վարժանք են, այլեւ երկրների միջեւ քաղաքական հարաբերությունների վերաիմաստավորում: Այդ երկխոսություններն օգնում են կոտրել թշնամու կերպարը։ Դա լսելու, հակառակ կողմի տեսակետը հասկանալու, պայմանավորվել սովորելու եզակի հնարավորություն է։ Օրինակ՝ Թուրքիայից եկած ուսանողների համար 100 տարի առաջ Օսմանյան կայսրությունում տեղի ունեցած Հայոց ցեղասպանության պատմությունը բացահայտում էր, իսկ շատ ամերիկացի և եվրոպացի ուսանողների վերաբերմունքը Ռուսաստանի հանդեպ դրականորեն փոխվեց այլընտրանքային, իրենց երկրում լսածից տարբերվող կարծիք լսելու հնարավորության շնորհիվ։
Հետաքրքիր գործընթաց է տեղի ունենում, երբ այլ մշակույթներին և դրանց տարբերություններին հաղորդակցվելը թույլ է տալիս ավելի լավ ճանաչել ինքդ քեզ և սեփական մշակույթը։
UWC շարժումը ձեւավորվել է Սառը պատերազմի տարիներին, որպես փորձ՝ մեծացնելու մարդկանց նոր սերունդ, որի համար ուրիշի աշխարհայացքը հարգելն ընդհանուր մշակույթի անբաժանելի մաս է։ Այդ որակը երբեք չի դադարի արդիական լինել, քանի որ, այսօր, ցավոք,  մենք կրկին ականատես ենք լինում գլոբալ քաղաքական կլիմայի սառեցման:
- Ի՞նչ պետք է հասկանան ծնողները, որոնք իրենց երեխայի համար կրթական ուղի են հարթում:
- Նրանք չպետք է մոռանան, որ ցանկացած կրթական գործընթացի նպատակը վարկանշային աղյուսակի առաջին տեղում հայտնվելը կամ վերջնական թեստից 100 միավոր ստանալը չէ։ Կարևորը մարդու մեջ գիտելիքի հանդեպ հետաքրքրություն արթնացնելն է՝ ցույց տալը, որ սովորելը, նոր բան իմանալը, զարգանալը, ապրելը հետաքրքիր է։ Իսկ փայլող աչքերով և բաց սրտով մարդը միշտ կգտնի իր տեղը կյանքում։
Ինչպե՞ս անել դա։ Ես չեմ հավատում ունիվերսալ դեղատոմսերին։ Ամեն մեկն ունի իր կրթական ուղին և անձնական ներուժը, որը կարող է զարգացնել։ Եվ այստեղ ես նորից ու նորից պիտի կրկնեմ, թե որքան կարեւոր է սովորեցնել երեխաներին հասկանալ իրենց ուժեղ և թույլ կողմերը, գիտակցել և արտահայտել իրենց ցանկությունները, զարգացնել կարողությունները և կիրառում գտնել դրանց համար։
Ծնողները հաճախ են ղեկավարվում իրենց չիրագործված նկրտումներով՝ երեխային դրդելով ընտրել այն ուղին, որը, նրանց կարծիքով, հաջողության կտանի։ Սակայն ոչ բոլորը պետք է գնան նույն ճանապարհով, նույնիսկ եթե այն տանում է դեպի համալսարան։ Որքան շատ են հիմա հեղինակավոր բուհերի շրջանավարտները, որոնք, թանկարժեք և ջանքեր պահանջող կրթություն ստանալով, չեն կարողանում իրենց տեղը գտնել կյանքում միայն այն պատճառով, որ չգիտեն, թե իրականում ինչ են ուզում, և ի սկզբանե չեն էլ իմացել, թե ինչու են սովորում։ Առանց մոտիվացիայի, ցանկության, ոչինչ հնարավոր չէ անել։
- Այսինքն՝ ո՞չ բոլորին է անհրաժեշտ բարձրագույն կրթություն։
- Աշխարհում ձեռքերով ինչ-որ բան պատրաստող մարդկանց  խիստ պակաս կա։ Չէ՞ որ դա նույնպես ստեղծագործ աշխատանք է՝ գտնել ոչ ստանդարտ լուծում, անել այնպես, ինչպես ոչ ոք չի անում։
