Ջեյմս Ուորլիք. «Չենք կարող մեր առաջարկները պարտադրել կողմերին» - Mediamax.am
- Պարոն Ուորլիք, Երեւանում ապրիլի սկզբին կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հայտարարել էին, որ կվերադառնան տարածաշրջան մեկ շաբաթ անց: Ինչո՞ւ դա տեղի չունեցավ:
- Մեր նպատակների, այն է՝ հրադադարի խստիվ պահպանման, համակողմանի կարգավորման շուրջ բանակցությունների մեկնարկի ու հետագա բռնությունների ռիսկի կրճատմանն ուղղված միջոցների ձեռնարկման շուրջ առաջ շարժվելու համար մենք մշտական կապ ենք պահպանում կողմերի հետ: Մենք պատրաստ ենք վերստին այցելել տարածաշրջան ցանկացած պահին, երբ կողմերը դա անհրաժեշտ կհամարեն:
- ՄԱԿ-ի Գլխավոր Ասամբլեայում եւ Անվտանգության խորհրդում ս.թ. ապրիլի 14-ին տարածվել էր Ադրբեջանի նամակը, որով Բաքուն փորձ էր անում միակողմանիորեն չեղարկել 1994թ. մայիսի 12-ին Ադրբեջանի, Լեռնային Ղարաբաղի եւ Հայաստանի միջեւ ստորագրված զինադադարի եռակողմ անժամկետ համաձայնագիրը։  Համանախագահները պարբերաբար կոչ են արել կողմերին խստորեն հարգել 1994 թ. զինադադարի համաձայնագիրը: Ինչու՞ Դուք չդատապարտեցիք Ադրբեջանի այդ սադրիչ քայլը:
- Համանախագահները ԵԱՀԿ-ում շեշտեցին, որ 1994թ. հրադադարի համաձայնագիրը  շարունակում է գործողության մեջ մնալ: Դրանից հետո կողմերը վերստին ապահովել են հավաստիացումներ առ այն, որ ընդունում են 1994թ. համաձայնագրի գործելու փաստը եւ հարգում են այն:
- Ի՞նչ միջոցներ են ձեռնարկել համանախագահները ՝ Ադրբեջանի կողմից լայնամասշտաբ հարձակման բացասական հետեւանքներին անդրադառնալու եւ բանակցությունների համար պայմաններ ստեղծելու նպատակով:
- Համանախագահները հրապարակավ կողմերին կոչ են արել դադարեցնել բռնությունը եւ անհապաղ ձեռնամուխ լինել կարգավորմանն ուղղված բանակցությունների: Բանակցությունների մեկնարկի հետ մեկտեղ մենք աշխատում ենք իրականացնել միջոցներ, որոնք կկրճատեն բռնությունների ռիսկը: Այս գործընթացները պետք է միմյանց զուգընթաց տեղի ունենան: Բանակցությունների կամ շփման գծում ու հայ-ադրբեջանական սահմանին բռնությունների կրճատմանն ուղղված միջոցների ներդրման հարցերում նախապայմաններ չեն կարող լինել:
- Պարոն Ուորլիք, ակնհայտ է, որ ապրիլյան պատերազմից հետո իրավիճակը կտրուկ փոխվել է, եւ հիմա Հայաստանի համար անտրամաբանական է Ադրբեջանի հետ վերսկսել բանակցություններն առանց անվտանգության երաշխիքների:  Ո՞վ կամ ի՞նչն է խոչընդոտում կյանքի կոչել հրադադարի խախտման միջադեպերը հետաքննելու մեխանիզմը: Ինչո՞ւ միջնորդները հավելյալ ջանքեր չեն ներդնում այս ուղղությամբ: Ինչո՞ւ չեք ստիպում կողմերին ընդունել այս առաջարկը:
- Մենք աշխատում ենք կողմերի հետ բռնությունների ռիսկի կրճատմանն ուղղված միջոցների, այդ թվում՝ հետաքննությունների մեխանիզմի շուրջ:
Համանախագահների համար այս միջոցները գերակայություն են ու կշարունակեն այդպիսին մնալ, սակայն մենք չենք կարող պարտադրել կողմերին ընդունել մեր առաջարկները: Կողմերը պետք է քաղաքական կամք գտնեն՝ միաժամանակ քայլեր ձեռնարկելու թե՛ բանակցային կարգավորման, թե՛ հրադադարի ամրապնդման  հարցերում առաջ շարժվելու համար:
- ԵԱՀԿ ՄԽ ամերիկացի նախկին համանախագահ Մեթյու Բրայզան քննադատել էր ԱՄՆ-ին՝ ԼՂ հարցում դիտորդի դեր ստանձնելու համար: Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք դա:
- Միացյալ Նահանգները հաստատապես հավատարիմ է տարածաշրջանում խաղաղություն ու բարեկեցություն ապահովող համակողմանի կարգավորման հարցում որպես միջնորդ հանդես գալու իր հանձնառությանը: Վաշինգտոնում կայացած Միջուկային անվտանգության վեհաժողովի ընթացքում փոխնախագահ Բայդենն ու պետքարտուղար Քերին առանձին հանդիպումներ ունեցան նախագահ Սարգսյանի եւ նախագահ Ալիեւի հետ՝ քննության առնելու խաղաղ կարգավորման բանակցային գործընթացի հետագա ուղին:
Ապրիլի սկզբին՝ բռնությունների շեշտակի սրումից ի վեր, մենք բարձր մակարդակում աշխատում ենք կողմերի հետ ՝ ապահովելու հրադադարի պահպանումը եւ կողմերի վերադարձը դեպի բանակցային սեղան: Որպես համանախագահ երկիր՝ մենք կշարունակենք սերտորեն աշխատել Ռուսաստանի եւ Ֆրանսիայի հետ՝ խաղաղ կարգավորմանը հասնելու նպատակով:

Джеймс Уорлик: «Мы не можем навязать сторонам свои предложения» - Mediamax.am
- Г-н Уорлик, в начале апреля на пресс-конференции в Ереване сопредседатели Минской группы ОБСЕ заявили, что через неделю снова вернутся в регион. Почему этого не произошло?
- Мы постоянно поддерживаем связь со сторонами, чтобы начать движение в сторону начала переговоров вокруг всестороннего урегулирования и принятия мер по снижению риска дальнейшего насилия. Мы готовы снова посетить регион в любой момент, когда стороны посчитают это нужным.
- В Генассамблее и в Совете безопасности ООН 14 апреля этого года было распространено письмо Азербайджана, в котором Баку сделал попытку в одностороннем порядке аннулировать трехстороннее соглашение о прекращении огня, подписанное 12 мая 1994 года между Азербайджаном, Нагорным Карабахом и Арменией. Сопредседатели периодически призывали стороны строго придерживаться соглашения о перемирии 1994 года. Почему вы не осудили этот провокационный шаг Азербайджана?
- Сопредседатели в ОБСЕ подчеркнули, что соглашение о перемирии 1994 года остается в силе. После этого стороны снова заверили, что принимают факт действия соглашения 1994 года и уважают его.
- Что предприняли сопредседатели в ответ на негативные последствия широкомасштабного наступления Азербайджана и для создания условий для переговоров?
- Сопредседатели публично призвали стороны прекратить насилие и немедленно начать переговоры, направленные на урегулирование. Мы также стараемся внедрить меры, направленные на сокращение угрозы насилия. Эти процессы должны протекать параллельно. В вопросах переговоров или внедрения мер по сокращению насилия на линии соприкосновения и армяно-азербайджанской границе предусловий быть не может.
- Г-н Уорлик, очевидно, что после апрельской войны ситуация резко изменилась, и теперь Армении нелогично начинать переговоры с Азербайджаном без гарантий безопасности. Кто или что мешает реализовать механизмы расследования случаев нарушения режима прекращения огня? Почему посредники не прикладывают дополнительных усилий в этом направлении? Почему вы не заставите стороны принять это предложение?
- Мы работаем со сторонами над мерами, направленными на сокращение риска насилия, в том числе и механизмами расследования.
Для сопредседателей эти средства являются приоритетными и продолжат оставаться таковыми, однако мы не можем заставить стороны принять наши предложения. Стороны должны проявить политическую волю и предпринять действия как для продвижения в переговорах, так и в вопросах укрепления перемирия.
- Бывший американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Мэтью Брайза раскритиковал США, отметив, что Вашингтон занял позицию «наблюдателя». Как Вы прокомментируете это?
- Соединенные Штаты строго придерживаются своих обязанностей посредника в вопросе всестороннего урегулирования, обеспечивающего мир и процветание в регионе. В ходе саммита по ядерной безопасности в Вашингтоне вице-президент Байден и госсекретарь Керри провели отдельные встречи с президентами Саргсяном и Алиевым, чтобы обсудить дальнейшее развитие переговорного процесса по мирному урегулированию.
После резкого обострения насилия в начале апреля мы работаем со сторонами на высоком уровне, чтобы обеспечить поддержание перемирия и вернуть стороны за стол переговоров. Как страна-сопредседатель мы продолжим тесно работать с Россией и Францией для достижения мирного урегулирования.