Պյոտր Սվիտալսկի. Խաղի կանոնները շատ հստակ են - Mediamax.am
-Վերջերս Եվրամիության արտաքին գործերի խորհուրդը տրամադրեց Հայաստանի հետ հարաբերությունների նոր իրավական հիմքի ձեւավորման շուրջ բանակցություններ սկսելու մանդատը: Ե՞րբ կտրվի բանակցությունների պաշտոնական մեկնարկը:
-Նոյեմբերի 4-ին Երեւանում անցկացվեց ԵՄ-Հայաստան համագործակցության կոմիտեի 16-րդ նիստը, եւ նոր համաձայնագրի բանակցությունների մեկնարկը նիստի քննարկումների գլխավոր հարցերից մեկն էր: Եվրոպական արտաքին հարաբերությունների ծառայության Ռուսաստանի, Արեւելյան գործընկերության, Կենտրոնական Ասիայի, տարածաշրջանային համագործակցության եւ ԵԱՀԿ հարցերով տնօրեն Գունար Վիգանդը եւ ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը Երեւանում կայացած հանդիպման ժամանակ հաստատեցին բանակցություններն այս տարի սկսելու վճռականությունը: Նրանք քննարկեցին դեկտեմբերին բանակցությունների պաշտոնական մեկնարկը տալու հնարավոր ժամկետները: Ժամկետ սահմանելը հեշտ չէ, քանի որ դեկտեմբերին շատ միջոցառումներ, իրադարձություններ են նախատեսված, բայց կարծում եմ, որ հնարավոր կլինի բանակցությունների մեկնարկը տալ այս տարի` հաշվի առնելով երկու կողմերի հաստատակամությունը:
Թե՞ որքան ժամանակ կպահանջեն  բանակցությունները, դժվար է կանխատեսել: Փաստացի, բանակցությունները չեն սկսվելու զրոյից: Այս տարի քննարկումներ են անցկացվել նոր համաձայնագրի նախապատրաստման համար, որոնք միտված էին դյուրացնելու բանակցությունների մեկնարկը: Այնուամենայնիվ, նոր համաձայնագրի որոշ կետեր կարող են տեխնիկական տեսանկյունից ժամանակատար լինել: Կարծում եմ՝  կպահանջվի մի քանի ամիս, բայց եթե ամեն ինչ ընթանա ըստ նախատեսվածի, եթե նոր խնդիրներ առաջ չգան, ապա հնարավոր կլինի բանակցություններն ավարտին հասցնել մինչեւ 2016թ.-ի վերջը: Այնուամենայնիվ, սա ամենալավատեսական սցենարն է:
-Հայտնի է , որ ՀՀ-ԵՄ նոր համաձայնագիրը հիմնվելու է նախկինում բանակցված փաթեթի վրա: Կհստակեցնե՞ք, թե տնտեսական, առեւտրային ի՞նչ հարաբերություններ է նախատեսում նոր համաձայնագիրը: Ինչո՞վ է այն տարբերվելու նախկինում բանակցված փաստաթղթից:
-Համաձայնագրի նախապատրաստման համար անցկացված քննարկումներից ելնելով՝ մենք կարող ենք ասել, որ նոր համաձայնագիրը հիմնված է լինելու նախքան Վիլնյուսի գագաթնաժողովը բանակցված Ասոցացման համաձայնագրի վրա: Ասոցացման համաձայնագրով նախատեսված բոլոր գլուխները տեղ կգտնեն նոր համաձայնագրում: ԵՄ-Հայաստան համագործակցության կոմիտեի նիստի ընթացքում եվրոպական կողմն ազդանշան տվեց, որ ցանկանում է նոր համաձայնագրում ամբողջությամբ պահպանել Ասոցացման համաձայնագրի քաղաքական մասը: Կարծում եմ՝ սա համընկնում է նաեւ հայկական կողմի մոտեցմանը:
Քաղաքական գլուխը վերաբերում է ընդհանուր արժեքների վրա հենված համագործակցությանը: Ասոցացման համաձայնագրի մյուս գլուխները պետք է հարմարեցվեն նոր իրավիճակին՝ Հայաստանի՝ Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցությանը: Սա, մասնավորապես վերաբերում է առեւտրին:
ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Պյոտր Սվիտալսկին ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Պյոտր Սվիտալսկին