Ֆինլանդիայում, որը համարվում է կրթական ոլորտի առաջատար երկիր, միջնակարգ դպրոցի շրջանավարտների 50%-ը 16 տարեկանում ընդունվում են մասնագիտական-տեխնիկական ուսումնարաններ։ Եվ դրանում որևէ ողբերգական բան չկա, նրանց ոչ ոք չի պիտակավորում, ինչպես մեզ մոտ։ Նրանք ընտրում են հասարակության կողմից հարգված մասնագիտություններ։ Ժամանակակից բոլոր համակարգերից գլուխ հանող ջրմուղագործ լինելը նույնպիսի որակավորում է պահանջում, ինչպիսին պետք է մասնագիտություն ունենար ինժեները 20 տարի առաջ։ Այգեպան լինելու համար անհրաժեշտ է գլուխ հանել լանդշաֆտային ճարտարապետության վերջին միտումներից և կենսաբանություն իմանալ։ Շատ կարևոր է թույլ տալ երեխային ընտրել իր ցանկացած, իրեն հոգեհարազատ  մասնագիտություն՝ առանց մտածելու դա նորաձև է, թե ոչ, և ընդունել նրա ընտրությունը։
- Ինչպե՞ս եք հավաքում ուսուցիչների թիմը։
- Կրթական հաստատությունը նախևառաջ ուսուցիչների և սովորողների համայնք է։ Ոչ մի գեղեցիկ շենք կամ գերժամանակակից սարքավորումներ չեն կարող ապահովել անհրաժեշտ ազդեցություն, եթե դպրոցում բացակայում է տնօրենի և մանկավարժական կազմի ձեւավորած ստեղծագործական մթնոլորտը։ Ցանկացած ուսումնական հաստատության հիմքը նախևառաջ լավ ուսուցիչներն են։ Նրանց չի փոխարինի ո՛չ ցնցող կամպուսը, ո՛չ էլ գերժամանակակից կրթական ծրագրերը։
Ցանկացած դպրոցի գլխավոր խնդիրն է գտնել ճիշտ ուսուցիչներ։ Չէ՞ որ ուսուցիչ լինելը չի նշանակում պարզապես աշխատել ժամը իննից վեցը։ Ուսուցիչը պետք է անձնազոհաբար կրթի և դաստիարակի։ Փաստացի դա ծառայություն է, որը բացարձակ նվիրում է պահանջում։ Նման մոտեցումը կյանքին այնքան էլ տարածված չէ մեր օրերում։ Մեր ուսուցիչներին մենք ընտրում ենք մարգարիտների նման ամբողջ աշխարհից։ Ինչպիսի՞ մարդկանց ենք փնտրում։
Մենք փնտրում ենք առաջին հերթին հետաքրքիր, ստեղծարար և բազմակողմանի կրթված անձանց, որոնք ոչ միայն պատրաստ են փոխանցել իրենց փորձն ու գիտելիքը, այլև իրենց եռանդն ու սերը տալ ուսանողներին, սովորեցնել նրանց սինթեզել տեղեկատվությունն ու ստեղծագործ մտածել։Կարևոր չէ՝ ինչպես նրանք դա կանեն՝ ֆուտբոլի, մաթեմատիկայի, թե թատրոնի միջոցով։
Մեր դպրոցում մենք հրաժարվել ենք ամբիոնից դասախոսություն կարդալու համակարգից։ Շատ հաճախ ուսանողները դասի են գալիս արդեն պատրաստված, և ուսուցչից պահանջվում է վիրտուոզ կերպով քննարկում նախաձեռնել և վարել։ Մենք շատ ենք աշխատում լաբորատորիաներում, որպեսզի գիտելիքը լինի ոչ թե «թղթային», վերացական, այլ կենդանի։
Ֆիզիկայի ուսուցիչը աստղաֆիզիկայով հետաքրքրվող ուսանողների հետ նախաձեռնել էր Սթիվեն Հոքինգի հետ նամակագրություն, կենսաբանության ուսուցիչը երեխաների հետ ուսումնասիրում է երաժշտության ազդեցությունը տնկիների աճի վրա, թատրոնի ուսուցիչը Շեքսպիրի պիեսի հիման վրա ներկայացում էր բեմադրել, որում խաղում էին ոչ միայն դպրոցի ուսանողները, այլև դիլիջանցի երեխաները, իսկ բեմական հագուստները նախագծել և կարել էր արվեստի ֆակուլտետի ուսանողն իր ուսուցչի օգնությամբ։
