Կառլոս Գոն. «Հայաստանը սփյուռքի միջոցով աշխարհի առջեւ բացվելու հսկայական ներուժ ունի»
Renault եւ Nissan ընկերությունների գլխավոր տնօրեն, Renault-Nissan դաշինքի ղեկավար Կառլոս Գոնի բացառիկ հարցազրույցը Մեդիամաքսին
Հանգստյան օրերին գործարար եւ բարերար Ռուբեն Վարդանյանի հրավերով Հայաստան այցելեց աշխարհի ամենահայտնի թոփ-մենեջերներից մեկը, Renault եւ Nissan ընկերությունների նախագահ եւ գլխավոր տնօրեն, Renault-Nissan դաշինքի ղեկավար Կառլոս Գոնը:
Բրազիլիայում ծնված ծագումով լիբանանցի Կառլոս Գոնը համաշխարհային ճանաչում ստացավ նրանից հետո, երբ Nissan-ը դուրս բերեց խորը ճգնաժամից՝ ծախսերի կրճատման կոշտ ծրագրի միջոցով:
Կառլոս Գոնը եղել է Դիլիջանում, այցելել է Հաղարծին, Գառնի եւ Գեղարդ, Մատենադարան, Գաֆեսջյան արվեստների Կենտրոն, Երեւանի կոնյակի գործարան:
Երեւանից մեկնելուց առաջ Կառլոս Գոնը համաձայնվեց պատասխանել Մեդիամաքսի հարցերին:
- Դուք Հայաստանում երկու օր անցկացրեցիք: Ինչպիսի՞ տպավորություններ ստացաք:
- Սա մասնավոր այց է՝ Ճապոնիա մեկնելու ճանապարհին: Վաղուց էի ցանկանում Հայաստան այցելել եւ իմ ընկեր Ռուբեն Վարդանյանի հրավերը շատ տեղին էր:
Ես լիբանանցի եմ, իսկ Լիբանանում կա մեծ հայկական համայնք, ուստի ծանոթ էի հայկական խոհանոցին, սովորույթներին, լեզվին: Շատ երկրներում ունեմ հայ ընկերներ: Սակայն սա իմ առաջին այցն էր Հայաստան, եւ տպավորություններս շատ են տարբերվում նրանից, ինչ ես ակնկալում էի տեսնել:
- Ինչու՞:
- Նախեւառաջ, Երեւանը ակնկալածիցս շատ ավելի ժամանակակից քաղաք է: Զբոսնեցի քաղաքի կենտրոնում, այդ թվում՝ Հանրապետության հրապարակում, որտեղ տեղակայված են թանգարանները: Շատ հավանեցի Գաֆեսջյան արվեստների կենտրոնը: Ինձ դուր եկան քաղաքի շենքերը, սրճարանները եւ ռեստորանները: Քաղաքում շատ է երիտասարդությունը, եւ Երեւանը շատ ավելի աշխույժ է, քան ես պատկերացնում էի:
Ինձ զարմացրեց նաեւ բազմազանությունը: Դիլիջան էինք գնում, եւ թունելից դուրս գալուց անմիջապես հետո բնապատկերն այնպես կտրուկ փոխվեց, որ մի պահ թվաց, թե հայտնվել եմ ուրիշ երկրում:
Երրորդ գործոնը, որի մասին ենթադրություններ ունեի, հայկական սփյուռքի ներգրավվածությունն է երկրի զարգացման մեջ, նրա օգնությունը Հայաստանին՝ բոլոր հնարավոր միջոցներով: Զգացի, որ մեծ հոգատարություն եւ աջակցություն է դրսեւորվում հայերի նոր սերնդի նկատմամբ, որի ներկայացուցիչները հետագայում զբաղվելու են երկրի եւ տնտեսության զարգացմամբ: Հայաստանում տեսա սփյուռքի ներկայացուցիչների կողմից իրագործված խոշոր նախագծեր:
- Դուք այցելեցիք UWC Dilijan դպրոց, որը ստեղծվել է Ռուբեն Վարդանյանի, Վերոնիկա Զոնաբենդի եւ նրանց ընկերների եւ գործընկերների ջանքերով: Ի՞նչ եք մտածում այդ դպրոցի հեռանկարների մասին:
- Ինձ ապշեցրեց գաղափարը՝ ամբողջ աշխարհից հավաքված երիտասարդ տաղանդները սովորելու են այնպիսի համակարգում, որը թույլ կտա նրանց հարստացնել միմյանց: Շատ են տպավորում նաեւ ակադեմիական մակարդակը, ինչպես նաեւ հիանալի բնությունը:
Դպրոցի ստեղծումը հիանալի գաղափար է, քանի որ Հայաստանում բավականաչափ բնական ռեսուրսներ չկան: Երկրի գլխավոր ռեսուրսը նրա մարդկային ներուժն է, եւ այդ առումով կրթությունը առաջնային է դառնում: Այն ամենն, ինչը կարող է կրթության բնագավառում չափանիշներ ստեղծել եւ նպաստել Հայաստանի հանդեպ  միջազգային հանրության հետաքրքրության աճին, լավ է ձեր երկրի համար:
- Շատերն ասում են, որ Հայաստանի եւ Լիբանանի միջեւ շատ ընդհանրություններ կան: Մասնավորապես՝ բարդ հարեւանները եւ աշխարհաքաղաքական դժվարությունները:
- Այո, որոշակի նմանություններ կան, սակայն կան նաեւ տարբերություններ:
Առաջին նմանությունը դա Սփյուռքն է, որն առավելություն է ինչպես Հայաստանի,այնպես էլ Լիբանանի համար: Ինձ պատմեցին, որ աշխարհում ապրում է 8-9 մլն հայ եւ նրանցից միայն երեք միլիոնն է բնակվում Հայաստանում: Ինչ վերաբերում է լիբանանցիներին, նրանց ընդհանուր թիվը կազմում է մոտ 20 մլն, եւ միայն չորս միլիոնն է ապրում Լիբանանում: Լիբանանյան սփյուռքի ներկայացուցիչները տնտեսության գլխավոր աջակիցներն են. նրանք ներդրումներ են կատարում, գնում են անշարժ գույք եւ հողատարածքներ:
Երկրորդ ընդհանրությունը պատմությունն է: Հայաստանն ունի դարավոր պատմություն, հնագույն քաղաքակրթություն, եւ շատ հայեր կարող են մտովի մի քանի հազար տարի հետ տեղափոխվել եւ պատմել իրենց երկրի պատմությունը:  Նույնը վերաբերում է Լիբանանին: Պատմության ընթացքում Հայաստանն ու Լիբանանը ապրել են բազում ողբերգական եւ երջանիկ պահեր եւ դա օգնում է ազգի բնավորության կայացմանը:
- Ռուբեն Վարդանյանը սիրում է կրկնել, որ 21 դարում գլխավոր ակտիվը մարդիկ են: Համաձա՞յն եք այդ մտքի հետ: Ինչպե՞ս է պետք տնօրինել այդ «ակտիվը»:
- Այո, դա ակնհայտ է: Դուք չունեք նավթ, խոշոր գյուղատնտեսություն, ելք դեպի ծով: Ձեր գլխավոր ակտիվը մարդիկ են: Հայերը հայտնի են ողջ աշխարհում ամենատարբեր բնագավառներում՝ արվեստներ, գիտություն, արհեստներ: Ինչպե՞ս օգտագործել այդ առավելությունը: Առաջնայինը կրթությունն է: Ոչ միայն դպրոցները եւ համալսարանները, այլեւ կրթական չափանիշների բարձրացումը: Երկրորդը՝ ձեռքբերված գիտելիքների կիրառությունն է: Միայն կրթությունը բավարար չէ, անհրաժեշտ է վարժեցնել մարդկանց փորձի միջոցով եւ ներդնել սպասարկման չափանիշներ՝ տուրիստական եւ այլ բնագավառներում: Այդ ամենը կարող է կազմակերպվել միջազգային մակարդակով, քանի որ Հայաստանը աշխարհի առջեւ բացվելու հսկայական հնարավորություն ունի՝ իր սփյուռքի միջոցով:

Карлос Гон: «У Армении есть огромная возможность открыться миру через диаспору»
Эксклюзивное интервью президента и генерального директора компаний Renault и Nissan, главы Альянса Renault-Nissan Карлоса Гона Медиамакс
В минувшие выходные по приглашению бизнесмена и филантропа Рубена Варданяна в Армении побывал один из самых известных топ-менеджеров в мире, президент и генеральный директор компаний Renault и Nissan, глава Альянса Renault-Nissan Карлос Гон.