Նոր համաձայնագիրը չի կարող պարունակել արտոնյալ առեւտրային համակարգի մասին դրույթ, քանի որ Հայաստանը մաքսերի հաստատման գործառույթը փոխանցել է Եվրասիական տնտեսական միությանը: Այնուամենայնիվ, մյուս, այդ թվում՝ ոլորտային համագործակցության եւ տնտեսության վերաբերյալ գլուխներում, հավանաբար, կպահպանվի նախկինում բանակցված բովանդակությունը: Իսկ առեւտրին վերաբերող հատվածը պետք է համապատասխանեցվի նոր իրողությունների հետ: Սակայն մենք փնտրում ենք հարուստ բովանդակություն նոր համաձայնագրի համար:
ԵՄ-ն ցանկանում է, որպեսզի այս համաձայնագիրը նոր գլուխ բացի մեր երկկողմ հարաբերություններում: Մենք ձգտում ենք ստորագրել հավակնոտ համաձայնագիր:
- Հայաստանն ու Եվրամիությունը երկկողմ հարաբերություններում հասել են հերթական պատասխանատու հանգրվանին, ինչպես ավելի վաղ ասել էր ՀՀ նախագահը: Արդյո՞ք այս անգամ առավել հստակեցված են խաղի կանոնները՝ հնարավոր թյուրըմբռնումներից խուսափելու համար:
-Կարծում եմ, խաղի կանոնները շատ հստակ են: Հայաստանն այժմ ինտեգրացիոն նոր ձեւաչափում է, եւ նոր համաձայնագիրը հաշվի կառնի դա: Սակայն ակնհայտ է, եւ ԵՄ-ն դա հստակեցրել է, որ նոր համաձայնագիրը չի կարող ենթարկվել Հայաստանի՝ ԵՏՄ անդամակցությունից բխող պարտավորություններին:
Թե՛ Հայաստանը, թե՛ ԵՄ-ն ունեն դրական օրակարգ: Երկուսն էլ ցանկանում են, որպեսզի հարաբերությունները լինել շոշափելի եւ փոխշահավետ: ԵՄ-ն Հայաստանը դիտարկում է որպես կարեւոր գործընկեր Եվրոպական հարեւանության տարածաշրջանում եւ ցանկանում է, որպեսզի Հայաստանը արդիականացնի իր տնտեսությունն ու հասարակությունը: ԵՄ-ն Հայաստանի ամենախոշոր դոնորն է, ներդրողը, Հայաստանի արտահանման համար ամենամեծ շուկան:
-Կարո՞ղ ենք ասել, որ ուկրաինական ճգնաժամից հետո ԵՄ-ում այժմ ավելի պրագմատիկ են վերաբերում արեւելյան գործընկերների հետ հարաբերություններին՝ նախընտրելով տարբերակված մոտեցումը նրանց հանդեպ:
-Դա միշտ էլ այդպես է եղել: ԵՄ-ն երբեւէ որեւէ բան չի պարտադրել իր արեւելյան գործընկերներին:  Ներկայում ԵՄ-ն ավարտին է հասցնում Եվրոպական Հարեւանության քաղաքականության վերանայման գործընթացը: Այս վերանայումը շատ խորքային եւ ամբողջական գործընթաց է, որի շրջանակներում ԵՄ-ն խորհրդակցել է նաեւ իր գործընկերների, այդ թվում՝ Հայաստանի հետ:
ԵՀՔ վերանայման երկու կարեւոր բնութագրիչները հետեւյալն են. առաջինը՝ տարբերակված մոտեցում: ԵՄ-ն ընդունում է, որ իր գործընկերների հետ համագործակցության ծրագրերը պետք է համահունչ լինեն յուրաքանչյուր գործընկեր երկրի, այդ թվում՝ Հայաստանի կարիքներին եւ ընտրությանը:
Երկրորդը՝  ծրագրերի տնօրինումն է: Մենք ցանկանում ենք, որպեսզի մեր գործընկերներն ավելի շատ ներգրավված լինեն համագործակցության ծրագրերի ձեւավորման գործում, եւ իրենց այդ ծրագրերի կյանքի կոչման տերը զգան: Սրանք ենք ԵՀՔ-ի վերանայման երկու կարեւոր բաղադրիչները: Նոր ԵՀՔ կպարունակի նաեւ այնպիսի ոլորտներ, որոնք ընդգրկված չէին նախորդ ԵՀՔ ծրագրում: Այդ ոլորտները վերաբերում են, օրինակ, անվտանգության ոլորտում համագործակցությանը, որը կարեւոր բնագավառ է Հարավային Կովկասի համար:
Ընդհանուր առմամբ, պետք է նշեմ, որ ԵՀՔ-ն մշտապես հիմնված է եղել պրագմատիկ մոտեցման վրա: Տարբերակված մոտեցումը, որի մասին այդքան շատ է խոսվում հիմա, արտացոլում է այդ իրականությունը: Երբ մենք խոսում ենք  հետխորհրդային տարածքի մասին, տեսնում ենք, որ վերջերս այդ տարածքի տարբեր երկրները որոշում են կայացրել միանալ տարբեր քաղաքական եւ տնտեսական ձեւաչափերին: Նրանցից ոմանք, ինչպես Մոլդովան, Ուկրաինան, Վրաստանը, որոշել են առավել մոտ հարաբերվել ԵՄ-ի հետ: Նրանք որդեգրել են իրենց բնորոշմամբ «եվրոպական ուղին», եւ ԵՄ-ի քաղաքականությունը նրանց նկատմամբ պետք է համապատասխան լինի: Այդ երկրները ցանկանում են ավելի խորը, սերտ համագործակցություն ԵՄ-ի հետ: Մյուս երկրները, այդ թվում Հայաստանը, որոշել են միանալ Եվրասիական տնտեսական միությանը, եւ ԵՄ-ն պետք է սա եւս հաշվի առնի: Մյուսները, ինչպես օրինակ, Ադրբեջանը, պատրաստ չէ միանալու ոչ ԵՏՄ-ին, ոչ էլ սերտացնել հարաբերությունները ԵՄ-ի հետ: ԵՄ-ի քաղաքականությունը հաշվի է առնում երկրների ինքնիշխան որոշումները: Սա է Հարեւանության քաղաքականության տրամաբանությունը:
-Հայաստան կատարած այցի ընթացքում Եվրոպական Խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկը նշել էր, որ առաջիկա ամիսներին հնարավոր կլինի սկսել վիզաների ազատականացման երկխոսության բանակցությունները: Ի՞նչ զարգացումներ կան այս մասով:
-Մենք այժմ գտնվում ենք մուտքի արտոնագրի դյուրացման եւ ռեադմիսիայի համաձայնագրերի իրականացման փուլում: Այս համաձայնագրերի իրագործումն, ընդհանուր առմամբ, դրական է գնահատվում:  Մենք բավարարված ենք այս ոլորտում Հայաստանի հետ համագործակցությամբ: Ինչպես գիտեք, Դոնալդ Տուսկը Հայաստան կատարած այցի ժամանակ անդրադարձել է այն հանգամանքին, որ այս գործընթացի ամբողջական վերանայումից հետո միայն մենք կկարողանանք անցում կատարել հաջորդ փուլ:
Սակայն ԵՄ-ն հանձնառու է անցնել մյուս փուլին՝  վիզայի ազատականացմանը: Եթե ամեն ինչ լավ ընթանա, մենք կարող ենք ակնկալել, որ 2016 թ.-ին հնարավոր կլինի սկսել նախնական բանակցությունները վիզայի ազատականացման երկխոսության շուրջ:
Եկատերինա Պողոսյանը զրուցում է Պյոտր Սվիտալսկու հետ Եկատերինա Պողոսյանը զրուցում է Պյոտր Սվիտալսկու հետ
Սա հեշտ գործընթաց չէ: Այն նոր պարտավորություններ է բերում Հայաստանի համար: Այդ պարտավորությունները վերաբերում են օրենքի գերակայությանը, մարդու իրավունքներին, այդ թվում՝ կոռուպցիայի, խտրականության դեմ պայքարին եւ այլն: Եթե Հայաստանը պատրաստ է անցնել այս ճանապարհը, որը բավական պահանջկոտ է, կարծում եմ՝ ԵՄ-ն պատրաստ է բացել այս նոր էջը 2016 թ.-ին:
Վիզայի ազատականացումը շատ կարեւոր է հայաստանցիների համար, ովքեր ցանկանում են արտասահման ճամփորդելու հնարավորություն ունենալ:
Մենք կարծում ենք, որ շատ կարեւոր է նրանց տալ այդ հնարավորությունը: ԵՄ-ն հաստատուն է այս հարցում: Այո՛, մենք ցանկանում ենք Հայաստանի հետ անցնել այս ճանապարհը, ինչպես այդ մասին ավելի վաղ ասել էր պարոն Տուսկը:
-Դեկտեմբերի 6-ին Հայաստանում կանցկացվի սահմանադրական բարեփոխումների հանրաքվեն: Իշխանությունները պնդում են, որ բարեփոխումների արդյունքում ավելի արդյունավետ կդառնա իշխանության տարբեր թեւերի փոխգործակցությունը, մինչդեռ ընդդիմությունն ասում է, որ այն հող է նախապատրաստում իշխանությունների վերարտադրման համար: Ինչպե՞ս է ԵՄ-ն ընկալում սահմանադրական բարեփոխումների գործընթացը:
- Յուրաքանչյուր երկրի ինքնիշխան իրավունքն է ընտրել քաղաքական կառավարման այն մոդելը, որը համապատասխանում է իր ակնկալիքներին ու ձգտումներին՝ լինի դա նախագահական, խորհրդարանական համակարգ, թե միապետություն:
Հայաստանցիների իրավունքն է որոշել  իրենց համար նախընտրելի համակարգը: Մեզ համար կարեւոր է, որպեսզի կառավարման նոր մոդելը հիմնված լինի այս երկրի, հասարակության երկարաժամկետ տեսլականի վրա: Ցանկացած սահմանադրություն ամուր է, գործուն է, եթե հիմնված է այս տեսլականի վրա:
Եթե սահմանադրական փոփոխությունները սպասարկում են կարճաժամկետ քաղաքական շահեր, դրանք երբեք չեն ծառայի իրենց նպատակին: Մեզ համար կարեւոր է, որ սահմանադրական փոփոխությունների գործընթացը լինի արդար, ներառական եւ թափանցիկ: Միայն այս դեպքում վերջնական արդյունքը կընդունվի բոլոր հայաստանցիների կողմից, եւ կօգնի բարելավել պետական կառավարման մոդելը եւ կբարձրացնի հասարակության վստահությունը պետության կառավարման հանդեպ: Մենք բարձր ենք գնահատում այն հանգամանքը, որ սահմանադրական փոփոխությունների հարցում Հայաստանը շատ սերտ համագործակցել է Եվրոպայի Խորհրդի Վենետիկի հանձնաժողովի հետ, որը երկու անգամ ներկայացրել է իր մոտեցումը սահմանադրության նոր տարբերակի վերաբերյալ: Ժամանակն է, որպեսզի ժողովուրդը հայտնի իր կարծիքը: Մենք կցանկանայինք, որպեսզի սահմանադրական բարեփոխումների գործընթացը չդանդաղեցնի Հայաստանում ժողովրդավարական հաստատությունների բարեփոխման մյուս անհրաժեշտ գործընթացները, մասնավորապես, նոր Ընտրական օրենսգրքի ընդունումը: Մենք գիտենք, թե այս ուղղությամբ ինչ պետք է արվի եւ հույս ունենք, որ դա կարվի ժամանակին: Հույս ունենք, որ նոր ընտրությունները կանցկացվեն նոր Ընտրական օրենսգրքով:

Петр Свитальский: Правила игры предельно ясны
- Недавно ЕС оформил мандат для начала переговоров вокруг формирования новой правовой базы отношений с Арменией. Когда будет дан официальный старт переговорам?
- 4 ноября в Ереване состоялось 16-е заседание Комитета  по сотрудничеству Армения-ЕС, и вопрос начала переговоров о новом соглашении был одним из центральных вопросов его повестки. На встрече директора департамента Европейской службы внешних связей
по связям с Россией, странами Восточного партнерства и Центральной Азии, региональному сотрудничеству и сотрудничеству с ОБСЕ Гуннара Виганда с министром иностранных дел Армении Эдвардом Налбандяном обе стороны подтвердили свою решимость начать переговоры в этом году. Они рассмотрели возможность начала переговоров в декабре. Назначить конкретную дату нелегко, поскольку на декабрь запланировано много мероприятий и событий, но, думаю, начать переговоры в этом году будет возможно, с учетом решимости.