Այսպիսի գործունեությունը հետաքրքիր է նաև հենց իրենց՝ մանկավարժներին, քանի որ նրանք ստեղծագործ, ոչ անտարբեր մարդիկ են, որոնք իրենց խանդավառությամբ և հետաքրքրությամբ վարակում են ուսանողներին, օգնում բացահայտել և զարգացնել նրանց բնատուր տաղանդները։ Լավ ուսուցիչը օրինակ է դառնում ուսանողների համար։ Հիշենք պատմության օրինակներից մեկը․Ցարսկոյե սելոյի վարժարանը, որի փայլուն, այդ թվում նաև արտերկրում  կրթություն ստացած մանկավարժները դաստիարակեցին Ռուսաստանի մտավորական վերնախավը,  որն իր հերթին ապահովեց երկրի առաջընթացը գիտության, արվեստի, գրականության և դիվանագիտության ոլորտներում։ Ինչպիսի նոր տեխնոլոգիաներ էլ առաջ գան այսօր, կարեւորը մարդիկ են։ Նույնիսկ մեկ սրտացավ մարդը կարող է ներսից փոխել համակարգը, իսկ դա նշանակում է՝ ամբողջ աշխարհը։

Вероника Зонабенд: «Главное - быть не успешным, а счастливым» - Mediamax.am
В интервью журналу Seasons Вероника Зонабенд рассуждает о глобальных тенденциях и передовых подходах в сфере образования, рассказывает о том, как для UWC Dilijan подбираются лучшие преподаватели, и объясняет, почему, по ее мнению, счастье важнее успешности.
- Основной образовательный запрос у родителей сегодня: как воспитать в ребенке лидерские качества, как вырастить его успешным. Что вы вкладываете в понятие успешности?
- Самое главное - быть не успешным, а счастливым. Разве не счастливыми прежде всего мы хотим видеть своих детей? А успех сопутствует тем, кто занят любимым делом. К сожалению, мы живем в обществе с искаженной системой ценностей, в котором успешность определяется внешними и очень стандартизированными критериями.
Люди больше сфокусированы на том, как они будут выглядеть в глазах других, вместо того чтобы заниматься наполнением своего внутреннего пространства.
Но невозможно построить свою жизнь по чужим лекалам. Умение созидать - вот что приносит настоящую радость, и это заложено в каждом человеке. Важно удержать правильные ориентиры в нашем обществе потребления, нацеленном на быстрый результат при минимальных усилиях. Может тогда вокруг станет меньше несчастных и неудовлетворенных своей жизнью людей.
- Как изменится образование в будущем?
- Посмотрите, как стремительно меняется мир: восемьдесят процентов привычных нам специальностей уходят в прошлое, рождаются совершенно новые профессии. В молодых науках, возникающих на стыке разных областей (в той же биотехнологии, которая активно развивается последние пять лет), очень востребованы профессионалы. Но сейчас общая тенденция такова: мало быть квалифицированным специалистом в своем деле - надо быть по-настоящему хорошо образованным человеком. Посмотрите, что происходит в архитектуре: новые материалы позволяют совершенно по-другому создавать пространство. Но для этого архитектору нужно уметь не только рисовать и проектировать, но и глубоко разбираться в химии, физике, биологии, психологии и во многих, казалось бы, не связанных с творческими дисциплинами вещах. Только широко образованный человек с большим культурным багажом сможет находить уникальные, творческие решения. А то, что востребовано уже сейчас и совершенно точно будет востребовано в будущем, - это умение нестандартно мыслить.
