Ջեյմս Ուորլիք. «Չենք կարող մեր առաջարկները պարտադրել կողմերին» - Mediamax.am
- Պարոն Ուորլիք, Երեւանում ապրիլի սկզբին կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հայտարարել էին, որ կվերադառնան տարածաշրջան մեկ շաբաթ անց: Ինչո՞ւ դա տեղի չունեցավ:
- Մեր նպատակների, այն է՝ հրադադարի խստիվ պահպանման, համակողմանի կարգավորման շուրջ բանակցությունների մեկնարկի ու հետագա բռնությունների ռիսկի կրճատմանն ուղղված միջոցների ձեռնարկման շուրջ առաջ շարժվելու համար մենք մշտական կապ ենք պահպանում կողմերի հետ: Մենք պատրաստ ենք վերստին այցելել տարածաշրջան ցանկացած պահին, երբ կողմերը դա անհրաժեշտ կհամարեն:
- ՄԱԿ-ի Գլխավոր Ասամբլեայում եւ Անվտանգության խորհրդում ս.թ. ապրիլի 14-ին տարածվել էր Ադրբեջանի նամակը, որով Բաքուն փորձ էր անում միակողմանիորեն չեղարկել 1994թ. մայիսի 12-ին Ադրբեջանի, Լեռնային Ղարաբաղի եւ Հայաստանի միջեւ ստորագրված զինադադարի եռակողմ անժամկետ համաձայնագիրը։  Համանախագահները պարբերաբար կոչ են արել կողմերին խստորեն հարգել 1994 թ. զինադադարի համաձայնագիրը: Ինչու՞ Դուք չդատապարտեցիք Ադրբեջանի այդ սադրիչ քայլը:
- Համանախագահները ԵԱՀԿ-ում շեշտեցին, որ 1994թ. հրադադարի համաձայնագիրը  շարունակում է գործողության մեջ մնալ: Դրանից հետո կողմերը վերստին ապահովել են հավաստիացումներ առ այն, որ ընդունում են 1994թ. համաձայնագրի գործելու փաստը եւ հարգում են այն:
- Ի՞նչ միջոցներ են ձեռնարկել համանախագահները ՝ Ադրբեջանի կողմից լայնամասշտաբ հարձակման բացասական հետեւանքներին անդրադառնալու եւ բանակցությունների համար պայմաններ ստեղծելու նպատակով:
- Համանախագահները հրապարակավ կողմերին կոչ են արել դադարեցնել բռնությունը եւ անհապաղ ձեռնամուխ լինել կարգավորմանն ուղղված բանակցությունների: Բանակցությունների մեկնարկի հետ մեկտեղ մենք աշխատում ենք իրականացնել միջոցներ, որոնք կկրճատեն բռնությունների ռիսկը: Այս գործընթացները պետք է միմյանց զուգընթաց տեղի ունենան: Բանակցությունների կամ շփման գծում ու հայ-ադրբեջանական սահմանին բռնությունների կրճատմանն ուղղված միջոցների ներդրման հարցերում նախապայմաններ չեն կարող լինել:
- Պարոն Ուորլիք, ակնհայտ է, որ ապրիլյան պատերազմից հետո իրավիճակը կտրուկ փոխվել է, եւ հիմա Հայաստանի համար անտրամաբանական է Ադրբեջանի հետ վերսկսել բանակցություններն առանց անվտանգության երաշխիքների:  Ո՞վ կամ ի՞նչն է խոչընդոտում կյանքի կոչել հրադադարի խախտման միջադեպերը հետաքննելու մեխանիզմը: Ինչո՞ւ միջնորդները հավելյալ ջանքեր չեն ներդնում այս ուղղությամբ: Ինչո՞ւ չեք ստիպում կողմերին ընդունել այս առաջարկը:
- Մենք աշխատում ենք կողմերի հետ բռնությունների ռիսկի կրճատմանն ուղղված միջոցների, այդ թվում՝ հետաքննությունների մեխանիզմի շուրջ:
Համանախագահների համար այս միջոցները գերակայություն են ու կշարունակեն այդպիսին մնալ, սակայն մենք չենք կարող պարտադրել կողմերին ընդունել մեր առաջարկները: Կողմերը պետք է քաղաքական կամք գտնեն՝ միաժամանակ քայլեր ձեռնարկելու թե՛ բանակցային կարգավորման, թե՛ հրադադարի ամրապնդման  հարցերում առաջ շարժվելու համար:
- ԵԱՀԿ ՄԽ ամերիկացի նախկին համանախագահ Մեթյու Բրայզան քննադատել էր ԱՄՆ-ին՝ ԼՂ հարցում դիտորդի դեր ստանձնելու համար: Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք դա:
- Միացյալ Նահանգները հաստատապես հավատարիմ է տարածաշրջանում խաղաղություն ու բարեկեցություն ապահովող համակողմանի կարգավորման հարցում որպես միջնորդ հանդես գալու իր հանձնառությանը: Վաշինգտոնում կայացած Միջուկային անվտանգության վեհաժողովի ընթացքում փոխնախագահ Բայդենն ու պետքարտուղար Քերին առանձին հանդիպումներ ունեցան նախագահ Սարգսյանի եւ նախագահ Ալիեւի հետ՝ քննության առնելու խաղաղ կարգավորման բանակցային գործընթացի հետագա ուղին:
Ապրիլի սկզբին՝ բռնությունների շեշտակի սրումից ի վեր, մենք բարձր մակարդակում աշխատում ենք կողմերի հետ ՝ ապահովելու հրադադարի պահպանումը եւ կողմերի վերադարձը դեպի բանակցային սեղան: Որպես համանախագահ երկիր՝ մենք կշարունակենք սերտորեն աշխատել Ռուսաստանի եւ Ֆրանսիայի հետ՝ խաղաղ կարգավորմանը հասնելու նպատակով:

James Warlick: “We can’t force the sides to accept our proposals” - Mediamax.am
- Mr. Warlick, the co-chairs of OSCE Minsk Group during their press-conference in Yerevan in early April announced that they will return to the region a week later.  Why didn't it happen?
- The Co-Chairs are in regular contact with the sides to advance our goals: ensure strict adherence to the ceasefire, start a negotiation on a comprehensive settlement, and implement measures to reduce the risk of future violence.  We are prepared to return to the region whenever the sides deem necessary.
- Azerbaijan disseminated letter at the UN General Assembly and Security Council Azerbaijan dated April 14, 2016, where official Baku tried unilaterally denounce May 12, 1994 trilateral ceasefire agreement signed between Azerbaijan, Nagorno-Karabakh and Armenia. Co-chairs have repeatedly called on the parties to strictly abide to the 1994 ceasefire agreement. Why didn't you condemn such provocative move by Azerbaijan?
- The Co-Chairs emphasized at the OSCE the validity of the 1994 ceasefire agreement.  The sides have since provided reassurance that they acknowledge and respect the validity of the 1994 agreement.
- What measure have the co-chairs taken so far to address negative consequences of large-scale offensive by Azerbaijan and to create conditions for the negotiations?
-  The Co-Chairs have publicly called for the sides to cease using violence and to enter into an immediate negotiation on a settlement. Together with the start of negotiations, we are working to implement measures that will reduce the risk of violence. These processes must take place concurrently.  There can be no preconditions for negotiations or for the implementation of measures to reduce violence along the Line of Contact and Armenia-Azerbaijan border.
- Mr. Warlick, it is obvious that after 4-day war the situation is entirely different now and it’s unreasonable for Armenia to resume peace talks with Azerbaijan without security guarantees. What or who is the main obstacle to put in place investigation mechanism for violations of the cease-fire? And why didn't you put more efforts towards that? Why the co-chairs don’t force the parties to accept this proposal?
- We are working with the sides on measures to reduce the risk of violence, including an investigation mechanism.  These measures have and will continue to be a priority for the Co-Chairs, but ultimately we cannot force the sides to accept our proposals. The sides must find the political will to take steps that simultaneously advance a negotiated settlement and strengthen the ceasefire.
- Former U.S. OSCE Minsk Group Co-Chair Matthew Bryza criticized U.S for “no interest” in NK issue in his article in Washington Post. How will you comment it?
-  The United States is firmly committed to mediating a comprehensive settlement that will bring peace and prosperity to the region.  During the Nuclear Security Summit in Washington, Vice President Biden and Secretary Kerry each held meetings with President Sargsyan and President Aliyev to discuss a way forward in peace talks.
Since the outbreak of violence in early April, we have been engaging the sides at senior levels to ensure the ceasefire holds and bring the sides to the negotiating table. As a co-chair country, we will continue to work closely with Russia and France to achieve a peaceful resolution.