Сколько времени будет длиться процесс? Трудно делать предсказания. Фактически, нам не придется начинать переговоры с нуля. В этом году мы провели обсуждения по подготовке нового соглашения. Определенные положения нового соглашения потребуют какого-то времени с учетом технических вопросов. Думаю, потребуется несколько месяцев, но если все пойдет по плану и новых затруднений не возникнет, то можно будет завершить переговоры к концу 2016 года. Но это наиболее оптимистический сценарий.
- Известно, что новое соглашение Армения-ЕС будет базироваться на согласованном в прошлом пакете. Тем не менее, чем оно будет отличаться от согласованного ранее документа?
- Исходя из предварительных обсуждений, мы можем сказать, что структура нового соглашения будет базироваться на Соглашении об ассоциации, согласованном до Вильнюсского саммита. Все разделы, предусмотренные в Соглашении об ассоциации, сохранятся в новом соглашении. На заседании Комитета по сотрудничеству в Ереване европейская сторона дала понять, что хотела бы полностью сохранить политическую составляющую Соглашения об ассоциации, а также положения, касающиеся вопросов юстиции и верховенства закона. Думаю, армянская сторона разделяет этот подход.
Политическая глава касается сотрудничества, основанного на общих ценностях. Другие разделы следует приспособить к нынешней ситуации: я имею в виду членство Армении в Евразийском экономическом союзе. В частности, это относится к главе о торговле.
Глава Делегации ЕС Петр Свитальский Глава Делегации ЕС Петр Свитальский
Новое соглашение не может предусматривать преференциальный торговый режим, так как Армения передала полномочия установления таможенных пошлин Евразийскому экономическому союзу. Тем не менее, в других главах, в том числе касающихся секторального сотрудничества и экономики, вероятно, сохранится существенная часть прежнего содержания. Как я уже сказал, главу о торговле нужно будет привести в соответствие с новой ситуацией, но мы будем стараться найти богатое содержание.
ЕС хочет, чтобы это соглашение открыло новую главу в наших отношениях и мы стремимся подписать амбициозный документ.
- Армения и Евросоюз достигли очередного поворотного момента в двусторонних отношениях, как ранее заявил президент Армении. Будут ли на этот раз установлены более четкие правила игры во избежание возможного недопонимания?
- Думаю, правила игры предельно ясны. Армения в настоящее время находится в новом интеграционном формате, и в новом соглашении этот факт будет учтен. Однако ЕС очень четко оговорил, что новое соглашение Армения-ЕС не может подчиняться обязательствам Армении, исходящим из ее членства в ЕАЭС.
Обе стороны настроены положительно и хотят, чтобы отношения были весомыми и взаимовыгодными. ЕС рассматривает Армению как важного партнера в зоне Европейского партнерства и желает, чтобы Армения модернизировала свою экономику и общество. ЕС – самый крупный донор и инвестор Армении, самый большой экспортный рынок для Армении и мы лишь хотим помочь Армении добиваться лучших результатов.
- Можно сказать, что после украинского кризиса ЕС стал более прагматичным в отношениях с восточными партнерами, предпочитая проявлять дифференцированный подход?
- Так было всегда. ЕС никогда ничего не навязывал своим восточным партнерам. Сейчас в ЕС завершается процесс пересмотра политики Европейского соседства. Это очень глубинный и всеобъемлющий анализ, в рамках которого ЕС консультировался с партнерами, включая Армению.
Есть два основных критерия для процесса пересмотра. Во-первых, это дифференцированный подход. ЕС признает, что программы сотрудничества должны лучше соответствовать потребностям и выбору каждого отдельного партнера, в том числе - Армении.
Во-вторых, мы хотели бы, чтобы наши партнеры активнее вовлекались в формирование программ, чувствовали себя хозяевами процесса. Это два важнейших аспекта пересмотра политики Европейского партнерства. Новая политика Европейского партнерства будет включать в себя сферы, которых не было в прежней версии. Это касается и сотрудничества в области безопасности, что очень важно для Южного Кавказа.