Новая реальность, в которой мы уже живем и в которой придется жить нашим детям, требует постоянного развития. Еще двадцать лет назад наше образование завершалось максимум к сорока годам, если после института мы шли еще на какие-нибудь курсы повышения квалификации. Сейчас это невозможно - чтобы быть востребованным, нужно постоянно развиваться, учиться всю жизнь, не бояться кардинально менять род занятий.
Современное образование держится на трех «китах». Языки - это культурный код, и, конечно, никакой электронный переводчик не сможет заменить человека.
Математика - универсальный логический инструментарий. История - способ познания законов человеческого общества, но не как перечень дат и событий. Важно учить синтезировать и анализировать информацию. Нужно изучать, чувствовать, слышать природу, себя, понимать свое тело. И развивать фантазию.
- Какие качества вы прежде всего считаете нужным развивать в своих студентах, учитывая изменения, происходящие в мире?
- Адаптивность, гибкость, умение рисковать, нестандартно мыслить, творчески подходить к решению любой задачи, хорошо выражать свои мысли и идеи являются обязательными компонентами успеха. Очень важно развивать навык взаимодействия с людьми разных социальных групп, национальностей и рас.
Именно поэтому мы с мужем, посетив более 20 образовательных учреждений по всему миру, выбрали сеть UWC. Ее идеология состоит не только в том, чтобы дать студентам блестящее образование, но и чтобы научить их понимать представителей других культур, не теряя при этом собственной идентичности. Для этого школа должна быть по-настоящему международной.
В Дилижане учатся студенты из 72 стран. Вы не представляете, какие разные приезжают к нам ребята - не только со всех концов света (из США, Канады, Европы, Азии и Африки), но и из различных социальных слоев. Одни впервые в своей жизни сели в самолет, чтобы прилететь в Армению, а другие до приезда к нам уже объездили полмира. В одной комнате могут оказаться молодые люди из стран, не имеющих дипломатических отношений, а также находящихся в состоянии военного конфликта. Например из Палестины, Израиля, Турции, Армении, Индии, Пакистана, США и Ирана. Для них уроки по тематике «глобальная политика» являются не просто теоретическим упражнением, а переосмыслением политических отношений между странами, частью которых являются они и их семьи. Эти диалоги позволяют разрушить образ врага. Это уникальная возможность научиться слушать, понимать точку зрения противоположной стороны и договариваться. Например, для студентов из Турции история геноцида армян, произошедшая в Османской империи 100 лет назад, явилась откровением, а взгляды и отношение многих американских и европейских студентов к России изменились в положительную сторону благодаря возможности услышать точку зрения, альтернативную той, что они слышали у себя в стране.
Происходит интересный процесс, когда познание других культур и их отличий позволяет лучше понять и узнать себя и свою культуру.
Движение UWC возникло в годы холодной войны как попытка вырастить новое поколение людей, для которых уважение чужого мировоззрения - неотъемлемая часть общей культуры. Это качество никогда не перестанет быть актуальным, поскольку, к сожалению, сегодня мы снова переживаем похолодание мирового политического климата.
- Что нужно понимать родителям, выстраивающим образовательную траекторию для своего ребенка?
- Не забывать, что цель любого образовательного процесса не в том, чтобы попасть в первые строчки рейтинга или написать итоговый тест на сто баллов. Главное - пробудить в человеке жажду к познанию, показать, что учиться, узнавать новое, развиваться, жить - интересно. А человек с горящими глазами и открытым сердцем всегда сумеет найти свое место в жизни.