Родившийся в Бразилии ливанец Карлос Гон знаменит тем, что осуществил программу по жёсткому сокращению расходов, которая позволила вывести Nissan из глубокого кризиса.
Карлос Гон побывал в Дилижане, посетил монастырские комплексы Агарцин и Гегард, языческий храм Гарни, Матенадаран, Центр искусств Гафесджян, Ереванский коньячный завод.
Перед отлетом из Еревана Карлос Гон любезно согласился ответить на вопросы Медиамакс.
- Вы провели два дня в Армении. Каковы Ваши впечатления?
- Это частный визит на моем пути в Японию. Я давно хотел посетить Армению, и приглашение моего друга Рубена Варданяна было очень кстати.
Я ливанец, а в Ливане есть большая армянская община, так что я был знаком с армянской кухней, привычками и языком. У меня есть немало друзей-армян во многих странах. Но это мой первый визит в Армению, и мои впечатления сильно отличаются от того, что я ожидал увидеть.
- Почему?
- Во-первых, Ереван намного более современный город, чем я ожидал увидеть. Я погулял по центру, в том числе, по Площади Республики, где расположены музеи. Центр искусств Гафесджян очень хорош. Мне понравились здания, кофейни и рестораны. В городе много молодежи, и он намного более живой, чем я ожидал увидеть.
Меня также удивило разнообразие. Мы ехали в Дилижан, и после тоннеля ландшафт изменился так сильно, словно я очутился в другой стране.
Третьим фактором, о котором, я впрочем, догадывался, является вовлечение в развитие страны армянской диаспоры, которая помогает Армении всевозможными способами. Я почувствовал, что проявляется много заботы для обучения и поддержки нового поколения армян, которым предстоит заниматься развитием страны и экономики. Я увидел в Армении крупные проекты, реализованные представителями диаспоры.
- Вы посетили школу UWC Dilijan, созданную благодаря усилиям Рубена Варданяна и Вероники Зонабенд, их друзей и партнеров. Что Вы думаете о перспективах этой школы?
- Меня поразила концепция - молодые таланты со всего мира будут обучаться в такой системе, которая позволит им обогащать друг друга. Также очень впечатляет высокий академический уровень и замечательные природные условия.
Создание школы - прекрасная идея, поскольку у Армении не так много природных ресурсов. Главный ресурс страны - ее человеческий потенциал, и в этом смысле образование выходит на первый план. Все, что может создавать стандарты в плане образования и способствовать большему интереса международного сообщества к Армении, хорошо для вашей страны.
- Многие говорят, что между Арменией и Ливаном много общего. В частности, сложные соседи и геополитические трудности.
- Да, существуют определенные сходства, хотя есть и различия.
Первое сходство - это Диаспора, которая является преимуществом как для Армении, так и для Ливана. Мне рассказали, что в мире от 8 до 9 миллионов армян, и только три миллиона из них живут в Армении. Что касается ливанцев, то всего их около 20 миллионов, и лишь четыре миллиона живут в Ливане. Представители ливанской диаспоры являются главной поддержкой для экономики: они инвестируют в страну, покупают дома и земли.
Второе сходство - это история. У Армении многовековая история, очень древняя цивилизация, и многие армяне могут перенестить на пару тысяч лет в прошлое и рассказать вам историю своей страны. То же самое в случае с Ливаном. Армения и Ливан за свою долгую историю пережили множество трагичных и счастливых моментов, и это помогает становлению характера нации.
- Рубен Варданян любит повторять, что в 21 веке главным активом являются люди. Вы согласны с этим? Как следует использовать этот «актив»?
- Да, это очевидно. У вас нет нефти, крупной агропромышленности, выхода к морю. Ваш главный актив - это ваши люди. Армяне известны по всему миру в самых разных областях - искусстве, науке, ремеслах. Как использовать это? Первое - это образование. Не только школы и университеты, но и повышение самих образовательных стандартов. Второе - это трейнинги и повышение квалификации. Одного образования недостаточно, нужно также обучать людей на практике и прививать стандарты обслуживания в туристической и других сферах. Все это может быть организовано на международном уровне, поскольку у Армении есть огромная возможность открыться миру через свою диаспору.