В целом, нужно отметить, что политика Европейского партнерства всегда базировалась на прагматичном подходе. Дифференцированный подход, о котором так много говорят в последнее время, отражает эту реальность. На постсоветском пространстве разные страны выбрали различные политические и экономические пути. Некоторые из них, как Молдова, Украина и Грузия, решили установить более тесные отношения с ЕС. Они выбрали путь, который характеризуют как «европейский», и политика ЕС в их отношении должна быть соответствующей. Эти страны хотят более глубокого и тесного сотрудничества, которое приблизит их к ЕС. Другие, в том числе - Армения, решили присоединиться к Евразийскому экономическому союзу, и ЕС должен с этим считаться. Другие страны, как, например, Азербайджан, не готов присоединяться к ЕАЭС, но и не стремится к ассоциации с ЕС. Политика ЕС учитывает суверенные решения стран. В этом вся логика Политики соседства.
- В ходе визита в Армению глава Европейского Совета Дональд Туск отметил, что в ближайшие месяцы можно будет начать переговоры по либерализации визового режима. Какие подвижки есть в этом вопросе?
- Сейчас мы находимся на этапе упрощения визового режима и реализации соглашения о реадмиссии. В целом осуществление этих соглашений оценивается положительно. Мы удовлетворены сотрудничеством с Арменией в этой области. Как вы знаете, во время своего визита в Армению Дональд Туск упоминал, что на следующий этап мы сможем выйти только после тщательного анализа опыта, приобретенного в рамках реализации соглашений об упрощении визового режима и реадмиссии.
Однако ЕС привержен перейти к следующему этапу - либерализации визового режима. Если все пойдет хорошо, мы можем рассчитывать на то, что уже в 2016 году можно будет начать предварительные переговоры вокруг диалога о либерализации визового режима.
Екатерина Погосян беседует с Петром Свитальским Екатерина Погосян беседует с Петром Свитальским
Это не самый простой процесс. Он создаст для Армении новые обязательства, которые относятся к верховенству закона, правам человека, включая борьбу с коррупцией и дискриминацией. Если Армения готова пройти этот путь, то, думаю, ЕС готов открыть эту новую страницу в 2016 году.
Либерализация визового режима очень важна для жителей Армении, которые хотят получить возможность путешествовать. Мы считаем, что очень важно предоставить им такую возможность. ЕС занимает твердую позицию в этом вопросе. Да, мы хотели бы пройти с Арменией этот путь, как об этом ранее говорил господин Туск.
- 6 декабря в Армении состоится референдум по изменениям в Конституции. Руководство страны говорит, что в результате реформ взаимодействие разных ветвей власти станет более эффективным, а оппозиция утверждает, что реформы создадут почву для «воспроизведения» власти. Как в ЕС воспринимают процесс конституционных реформ в Армении?
- Каждая страна обладает суверенным правом самостоятельно выбирать модель политического управления, которая соответствовала бы ее надеждам и стремлениям, будь то президентская или парламентская система, либо монархия.
Право граждан Армении - выбирать предпочтительную для себя систему. Нам важно, чтобы новая модель управления была основана на долгосрочном видении для государства и общества. Любая конституция является прочной и эффективной, если основана на таком видении.
Конституционные изменения никогда не служат своей цели, если обслуживают краткосрочные политические интересы. Для нас важно, чтобы процесс конституционных реформ был справедливым, прозрачным и инклюзивным. Только в этом случае конечный результат будет приемлемым для всех жителей Армении, поможет улучшить модель государственного управления и повысит доверие общества к государственному управлению. Мы высоко ценим то, что в вопросе конституционных реформ Армения тесно сотрудничала с Венецианской комиссией Совета Европы, которая дважды высказывала свою позицию в отношении нового варианта Конституции. Теперь пришло время, чтобы народ выразил свое отношение.
Мы хотели бы, чтобы процесс конституционных реформ не замедлил другие необходимые процессы реформирования демократических институтов Армении, в частности, процесс принятия Избирательного кодекса. ОБСЕ достаточно давно представило свои предложения относительно нового Избирательного кодекса. Мы знаем, что нужно делать в этом направлении, и надеемся, что все будет сделано вовремя. Надеемся, что новые выборы, запланированные на ближайшие годы, пройдут в соответствии с новым Избирательным кодексом.