Как это сделать? Я не верю в универсальные рецепты для всех. У каждого своя собственная образовательная траектория и личный потенциал, который можно развивать. И здесь я снова и снова буду повторять, как важно учить детей понимать себя, свои сильные и слабые стороны, осознавать и выражать свои желания, развивать свои способности и искать им применение.
Родители часто руководствуются своими нереализованными амбициями, толкая детей на путь, который, как им кажется, приведет к успеху. Но не надо всем идти одной и той же дорогой, даже если она ведет в университет. Как много сейчас выпускников престижных учебных заведений, которые, получив дорогостоящее, требующее больших усилий образование, не могут найти себя в жизни, просто потому что не знают, чего на самом деле хотят, и изначально не понимали, зачем они идут учиться. Без мотивации, желания ничего невозможно сделать.
- То есть высшее образование нужно не всем?
- В мире катастрофически не хватает людей, которые умеют делать что-то руками. Ведь это тоже творчество - придумать нестандартное решение, сделать так, как никто не сделает. В Финляндии, которая считается общепризнанным лидером в образовательной сфере, пятьдесят процентов выпускников средней школы в 16 лет уходят в профессионально-технические училища. И в этом нет никакой трагедии - на них нет клейма «пэтэушник», как у нас. Они выбирают уважаемые в обществе профессии. Если подумать, уровень сантехника, который может разобраться во всех современных системах, требует такой же квалификации, которая была необходима инженеру двадцать лет назад. Чтобы быть садовником, надо хорошо разбираться в последних тенденциях ландшафтной архитектуры и знать биологию. И очень важно дать ребенку выбрать дело по душе, без оглядки на «престижно - непрестижно», принять его выбор.
- Как вы собираете команду учителей?
- Образовательное учреждение - это прежде всего сообщество учителей и учащихся. Ни одно самое прекрасное здание или самое современное оборудование не будет оказывать нужного эффекта, если в школе не создана творческая атмосфера, которая определяется директором и педагогическим коллективом. Любое учебное заведение держится прежде всего на хороших учителях. Их не заменит ни сногсшибательный кампус, ни суперсовременные образовательные программы.
Найти правильных учителей - самая главная задача для любой школы. Ведь учитель - это не работа с девяти до шести. Профессия учителя - это подвижничество. Учитель должен быть наставником и ментором. Это фактически служение, которое требует полной отдачи, - не слишком популярный сегодня подход к жизни. Мы собираем наших педагогов, как жемчужины, по всему миру. Каких людей мы ищем?
Мы ищем прежде всего интересных, творческих и широко образованных личностей, готовых не только поделиться своим опытом и знаниями, но и вложить свою энергию и любовь в студентов, научить их синтезировать информацию и творчески мыслить. И неважно, каким способом он будет это делать - через занятия футболом, математикой или театром.
В нашей школе мы ушли от лекционной системы, от вещания с кафедры. Чаще всего студенты приходят на урок уже подготовленными, и от учителя требуется виртуозное инициирование и модерирование дискуссии в классе. У нас много работы в лабораториях, чтобы знания были не «бумажными», абстрактными, а живыми.
Преподаватель физики затеял вместе со студентами, интересующимися астрофизикой, переписку со Стивеном Хокингом, биолог вместе с ребятами изучает влияние музыки на рост саженцев, преподаватель по театру поставила спектакль по пьесе Шекспира, в котором играли не только студенты школы, но и дети из Дилижана, а костюмы разработали и сшили студент факультета искусств и его учитель. Педагогам такая деятельность интересна самим, потому что они творческие, неравнодушные люди, которые заражают своим энтузиазмом и интересом студентов и помогают раскрыть и развить их природные таланты. Хороший учитель становится ролевой моделью для студентов. Вспомним пример из истории - Царскосельский лицей, великие педагоги которого, получившие блестящее образование, в том числе и за рубежом, воспитали интеллектуальную элиту России, которая обеспечила стране прорыв в науке, искусстве, литературе и дипломатии. Какие бы новые технологии ни появлялись сегодня, главное - это люди. Даже один человек с горячим сердцем может изменить систему изнутри, а значит - и мир.